Untitled Document
Untitled Document
Untitled Document
Site İçi Arama
 
Untitled Document
 
 
 
anal fissür
bebeklerde pişik
hemoroid
kabızlık
Kadınlarda Mantar Enfeksiyonu
Kadınlarda Vajinal Akıntı
kusma
site haritası

 


Balda İnsanlar İçin Şifa Vardır

Untitled Document

 

yaklasansaat.com
 
 

 

 

Sahte Bal Ve Gerçek Arasındaki Fark

Ankara Arıcılar Birliği Başkanı Selçuk Solmaz, balın faydalarını anlatırken; iyi bal ve sahte bal arasındaki farkın nasıl anlaşılabileceğine ilişkin sırlar da verdi...

"Amerika'da arı ölümleri nişasta bazlı yemlerle başladı. Arılar insanoğlu var olduğundan beri günümüze kadar gelen canlılar. Arıları sentetik beslediler, arılar verimliliklerini kaybettiler. Doğasal koşullar çok zor. Her yıl aynı verimliliği bulamayabiliyorsunuz. Türkiye'de henüz sıkıntı yok. Ülkemiz doğal verimlilik konusunda en iyi ülkelerden biri."

"Balın şekerlenmesi hakiki olmasından kaynaklanıyor. Bütün ballar şekerlenir. Bal şekerlenmiyorsa sahtedir. Bölgesine, çiçeklerin florasına göre üç ayda da şekerlenir iki yılda da şekerlenebiliyor. Saklama koşulları da önemli. Çaydanlığın üzerinde buharda tutarak erimesi sağlanır. Soğuduktan sonra büyük keyifle yenir."


BALIN FAYDALARI
"Balı soğuk yerseniz ishali keser, ılık suyla balı içerseniz kabızlığı önler. Balın rengi su beyazından koyu kahverengiye kadar değişir. Çok açık renkli olan narenciye balıdır. Sarıya yakın bal da yayla balı. Organik bir bal. En koyu renkli bal ise organik kestane balı. Marmara Bölgesi ve Karadeniz kıyı şeridinde. Doğal antibiyotikolarak kullanılabilir. Anjinde, mide rahatsızlıklarında kullanılabilir. Bal gıdalar arasında en kıymetli besinlerden biri. Değişime uğramayan bir madde. Bütün mutfaklarda iki çeşit olmalı. Her gün evden çıkarken bir- iki kaşık bal yemeli. Beyin tatlıyla besleniyor. Sağlıklı beslenen beyin daha sağlıklı komutlar verir. Şeker hastalığınız yoksa her gün bir kaşık bal yenebilir."

İYİ BALI NASIL ANLARSINIZ?
"Kahvaltıda yediğiniz bal yemeklerin arasında kaybolup gidiyor. Eğer baldan şifa bekliyorsanız, balı yedikten sonra 15 dakika bir şey yememeniz gerekir. Bağırsak rahatsızlığı, sinidirim sisteminde sıkıntı varsa, sinir ucu enfeksiyonu varsa iyi bal yediğinizde yararlı olur. İyi balı damak tadıyla hissedersiniz. İyi balı yediğinizde kendine özgü bir tat ve koku bırakır. Balda sıkıntı varsa lokum gibidir. Çok abartılı bir koku varsa o sıkıntılı bir baldır."

ARI SÜTÜ
"Markalı ürünlerden yararlanmak gerek. Arı sütü de yüzyılın en kıymetli ürünlerinden bir tanesi. Her gün arı sütü olmaz. Arı sütünü kime nasıl vereceğinizi bilmeniz gerekir. Yaşam kalitesini artırmak için verebilirsiniz bir de sağlık için verilebilir. Bir de Uzakdoğu'da terapi yöntemi var, arı ürünlerinden terapi. Besin kokteyli yapıyorsunuz. Bir takım rahatsızlıklarda hekim kontrolüyle veriliyor."

PROPOLİS
"Propolis, arıların bitkilerden ürettiği ve kovan içi temizlikte ve kovanın yalıtımında kullandıkları bir maddedir. Kovana giren ve taşıyamayacakları kadar böcekleri öldürüp bu sıvıyla kaplarlar ve onu yalıtırlar. İnsanlar da arıların ürettiği bu maddeyi sağlık için tüketir.

