Untitled Document
Untitled Document
Untitled Document
Site İçi Arama
 
Untitled Document
 
 
 
anal fissür
bebeklerde pişik
hemoroid
kabızlık
Kadınlarda Mantar Enfeksiyonu
Kadınlarda Vajinal Akıntı
kusma
site haritası

 


ZEYTİN YAPRAĞI ÇEKİRDEĞİ ve ÖZÜ: ŞİFADIR

Untitled Document

 

yaklasansaat.com
 
 

 

 
ZEYTİN YAPRAĞI
Kur'an'da Zeytin
Zeytinyağı ve Özellikleri
Bitki: Olea europaea ssp. europaea  
Türkçe Diğer Adları: Acaca - Çakilca - Çekiçge - Çekiste - Çitlak - Delice - Evin - Koruk
Latince Adı: Olea europaea 
Familyasi: Oleaceae(Olive) 
Glukozitler: Oleuropein 
Polifenoller: Hesperidin - Luteolin – Rutin -Apigenin

Zeytin ağaçları, dünyadaki en dayanıklı ağaçlardandır. Uzun süreli yaşamlarını büyük ölçüde, kendilerine hastalık ve zararlılara karşı direnç kazandıran "oleuropein" adlı bir madde üretmelerine borçludurlar.

Zeytin ağacının tamamında bulunan ve acı-buruk bir tadı olan oleuropeinzeytinin işlenmesi sırasında uzaklaştırılır. Oleuropeinin içeriğinde bulunan "elenolik asit" ve oleuropeintürevi olan ''kalsiyum elenolat'', çok çeşitli mikroorganizma gruplarını uzak tutma özelliğine sahiptir.

Zeytin yaprağının, 1800'lü yıllarda malarya(sıtma) salgınına karşı kullanıldığı bilinmektedir. Zeytin yaprağıönemli doğal antimikrobiyal, antiviral bir etkiye sahiptir.

Yapılan araştırmalara göre zeytin yaprağı, 101 madde içerir. İçindeki en etken madde polifenolik antioksidanlardan biri olan oleuropeindir. Oleuropein, vücutta ''kalsiyum elenolat''a çevrilir. Oleuropeinin içeriğindeki elonoik(eleonik-oleanolik) asidin; antibakteriyel, antifungal ve antiviral özellikleri laboratuvar koşullarında kanıtlanmıştır.

Oleuropeinin, Bacillus anthracis, B. cereus, B. subtilis, E. coli, Helicobacter pylori, Mycoplasma species, Salmonella enteritidis, Salmonella typhimurium, Staphylococcus aureus gibi bakterilere karşı etkili olduğu düşünülmektedir. Oleuropein ayrıca Spiroket adlı bir bakteri cinsinin yaptığı lyme hastalığının belirtilerini azaltır. Iyme hastalığı; vahşi hayvanlar üzerinde bulunan bir kene ile taşınır ve genellikle antibiyotikle tedavi edilen geçici bir artrite neden olur.

Oleuropein tedavi edici etkiye sahip sekoiridoit (Hipotansif, spazmolitik, antioksidan. Renal ve sindirim eliminasyonunu artırmak amacıyla kull.) bir glikozitdir. Glikozitler, bitkilerin yapraklarında bulunmakla berâber, genellikle meyve kabuk ve kökünde bulunurlar. Bakterilerin hücre duvarını etkileyerek doğal yolla bağışıklık sistemini güçlendirirler.

ZEYTİN YAPRAĞI ÇAYININ YARARLARI
(Olive Leaf Tea)

Yapılan bir çalışma, zeytin yapraklarındaki anioksidan kapasitesinin, vitamin C'de bulunandan 5 kat fazla, yeşil çayve üzüm çekirdeğindekinden de 2 kat fazla olduğunu ortaya koydu. Aynı zamanda bu çalışma, zeytin yaprağı ekstraktında bulunan antioksidanların, üzüm çekirdeği ve vitamin E'de bulunan antioksidanlardan, zararlı serbest radikalleri uzaklaştırması bakımından çok daha güçlü olduğunu tespit etti. Zeytin yaprağıanti-fungalanti-viral ve anti-bakteriyel bileşiklerce zengindir. Zeytin yapraklarızeytin yağında bulunan kimyasal bileşiklerin aynısını içermektedir hem de kalorisiz!

