Untitled Document
Untitled Document
Untitled Document
Site İçi Arama
 
Untitled Document
 
 
 
anal fissür
bebeklerde pişik
hemoroid
kabızlık
Kadınlarda Mantar Enfeksiyonu
Kadınlarda Vajinal Akıntı
kusma
site haritası

 

MANDALİNA
(Citrus Nobilis)

Untitled Document

 

yaklasansaat.com
 
 

 

 

Kanser Kalkanı Mandalina

C vitamini deposu mandalina..
Uzman Diyetisyen Kandıralı, 'Bu meyve kolon, meme ve yemek borusu kanserinin oluşumunu önler' diyor.
Mandalinanın kanserden diyabete kadar birçok ciddi kronik rahatsızlığa karşı faydalı. Kandıralı, bu kış meyvesinin bol bol tüketilmesini öneriyor, gözlerden kemiklere hatta cildi güzelleştirmeye kadar daha birçok faydasını şöyle anlatıyor: 

BAĞIŞIKLIĞI GÜÇLENDİRİR 

1 su bardağı mandalina diliminde günlük önerilen C vitamini tüketiminin yarısından daha fazlası vardır. C vitamini sağlıklı cilt ve dokuların oluşumu ve devamlılığı için gereklidir. Aynı zamanda bağışıklık sistemini arttırır, kalp hastalık riskini azaltır.  C vitamini ile akciğer, meme, kolon, yemek borusu ve mide kanseri gibi bazı kanser türlerinin oluşumunu önler.   Zengin C vitamini vücutta kollajen sentezi için hayati öneme sahiptir. Kollajen yaraların hızlı iyileşmesini sağlar, tendonları, bağları, kemikleri ve kan damarlarını bir arada tutar. 
C vitamini aynı zamanda besinlerle alınan demir mineralinin emilimini de artırır. 

KEMİKLERE BİRE BİR

 Mandalinada bolca bulunan A vitamini göz sağlığı, sağlıklı kemikler ve hücre büyümesi için gereklidir. 
 Mandalinada bulunan A vitamini üreme sağlığı ve hücreler arası iletişimde önemlidir. 
 Öte yandan beta kriptoksantinden zengin bu meyve iltihap gelişme olasılığını yarı yarıya azaltır. 

HÜCRELERİ YENİLER 

 B vitamini zengini mandalina vücutta DNA ve RNA inşa ederek yeni hücrelerin oluşumu ve sağlıklı devamlılığını destekler. 
 Mandalinada olan folat kansere yol açabilecek DNA değişikliklerini de önlemektedir. 
 Flavonoidler serbest radikalleri (hastalığa neden olan moleküller) nötralize eden antioksidanlardır. Mandalinadaki nobiletin flavonoidi obeziteyi önlemede, diyabetle savaşmada ve kolesterolü düşürmede etkilidir. Tangeritin adlı bir diğer flavonoid ise yağlı karaciğer hastalığı ve damar sertleşmesini önler. 
 İçerdiği hesperidin ile mandalina sağlıklı kollajen üretimi için C vitamini ile sinerjik olarak hareket eder. Mandalina ilaçlar, hava kirliliği, hastalıklar, şiddetli egzersiz, sigara içmek, kimyasallar ve güneş ışığından gelen UV ışınlarının olumsuz etkilerini azaltır.

OBEZİTEYİ ÖNLER

 Mandalina çözünür lif pektin içeriği ile daha uzun süre tokluk sağlar. Yapılan çalışmalarda pektin tüketiminin obez bireylerde kalori alımını azalttığı gösterilmiştir. 
 Diyet lifi alımı diyabet riski, kalp hastalığı, kolon kanseri, obezite ve yüksek kolesterolriskini azaltır. Aynı zamanda mandalinanın içerisnde yer alan lifler, bağışıklık sistemini güçlendirirken, hafızayı da geliştirir. Ayrıca mandalina tüketmenin ruh halini iyileştirdiği de bilinmektedir. 

 Potasyum içeriğiyle aynı zamanda kemik sağlığı içinde önemlidir. İlerleyen yıllarda kemik erimesine karşı savaşır. Yeteli potasyum alımı yüksek kan basıncını önler ve kalp krizi oluşum riskini azaltır. 

takvim, 09/12/2014

Mandalina

Suyu bazı çiçek ve yiyecekleri kokulandırmak içinkullanılır. Kabuğundan esans çıkarılır.

Yüksek miktarda şeker içerir, serbest asit oranı düşüktür ve B Vitamini kaynağıdır.

Bir ufak mandalinada, bazı büyük portakallardan daha fazla kullanılabilir C Vitamini vardır.

Mandalinadaki besleyici maddeler, belirli ürün enfeksiyonlarıyla savaşmayı kolaylaştırmaktadır. Suyu sıkılabilir, ama önce kabuğu soyulur, fakat en iyisi yemektir.

- Günde iki adet mandalina yemek soğuk algınlığından korunmaya yardım eder. Vücudu dirençli yapar.

-Grip için şifadır, kanı temizler, sinirleri yatıştırır, damar sertliğini giderir.

 


Untitled Document Untitled Document


anasayfa|bitkiler|vitaminler|mineraller|sağlıklı yaşam|haberler|ilk yardım|hastalıklar|site haritası|arama|e-mail

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.


Lokman Hekim'den Uyarı
Bu Site'nin amacı, "Giriş Yazısı" nda açıklanmıştır.Amaç ticari olmadığı gibi; tıbbi teşhis, tedavi ve reçete önermekte değildir.Aksine bu bilgilerin kullanımı, ilgili tıbbi uzmanın tavsiye ve onayını gerektirmektedir. Bu Site'yi ziyaret eden okuyucuların "Giriş Yazısı" nı dikkatle okumalarını ve bu bilgilerin kullanım sorumluluğunun kendilerine ait olduğunu unutmamalarını önemle hatırlatırız.

Untitled Document