Propolis çok enteresan bir ürün. Hekimler tarafından "Yüzyılın buluşu" olarak adlandırılıyor. Bu, normal bir antibiyotikten 70-80 kat daha güçlü. Yüzde 100 kanı temizliyor, kalbi besliyor. Direkt aldığınızda çok daha etkili. Faranjit, anjin olduğunda bir gün içinde iyileştiriliyor. Su, çay ve kahveyle alabiliyorsunuz."

habertürk, 21/02/72011

Gribe Limonlu Bal

Grip, özellikle çocuklar ve yaşlılarda çok kötü sonuçlara yol açabiliyor. Bu yüzden en ufak bir soğuk algınlığında dahi hemen herkes antibiyotiğe sarılıyor.

Ancak Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Kadir Tuğcu, gribal enfeksiyona antibiyotik vermeyen hekimlerden.

Tuğcu; "Dünya Sağlık Teşkilatı'nın önerdiği üç şey var: Limonlu bal, zencefil ve karabiber. Bunlar öksürüğe iyi gelir ama öksürüğü oluşturan faktörü ortadan kaldırmaz. Burada hedef öksüren kişiyi rahatlatmaktır. Zaten bu maddeler balgamın çıkmasını ve öksürüğü kolaylaştırır. Bu yüzden ben hiçbir zaman öksürük şurubu yazmam. Kızamık, kabakulak, nezle ve grip gibi viral hastalıklara ilaç vermiyorum. Eğer çocuk grip ise buruna serum fizyolojik sıkmayı ve limonlu balı tavsiye ediyorum. Eğer çocuk çok küçük değilse göğsüne viks de sürebiliyoruz" diyor.

Tuğcu, eğer tolore edebiliyorsa çocuktaki yüksek ateşe de müdahale edilmemesinden yana: "Bazı çocuklar 38 derecede bazıları da 40 derecede çok rahatsız olur. Eğer çocuk yüksek ateşi olduğu halde oynuyor ve normal hayatına devam ediyorsa müdahale etmemek gerek."

akşam, 07/12/2007

Bal Öksürüğe İyi Geliyor

Amerika'da gerçekleştirilen tıbbi bir araştırmada, çocuklara yatmadan önce verilecek bir tatlı kaşığı balın öksürüğe iyi geldiği ve daha iyi uyumalarını sağladığı belirlendi.

Araştırmayı yapan Pennsylvania Üniversitesi Tıp Fakültesi doktorlarından Ian Paul ve arkadaşları, balın, öksürük ilacı verilmesi ya da hiç tedavi yoluna gidilmemesiyle karşılaştırılınca, en iyi seçenek olduğunu belirtti.

Araştırmacılar, balın, tahriş olmuş boğazı kaplayarak yumuşatabileceğini kaydetti.

"Archives of Pediatrics and Adolescent Medicine" dergisinin bu ayki sayısında yayımlanacak araştırmayla ilgili doktor Paul: "Araştırma sonucunda diyebiliriz ki, ninelerimiz, dedelerimiz haklıymış." diye konuştu.

Doktorlar, araştırma sırasında aileleri aracılığıyla, üst solunum yolu enfeksiyonu bulunan 105 çocuğun bir bölümüne yaşlarına uygun dozda bal tadı verilmiş öksürük şurubu, diğerlerine yalnızca bal verdi.
 
Çalışmanın sonunda, bal verilen çocukların daha iyi uyuduğu ve öksürüklerinin azaldığı aileleri tarafından bildirildi.

Son araştırmalarda da risk ihtimalini güçlendiren bulgulara ulaşılması, bazı ilaç firmalarının çocuklara yönelik öksürük ilaçlarını piyasadan çekmesine sebep oluyor. Alternatif arayan anne ve babalara ise doktorlar, nine ve dedelerin dinlenilmesi tavsiyesinde bulunuldu.

Akşamları yatmadan önce, bir kaşık bal yenilmesi çocuklarda, soğuk algınlığı ve öksürüğe iyi geliyor.

