Untitled Document
Untitled Document
Untitled Document
Site İçi Arama
 
Untitled Document
 
 
 
anal fissür
bebeklerde pişik
hemoroid
kabızlık
Kadınlarda Mantar Enfeksiyonu
Kadınlarda Vajinal Akıntı
kusma
site haritası

 


Ağrı Giderici Yontemler


Untitled Document

 

yaklasansaat.com
 
 

 

 

 

Vücudumuzda aslında birçok ağrı kesme noktası bulunduğunu biliyor musunuz? Ağrı kesici kullanmak yerine, parmağınızı kullanıp bu noktalara bastırmayı denemeye ne dersiniz?

Baş ağrısı için

İster nezle ister sinir yüzünden olsun, baş ağrısı bir gölge gibi hep bizi takip ediyor. Baş ağrısından dolayı kaşlarımızı çatıyoruz. Oysa bunun tam tersini yapmamız gerekiyor, çünkü baş ağrısını gideren akupunktur noktası tam iki kaş arasında yer alıyor. Bu noktaya bastırdığımızda baş ağrısı ve burun rahatsızlığının giderilmesine yardımcı oluyor. Başımız ağrıdığında, baş ve işaret parmaklarımızla iki kaş arasını biraz güçle 2 dakika sıkabiliriz. Bu uygulamadan sonra, baş ağrımızın geçtiğini ya da hafiflediğini görebiliriz.

Sırt ağrısı için bel ovmak

Sırtımız ağrıdığında, ellerimizle belimizi güçlü şekilde ovabiliriz, bel ve sırt ağrılarının derhal hafiflediğini hissedeceksiniz. Bel ve özellikle omurganın iki yanı, böbreğin bulunduğu bölge. Böbrek sıcağı sever ve bu nedenle bele uygulanan masaj, bel ve sırt ağrılarının giderilmesine yardımcı olabilir. Bu uygulama da şöyle yapabiliriz: İki elinizi ısınıncaya kadar sürtün ve daha sonra belinize koyup güçlü biçimde kuyruk kemiğine kadar ovun. Bu hareketleri 50-100 kez tekrarlayın. Çinli doktorlar, sıklıkla sırt ağrısı çekenlerin, bu uygulamayı sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez ve her defasında 50-100 kere tekrarlamasını tavsiye ediyor. Deneyin, farkı hissedeceksiniz.

Diş ağrısı için

Baş ve işaret parmakları sıkı bir şekilde yan yana getirildiğinde kasların en yüksek noktasında bulunuyor. Sağ elinizin baş parmağıyla sol elininizdeki "Hukou" noktasına acı verecek kadar kuvvetli biçimde, serçe parmağımızın tarafına doğru 1-2 dakika süreyle bastırın. Ancak bu uygulama hamile kadınlar için sakıncalıdır.

Kulağın girişindeki kıkırdağın başlangıç noktasındaki çöküntü. İşte bu nokta, diş ağrısının çaresi olabilir. Zira, bu noktaya bu şekilde bastırınca ağrınız kesilebilir.

Omuz ağrısı için

Omuz ağrılarında, genellikle arkadaşlarımızdan masaj yapmalarını isteriz. Masaj, gerçekten omuz ağrısını hafifletebilir.
Parmağınızla meme ucundan yukarı doğru çıktığınızda omuzunuzu kesen noktar. Çin tıbbına göre, bu noktaya bastırmak, omuz ağrısı, göz yorgunluğu, kulak uğuldaması, kulak çınlaması ve boyun tutulmasının giderilmesine yardımcı olabilir.

UYARI: Ancak yüksek tansiyon, kalp ve beyin damarı hastalıkları olanlar "Jianjing" noktasına uzun süreli ve güçlü bir şekilde bastırmamalı.

Kalp ağrısı için

Kolumuzun iç tarafında ve el bileğimize üç parmak mesafedek' noktaya bastırılır.

Kalbimiz sıkıştığında, dilaltı hapı almanın yanı sıra, "Neiguan" noktasına 5 dakika süreyle bastırabiliriz. Bu uygulama kan dolaşımını hızlandırarak, kalp sıkışmasının geçmesine yardımcı olabilir. Bu uygulamayı yalnızca tedaviye yardımcı olarak ya da ilk yardımda kullanabileceğinizi, kalbiniz rahatsızlandığında vakit geçirmeden doktora başvurmanız gerektiğiniz lütfen unutmayın. .

Bunun yanı sıra bu noktasına bastırmak, mide bulantısının geçmesi için de etkili olabilir.

timeturk, 03/05/2013


Untitled Document Untitled Document


anasayfa|bitkiler|vitaminler|mineraller|sağlıklı yaşam|haberler|ilk yardım|hastalıklar|site haritası|arama|e-mail

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.


Lokman Hekim'den Uyarı
Bu Site'nin amacı, "Giriş Yazısı" nda açıklanmıştır.Amaç ticari olmadığı gibi; tıbbi teşhis, tedavi ve reçete önermekte değildir.Aksine bu bilgilerin kullanımı, ilgili tıbbi uzmanın tavsiye ve onayını gerektirmektedir. Bu Site'yi ziyaret eden okuyucuların "Giriş Yazısı" nı dikkatle okumalarını ve bu bilgilerin kullanım sorumluluğunun kendilerine ait olduğunu unutmamalarını önemle hatırlatırız.

Untitled Document