Untitled Document
Untitled Document
Untitled Document
Site İçi Arama
 
Untitled Document
 
 
 
anal fissür
bebeklerde pişik
hemoroid
kabızlık
Kadınlarda Mantar Enfeksiyonu
Kadınlarda Vajinal Akıntı
kusma
site haritası

 


Baş Ağrısına Dair

Untitled Document

 

yaklasansaat.com
 
 

 

 

Baş ağrısına doğal yöntemler

Çoğu zaman nedensizce günümüzü mahveden baş ağrısını geçirmek için hemen ilaçlara başvurmayın!

Doğal yöntemler uygulayarak da geçirebileceğiniz baş ağrısı için ilaç kullanmak vücudunuza sandığınızdan daha çok zarar veriyor. 


İşte size uygulayabileceğiniz doğal yöntemler: 

Limon ve nane
 

Yarım limonun suyu ve 3 yaprak naneyi bir bardak su içerisine koyun ve bir süre bekletin. Ardından bir bezi bu suda ıslatıp alnınıza koyun ve bezi her 15 dakikada bir ıslatın. 

Koku duyunuza dikkat edin! 

Baş ağrısını tetikleyen duyulardan biri de kokudur. Çok güçlü ve yoğun kokular (güzel olsalar bile) baş ağrısı yapabilirler. 

Nane yağı ya da eczaneden alacağınız migren taşını koklamak baş ağrınıza iyi gelecektir. 

Ağrı eşiğinizi başka bir yere yönlendirin 

Tıpkı buz gibi, baş parmağınız ve işaret parmağınız arasındaki dokuyu sıkmanız acı eşiğinizi yönlendirecektir. Acı eşiğinizin yönlenmesi baş ağrınızı hafifletecektir. 

Sıcak suyun yararını küçümsemeyin 

Ayaklarınızı sıcak su içerisine koyup, ensenize buz dolu bir poşet koyabilirsiniz. Bu sayede sıcak ve soğuk farkı vücudunuzdaki kan akışını değiştirerek, kan damarlarınızın rahatlamasını sağlayıp baş ağrınızı azaltacaktır. 

Zencefil her daim yardımcınız 

1/3 T.K toz ya da taze rendelenmiş zencefili bir bardak sıcak su içerisine atın ve için. Zencefilin yoğun aroması ve bitkisel etkisi kan damarlarınızın genişlemesine neden olacağı için ağrınızı yavaş yavaş dindirecektir. 

Papatya her derde deva!
 

Kimi zaman minik bebeklerin gaz sorunlarına ya da yetişkinlerin sindirim ve uyku sorunlarına yardımcı olan papatya baş ağrısının da çaresi. 

Bir tencere içerisine su doldurun ve kaynaması için ateşin üzerine koyun. Tencere içerisine bir süzgeç yerleştirin ve süzgece taze ya da kuru papatya koyun ve üzerini kapatın. Bir süre sonra yumuşayan papatyalardan çıkan buharı içinize çekerek baş ağrınızı hafifletebilirsiniz. 

Buhara ilk etapta yakından yaklaşmayınız, yüzünüzü yakmanızı istemem.

Sadece bir buz bile çare olabilir 

Avucunuzun içine aldığınız bir buz küpünü iyice bütün gücünüzle sıkın. Elinizin donduğunu hissetmeniz en önemli püf noktası! Elinizdeki buz ağrı eşiğinizi yükselteceğinden baş ağrınızı hissetmemeye başlayacaksınız. 

Yemişlere önem verin
 

Çiğ badem içerisindeki salisilin enzimi ile baş ağrınızı azaltacak en güzel yemiş olabilir. 20 tane yemeniz yeterli olacaktır. 

Başınızdaki baskıyı azaltmanın bir yolu da kalem! 

Bir kalemi dişlerinizin arasına sıkıştırın ama güçlü bir şekilde ısırmayın. Alt çenenizin serbest kalması başınızdaki basıncı azaltarak ağrınızı hafifletecektir. 

Kasımpatıyı çayı  

Evinizi güzelleştiren kasımpatı 1980'li yıllarda İngiltere'de migren ilacı olarak kullanılmaktaymış. 