Ancak uzmanlar, 1 yaşından küçük bebeklere ise, botulizm (ender rastlanan besin zehirlemesi) riski, zehirlenmeye sebep olabileceği gerekçesiyle ölçülü bal verilmesine de vurgu yapıyorlar.

CNN, 04/12/2007

Balla Gelen Güzellik

Doğal bir antibiyotik olan balı cilt güzelliğinizde kullanıyor musunuz? İşte güzelliğinize güzellik katacak bal maskeleri...

*Sıkılaştırıcı yüz maskesi

İçindekiler:
1 kaşık bal
1 yumurtanın beyazı
1 kaşık gliserin( eczanelerden bulunabilir)
1/4 fincan un

Uygulama
Malzemeleri karıştırın, hamur olacak kadar unu katın ve hamurla yüzünüzü ve boynunuzu kaplayın. 10 dakika bekletip ılık suyla yıkayın.

*Ballı dudak parlatıcısı (1-1/2 fincan)

Malzeme
1 fincan tatlı badem yağı
1/2 fincan balmumu
2 kaşık bal

Uygulama
Bademyağı ve balmumunu mikrodalga fırına uygun bir kaba koyun. Yüksek derecede 1 dakika ya da balmumu eriyene kadar tutun. Bu karışıma balı ilave edip karıştırın. İyice karıştırdıktan sonra soğumaya bırakın. Kapaklı minik kaplara dökün. Dudak nemlendiricisi olarak ya da ruj üzerine parlatıcı olarak kullanabilirsiniz.

*Bal-yabanmersini dudak parlatıcısı

İçindekiler:
1 kaşık tatlı badem yağı
10 adet taze yabanmersini
1 kaşık bal
1 damla e vitamini yağı (buğday yağı olabilir)

Uygulama
Mikrodalgaya uygun bir kapta tüm malzemeyi karıştırın. Kaynar su bulunan babın içine karışımın kabını yerleştirin, yavaşça karıştırırken yabanmersinlerini ezin. Karışım kaynama noktasına gelene kadar sürdürün. Karışımı ateşten alıp 5 dakika kadar soğumaya bırakın. Bir kalburdan geçirerek tüm meyve parçalarını ayırın. Süzülen sıvıyı yeniden karıştırıp soğumaya bırakın. Soğuduğunda küçük plastik bir kaba ya da kavanoza alın. Arada bir dudaklarınıza sürün. Hem besleyecek, hem kuruluğu önleyecek hem de hoş bir görünüm sağlayacaktır.

*Bal-vanilya banyo köpüğü

İçindekiler
1 fincan tatlı badem yağı veya zeytinyağı ya da susam yağı da olabilir.
1/2 fincan bal
1/2 fincan sıvı sabun
1 kaşık vanilya extraktı

Uygulama
Yağı bir kaba koyun ve diğer tüm malzemeleri yavaşça karıştırarak katın. Temiz, kapaklı, plastik bir kaba karışımı aktarın. Kullanmadan önce yavaşça çalkalayın. 4 banyo için yeterli banyo köpüğü elde edilmiştir. Küvete girmeden önce su akarken yeteri kadar köpüğü küvete ilave edin.

*Bal temizleyici losyonu

Malzeme
1/4 fincan bal
1 kaşık sıvı sabun
1/2 fincan gliserin (eczanelerden bulunabilir)

Uygulama

Malzemeleri küçük bir kapta iyice karışana kadar karıştırın. Temiz plastik bir kaba alın. Sünger ya da pamuklu bir beze döküp bununla yüzünüzü hafifçe ovun ve ılık suyla durulayın.

*Salatalık - bal tonik (1/2 fincan için)

Malzeme
1 orta boy salatalık(soyulup doğranmış)
2 kaşık bal

Uygulama

Salatalığı mikserde püre haline getirip bir kevgire koyun. Kevgirin altına da cam bir kap yerleştirin. 15 dakika kadar süzülmeye bırakın. Salatalığın suyu iyice süzüldüğünde minik bir kavanoza alıp içine balı ilave edin. Kullanmak için şişeyi iyice çalkalayın ve pamuklu bir bezi bu tonikle ıslatın. Sabah, akşam yüz, boyun ve göğüs bölgesini silin. 3-4 dakika kurumasını bekleyin.. Kalan toniği papaklı kabında 1 hafta kadar tutabilirsiniz. Bir haftalık kullanımdan sonra yeniden tonik yapmalısınız.