Fenolik(bitkisel kaynaklı besinlerin lezzetine ve rengine etki eden bir madde) ve flavonait(kansere karşı koruyucu antioksidan) bileşikler, vücudun bağışıklık sistemini güçlendirip hastalıklara karşı dirençli olmasını sağlar.

Antioksidan Etkisi

Antioksidanların yardımı ile hastalıkların oluşumu önlenebilirhormonal denge korunabiliryaşlanma süreci geciktirilebilir. Zeytin ürünlerinde bulunan biyofenoller, insan hayatı için önemli olan antioksidanantimikrobiyal ve serbest radikallere karşı aktivite göstermektedir. 

Damarlar Üzerine Etkisi

 Oleuropeinvasodilator(damar genişletici) etkisiyle, tansiyonu düşürdüp ve anti-aritmik özellik göstermektedir. LDL kolesterol seviyesinde düşürmüştür. Kalp rahatsızlıklarında zeytin yaprağı çayı ile iyi sonuçlar elde edilmektedir. Zeytin yaprağı çayıkalp yetmezlikleridamar tıkanıklıkları üzerinde etkilidir. Kalp kasının pompalama hareketini geliştirilerek, kalp krizlerini önlemeye yardım eder. Zeytin yaprağında bulunan fenolik bileşiklerin, damar içi plak oluşumunu engellemektedir.

Hypoglisemik Etkisi (KŞSD) 

Yapılan in-vivo çalışmalarda, zeytin yaprağının etken maddesi oleuropeinhipoglisemik etki göstermiş ve yüksek kan şekeriseviyesinde düşme gözlenmiştir. 

Anti-Viral Etkisi

Zeytin yaprağı bileşikleri, virüs enfeksiyonları (nezle, grip vs) üzerinde etkilidir. Son yıllarda HIV virüsü taşıyan AIDS hastalar tarafından alternatif tedavide de kullanılmaya başlanmıştır. Zeytin yaprağı özütünün bu hastalarda ilaç tedavisini tamamlayıcı olarak kullanılması, bağışıklık sistemini güçlendiricikronik yorgunluğu azaltıcıtıbbi tedavinin etkisini artırıcı etkisinden kaynaklanmaktadır.
Zeytin yaprağı, Epstein Barr hastalığı(herpes türü bir virüs) gibi tedavisi zor viral enfeksiyonların tedavisinde yardımcı olmaktadır. Kronik rahatsızlıklar çeken, immün sistemi zayıflamış, sağlıklarını kazanmak için ekstra desteğe ihtiyacı olan insanlar için faydalıdır. 

Üriner Sistem Enfeksiyonları

Yaprakları, taşıdığı flavon glikozitleri(acı maddeler) nedeniyle idrar söktürücüdür. Yapraklar ve gövde kabuğu, %5 çay (infüzyon) halinde iştah açıcıidrar söktürücü ve ateş düşürücü olarak kullanılır. 

Metabolizma

Oleuropein içeriği dolayısıyla kronik yorgunluk sendromunun bazı semptomlarını azaltır. Bu kronik yorgunluk sendromunda etkisi fazlaca olan mycoplasma bakterisinin zeytin yaprağınca elimine edilmesinden kaynaklandığı düşünülmektedir.
 
Sindirim sistemi

Zeytin yaprağı, zararlı bakteriler yüzünden oluşan ishalleri hafifletir. Ülserdeki mide asidi salgısını azaltır. Peptik ülserleri azaltır. Besinlerin barsak emilimini arttırır. Kabızlığı önler. Yaprak ve kabukları, bağırsaktaki solucanları düşürür. İnfüzyonu iştah açıcıdır.

