Untitled Document
Untitled Document
Untitled Document
Site İçi Arama
 
Untitled Document
 
 
 
anal fissür
bebeklerde pişik
hemoroid
kabızlık
Kadınlarda Mantar Enfeksiyonu
Kadınlarda Vajinal Akıntı
kusma
site haritası

 


Ağrı Kesicilerin Zararları

Untitled Document

 

yaklasansaat.com
 
 

 

 

Ağrı Kesiciler Başağrısına Neden Oluyor

Hollanda'da yapılan bir araştırmada, ağrı kesicilerin kronik baş ağrısının ana sebebi olduğu belirtildi.

Sinir hastalıkları mütehassısı Natalie Wiendels, Leiden Üniversitesi'ne sunduğu doktora çalışmasında, kronik baş ağrısına maruz kalan hastaların çok büyük bir çoğunluğunun, çok fazla ağrı kesici kullandığını söyledi.

Wiendels, hükümetin, ağrı kesici ilaç üreten firmaları, kutuların üzerine ağrı kesicinin baş ağrısına neden olduğunu belirten bir uyarı yazısı yazmaya mecbur tutması gerektiğini kaydetti.

Hollanda'da nüfusun yüzde 4'ünün kronik baş ağrısı yaşadığını belirten Wiendels, "Ağrı kesici alan hastaların önemli bir kısmı bu ilaçlara bağımlı hale geliyor. Fakat bu ilaçları kullanmayı bıraktıklarında belli bir periyod içinde baş ağrılarının hafifleyeceğini bilmiyorlar" dedi.

haber7, 03/03/2008

Ağrı Kesiciler Baş Ağrıtıyor

İngiliz uzmanlara göre başağrısı için ağrı kesici almak yeni bir başağrısına sebep oluyor.

Londra Migren Kliniği'nde yapılan bir araştırmada ağrı kesicilerin her beş kişiden birinde yeni bir baş ağrısına sebep olduğu ortaya çıktı. Üstelik bu oran kadınlarda beş kat daha fazla hesaplanıyor.

Uzmanlar ağrı kesicilerde böyle bir uyarının yer alması gerekliliğini vurguluyor.

 hürriyet, 04/09/2007

Ağrı Kesici Tansiyonu Yükseltiyor

ABD'de Harvard Üniversitesi'nde 16 bin kişi üzerinde yapılan bir araştırmada her gün aspirin ve ağrı kesici kullanımının yüksek tansiyona yol açarak felç ve kalp krizi riskini artırdığı saptandı.

Araştırmaya göre, etken maddesi parasetomol olan ilaçları sık sık kullanan kişilerin yüksek tansiyon sorunu yaşama olasılığı yüzde 34, aynı miktarda aspirin kullananların yüzde 38, romatizma ilaçları kullananlarınsa yüzde 26 oranında artıyor. Bu ilaçlardan haftada 15 adet kullananların yüksek tansiyon hastası olma olasılığında, yüzde 50 artış gösteriyor.

Koruyucu ve tedavi amaçlı, ilaçları kullanan milyonlarca hastayı tedirgin eden bu araştırmaya Türk bilim adamları da açıklık getirdi. Bayer tarafından düzenlenen bilgilendirme toplantısına katılan bilim adamlarına göre sık sık günde 1.5 gramı aşan miktarlarda ağrı kesici kullanımı kan basıncını artıyor ve yüksek tansiyonunun kontrolünü zorlaştırıyor.

KİMLER ASPİRİN KULLANABİLİR?

İstanbul Üniversitesi Kardiyoloji Enstitüsü öğretim üyesi Prof. Dr. Vedat Sansoy'a göre; aspirinin 100 miligram kullanımı sakıncalı değil.

Kalp krizi geçirmekte olan ve daha önce geçirmiş hastalara aspirin önerilir. İnme geçirmekte olan hastalara hemen aspirin vermez. Pıhtıya bağlı inme geçirmekte olanlar veya geçirenler, beyin damarlarında geçici süreli pıhtılaşmaya bağlı tıkanma olanlar kullanmalı. Bazı inmeler kanama sonucu olduğu için aspirin kullanımı sakıncalı olabilir.

Ayrıca koroner damarlarına balon yapılan, stent konulan hastalar, koroner by-pass cerrahisi geçirenler, bacak ve boyun damarlarında hastalık bulunanlara aspirin kullanmaları önerilir. Şeker hastalığı kalp damar hastalığı açısından çok riskli bir durumdur.

KALP KRİZLERİNDE ASPİRİN KULLANIMI

Kalp krizi geçirirken hastalara 300 miligram aspirin çiğnetilir. Ancak bu aspirinin midedede eriyen aspirin olması gerekir. Bağırsakta çözünen aspirin kullanılmaz. Hasta kalp krizi geçirdikten sonra 75 ile 162 miligram arasında değişen dozlarda aspirin verilir.

Özetle: Herhangi bir damarında ateroskleroz ya da halk arasındaki adıyla damar sertliği bulunan tüm hastalar aspirin kullanabilir. Bu hastaların kalp krizi geçirme riskini bu sayede yüzde 25-30 oranında azaltır.

ASPİRİN KULLANMAMASI GEREKENLER

Her ilaçta olduğu gibi önemli yan etkileri olan aspirini de, kullanmaması gereken bir risk grubu bulunuyor. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Farmakoloji Klinik Farmakoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Öner Süzer, "Aspirine alerjisi olanlar bu ilacı kullanmamalı. Ayrıca gastrit, ülser, mide kanaması öyküsü olanlar, kanama bozukluğu görülenler, astım, kontron edilemeyen yüksek tansiyonu olanlara, şiddetli karaciğer ve böbrek yetmezliği olan hastalara aspirin önerilmez. Bunların yanısıra gebeliğin son üç ayında ve viral enfeksiyon geçiren çocuklarda da aspirin kullanılması sakıncalı." diye konuştu.

KALP DAMAR HASTALARININ AĞRI KESİCİ KULLANIMI

Araştırmalar kalp damar hastalığı olan kişilerin baş ağrısı, ya da eklem ağrısı nedeniyle sık ve yüksek dozda ağrı kesici kullanmalarının kalp krizi riskini artırdığını ortaya koyuyor. Bilim adamları kalp damar hastalarına öncelikli olarak parasetomol ve aspirin önerdiklerini çok gerekmedikçe, romatizma ilaçlarının kullanılmaması gerektiğini belirtiyor.

ntvmsnbc, 14/04/2007

 


Untitled Document Untitled Document


anasayfa|bitkiler|vitaminler|mineraller|sağlıklı yaşam|haberler|ilk yardım|hastalıklar|site haritası|arama|e-mail

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.


Lokman Hekim'den Uyarı
Bu Site'nin amacı, "Giriş Yazısı" nda açıklanmıştır.Amaç ticari olmadığı gibi; tıbbi teşhis, tedavi ve reçete önermekte değildir.Aksine bu bilgilerin kullanımı, ilgili tıbbi uzmanın tavsiye ve onayını gerektirmektedir. Bu Site'yi ziyaret eden okuyucuların "Giriş Yazısı" nı dikkatle okumalarını ve bu bilgilerin kullanım sorumluluğunun kendilerine ait olduğunu unutmamalarını önemle hatırlatırız.

Untitled Document