*Bal - elma yüz toniği

İçindekiler
1 kaşık bal
1 elma (soyulup göbeği çıkarılmış)

Uygulama:
Bal ve elmayı mikserden geçirip püre haline getirin. Yüze sürüp 15 dakika bekletin. soğuk suyla durulayın.

hürriyet, 24/05/2007

Kolesterolü Balla Yenin

Vücuttaki oksidasyonu ve diş çürümelerini önleyen maddeler içeren bal, meğer kolesterol seviyesini de düşürüyormuş.

KOLESTEROLÜNÜ düşük tutmak isteyenlerin bol meyve ve sebze yemesini öneren uzmanlar, yeni bir alternatif keşfetti:

Balda bol miktarda antikanserojen madde bulunduğuna dikkati çeken uzmanlar, özellikle çam balını, yani koyu renkli ballari tavsiye ediyor. Çünkü antikanserojen madde, çam balında daha çok mevcut.

Kalp için de faydalı

UZMANLAR, şimdi de balın, damar sertleşmesine yol açan "atherosclerosis" hastalığı üzerindeki etkisini inceliyor. Araştırmanın bir diğer olumlu sonucuna göre ise baldaki "phenolics" adlı bileşim, vücuttaki oksidasyonu önlüyor.

Bu arada Illinois Üniversitesi uzmanları da balın, diş çürüklerini önlediğini ortaya çıkardı.

Bal Doğal İlaç

Vitaminler, mineraller, aminoasitler ve enzimler... İnsan hayatı için vazgeçilmez önemi olan bu unsurların hepsini balda bulabilirsiniz. İşte, uzmanların balla ilgili olarak hazırladıkları doğal ilaç dosyası...

VİTAMİNLER

C Vitamini: Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, yaralara yararı olur, katılgan dokuların, kıkırdak ve kemiklerin oluşması için önemlidir ve bağırsaklarda bitkisel gıdalardan demirin alınmasını kolaylaştırır.

B1 Vitamini: Beyin ve sinirler için enerji sağlayan gri hücreleri canlı tutar.

B2 Vitamini: Yağı ve proteini enerjiye çevirmede yardımcı olur, sinir liflerini sarar, örten koruyucu tabakanın teşekkül etmesini sağlar.

B6 Vitamini: Organizmada 60'dan fazla biyokimyasal işlemde rol oynar, bununla vücudun kendi proteini oluşmuş olur. Gebelik sırasında B6 vitamini çok önemlidir, çünkü hücrelerin gelişmesinde yardımcı olur.

ENZİMLER

Enzimsiz yaşam mümkün olmazdı. Enzimler vücutta bütün biyokimyasal süreci organize eder, yönetir, düzene koyar ve hızlandırır, hastalıkları iyileştirir. Balda şimdiye kadar on iki değişik enzim olduğu saptanmıştır.

MİNERALLER VE AMİNOASİTLER

Balın içerdiği magnezyum damarlarda kanın pıhtılaşmasını önler, ayrıca stresin olumsuz etkilerinden korur. Potasyum barsak adalelerinin faaliyetini hareketlendirir.
Ayrıca sindirim için polenler de önemlidir. Araştırmalardan alınan sonuca göre çiçek polenleri ince barsak mukozasında dolaşımı hareketlendirir. Dahası, balı yedikten 20 dakika sonra barsak cidarının bağışıklık sistemini kuvvetlendiren ve besinler yoluyla alınan zararlı maddelerin etkisinden koruyan maddelerin bağırsakta serbest bırakılmasında etkili olur.
Balda ayrıca vücudun ancak az miktarda üretebildiği Cholin maddesi vardır. Bu nedenle bu madde vücuda günde iki, üç gram verilmelidir. Cholin karaciğerin yağ metabolizmasını ayarlar ve bu organın yağ bağlamasını önler.

