Untitled Document
Untitled Document
Untitled Document
Site İçi Arama
 
Untitled Document
 
 
 
anal fissür
bebeklerde pişik
hemoroid
kabızlık
Kadınlarda Mantar Enfeksiyonu
Kadınlarda Vajinal Akıntı
kusma
site haritası

 

KARA HİNDİBA
(Taraxacum officinale)

Untitled Document

 

yaklasansaat.com
 
 

 

 

Aslan dişi ve Radika olarak bilinir. Çimenliklerde rahatsız edici olarak görülür. Nisan ve Mayıs aylarında tüm tarla kıyılarında, çayırlarda ve çimenliklerde ufak parlak sarı çiçekler açar. Meyveleri aken biçiminde ve tüylüdür, hafif rüzgarda uçar. Yapraklar çiçeklenmeden önce, kökler ilkbaharda veya sonbaharda, çiçek sapları ise çiçeklenme zamanında toplanır. Yeşil yaprakları ve kökleri suyunu sıkmak için kullanılır. İlkbaharda, tadı hoş olduğundan hindibalı sebze suyu iyi bir bahar toniğidir. Tadının acılığını gidermek için iki havuç yada başka sebzelerle karıştırılır.

- Neredeyse ıspanak kadar demir ve kıvırcık salatasının 4 misli Provitamin A vardır. İyi bir potasyum, kalsiyum ve C vitamini kaynağıdır. Bol miktarda organik magnezyum vardır. Taze olarak toplanır ve alınır. İyice suyla yıkanır, gerekiyorsa otlar özel deterjanlı suya bastırılır. Tümüyle kuruduktan sonra Plastik torbalara koyup birkaç gün içinde kullanılır.

-İlkbaharda, bitkinin tümünden salata, haşlanmış patates ve yumurtayla iyi bir akşam yemeği yapılabilir.

-Kanser hastalığının tedavisinde kullanılır.

- Karaciğeri en olumlu etkileyen bitkidir. Karaciğer, safra kesesinin çalışmasını düzenler.

-Karaciğer iltihaplarında, sarılık, dalak, safra kesesi taşlarının çözülmesinde, metabolizma hastalıklarında, mide sıvılarının düzenlenmesinde, deri kaşıntılarında, egzama ve temriyelerin iyileşmesinde, günde yenilecek taze 5-6 adet çiçek sapının etkisi olacaktır.

-Beze şişliklerinde, taze çiçek sapı kürünün alınması dört hafta sürdürülürse başarı elde edilir.

-Kanı temizleyici etkisi vardır ve inceltir, Sindirimi kolaylaştırır, müshil etkilidir, ter ve idrarı söktürür, canlandırıcı etkiye sahiptir. Kemikleri güçlendirir. Hindiba kökü çiğ olarak yenir veya kurutulup çayı içilir.

-Kozmetikte, Hindibanın yaprakları ve kökleri kaynatılarak yüz yıkanırsa, cilde saf bir görünüm kazandırır.

-Ergenlik sivilcelerinde Isırganotu ve Hindibanın kan temizleyici etkisinden faydalanılabilir.


Hindiba Pekmezi
: İki avuç dolusu Hindiba Çiçeği bir litre soğuk suya atılır ve ağır ağır kaynamaya bırakılır. Taşmak üzereyken ateşten çekilir ve sabaha kadar bekletilir. Ertesi gün hepsi bir süzgece boşaltılır ve çiçekler iyice sıkılır. Bu suyun içinde bir kilo şeker eritilir ve ince dilimler halinde yarım limon karıştırılır (suyuda sıkılır). Daha fazla limon pekmezi ekşitir. Tencere kapaksız olarak ocağa koyulur. Vitaminlerin yitirilmemesini sağlamak için ısının çok düşük olması gerekir. Fazla sıvı böylece kaynamaya gerek kalmadan buharlaşır. Elde edilen pekmez soğumaya bırakılır, en iyi kıvama gelmesi sağlanır. Uzun süre beklendiğinde şekerlenmemesi için, yoğunluğunun fazla olmaması gerekir incede olmamalı. Kahvaltı ekmeğine sürülecek kıvamda, lezzetli ve ağdalı bir pekmez olmalı

KULLANIM BİÇİMLERİ

Çay hazırlamak: Bir tatlı kaşığı dolusu Hindiba kökü,çeyrek litre suya geceden konur. Ertesi sabah kaynama derecesine kadar ısıtılır ve süzülür. Bu çay kahvaltıdan yarım saat önceye ve yarım saat sonraya bölünerek, yudum yudum içilir.

Bitki salatası: Taze, çiğ köklerden ve yapraklardan hazırlanır.

Çiçek sapları: İyice yıkanan çiçek saplarından, günde 5-10 tane yenir.

Pekmez hazırlamak: Sözü geçen bölüme bak.

 

Untitled Document Untitled Document


anasayfa|bitkiler|vitaminler|mineraller|sağlıklı yaşam|haberler|ilk yardım|hastalıklar|site haritası|arama|e-mail

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.


Lokman Hekim'den Uyarı
Bu Site'nin amacı, "Giriş Yazısı" nda açıklanmıştır.Amaç ticari olmadığı gibi; tıbbi teşhis, tedavi ve reçete önermekte değildir.Aksine bu bilgilerin kullanımı, ilgili tıbbi uzmanın tavsiye ve onayını gerektirmektedir. Bu Site'yi ziyaret eden okuyucuların "Giriş Yazısı" nı dikkatle okumalarını ve bu bilgilerin kullanım sorumluluğunun kendilerine ait olduğunu unutmamalarını önemle hatırlatırız.

Untitled Document