Untitled Document
Untitled Document
Untitled Document
Site İçi Arama
 
Untitled Document
 
 
 
anal fissür
bebeklerde pişik
hemoroid
kabızlık
Kadınlarda Mantar Enfeksiyonu
Kadınlarda Vajinal Akıntı
kusma
site haritası

 


B12 ve Biotin Eksikliğinde Çıkan Hastalıklar
Untitled Document

 

yaklasansaat.com
 
 

 

 

B12 Eksikliği Sizi Hasta Edebilir

Çok fazla hareket etmediğiniz halde kendinizi yorgun ve halsiz hissediyorsanız, herkes yazlık kıyafetlerle dolaşırken siz üşüyorsanız, iştahsızlık ya da saç dökülmesi şikayetlerinizi anlamlandıramıyorsanız; bu durum, B12 vitamini eksikliği nedeniyle ortaya çıkan kansızlık sorununa işaret ediyor olabilir. Memorial Hastanesi’nden Uz. Dr. Bedia Sander, B12 eksikliği sonucu özellikle kansızlık görülebileceğine dikkat çekti.

Mutlaka kan sayımınızı yaptırın

Kansızlığın hamilelerde erken doğum, bebeğin düşük kilolu doğması ve bebek ölümlerine sebebiyet verebileceğini vurgulayan Dr. Sander “Kansızlık sorunu olan çocuklarda büyümede gerilik, sık sık hastalanma, dikkat dağılması, öğrenme ve algılama fonksiyonlarında azalma görülebilir. Yetişkinlerde kansızlık devamlı yorgunluğa, halsizliğe, fazla hastalanmaya ve iş gücünde azalmaya neden olur” dedi.

Basit bir kan sayımıyla kansızlığın teşhis edilebileceğine değinen Dr. Saner, altta yatan nedeni öğrenmek için kan testleri yapılması ve kronik kansızlığın tedavisinde, kansızlığa yol açan rahatsızlığın düzeltilmesi gerektiğini vurguladı.

Ciddi sağlık problemlerine yol açabilir

Vitamin B12 alyuvarların kemik iliğinden üretilmesi için gereklidir” diyen Dr. Saner, şu noktalara dikkat çekti:

”B12 vitamininin yeterli miktarda olmaması halinde kansızlık oluşur. Besinlerle alınan B12 emiliminin olabilmesi için mide, pankreas ve ince bağırsağın fonksiyonlarının normal olması gerekir. Bunlardan birindeki bozukluk B12 vitamininin eksikliğine yol açar. B12 vitamin eksikliği ciddi zihinsel sorunlara neden olur. Kansızlık görülür. El ve ayaklarda uyuşma zihinsel fonksiyonlarda azalma, unutkanlık, çarpıntı, sararmış cilt, şişmiş, ağrıyan ve hassas dil, yorgunluk, gibi belirtiler görülür.”

Eksiklik varsa bu gıdaları tüketin

Karaciğer, böbrek, kırmızı et, yumurta, süt, peynir ve balığın B12 vitamini içeren besinler arasında olduğunu belirten Dr. Bedia Sander sözlerini şöyle sürdürdü: “Mayalı soya ürünleri ve deniz yosunu da B12 vitamini bulunan yiyecekler arasındadır. B2 vitaminini içeren gıdaların yeterli miktarda tüketilmemesi, yeteri kadar tüketilmesine rağmen vücuttaki emilim bozukluğu nedeni ile yeteri kadar alınamaması, alkol kullanımı, bazı ilaçların uzun süreli kullanımı bu vitaminin eksikliğine neden olur. Vejetaryenler, yaşlılar, devamlı diyet yapanlar da B12 eksikliği riskiyle karşı karşıyadır.

bugün, 12/06/2011

B 12 Vitamini (Kobalamin)

Suda ve alkolde erir. Isı ile kayıplar oluşur. B12 vitamininin etkin olabilmesi için, mide mukozasından salgılanan intrinsik faktöre gereksinme vardır. B12 vitamini intrinsik faktör ile birlikte ince bağırsaktan emilir. İnce bağırsaktaki emilme bozuklukları, ilaçlar, bağırsak parazitleri, emilimi engeller.

Vücuttaki Görevleri Nelerdir?

Vücutta bazı reaksiyonlara yardımcıdır.

Yetersizliğinde Ne Olur?

Eksikliğinde, bir çeşit anemi (kansızlık ) görülür. Kırmızı ve beyaz kan hücrelerinin yapısı bozulur, sayısı azalır. Sinir sistemi bozuklukları artar. B12 vitamini yeterince alınamazsa veya emilimi engellerse eksikliği ortaya çıkar. Karaciğer ve böbrek hastalıkları da vitamin B12 deposu azalabilir. Mide ve bağırsak hastalıklarından sonra 3 – 5 yıl içinde B 12 eksikliğine bağlı anemi görülebilir.

Gereksinim Ne Kadardır?

Günlük gereksinme, yetişkinlerde 2.4 mikrogram kadardır.

Hangi Yiyeceklerde Vardır?

B12 vitamini hayvansal kaynaklı yiyeceklerde bulunur. Bitkisel yiyeceklerle beslenen, emziren annelerin bebeklerine, ek olarak B12 vitamini verilmelidir.

Biotin

B grubu vitaminlerindendir ve suda erimektedir.

Vücuttaki Görevleri Nelerdir?

Vücudumuzdaki çeşitli metabolik reaksiyonlarda yardımcı enzimdir. Biotin, ürenin oluşması, yağ asitlerinin ve aminoasitlerin metabolizması için gereklidir.

Yetersizliğinde Ne Olur?

Çiğ yumurta akındaki avidin denilen bir protein, biotinin emilimini engeller. Yumurta pişirilirse, bu özelliği yok olur. Eksikliği pek görülmez.

Gereksinim Ne Kadardır?

Yetişkinlikte günde 30 mikrogram alınması gerekir.

hürriyet, 11/07/2011


Untitled Document Untitled Document


anasayfa|bitkiler|vitaminler|mineraller|sağlıklı yaşam|haberler|ilk yardım|hastalıklar|site haritası|arama|e-mail

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.


Lokman Hekim'den Uyarı
Bu Site'nin amacı, "Giriş Yazısı" nda açıklanmıştır.Amaç ticari olmadığı gibi; tıbbi teşhis, tedavi ve reçete önermekte değildir.Aksine bu bilgilerin kullanımı, ilgili tıbbi uzmanın tavsiye ve onayını gerektirmektedir. Bu Site'yi ziyaret eden okuyucuların "Giriş Yazısı" nı dikkatle okumalarını ve bu bilgilerin kullanım sorumluluğunun kendilerine ait olduğunu unutmamalarını önemle hatırlatırız.

Untitled Document