Untitled Document
Untitled Document
Untitled Document
Site İçi Arama
 
Untitled Document
 
 
 
anal fissür
bebeklerde pişik
hemoroid
kabızlık
Kadınlarda Mantar Enfeksiyonu
Kadınlarda Vajinal Akıntı
kusma
site haritası

 

PAPATYA
(Matricaria chamomilla)

Untitled Document

 

yaklasansaat.com
 
 

 

 

Genellikle balçıklı topraklarda, orman çayırlıklarında, eğilimli topraklarda, tahıl, mısır, yonca, patates ve şalgam tarlalarında yetişir.

Yabani papatya ile arasındaki fark; sarı çiçek tabanının içinin oyuk ve kokusunun daha etkili oluşudur. Çiçekler sapsız olarak, Mayıstan Ağustosa kadar, öğlen güneşinde toplanmalıdır.

-Küçük çocukların her türlü rahatsızlıklarında papatya çayı içirilebilir.

-Özellikle kramplarda ve karın ağrılarında kaynatılıp içilir. Ağrılı bölgelere kurutulmuş papatya ile doldurulmuş sıcak yastıklar koyulmalıdır.

- Bağırsak gazlarının giderilmesinde ve iltihabın da kaynatılıp, bolca içirilmelidir.

-İshal, deri döküntüleri, mide rahatsızlıklarını iyileştirmeye yardımcı olur.

-Kadınların adet düzensizliklerinde, adet görememelerinde kaynatılıp içilirse adetin düzelmesine yardımcı olur.

-Sakinleştirici etkisi vardır, uykusuzluğa iyi gelir. Sinir sistemini rahatlatmak, bitkinliği gidermek için papatya banyolarından oldukça iyi sonuç alınabilmektedir.

- Terleticidir, yüksek ateşi düşürücü, boğaz ve bademcik gibi bir çok iltihaplanmalarda, dezenfektan ve iltihap kurutucu olarak kullanılabilir. Kaynatılıp bolca içilir.

- Göz ve göz kapağı iltihaplanmalarında, kaşıntı ve akıntılı deri döküntülerinde dıştan kompres olarak, diş ağrısında gargara olarak ve yaraların yıkanmasında da kullanılır.

- Göz ağrılarında, sütle kaynatılan papatyalar sıcak kompres olarak göz kapaklarının üzerine koyulur.

-Sürgün etkisi yapmadan dışarı çıkmayı sağlar. Ayrıca basura dıştan, papatya merhemi sürülerek tedaviye yardımcı olunur.

- Nezle ve sinüzitte, papatya buğusu kullanılabilir. Bu uygulamadan sonra dışarı çıkılmamalıdır.

- Soğuk algınlığı için: Bir bardak sıcak su, bir çay kaşığı papatya karıştırılır 5 dakika üstü kapalı kısık ateşte kaynatılıp demlenip süzülür. Sıcak olarak bal ilave edilerek sabah akşam içilir.(Antiseptiktir)

- Nevralji ve Romatizmada papatya yağıyla masaj yapılır. Aynı bölgedeki organ yorgunluklarınıda giderir.

- İşitme güçlüğü çekenler içinde ada soğanı kızartıldığı papatya yağını sıcak olarak, sık sık kulağa damlatıldığında yeniden işitmeye faydalı olacaktır.

- İdrar zorluğunu giderir, kumları döker, kaynatılmış papatya çayı bir hafta sabah ve akşamları bolca içilmelidir. Kaynatılmış papatya mesanenin üzerine uygulandığında ağrıları da hafifletir.

- Dimağı kuvvetlendirir, baş ağrılarını giderir, bunlar için kaynatılıp içilir.

- Karaciğer rahatsızlıklarında tedaviye yardımcı olur. Bedeni güçlü tutar. Hepatit B ' de bir çay bardağı sıcak suya yarım kahve kaşığı papatya konur, 5 dakika bekletilir. Süzülür, öğle ve akşam yemeklerden 15 dakika önce içilir.

-Erkekler için, afrodizyak tır: Kaynatılıp şekerle içilirse.

-Cilt bakımında; kaynatılmış bitki ve suyu ile haftada bir kez yüz yıkandığında ciltte tazelik ve sağlıklı bir renk kazandırdığı görülecektir.

- Saç bakımında: özellikle saç renginin açık olmasını isteyenler kaynatılmış papatya suyuyla yıkamalılar.

Özellikle hassas ciltlere iyi gelir. Saç köklerini güçlendirir, dökülmesini önler, saç derisini derinlemesine temizler, saç köklerine kadar nüfus eder. Saçı canlandırır.

Ada çayı yağı ile birlikte kullanıldığında çok daha iyi sonuçlar alınır.

KULLANIM BİÇİMLERİ

Çay hazırlamak: bir çay kaşığı dolusu bitki, bir fincan kaynar suda haşlanır ve demlenmesi için kısaca beklenir.

Banyo katkısı: Tam banyo için dört avuç dolusu, yüz veya saç yıkamak için bir avuç papatya çiçeği haşlanır ve demlenmesi için kısaca bekletilir.

Kompresler: Bir fincan kaynak su, bir yemek kaşığı çiçeğin üstüne dökülür, demlenmesi için kısaca beklenir ve süzüldükten sonra sıcak kompreslerde kullanılır.

Bitki yastığı: Keten bezinden yapılmış bir torba, kurutulmuş çiçekle doldurulur ve ağzı dikilir. Kuru bir tavada iyice ısıtılır ve hasta organın üstüne koyulur.

Papatya yağı: Güneşli havada toplanmış çiçekler, küçük bir şişenin içinde gevşek olarak doldurulur ve üstüne, saf zeytinyağı dökülür. Zeytinyağı çiçeklerin üstüne çıkmalıdır. Şişe 14 gün güneşte bekletilir. Buzdolabında saklanmalıdır.

Papatya merhemi: 250gr içyağı tavada iyice kızdırılır ve iki avuç dolusu çiçek bu yağa atılır. Tavadakiler köpüklenmeye başlayınca karıştırılır, ağzı kapatılarak serin bir yere kaldırılır. Ertesi gün hafifçe ısıtılır ve bir keten bezinden geçirilip, posa da sıkılır. Deneyimlere göre, en iyi yöntem şudur: Süzgecin içine bir keten bezi yayılır, süzgeç başka bir kabın üstüne oturtulur ve sıkma işlemine başlanır. Merhem maddesi düzgün bir biçimde karıştırılır ve temiz cam veya toprak kaplara boşaltılır.


Untitled Document Untitled Document


anasayfa|bitkiler|vitaminler|mineraller|sağlıklı yaşam|haberler|ilk yardım|hastalıklar|site haritası|arama|e-mail

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.


Lokman Hekim'den Uyarı
Bu Site'nin amacı, "Giriş Yazısı" nda açıklanmıştır.Amaç ticari olmadığı gibi; tıbbi teşhis, tedavi ve reçete önermekte değildir.Aksine bu bilgilerin kullanımı, ilgili tıbbi uzmanın tavsiye ve onayını gerektirmektedir. Bu Site'yi ziyaret eden okuyucuların "Giriş Yazısı" nı dikkatle okumalarını ve bu bilgilerin kullanım sorumluluğunun kendilerine ait olduğunu unutmamalarını önemle hatırlatırız.

Untitled Document