Solunum sistemi

Zeytin yaprağı, bahar nezlesini azaltır. Farenjiti hafifletir, pnömoninin birçok şeklini zayıflatır. Kronik sinüzitler için oldukça iyi bir iyileştiricidir. Tonsillitlere faydalıdır.Romatoid artriti, alerjileri ve fibromiyaljiyi(yumuşak doku romatizması) hafifletir.

Deriyi Besler-Korur

Zeytin yaprağı
, derideki çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünü hafifletir. Zeytinin yaprağından ve meyvesinden elde edilen sabun, şampuan gibi temizlik maddeleri, kozmetik dünyasının en çok tercih ettiği ürünler arasındadır. Hücre yenileyici özelliği sayesinde cilt yaşlanmalarına karşı koruyucu, canlandırıcı, etkiye sahiptirCildin nemli kalma yeteneğini arttırır. Cildi sıkılaştırır ve esnekliğini arttırır ve selülit giderici etkileri vardır. Cildi, Güneş ışınları ve çeşitli dış faktörlere karşı koruyucudur.Zeytinin yaprakları kaynatılarak elde edilen zeytin yaprağı çayı ile gargara yapılırsa, diş ağrılarını hafifletir ve diş etlerini kuvvetlendirir.

Zeytin yaprağı ilaçları, hayvan sağlığında da kullanılmaya başlanmıştır. Evcil hayvanların hazır mamalarında ve bitkisel ilaçlarında hem doğal antibiyotik hem de antiparazitik etkisi sebebiyle kullanılmaktadır.

Aspergillus mantarları tarafından üretilen aflatoksinin engellenmesinde, Oleuropein kullanımı ile ilgili araştırmalar yapılmaktadır. Psoriasis(sedef) hastalarının durumlarında gelişmeler sağlar. 

Düzenli olarak hastalıklardan korunma amaçlı tüketilebileceği gibi doğrudan hastalıkların tedavisinde de kullanılabilir.

ÖzetleZeytinyaprağı,halihazırda diyabette, hipertansiyonda, kardiyovasküler rahatsızlıklarda, gripte, üriner sistemrahatsızlıklarında, kronik halsizlikte, hastaların nekahat döneminde, kolesterolün düşürülmesinde, dejeneratif eklem rahatsızlıklarında, bursit(eklem bölgelerinde ağrılı şişlikler), sinüzit ve vücudun doğal bağışıklık sisteminin desteklenmesinde kullanılmaktadır.

Zeytin Yaprağının Başka Etkileri

Vücuttaki yağ bezelerini ve tümörleri eritir, gelişmesini engeller. Safra taşı ihtimalini azaltır. Pankreas salgısını uyarır. 
Çocuklarda kemik gelişimine yardım eder.  Osteoporozu önleyicidir. Ödem oluşmasını önler. Astım, kolon kanseri, prostat, menopoz, göğüs kanseri riskini düşürür. Sinir sıkışmasının giderilmesinde etkilidir. Kulak enfeksiyonlarında, Hepatit A,B,C de etkilidir. Zonaya iyi gelir.

Zeytin Yaprağı Çayının Kullanım Önerileri

Yaprakların çayı ve tentürü kullanılır. Zeytin yaprağı çayı, yumuşak, aromatik ve lezzetlidir.
5-6 adet kadar zeytin yaprağını ince ince kıyıp, kaynamış suyun içine konululur. 3-5- enfazla 10 dakika bekletildikten sonra içilir. İsteğe göre ince bir dilim limon, tarçın kabuğu , zencefil ve bal eklenerek ya da diğer bitkisel çaylarla karıştırarak değişik lezzetler elde edilebilir. Günde iki fincana kaar tüketilebilinir.
Edremit'te zeytin çiçeği çayı da üretilmektedir.
Tansiyon düşürücü, şeker düşürücü; ve kan inceltici ilaç kullananlar doktora danışarak kullanmalı. 