BALLA İYİLEŞİN


Akne:İki çorba kaşığı balı iki çorba kaşığı süt ve yeni sıkılmış bir limonun suyu ile karıştırın ve bu karışımı akşamları cildinize sürün. Ertesi sabah yüzünüzü ılık su ile yıkayın.

Diyare:Yarım litre suya iki tatlı kaşığı dövülmüş anason tohumu ve kimyon katıp kaynatın, on dakika dinlendirin. Karışıma üç çorba kaşığı bal katın ve günde üç kere için.

Soğuk algınlığı: Büyük bir kasenin içinde tam yağlı ılık süte üç tatlı kaşığı bal katıp bundan günde en az üç fincan için.

Bahar nezlesi: Bahar nezlesi mevsimi başlamadan günde birçok defa bir parça petek bal çiğneyin.

Böcek sokması: Bir çorba kaşığı bala beş damla karanfil yağı katın ve böcek sokan yere her gün birçok defa sürün.

Romatizma: Yatmadan önce yarım litre ılık suya üç çorba kaşığı bal katın. Keten bir bezi bunda ıslatın ve ağrıyan ekleme sarın, üstünü kuru bir havluya sarın ve gece bu şekilde yatın.

Kabızlık: Her gece yatmadan önce bir çorba kaşığı bal yiyin.

Yaralar: Ufak yaralarda örneğin parmağınızı kestiğinizde buraya ince bir tabaka bal sürün, sargı beziyle sarın ve iki saat sonra bezi alıp suyla burayı yıkayın. Bunu günde iki, üç kere tekrarlayın.

Dişeti iltihabı: Dişlerinizi fırçalamadan önce ağzınıza bir çorba kaşığı bal alın ve dilinizle bir dakika diş etinize sürerek masaj yapın.

Karaciğer zayıflığı: Baldaki cholin karaciğerin fonksiyonunu kuvvetlendirir ve hücrelerinde toplanan yağın giderilmesi için harekete geçirir.

Balın Beslenmedeki Önemi

100 gramı 304 kalori içeren balın, hamileler, soğuk havada dışarıda çalışanlar, sporcular ve emzikli anneler için eşsiz bir enerji ve besin kaynağı olduğu belirtildi.

Gaziantep Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Öner, doğal balın, verdiği enerji ile çocuklar ve yetişkinler için, vazgeçilmez bir şifa ve besin kaynağı olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Öner, 100 gramı 304 kalori içeren balın, hamileler, soğuk havada dışarıda çalışanlar, sporcular ve emzikli anneler için de eşsiz bir enerji ve besin kaynağı olduğunu kaydetti.
100 gram balın, 82,3 gram karbonhidrat, 0.3 gram protein, 5 miligram kalsiyum, 6 miligram fosfor, 0,5 miligram demir, 51 miligram potasyum, 0,04 miligram vitamin B2, 1 miligram vitamin C ve 0.3 miligram niasin anlamına geir. Bal, bunların yanı sıra sağlıklı bünye için gerekli olan daha birçok unsuru içeren harika bir besindir.


Sahte bal, doğal balda olması gereken özellikleri taşımaz. Bal denilince anımsanan doğal baldır ve bu bal bozulmaz. Kristalleşme ile şekerlenme karıştırılmamalı. Kristalleşen bal rahatlıkla tüketilebilir.

Kristalleşen, ancak besin değeri ve kalite kaybı olamayan balın, tenekesi ya da kavanozu ile ılık suda bekletilerek doğal görünümüne kavuşturulabilir.

Cildimizin Bala İhtiyacı Vardır

Cilt bakımı için pahalı kozmetiklere ihtiyaç olduğunu sanmayın. Daima elimizin altında bulunan en sıradan malzemeler bazen harikalar meydana getirebilir. Özellikle bal ayrıcalıklı bir maddedir. Cildimizin ihtiyacı olan her şeyi içinde barındırır. En yararlı vitaminler, mineraller, mikro besin maddeleri, enzimler ve organik asitlerle doludur. Son derece zengin bir glukoz, fruktoz, magnezyum, potasyum, kalsiyum, sodyum, demir, fosfat, B1, B2, B6, B3, B5, C vitaminleri, çinko ve iyot deposudur. Bu besleyici maddeler deriyi güçlendirir ve yumuşatır.

