Untitled Document
Untitled Document
Untitled Document
Site İçi Arama
 
Untitled Document
 
 
 
anal fissür
bebeklerde pişik
hemoroid
kabızlık
Kadınlarda Mantar Enfeksiyonu
Kadınlarda Vajinal Akıntı
kusma
site haritası

 

OĞUL OTU
(Melissa officinalis )

Untitled Document

 

yaklasansaat.com
 
 

 

 


Limonu andıran kokusu vardır. Kurutulmuş yapraklarından hazırlanan infusyon,yatıştırıcı, midevi, gaz söktürücü, terletici ve antiseptik etkilere sahiptir. Sinirsel kaynaklı mide ve bağırsak rahatsızlıklarında, astım krizlerinde kullanılır. Kuvvetli öksürükleri keser. Uyku bozukluğunu giderir, migrene faydalıdır, ishali keser.

- Kalp çarpıntısını, nefes darlığını giderir, kalbe kuvvet verir, zekayı arttırır. İşlevsel kalp rahatsızlığını, spazmı giderir. Düzensiz adet kanaması ve adet sancılarında kullanılır.

-Kulak uğultuları ve baş dönmesini giderir, terleticidir,
suyu kaynatılıp vücuda sürülürse ter kokusunu giderir.

- Kalbe kuvvet verir, beyin damarlarını açar, insanı ferahlatır. Organizmanın dengelenmesi ve savunma gücünün arttırılmasında kullanılır.

-Yatıştırıcı etkisi vardır, balgama ve ülsere iyi gelir. Hazmı kolaylaştırır, hıçkırığa faydalıdır kusmayı önler. Arı ve haşarat sokmalarında, çıban, yara ve eziklerde lapası kullanılır. Uyuzda kullanılır.

Tohumlarından 3'er gr günde 3 defa yutulur.

Saf oğul otu 10gr, Günlük 10gr,Çekirdeksiz kuru üzüm 20gr'dan öğle-akşam 15'er gr yutulur.

- Diş ağrılarını keser; ağızda çiğnenir.

- Felce iyi gelir. Nevralji ve romatizma ağrılarını giderir. Oğulotundan elde edilen ispirto kullanılır. Oğul otu suyu içilirse geç ihtiyarlanılır.

Oğul otu suyu imbikle elde edilirse daha iyi olur .

Cilt için: Melisa (oğulotu) yaprakları ve tomurcukları içerdiği madensel tuzlar. Bitki ile yapılacak buhar ve tonik cilde uygulanır. Bir tas kaynamış suya, bir avuç melisa konur, 10 dakika kadar yüz buhara tutulur, buhardan sonra melisa ile yapılmış yüz toniği ile yüz yıkanır. Tonik için bir su bardağı kaynar suya, bir çorba kaşığı melisa konur üstü kapalı olarak kısık ateşte 5 dakika tutulur, ateşten alınır, 20 dakika demlenir sonra süzülür. Tonik hazırlanmıştır. Bu bakımı yapmadan önce yüz kevir lifinin sabunu ile (iyi cins zeytinyağı veya defne sabunu) köpürtülüp yüze masaj yapılarak yıkanır. Bu formül her türlü cilt için uygun ve etkilidir. İnce kırışıklıkları giderir yaşlanmayı önler.

Çay Hazırlamak

Bir litre suya bir avuç bitki atılarak kaynatılır, günde 2-3 fincan içilir. Limon kabuğu, nane yaprağı, melisa yaprağı karışımı kaynatılıp hastaya içirilir.


Untitled Document Untitled Document


anasayfa|bitkiler|vitaminler|mineraller|sağlıklı yaşam|haberler|ilk yardım|hastalıklar|site haritası|arama|e-mail

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.


Lokman Hekim'den Uyarı
Bu Site'nin amacı, "Giriş Yazısı" nda açıklanmıştır.Amaç ticari olmadığı gibi; tıbbi teşhis, tedavi ve reçete önermekte değildir.Aksine bu bilgilerin kullanımı, ilgili tıbbi uzmanın tavsiye ve onayını gerektirmektedir. Bu Site'yi ziyaret eden okuyucuların "Giriş Yazısı" nı dikkatle okumalarını ve bu bilgilerin kullanım sorumluluğunun kendilerine ait olduğunu unutmamalarını önemle hatırlatırız.

Untitled Document