ZEYTİN YAPRAĞI EKSTRAKTI
(Oleaeuropaea)

Zeytin yaprağı ekstraktı, zeytin yaprağının aktif bileşenlerini elde etmek amacıyla hazırlanan yeşil toz görünümlü yaprak özüdür. Ekstrakt(öz), zeytin ağacı yapraklarından fiziksel ve kimyasal ekstraksiyon metotlarıyla elde edilir. Zeytin ve zeytin yaprağı ekstraktında bulunan ve antimikrobiyal özellik gösteren bileşikler; phidroksibenzoik asit, vanilik asit, kafeik asit, protokateşik asit, sirinjik asit, p-kumarik asit, oleoropein, kuersetin, tirosol, hidroksitirosol ve elenoik asittir.

Bu yeni fitokimyasal(bitkilerin içinde bulunan kimyasallar), meyvelere, sebzelere, tahıllara, baklagillere renk ve lezzet veren, hastalıklara karşı doğal korumayı sağlayan, sağlığı geliştirici besinlerdir. Güçlü antioksidanlardır ve vücudun kalp krizi ve kanser dahil çeşitli hastalıklara karşı korunmasına yardımcı olurlar. Ekstrakt, sağlık açısından son derece faydalı ve non-toksik özelliğe sahiptir. Kullanımı zeytin yaprağı çayına kıyasla kolay ve kullanım alanı oldukça geniştir.

Zeytin yaprağı özü, zeytin yaprağının bileşenlerini konsantre olarak ihtiva etmektedir. Yani, 1 gr yaprakta yaklaşık %5 oleuropein bulunurken, 1 gr zeytin yaprağı ekstraktında bu oran % 20'lere kadar çıkmaktadır.

Zeytin yaprağı ekstraktı, yüksek kan basıncını ve kolesterolü önlemeye yardımcı olmaktadır. Kötü LDL kolestrol düzeyinide de düşürür.

Antioksidan Özelliği

Zeytin yaprağı ekstraktı, yüksek antioksidan aktiviteye sahiptir. Bu etki oleuropein bileşiğiyle beraber diğer fenolik bileşiklerin sinerjik etkileri sonucu meydana gelir. Vitamin C ve E'nin gösterdiği antioksidan aktivitenin yaklaşık 2,5 katı kadar daha yüksek bir antioksidan aktiviteye sahiptir. 

Zeytin yaprağı ekstraktı, kardiyomiyopati(kalp adalesinin hastalıkları) hastalarında, kalp fonksiyonunu geliştirir. 
Yaprak extraktı; soğuk algınlığından, aşırı yorgunluğa, AIDS'ten, kansere kadar birçok hastalığa iyi gelmektedir. Antibiyotiklerle tedavi edilemeyen bazı nezle ve gripler içinde faydalı bir bitkisel kaynaktır.
Bakterilere ve funguslara karşı zeytin yapraklarının antibakteriyel etkisi olduğu anlaşıldı.

Zeytin yaprağı ekstraktı; malarya ve menenjiti iyileştirmede faydalıdır.

Obeziteye Karşı

Zeytin yaprağı ekstraktı, yağ depolarını azaltmaktadır. Zeytin yaprağı ekstraktının anti-inflammatory özelliğinden dolayı kilo kaybına neden olabiliyor. Yeşil çay, aspirin türevleri ve ibuprofenin de benzer bir kilo kaybı etkisi gösterdiği düşünülüyor.
Kardiyovasküler, karaciğer ve metabolik rahatsızlıklarında iyileşme gözlenmiştir.

Dr. Brown,  Biyokimyacı Greg Jardine, zeytin yaprağı ekstraktı ürünlerinin kilo kaybına neden olduğunu ve ayrıca fareler üzerinde alınan sonuçların beklenenleri aştığını ifade etti.

