Untitled Document
Untitled Document
Untitled Document
Site İçi Arama
 
Untitled Document
 
 
 
anal fissür
bebeklerde pişik
hemoroid
kabızlık
Kadınlarda Mantar Enfeksiyonu
Kadınlarda Vajinal Akıntı
kusma
site haritası

 


Antibiyotiklere Dikkat!

Untitled Document

 

yaklasansaat.com
 
 

 

 

Gereksiz Antibiyotik Kullanmayın!

Antibiyotiğe savaş açan İngiliz Sağlık Bakanlığı'na göre öksürük, boğaz ağrısı ve soğuk algınlığında bu ilaçlar alınmamalı.

Sağlık Bakanlığı, dünyada en çok tüketilen ilaçlardan olan antibiyotiklerin aşırı kullanımına karşı savaş açtı.

Fazla antibiyotik kullanımının mikropları daha dirençli hale getirdiğini ve ölümcül hastalıkların işini kolaylaştırdığını belirten bakanlık, doktorları, öksürük, soğuk algınlığı ve boğaz ağrısı gibi rahatsızlıklarda hastalara aşırı antibiyotik yazmaktan uzak durmaları konusunda uyardı.

Uzmanlara göre, aşırı kullanılan antibiyotikler virüslerin direncini artırdığı gibi, vücudu zayıf düşürerek ölümcül virüslere açık hale getiriyor.

Antibiyotiklerde en çok kullanılan maddelerden olan "amoksisilin"in eskisi kadar etkili olmadığı belirtilen açıklamada, ilaç şirketlerinin de yatırım yapmaktan kaçındığı belirtildi.

vatan, 10/01/2008

Antibiyotik İlaçlarının Yarısı Gereksiz Kullanılıyor

Türkiye'de en çok tüketilen ilaçlar arasında antibiyotikler ilk sırada yer alıyor. Doktorların yazdığı her 10 reçeteden 7'sinde antibiyotik bulunuyor.

Vatandaşlar arasında doktor tavsiyesi olmadan antibiyotik kullanma alışkanlığı da çok yaygın. Toplam tüketimde antibiyotiklerin oranı yaklaşık yüzde 18. Uzmanlara göre Türkiye'de antibiyotik ilaçlarının % 50'si gereksiz yere tüketiliyor.

GEREKSİZ YERE KULLANILDIĞINDA BİR İŞE YARAMIYOR!

İlkbahar ve sonbahar gibi mevsim dönüşlerinde antibiyotik tüketimi artıyor. Grip ya da nezle gibi enfeksiyon hastalıklarına yakalanan vatandaşlar, doktora danışmadan antibiyotiğe sarılıyor. Pek çok aile de ateşlenen ya da boğaz enfeksiyonu geçiren çocuklarına komşu tavsiyesiyle antibiyotik veriyor.

Anadolu Sağlık Merkezi'nden enfeksiyon hastalıkları uzmanı Dr. Elif Hakko, grip ya da nezle gibi hastalıklarda antibiyotik kullanmanın hiçbir işe yaramadığını belirtiyor.

Bu ilaçlar vücuttaki bakterileri yok ediyor. Gereksiz kullanımda vücutta normalde bulunması gereken bakterileri de öldürüyor. Bu durumda vücut savunması zayıflıyor ve hastalıklara açık hale geliyor.

BİLİNÇSİZ TÜKETİLEN ANTİBİYOTİKLER BAKTERİLERİ GÜÇLENDİRİYOR!!

Türkiye'de antibiyotik ilaçlarının yaklaşık yarısı gereksiz yere tüketiliyor. ABD ve Avrupa ülkelerindeki tüketimi ise Türkiye'ye göre çok daha az. Gereksiz tüketim hastalık yapan bakterileri güçlendirdiriyor. Bu nedenle Türkiye'de dirençli bakteri ve enfeksiyon hastalıkları gelişmiş ülkelere göre daha fazla görülüyor.

Dirençli bakteri ve enfeksiyonları giderek büyük bir sorun haline gelmeye başladı. Böyle hastalara da mecburen çok pahalı ve damardan verilmesi gereken ilaçlrı kullanılmak zorunda kalınıyor. Bazı durumlarda ise yapacak bir şey kalmıyor. Öte yandan gereksiz antibiyotik tüketiminin bağırsak düzenini bozarak, tehlikeli ishallere yol açabiliyor.