Doğal nemlendiricidir. Balın başka bir özelliği de nem tutucu (humenktant) bir madde olmasıdır. Cildimize bal sürdüğümüzde hem var olan nemi korur hem de dışarıdan nem toplayarak cilde verir. Bu nedenle bal maskeleri cildi gerginleştirir, esnekliğini artırır ve ince kırışıkları hafifletir. Kan dolaşımını uyardığı için cilt tonunu geliştirir. Bal eskiden yaralara sürülürdü. Çünkü bal sayesinde tahriş olan deri kurumazdı. Bandaj değiştirmek ağrısız ve kolay olurdu. Ama daha da önemlisi, cilt ile temas eden balda, glikoz oksidaz yavaş yavaş hidrojen perokside dönüşerek etkili bir dezenfektan oluşturur. Cildi yatıştırır.  Bal cildimizi nemlendirir, kendini yenilemesine yardımcı olur, besler, yatıştırır, gerginleştirir, kan dolaşımını uyarır ve iltihaplanmaları giderir.

Bir cilt maskesinden daha fazla ne bekleyebiliriz ki...

* Olabilecek en sade bal maskesi, için göz çevresi hariç tüm yüzünüze ve boynunuza bal sürüp 15 dakika bekleyin. Sonra ılık suyla durulayıp, yumuşak bir havlu ile kurulayın. Balı kolayca yaymak için parmaklarınızın ucunu su ile ıslatabilirsiniz.

* Dilerseniz, bal maskesinden sonra yüzünüzü önce sütle yıkayıp ardından su ile durulayabilirsiniz. Bu işlem gözenekleri sıkıştırır.

* Daha da etkili bir süt ve bal maskesi elde etmek için, 2 kaşık bal ile 2 kaşık sütü karıştırın.

* Göz çevresini sakinleştiren en güzel formüllerden birisi yoğurt ve bal maskesidir. 1 çay kaşığı sade yoğurt ile 1 çay kaşığı balı iyice karıştırıp gözlerinizin altına sürün. 15 dakika bekleyin, ardından ılık su ile yıkayın.

* Bir yemek kaşığı bal, bir yumurta beyazı, bir çay kaşığı gliserin ile bir fincan unu karıştırırsanız gençleştirici bir maske elde edersiniz. Yalnız bu karışımı yüzünüzde 15 dakikadan fazla tutmayın.

* Saçlarınızın daha canlı ve parlak olması için, 4 fincan ılık suya 1 çay kaşığı bal karıştırıp güzel bir saç maskesi yapabilirsiniz. Saçlarınız sarı ise karışıma limon da ilave edebilirsiniz. Balı daha pek çok madde ile karıştırmak mümkündür. Avokado, kil, sirke, elma, muz ve zencefil gibi...

Bal cildimize o kadar yararlıdır ki, bizi asla düş kırıklığına uğratmaz.

(Dr. Yasemin Fatih Amato)

Doğal İlaç BAL

Vitaminler, mineraller, aminoasitler ve enzimler... İnsan hayatı için vazgeçilmez önemi olan bu unsurların hepsini balda bulabilirsiniz. İşte, uzmanların balla ilgili olarak hazırladıkları doğal ilaç dosyası...

VİTAMİNLER

·       C Vitamini: Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, yaralara yararı olur, katılgan dokuların, kıkırdak ve kemiklerin oluşması için önemlidir ve barsaklarda bitkisel gıdalardan demirin alınmasını kolaylaştırır.
·       B1 Vitamini: Beyin ve sinirler için enerji sağlayan gri hücreleri canlı tutar.
·       B2 Vitamini: Yağı ve proteini enerjiye çevirmede yardımcı olur, sinir liflerini sarar, örten koruyucu tabakanın teşekkül etmesini sağlar.
·       B6 Vitamini: Organizmada 60'dan fazla biyokimyasal işlemde rol oynar, bununla vücudun kendi proteini oluşmuş olur. Gebelik sırasında B6 vitamini çok önemlidir, çünkü hücrelerin gelişmesinde yardımcı olur.