 Epstein-Barr virüsünün(Herpes virüsüne benzer bir DNA virüsünün büyümesini bloke eder. Herpes Simplex(ağızda yara-uçuk), Herpes zoster(nevralji: Sinir ağrısı, sinir yollarının biri boyunca duyulan şiddetli ağrı spazmlarından oluşur) virüsünü inhibe eder. zonanın(Gece Yanığı: Suçiçeği geçirildikten sonra konak sinir hücrelerinde bekleyen virüsün, yeniden aktive olması ile ortaya çıkmaktadır) tedavisinde faydalıdır. Palio virüslerinin 3 formunu da engeller.

Zeytin yaprağı ekstraktı oleuropein içeriği dolayısıyla Flatworm, Hookworm, Roundworm ve Tapeworm gibi bir çok bağırsak parazitini engeller veya öldürür.

Kozmetikte ise zeytin yaprağı ekstresi içeren ürünler antioksidan etkileriyle cilt bakımında kullanılmaktadır, antiaging kürlerinin hemen hepsinde yer alır. 

ZEYTİN ÇEKİRDEĞİ

Zeytin çekirdeğinde de aynı üzüm çekirdeği gibi, antioksidananti kanserojenanti inflamatuvar olan maddeler bulunur.Zeytinyağını diğer yağlardan farklı kılan maddeler, en yoğun halleri ile zeytin çekirdeğinin içerisinde bulunur. Herhangi bir zeytin çekirdeğinin her iki ucu hafifçe törpülenirse, çekirdeğin içinin oyuk olduğu ve içerisinde pıhtılaşmış veya çok koyu kıvamlı bir yağ olduğu görülür. Bu maddelerin çekirdekteki konsantrasyonu %80'lere varan miktarlardadır. 

Zeytinin dışındaki ince zarını mide eritemez, bu nedenle çiğnenmelidir. Çiğnenmeden yutulduğu takdirde sindirim sistemi, zeytini olduğu gibi dışarı atmaya çalışır. Zeytin çekirdeği boğaz boşluğundan mideye inene kadar eridiği tespit edilmiştir. Hazmı en kolay olan yiyecek maddesi zeytin çekirdeğidir. Mide özsuyu zeytin çekirdeğini çok kısa bir sürede parçalayarak safşifalı zeytinyağına ulaşır ve geriye kalan posa ise bağırsakları onararak rahatlatır.

Midesinde yanma olan kişiler, zeytin çekirdeğini yuttuktan sonra rahatladıklarını ifade etmişlerdir. Zeytin çekirdeği yutulduğunda iç organlarda oluşabilecek kanserojen hücre riskini azalttığı iddia edilmektedir. Zeytin çekirdeği yutan kişilerde basur problemiyle karşılaşılmamıştır. Kabızlığı ve basur kanamasını engeller. Ülser, gastrit, hazımsızlık gibi mide problemlerine iyi gelir. Bağırsak ve sindirim yollarını düzenler, bağırsak iltihabını giderir. Prostat oluşumunu engeller. Yüksek tansiyonu dengeler. Karaciğer iltihaplanmasını giderir. Damar sertliği gelişmesini ve damar tıkanıklığını önler. Kolesterolü dengeler. Diyabetli hastalara faydalıdır.
Zeytin çekirdekleri taze olarak öğütülerek de yutulabilir.

Ancak, Zeytinin Çekirdeğini Dalından Kopmuş Haliyle Yutun!

Balıkesir'in Edremit ilçesinde faaliyet gösteren 'Kale Natürel' isimli araştırmalar yapan şirket, sofralık hazır zeytin çekirdeğinin yutulmasının insan sağlığına fayda sağlamadığını açıkladı. Zeytin çekirdeği kabuğunu ve kabuğun içindeki özü gelişmiş teknoloji ile inceleyen şirket, salamura edilmiş hazır zeytin çekirdeğinin kabuğunda ve kabuğun içinde faydalı bileşen kalmadığını tespit etti.