Çocuklar, yaşlılar, gebeler ve kronik hastalığı olanlarda antibiyotik kullanımına daha da özen gerektirilmesi gerekir. Bu gruptaki kişilerde, doktor tavsiyesi olmadan kullanılan ilaçların olumsuz etkileri artmaktadır.

Antibiyotik kullanırken dikkat edilmesi gereken hususlar:

Doktor tavsiyesi ve kontrolü dışında antibiyotik kullanmayın.

Önerilen doz ve kullanım süresine dikkat edin.

Eğer doktorunuz örneğin 8 saat aralıkla yutmanızı istiyorsa buna kesinlikle uyun.

Daha önce antibiyotiklere karşı alerji olmuşsa doktorunuza bilgi verin.


TEDAVİ GRUBUNA GÖRE İLAÇ TÜKETİMİ

Grup Pazardaki payı

-Antibiyotik yüzde 17,8

-Romatizma ilaçları yüzde 12,4

-Ağrı kesici ilaçlar yüzde 9,5

-Soğuk algınlığı-öksürük yüzde 8,5

-Kalp damar hast. yüzde 7,3

-Vitamin, mineral vb. yüzde 6,1

-Sindirim sistemi yüzde 5,2

-Deri hastalıkları yüzde 4,9

-Kulak burun boğaz ve göz yüzde 4,3

-Hormonlar yüzde 4

-Sinir sistemi yüzde 3,4

-Diğer yüzde 16,7

haber7, 26/03/ 2007 

Anne-Babalar Antibiyotiğe Dikkat!

Kanadalı bir grup araştırmacıya göre, bebeklere 1 yaşından önce antibiyotik verilmesi, 7 yaşına geldiklerinde astım hastalığına yakalanmaları riskini arttırıyor.

1 yaş altı bebeklere genellikle bronşit ve zatürree gibi alt solunum
yolları enfeksiyonları veya kulak ve sinüs enfeksiyonlarında antibiyotik
veriliyor.

Kanada'nın McGill ve Manitoba üniversitelerinden Anita Kozyrskyj
başkanlığındaki araştırmacıların, 13 bin 116 çocuğu doğumlarından 7
yaşına gelinceye kadar incelemeleri sonucu vardıkları sonuçlar, CHEST
dergisinde yayımlandı.

Çalışma sonucunda, 1 yaşından önce antibiyotiğe maruz kalmış bebeklerin 7 yaş itibariyle astıma yakalanma risklerinin yüksek olduğu gözlendi. Bebeğin 1 yaşına gelmesinden önce evde köpek bulunmasının, bulunmamasına göre daha az astım riski yarattığı da gözlendi.

Bunun nedeni, köpekteki bazı mikropların küçük yaşta bebeğin bağışıklık sistemini uyarması ve çocuğun bu mikroplara karşı bağışıklık kazanması.

haber7, 12/06/2007

Doktorlara Antibiyotik Uyarısı

 ABD'nin Atlanta kentindeki Hastalıkları Kontrol ve Koruma Merkezi, antibiyotik kullanımının azaltılması gerektiğini açıkladı.

Gereksiz yere antibiyotik kullanmanın bazı mikropların çoğalmasına yol açtığını belirten uzmanlar, antibiyotiklere karşı bağışıklık kazanan mikroplar yüzünden her yıl çok sayıda kişinin öldüğüne dikkat çektiler.

Uzmanlar, antibiyotiklere karşı bağışıklığın tamamen yok edilemeyeceğini, bağışıklık kazanan mikropların daha güçlü ve farklı türler geliştirebildiklerini belirttiler.

Uzmanlar, ortaya çıkan yeni kuşak mikroplara karşı etkili ilaç yetiştirilemediğine işaret ettiler.

 


Untitled Document Untitled Document


anasayfa|bitkiler|vitaminler|mineraller|sağlıklı yaşam|haberler|ilk yardım|hastalıklar|site haritası|arama|e-mail

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.


Lokman Hekim'den Uyarı
Bu Site'nin amacı, "Giriş Yazısı" nda açıklanmıştır.Amaç ticari olmadığı gibi; tıbbi teşhis, tedavi ve reçete önermekte değildir.Aksine bu bilgilerin kullanımı, ilgili tıbbi uzmanın tavsiye ve onayını gerektirmektedir. Bu Site'yi ziyaret eden okuyucuların "Giriş Yazısı" nı dikkatle okumalarını ve bu bilgilerin kullanım sorumluluğunun kendilerine ait olduğunu unutmamalarını önemle hatırlatırız.

Untitled Document