Untitled Document
Untitled Document
Untitled Document
Site İçi Arama
 
Untitled Document
 
 
 
anal fissür
bebeklerde pişik
hemoroid
kabızlık
Kadınlarda Mantar Enfeksiyonu
Kadınlarda Vajinal Akıntı
kusma
site haritası

 

CİVAN PERÇEMİ
(Achillea Millefolium)
Untitled Document

 

yaklasansaat.com
 
 

 

 

Akbaşlı, Barsamotu, Binbiryaprakotu ve Kandilliçiçeği diyede bilinir. Bitki çayırlarda, dar tarla yollarında, yol kenarlarında ve tahıl tarlalarının kıyılarında kümeler halinde yetişir.
Mayıs ve Ekim ayları arasında çiçek açar. Boyu 10-100 cm arasındadır. Çiçekleri genellikle beyaz yada sarı bazen de pembesi olur.
Güneşli havalarda çevresine aromalı keskin bir koku yayar. Çiçekler güneşin en etkili olduğu saatte toplanılmalıdır. Çünkü o sıralarda eterli yağları ve şifalı gücü doruk noktasındadır. Maviye çalan yaprakları uzun ve tek parçalıdır.
-Şifası körpe yapraklarında ve yeni açmış çiçeklerindedir. Bunlar gölgede kurutularak saklanır. Kökü toprağıyla çıkarılıp bahçede yetiştirilebilir. Civanperçemi papatya gibi Cham-Azulen adlı bir aktif madde ve Achillein ihtiva eder.

-Ergenlik ve menopoz dönemindeki aşırı ve düzensiz adet kanamalarında oldukça etkilidir. Menopozdaki psikolojiyi rahatlatır.

- Civanperçeminin kurutulmuş çiçekleri ve yapraklı dalları kaynatılarak demlenir ve günde2-3 bardak içilir.

-Kadınların beyaz akıntısını tedavi eder. Rahim kanserlerinde civanperçemi çayı içilir. Yumurtalık iltihaplarında ve miyomlar da, rahim kanamalarında oturma banyoları faydalıdır. Prolapsus(rahim sarkması) da uzunca bir süre oturma banyoları alınır. Ayrıca günde 4 fincan Aslanpençesi çayı içilir ve Çoban Çantası tentürü ile rahim civarına vulvadan yukarı doğru masaj yapılır. İlk adetini göremeyen genç kızların adet kanamalarını başlatır. Dört hafta boyunca her sabah aç karnına 1 bardak Civanperçemi çayı içilir. Vajinal kaşıntılarda bitkinin kaynama suyu ile vajina yıkanır ve banyo alınır.

-İdrar söktürücüdür. Böbreklerin düzenli çalışmasını, böbrek taşlarının düşmesini sağlar. Yaşlı kişilerin ve çocukların yatağa işemelerine karşı çayının içilmesi ve banyolarının alınması da faydalıdır. 10 yaşından büyük ve hasta güçsüz yaşlıların altını ıslattığı durumlarda;1 çorba kaşığı Civanperçemi, 2 çorba kaşığı Selvi kozalağı, 4 bardak suda kaynatılır (10dk) dinlendirilir. Günde 2 fincan içilir .

-İştah açıcı, gaz söktürücüdür. Mide kanamalarında, yanmalarında ve mide kramplarıyla, mide ve bağırsak iltihaplarına da iyi gelir. Bağırsak, beze çalışmalarını düzenleyerek dışkılamayı kolaylaştırır. Hazımsızlığa faydalıdır.

-20 gr Civanperçemi çiçeğini 1lt suda 10'dk kaynatılarak hazırlanan çay sabah, öğle, akşam yemekten sonra yarımşar kahve fincanı içilir.

-Safra salgısını artırır, Civanperçeminden elde edilen yağ mide ve safra kesesi ifrazatını çoğaltır.

-Yara iyileştirici etkiye sahiptir. Ülser, kesik, çatlak, yanıklar da kullanılır. Bitkiden hazırlanan merhemler yara, çıban ve donma tehlikesi geçiren uzuvlara sürülür.

-Taze Civanperçemi ezilerek sirke içinde muhafaza edilerek yara ve yanıklarda kullanılır.

-Ezilen taze civanperçemi yaprakları, taze tuzsuz tereyağı ile karıştırılarak çıbanların üzerine sarılır.

-Su içinde birkaç gün bekletilen civanperçemi yaralara sarılırsa iyileşme sağlanır.

-Zona (kol ve bacaklardaki sinir iltihapları) hastalığında Civanperçemi katkısıyla yapılan kol ve bacak banyoları oldukça rahatlatıcıdır.