Yapılan araştırmada, salamura edilmemiş, dalından kopmuş hali ile etinden ayrılan zeytin çekirdeğinin faydalı olduğu belirlendi.
Çiğ zeytinin çekirdeğinin kırılarak tüketilmesi daha faydalıdır. Zeytin çekirdeğinin dış kabuğunun içeriği selüloz ağırlıklıdır. İşleme sırasında vücuda yararlı şeyler azalmaktadır. Yapılan araştırmalarda, çekirdek içindeki zeytin ağacının embriyosu içindeki etken maddeler HPLC analiz sonuçlarına göre, salamura işlemiyle fermente olmakta ve yapısı değişmekredir. İyileştirme etkisinide bu işlem esnasında kaybettiği tespit edilmiştir.

Çiğ zeytin meyvesinden çekirdeği ayırıp, kırıp ve içi yenildiğinde etken maddelerin (Nüzhenid, tirasol ve hidroksitrasol) aktivitesini koruduğu HPLC analizlerimizde gözlenmiştir.
Araştırma sonuçlarına göre, bu maddeler zeytin yaprağından daha yoğun olarak çekirdekte mevcut olduğundan sağlık açısından yenmesi uygun bulunmaktadır. Doğal malzemeleri, bedenimizin metabolizmasına uyumlu halde tüketmeliyiz

Zeytinin çekilmiş çekirdekleri de yumuşak bir cilt peeling'i için şimdilerde ürünlerde yer alıyor.

PRİNA VE SABUN

Zeytin çekirdeği ve zeytinyağı elde edilmesinden arta kalan posa, preslenip toz haline getirilerek, kalıplara konarak kurumaya bırakılır. Prina adı verilen bu yakacak, kömür ve oduna göre uygun fiyata satılmaktadır. Kömürden daha sağlıklı bir yakacak türüdür. Çevre açısından da uygun bir yakacaktır.

Zeytinyağı sabunu, yağlı ciltlerde yağ dengesini sağlar; kuru ciltleri ise yağlandırır. Sabun içerisindeki reoily(geri yağlandırıcı) olarak tabir edilen bu özellikleri sağlayan maddelerin ne olduğu bugün dahi bilinememektedir.

BİTKİSEL BOYACILIKTA KULLANIMI

Boyamacılık açısından zeytinin yaprakları ve taze sürgünlerinden yararlanılır. Çeşitli mordanlar ile farklı renkler elde etmek mümkündür. Şap mordanlı yünler sarı renk alır. Krom mordanlı yünle kahverengi elde edilir. Saçıkıbrıs(Anadolu'da taş kara boya adıyla bilinmektedir) mordanlı yünler ise yeşil ile gri arası bir renk alır. Türkiye ve Dünya'nın birçok yerinde 27 cinsi ve yaklaşık 600 türü bulunan zeytinin, sağlık açısından faydalı olmasının yanı sıra ekonomik yönden de en fazla kazanç sağlayan ürünler arasında yerini korumaktadır.
Meyvesinden kahvaltılık ve yağçekirdeğinden de kışlık yakacak elde edilmesiyle de zeytinin her bir parçası çöpe gitmeden değerlendirilir.

Kaynak:
1-yaklasansaat.com
2-sabah. 5/5/2013Untitled Document Untitled Document


anasayfa|bitkiler|vitaminler|mineraller|sağlıklı yaşam|haberler|ilk yardım|hastalıklar|site haritası|arama|e-mail

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.


Lokman Hekim'den Uyarı
Bu Site'nin amacı, "Giriş Yazısı" nda açıklanmıştır.Amaç ticari olmadığı gibi; tıbbi teşhis, tedavi ve reçete önermekte değildir.Aksine bu bilgilerin kullanımı, ilgili tıbbi uzmanın tavsiye ve onayını gerektirmektedir. Bu Site'yi ziyaret eden okuyucuların "Giriş Yazısı" nı dikkatle okumalarını ve bu bilgilerin kullanım sorumluluğunun kendilerine ait olduğunu unutmamalarını önemle hatırlatırız.

Untitled Document