Untitled Document
Untitled Document
Untitled Document
Site İçi Arama
 
Untitled Document
 
 
 
anal fissür
bebeklerde pişik
hemoroid
kabızlık
Kadınlarda Mantar Enfeksiyonu
Kadınlarda Vajinal Akıntı
kusma
site haritası

 

NANE
(Mentha piperita)

Untitled Document

 

yaklasansaat.com
 
 

 

 

(Mentha spec )
- Bahçe nanesinin gölgede kurutulmuş yaprakları reçine, tanen, uçucu yağ içerir.

- Nanenin gövde ve yapraklarından su buharı damıtımıyla uçucu bir yağ olan nane esansı elde edilir. Nane ruhu denen bu esans hafif antiseptik, ferahlatıcı, bulantı kesici olarak bir şeker parçası üzerine 2-10 damla damlatılarak alınır. Kuvvetli kokulu, yakıcı, lezzetli bir sıvıdır.

- 1gr nane esansı 10gr talk ve 100gr su ile karıştırılıp birkaç gün bekletilir. Bu suyu günde 20-80gr yada nane yapraklarından elde edilen %4-5'lik infusyondan günde 2 bardak içilerek bulantı kesici, gaz söktürücü, koku ve güç verici olarak kullanılır.

-Astım, bronşit, öksürük, hıçkırık ve uykusuzlukta kullanılır. Sinirleri yatıştırır, ateş düşürür, ruhsal iktidarsızlığa iyi gelir. Kalbi ferahlatır, tozu organları dinçleştirir. Kalp çarpıntısını durdurur. Süt, bal veya tatlıyla karıştırılarak alınır.

-Terlemeyi keser, böbrek taşlarının düşürülmesine yardım eder, idrar çıkarmayı kolaylaştırır. Suyundan 15'er grm. içilir.

-İç kanamaları keser. Nane suyuna sirke ilave edilip içilir.

- Migren, baş ağrılarını ve baş dönmesini giderir. Nane lapası veya arpa unu ile karıştırılarak yapılan lapası başa uygulanır. Burkulma, çıkık, romatizma ağrılarında sarılır. Çayı da yarım limon suyu ile içilir.

- Dil kekemeliğinde ve peltekliğinde, ezilerek dile masaj yapılır.

-Sütten kaynaklanan meme şişliklerinde lapası yapılarak uygulanır. Doğumun kolay olmasını sağlar. Adet sancılarına iyi gelir.

-Ağız kokusuna, diş ağrılarına iyi gelir, ağızda çiğnenir. Çayıyla gargara yapılır. Nane ruhu dişe konulur.

-Dimağı kuvvetlendirir, mideye kuvvet verir, mide düşüklüğünü tedavi eder, ağrıyı giderir, hazmı kolaylaştırır, mide üşütmelerine, susuzluğa iyi gelir, vücuttaki yelleri giderir. Sinirsel kaynaklı mide bulantılarına da etkilidir. Kusmaya, sarılığa, felçlilere iyi gelir. Barsak solucanlarını düşürür.

75grm. nane çöplerinden temizlenerek, 100grm. bal şerbetinin içine bırakılır ve bir müddet bekletilir. Sonra imbikte kaynatılır, ruhu elde edilir. Yarımşar fincan içilir.

-Karaciğeri kuvvetlendirir.

-Yılan ısırmaları, böcek ve akrep sokmalarına iyi gelir.

-Saç dökülmelerinde suyu ile saç yıkanır.


Çay Hazırlamak :

Bir litre suya 4-5 tutam taze veya kuru yaprak ve çiçek atılarak demlenir. Sabahları bir fincan içilir. Akşamları ıhlamurla kaynatılıp içilebilir.

Bir litre suya 6 tutam nane ve iki tutam hasbalkan (romarin) atılarak yapılacak demleme sporcular için faydalıdır.

Bir fincan suya iki tutam nane ve bir tutam kekik atılıp kaynatılırsa uyarıcıdır.

Nane yaprağı, limon kabuğu ve melisa yaprağıyla birlikte kaynatılır ve içilir.

Kuru nane yaprağı kaynatılır, üzerine limon sıkılır bir miktar karbonat ve şeker konulur aç karnına içilir.


Untitled Document Untitled Document


anasayfa|bitkiler|vitaminler|mineraller|sağlıklı yaşam|haberler|ilk yardım|hastalıklar|site haritası|arama|e-mail

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.


Lokman Hekim'den Uyarı
Bu Site'nin amacı, "Giriş Yazısı" nda açıklanmıştır.Amaç ticari olmadığı gibi; tıbbi teşhis, tedavi ve reçete önermekte değildir.Aksine bu bilgilerin kullanımı, ilgili tıbbi uzmanın tavsiye ve onayını gerektirmektedir. Bu Site'yi ziyaret eden okuyucuların "Giriş Yazısı" nı dikkatle okumalarını ve bu bilgilerin kullanım sorumluluğunun kendilerine ait olduğunu unutmamalarını önemle hatırlatırız.

Untitled Document