Untitled Document
Untitled Document
Untitled Document
Site İçi Arama
 
Untitled Document
 
 
 
anal fissür
bebeklerde pişik
hemoroid
kabızlık
Kadınlarda Mantar Enfeksiyonu
Kadınlarda Vajinal Akıntı
kusma
site haritası

 


Adaçayının Faydaları

 

Adaçayı Hafızayı Güçlendiriyor

Latince adı “Salvia Officinalis” olan ada çayı bitkisi diş otu olarak da biliniyor. Ada çayının kullanılan bölümü yaprakları. Tüylü ve beyazımsı bir renkte olan yaprakları, çay olarak haşlanarak içildiği gibi et yemeklerine koku ve lezzet vermek için de kullanılıyor. Ayrıca ada çayının sağlığımız için faydaları da yadsınamayacak kadar büyük. Diyetisyen Gülhan Koca, bizlere ada çayının faydalarını ve yan etkilerini tek tek anlatıyor.

Ada Çayının Faydaları

Vücut direncini güçlendiricidir. Hastalık sonrası güçsüzlük, kas yorgunluğu durumlarında faydalıdır.

Antiseptiktir. Balgam söktürür ve toksinleri vücuttan uzaklaştırmaya yarar.

Boğaz ve bademcik iltihabına karşı oldukça yararlıdır. Farenjit, larenjit başlıca kullanım alanlarıdır.

• Ada çayının içinde bulunan “cineol” adlı madde öksürüğü önleyici özelliktedir.

Gaz söktürücü ve hazmı kolaylaştırıcıdır. Mide spazmına ve bulantısına iyi gelir.

Beyin işlevini artırır, hafızayı güçlendirir, unutkanlık sorununa olumlu etki sağlar. Alzheimer sebebiyle azalan bir beyin kimyasalına koruyucu etkide bulunmaktadır.

Ateş düşürücüdür.

Menopoz dönemindeki kadınlarda sıcak basmalarını ve aşırı terlemeyi önleyici etkisi bulunmaktadır.

• Aç karnına içilen ada çayının kan şekerini düşürücü özelliği vardır.

• Soğuk içilen ada çayının ishal kesici etkisi bulunmaktadır.

• Kuru ada çayı yaprağı toz haline getirilerek dişlerin üzerine sürüldüğünde dişleri güçlendirir ve beyazlatır. Diş ve ağız iltihapları durumlarında ise soğuk ada çayı gargara olarak kullanılabilir.

Migren ve baş ağrısı durumunda, sıcak ada çayına batırılmış bezle alın bölgesine kompres uygulamasının olumlu etkisi bulunmaktadır.

• Soğuk ada çayı kompresi, kesik ve yaralarda rahatlama ve hızlı iyileşme sağlamak için uygulanabilir.

Uyarı: Ada Çayının Yan Etkileri

• Sürekli ve fazla miktarda kullanımdan kaçınılmalıdır.

• Düşük yapma olasılığına karşı hamileler kullanmamalıdır.

• Anne sütünün salgılanmasını azaltıcı özelliği bulunduğundan emziren kadınlar kullanmamalıdır.

• Bazı kişilerde kan basıncını yükseltebilir.

• Küçük çocuklara içirilmesi tavsiye edilmez.

• Konsantre ada çayı yağı içilmemelidir.

hürriyet, 10/03/2011

Adaçayı; Tüm Bedeni Güçlendiriyor

Şifalı bir bitki olarak bilinen ve içildiğinde tüm bedeni güçlendiren adaçayı, kalp krizi riskini azaltıyor. Uzmanlar adaçayını aynı zamanda kramplarda, omurilik rahatsızlıklarında, beze hastalıklarında ve organ titrekliklerinde tavsiye ediyor. Hasta karaciğeri olumlu yönde etkileyen adaçayı, mideyive bağırsakları da rahatlatıyor. Ayrıca kanı ve solunum organlarını temizleyici bir etkisi de var.

bugün,
29/08/2008

Adaçayını Limonsuz İçin

Limonsuz içilen adaçayı boğazı yumuşattığı gibi, yüksek ateşi düşürme ve terlemeyi önleme özelliği de vardır.


Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Araştırma Görevlisi Ersin Karabacak, 3 yıldır üzerinde araştırma yaptığı adaçayının şifa özelliğini kaybetmemesi için limonsuz içilmesi gerektiğini söyledi. Karabacak, "Limonsuz içilen adaçayı boğazı yumuşattığı gibi, yüksek ateşi düşürme ve terlemeyi önleme özelliği de vardır" dedi. ÇOMÜ Araştırma Görevlisi Ersin Karabacak, doktora tezi için 3 yıl önce Marmara ve Karadeniz bölgelerindeki adaçaylarını incelemeye başladı. Kent kent gezerek adaçayları üzerinde araştırmalar yaptı. Doktora tezini bu yaz tamamlayacak olan Karabacak, 3 yıllık araştırması sonucunda adaçayları konusunda çok ilginç saptamalara ulaştı. Marmara ve Karadeniz bölgelerindeki 45, Türkiye genelinde toplam 95 tür adaçayı belirlediklerini anlatan Karabacak, insanlarla görüşerek adaçaylarının içim özelliklerini öğrendi. Ayrıca tüm adaçayı türlerinden toplayarak koleksiyon oluşturdu.

Bitki çaylarına limon sıkmayın

Türkiye genelindeki 95 tür adaçayı içinden 5'inin içilebilir olduğunu belirten Karabacak şunları söyledi:
"Yaz aylarında adaçaylarındaki yağ oranı çok yüksek oluyor. En uygun toplanma zamanı çiçeklerin yeni açmaya başladığı dönem. Eskiden kalma bir alışkanlık olarak adaçayı, bitki çayları, kekik, ıhlamur limonla içiliyor. Ancak limonla içilmesi bunların bütün şifa özelliklerini yok ediyor. Çünkü bu bitkilerdeki etken maddeler uçucu yağlar ve kokulu yağlar. Biz bunların üzerine limon sıktığımızda içerisindeki sitrik asit bütün yağları çözer ve içtiğimiz sadece ılık limonlu su olur. Başka bir faydası da yoktur. Sadece nane içerken içine limon sıkılabilir. Adaçayı ve bitki çaylarının limonsuz içilmesini öneriyorum."

Kaynatılmamalı

Bitki çaylarının kaynatılmaması gerektiğini de vurgulayan Karabacak, doğru yöntemin, bitkinin bardağa konulan kaynamış suya atılması olduğunu söyledi. Bitkinin suyun rengini değiştirmesimden hemen sonra çıkarılmasının doğru olduğunu belirten Karabacak şöyle devam etti: "Bu yöntemle bitkinin etken maddesi suya geçer. Suda kaynatıldığında ise acı, zehirli maddeler suya geçer. Bunlar bitkinin atık maddeleri olduğu için acı bir tat verir. Bu yüzden bitki çaylarını yumuşak demlemekte yarar var. Günde iki fincandan fazla bitki çayı içilmesin faydası değil zararı vardır. Fazla içilmesi halinde vücutta aşırı yorgunluk hissedilir. Kilo fazlası olan kişiler de direk bitki çaylarına yöneliyor. Yağları çok yakıyor düşüncesiyle içiyor. Ama fazla içtikleri zaman bu onlarda daha kalıcı hasarlara sebep veriyor."

Halk arasında, adaçayının soğuk algınlıkları sırasında boğazı yumuşattığı, ateş düşürdüğü ve terlemeyi azalttığının saptandığını belirten Karabacak, kanseri önlemede destekleyici etkisinin bulunduğunun da  bilindiğini söyledi.

Çay nasıl demlenir?

Karabacak, daha lezzetli ve aromalı çay içebilmenin yöntemini de "Porselen demlik içine çay ardından da soğuk su koyun. Demlik altına su doldurun. Demliği üzerine oturtup ocağın üzerine koyun. Demlik altındaki suyun buharı yavaş yavaş çayı içinde bulunduğu soğuk suyu ısıtıp, demlenmesini sağlayacak. Servis yaparken de önce sıcak suyu bardağa koyun ardından istediğiniz kadar demlikdeki çayı ilave edin. Çayın şekersiz içilmesi sağlık açısından önemli" diye tarif etti.

milliyet, 08/02/2008 

 

 


Untitled Document Untitled Document


anasayfa|bitkiler|vitaminler|mineraller|sağlıklı yaşam|haberler|ilk yardım|hastalıklar|site haritası|arama|e-mail

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.


Lokman Hekim'den Uyarı
Bu Site'nin amacı, "Giriş Yazısı" nda açıklanmıştır.Amaç ticari olmadığı gibi; tıbbi teşhis, tedavi ve reçete önermekte değildir.Aksine bu bilgilerin kullanımı, ilgili tıbbi uzmanın tavsiye ve onayını gerektirmektedir. Bu Site'yi ziyaret eden okuyucuların "Giriş Yazısı" nı dikkatle okumalarını ve bu bilgilerin kullanım sorumluluğunun kendilerine ait olduğunu unutmamalarını önemle hatırlatırız.

Untitled Document