ENZİMLER

Enzimsiz yaşam mümkün olmazdı. Enzimler vücutta bütün biyokimyasal süreci organize eder, yönetir, düzene koyar ve hızlandırır, hastalıkları iyileştirir. Balda şimdiye kadar oniki değişik enzim olduğu saptanmıştır.

MİNERALLER VE AMİNOASİTLER

Balın içerdiği magnezyum damarlarda kanın pıhtılaşmasını önler, ayrıca stresin olumsuz etkilerinden korur. Potasyum barsak adalelerinin faaliyetini hareketlendirir. Ayrıca sindirim için polenler de önemlidir. Araştırmalardan alınan sonuca göre çiçek polenleri ince barsak mukozasında dolaşımı hareketlendirir. Dahası, balı yedikten 20 dakika sonra barsak cidarının bağışıklık sistemini kuvvetlendiren ve besinler yoluyla alınan zararlı maddelerin etkisinden koruyan maddelerin barsakta serbest bırakılmasında etkili olur.
Balda ayrıca vücudun ancak az miktarda üretebildiği Cholin maddesi vardır. Bu nedenle bu madde vücuda günde iki, üç gram verilmelidir. Cholin karaciğerin yağ metabolizmasını ayarlar ve bu organın yağ bağlamasını önler.

BALLA İYİLEŞİN

   Akne:İki çorba kaşığı balı iki çorba kaşığı süt ve yeni sıkılmış bir limonun suyu ile karıştırın ve bu karışımı akşamları cildinize sürün. Ertesi sabah yüzünüzü ılık su ile yıkayın.
   Diyare:Yarım litre suya iki tatlı kaşığı dövülmüş anason tohumu ve kimyon katıp kaynatın, on dakika dinlendirin. Karışıma üç çorba kaşığı bal katın ve günde üç kere için.
   Soğukalgınlığı:Büyük bir kasenin içinde tam yağlı ılık süte üç tatlı kaşığı bal katıp bundan günde en az üç fincan için.
   Bahar nezlesi:Bahar nezlesi mevsimi başlamadan günde birçok defa bir parça petek bal çiğneyin.
   Böcek sokması:Bir çorba kaşığı bala beş damla karanfil yağı katın ve böcek sokan yere hergün birçok defa sürün.
   Romatizma:Yatmadan önce yarım litre ılık suya üç çorba kaşığı bal katın. Keten bir bezi bunda ıslatın ve ağrıyan ekleme sarın, üstünü kuru bir havluya sarın ve gece bu şekilde yatın.
   Kabızlık:Her gece yatmadan önce bir çorba kaşığı bal yiyin.
   Yaralar:Ufak yaralarda örneğin parmağınızı kestiğinizde buraya ince bir tabaka bal sürün, sargı beziyle sarın ve iki saat sonra bezi alıp suyla burayı yıkayın. Bunu günde iki, üç kere tekrarlayın.
   Dişeti iltihabı:Dişlerinizi fırçalamadan önce ağzınıza bir çorba kaşığı bal alın ve dilinizle bir dakika diş etinize sürerek masaj yapın.
   Karaciğer zayıflığı:Baldaki cholin karaciğerin fonksiyonunu kuvvetlendirir ve hücrelerinde toplanan yağın giderilmesi için harekete geçirir.

Zararsız Doping Maddesi Bal

Karbonhidrat içeren tüm diğer besin kaynaklarına oranla balın, sporcuların kaslarını harekete geçirici ve yüksek enerji verici özelliklere sahiptir.

En etkili ve zararsız doping aracıdır.

ABD'nin Memphis Üniversitesi'nde besin kaynaklarının sporcular üzerindeki etkilerini araştıran bilim adamları, balın, sporcular için en önemli karbonhidrat kaynağı olduğunu kanıtladılar.

Spor yapmadan önce bal yiyen sporcularda gücün arttığı ve kasların çalışması, doğal ve doğal olmayan diğer besinleri kullanan sporcuların performansına göre daha iyi olduğu, araştırmada, balın sporcuların kan şekerini düzenleyici etkiye sahip tek besin kaynağı olduğu da ortaya çıktı.