-Basur için faydalıdır.Taze yapraklarının sıkılmasıyla elde edilen özüt bir tülbent ile yaranın yada basur memesinin üzerine konur, pansuman günde 2-3 defa değiştirilir. Civanperçemi çiçeklerinden elde edilen merhemde oldukça etkilidir. (Kullanım biçimine bak)

-Soğuk algınlığına, öksürüğe, balgam söktürmeye iyi gelir. 30 gr Civan Perçemi çiçeği 1 litre suda çay gibi kaynatılarak günde birkaç kez birer fincan içilir. Ateş düşürücü ve ağrı kesicidir, akciğer kanamalarının durdurulmasında etkilidir. Eğir kökü ile birlikte kullanıldığında akciğer kanserini iyileştirebilir. Eğir kökü gün boyunca çiğnenir ve Civanperçemi çayı sabah-akşam günde iki fincan yudumlanarak içilir.

-Sırt ve romatizma ağrılarında bitki çayı sıcak olarak içilir.

-Kanı temizler ve kansızlığa iyi gelir. Kemik iliğini etkiler ve kan üretimini düzene sokar. Bu durumlarda çayı içilir, banyolar alınır, tentürü kullanılır. Kan dolaşımını ve kalp atışlarını düzene sokar. Koroner yetmezlikte önerilebilir.

-Karaciğer rahatsızlıklarına, bağırsak parazitlerine, gut şikayetlerine iyi gelir.

-İshal kesicidi, mikrop öldürücüdür, burun kanamalarında, göğüs uçlarındaki sivilcelerin giderilmesinde merhem olarak kullanılır.

-Kafa içi kan basıncının arttığı durumlarda baş dönmesi, bulantı, göz sulanması eşiğindeki göz rahatsızlıkları, göz sancılarında önerilir. Hava şartlarından kaynaklanan migren krizi yudumlanarak içilen sıcak bir fincan bitki çayı ile geçiştirilebilir.Düzenli olarak içilen bitki çayı ile migren tamamen iyileştirilebilir.

-Sinir sisteminin tedavisinde demleme çayın içine birkaç yaprak oğulotu (melisa), bir tutam papatya çiçeği katılmalıdır.

-Civan perçemi ezilerek banyo suyuna karıştırılarak sinir ağrılarına iyi gelir.

-Diş çıkaran çocuklara çaydan her akşam 1 kahve fincanı içirilmelidir.

-Cilt bakımında : Civanperçemi kaynatılıp demlenmiş suyu çok faydalıdır. Kaynatılmış su ile ciltteki sivilceler, ergenlik ve cerahatli yaralar yıkanır, günde birkaç kez uygulanabilir. 15-20 gün devam edilir. Civanperçemi çiçekleri kaynatılıp buharına tutulan yüz güzelleşir, temizlenir ve kaygan bir hal alır.KULLANIM BİÇİMLERİ

Çay hazırlamak: Bir çay kaşığı dolusu bitki, bir fincan kaynar suda haşlanır, ve demlenmesi için kısaca beklenir.

Bitki tentürü : Güneşte toplanmış Civanperçemi çiçekleri, gevşek olarak, geniş ağızlı bir şişeye doldurulur ve üstüne, çiçekleri örtecek şekilde konyak eklenir,14 gün güneşte veya sıcak bir yerde bekletildikten sonra süzülür.

Merhem hazırlamak: 90gr tuzsuz tereyağı veya iç yağı tavada iyice kızdırılır. İnce kıyılmış çiçekler ve 15 Ahududu yaprağı tavaya atılır, çıtırdamaya başlayınca karıştırılır ve tava ocaktan alınarak ağzı kapalı bir yere kaldırılır. Ertesi gün hafifçe ısıtılır bir keten bezinde sıkılır ve hazırlanmış temiz kaplara doldurulur. Buzdolabında saklanmalıdır!

Oturma banyo katkısı: 100gr Civanperçemi (sap ve çiçekler) soğuk suda gece boyunca bekletilir. Ertesi gün kaynama derecesine kadar ısıtılır ve banyo suyuna ekletilir.(genel bölümdeki, oturma banyolarına bak.)

Losyon, banyo, lavman ve antiseptik olarak, bir litre suya bir avuç yaprak ve çiçek konur. Bütün kısımları ezilir ve bir bezden geçirilerek öz suyu çıkarılırsa, sivilce ve kırmızılıklar meydana gelinceye kadar kullanılır.

UYARI

Çayı ışık görmeyen bir yerde saklanmalıdır. Yoksa kararır ve bozulur. Fazla miktarda kullanıldığı taktirde zehirlenmelere sebebiyet verebilir.


Untitled Document Untitled Document


anasayfa|bitkiler|vitaminler|mineraller|sağlıklı yaşam|haberler|ilk yardım|hastalıklar|site haritası|arama|e-mail

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.


Lokman Hekim'den Uyarı
Bu Site'nin amacı, "Giriş Yazısı" nda açıklanmıştır.Amaç ticari olmadığı gibi; tıbbi teşhis, tedavi ve reçete önermekte değildir.Aksine bu bilgilerin kullanımı, ilgili tıbbi uzmanın tavsiye ve onayını gerektirmektedir. Bu Site'yi ziyaret eden okuyucuların "Giriş Yazısı" nı dikkatle okumalarını ve bu bilgilerin kullanım sorumluluğunun kendilerine ait olduğunu unutmamalarını önemle hatırlatırız.

Untitled Document