Tıp, Balı Gecikmiş Olarak Yeniden Keşfetti

İnsanoğlunun binlerce yıl önce yara tedavisinde kullandığı geleneksel yöntemler, modern tıpta yeniden yara bakım malzemeleri haline geldi. Ölü dokuları temizlemek için başvurulan kurt sineğinin kurtları da, modern tıpta yerini aldı.

Bundan iki bin yıl önce insanların,  yaralardaki iltihabı kurutmak için sürdüğü bal ve beş
bin yıl önce ölü dokuları temizlemek için başvurdukları kurt sineğinin kurtları, artık tedavi amacıyla hekimler tarafından kullanılıyor. Bunlarla birlikte deniz yosunu da yara tedavisinde pansuman maddesi olarak yerini aldı.

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Sualtı Hekimliği ve Hiperbarik Tıp Ana
Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şamil Aktaş, balın yarada antibakteriyel, koku
giderici
ve iyileştirici,  yarada mikrop üremesini engelleyici etkisi olduğunu söyledi.
        
 
KURTLARDAN CERRAHİ MÜDAHALE
    
Doğada ölü dokuları yiyen ve canlı dokuları sevmeyen kurt sineğinin kurtları da yara tedavisinde kullanılıyor. Kurtlar, yaralardaki ölü dokuları yok ediyor. Kurt
sineğinin kurtları, ölü dokuların temizlenmesinde bıçağın bile yapamayacağı
mili metrik cerrahi müdahale yapıyor.   
Kurtların hijyenik ortamda üretilmesi gerekmektedir. Bu üretimde Türkiye'de deneysel olarak GATA ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde gerçekleştirilmekte ve tedaviyi uygulamak istediklerinde bu merkezlerden kurtlar temin edilmektedir. Bir İngiliz firmasının ürettiği kurtlar da ithal edilerek kullanılmaktadır.
    
DENİZ YOSUNU PANSUMAN MALZEMESİ
    
Yara Bakımı Derneği Başkanı Doç. Dr. Bülent Erdoğan da Türkiye'de 200 bini diyabetten kaynaklanmak üzere 800 bin kronik yara hastası olduğunu söyledi.
Bu hastalarının tedavisinde cerrahi ve modern yara bakım malzemelerinin
yanı sıra deniz yosunu, bal ve kurtçukların kullanılmaktadır.
    
Modern tıpta deniz yosununu pansuman maddesi olarak kullanılmaktadır. Balla hazırlanan modern yara bakım malzemeleri bulunmaktadır. Yeni
Zelanda'daki bir çalıdan elde edilen balın da pansuman maddesi olarak ''tıbbi
bal'' adıyla ithal edilmektedir.
   
Bal yara tedavisinde antibiyotik etkisi yapmaktadır. Balın, kapatıcı özelliğiyle mide ülserlerinin tedavisi için de kullanılmaktadır.

Bal Zehirlenmesi

Halk arasında "deli bal" olarak bilinen ve genellikle Kuzey Anadolu yöresinde üretilen balın yenmesiyle ortaya çıkan zehirlenme tablosudur.

Aşırı duyarlığa bağlı olarak gelişir.

BELİRTİ LER

Kaşıntı, ürtiker (deride kaşıntılı,pembemsi döküntüler), kalp atımında yavaşlama, kan basıncında düşme, bayılma, Larenks ödemi.

İLK YARDIM

Antihistaminikler; kaşıntı, ürtiker veya Larenks ödemi olanlarda kullanılır.

 

 

 

Untitled Document Untitled Document


anasayfa|bitkiler|vitaminler|mineraller|sağlıklı yaşam|haberler|ilk yardım|hastalıklar|site haritası|arama|e-mail

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.


Lokman Hekim'den Uyarı
Bu Site'nin amacı, "Giriş Yazısı" nda açıklanmıştır.Amaç ticari olmadığı gibi; tıbbi teşhis, tedavi ve reçete önermekte değildir.Aksine bu bilgilerin kullanımı, ilgili tıbbi uzmanın tavsiye ve onayını gerektirmektedir. Bu Site'yi ziyaret eden okuyucuların "Giriş Yazısı" nı dikkatle okumalarını ve bu bilgilerin kullanım sorumluluğunun kendilerine ait olduğunu unutmamalarını önemle hatırlatırız.

Untitled Document