Sizde kasımpatıyı çay olarak demleyin ve için, baş ağrılarınızı geçirecektir. 

Mis kokulu lavantanın yağı sizin için bulunmaz nimet
 

Lavanta yağı rahatlatıcı özellik taşımasından dolayı birçok aroma terapi uygulamasında yer almaktadır. Baş ağrınız için uygulayabileceğiniz iki yöntem bulunmakta. 

Yarım tencere kaynamış su içerisine 4-5 damla lavanta yağı damlatıp buharını solumanız sizi rahatlatacaktır. 

Lavanta yağı ve badem yağını 1/3 oranında karıştırarak şakak bölgenize masaj yaparak uygulayın. 

Uyku Düzeninize Dikkat Edin! 

Uyku düzeninizi bozmayın. Çok fazla televizyon ya da bilgisayara bakmayın/karşısında uyuyakalmayın.

Susuzluk baş ağrısının en büyük nedenlerinden.

Çok yoğun ışıktan/güneşten/kokudan uzak durun. Sinüziti olanlar; nemli saçla bile dışarı çıkmayın

Fazla kahve baş ağrısı yapabilir ama kararında tüketirseniz sizi baş ağrısından kurtarabilir de! 

Kahve normal miktarlarda tüketildiğinde ağrının beyne ulaşmasını engelliyor, aynı zamanda içine sıkılan yarım limon da kafeinin hızlı etki etmesini sağlamakta. 

Son olarak mineral eksikliğine dikkat etmelisiniz 

Baş ağrısının baş sebeplerinden biri de mineral eksikliği, bu nedenle mineral dengenizi korumak için günde en az bir şişe maden suyu içmelisiniz.

iyibilgi, 12/11/2015 

Baş Ağrılarınızı Azaltmak İçin 5 Yöntem

Bu ağrı kişilerin hayattan aldıkları zevki azaltır, günlük yaşamlarının olumsuz bir yönde ilerlemesine sebep olur.

1- Sağlık koşullarınızı geliştirin.


Yapmanız gereken ilk şey ikincil baş ağrınız olmadığından emin olmaktır. Bu, diğer sağlık problemlerinizin yan etkisi olan baş ağrısıdır. Bunu belirlemek baş ağrınızın nedeninin ne olduğunu anlamak için size yardımcı olur;  fakat baş ağrınızı tetikleyici faktörleri tanımlayabilmek uzun zamanınızı alabilir. Baş ağrınızın başlangıcından 48 saat önce ne yediğinizi ve neler yaptığınızı ve adet döngünüzü kontrol edebilmenizi sağlayacak tarihi ve saati olan bir günlük tutun.

2- Boynunuzu güçlendirin.

Zayıf boyun kasları sırtınızın üst tarafında alt boynunuza ve daha sonra üst boynunuza ilerleyen bir ağrıya neden olabilir. Zayıf kaslar bilgisayarın karşısında çok fazla zaman geçirmekten ve bayanların uzun süre örgü örmesinden dolayı oluşabilir. 

Trapez kaslarındaki zayıflık sırtınızın üst tarafında acıya neden olabilir. Bu bölgeyi güçlendirmek ağrıyı %80 azaltabilir.

3. Bu ağrıyı terleyerek atmaya çalışın.

Yürümek, yüzmek ve bisiklete binmek yalnızca kalp sağlığınız için değil; belinizin inceliği ve cinsel çekiciliğiniz için de yararlıdır. Düzenli aerobik egzersizleri demek daha az baş ağrısı demektir. 

Çünkü egzersiz stresi azaltmaya, sizi rahatlatmaya ve ağrı kesici endorfinlerin derecesini arttırmaya yardımcı olur. Aynı şekilde, germe egzersizleri de gerginliği azaltır ve bu yüzden baş ağrısına neden olan kimyasal durumları da rahatlatır.

4. Gıda takviyelerini deneyin.

Bazı vitaminler, minareler ve diğer besinler baş ağrısını önlemeye yardımcı olabilir.

5. Basınç noktalarına dokunun.

Parmaklarınız vücudunuzdaki kaslarla ilgili stresi rahatlatan noktalara basınç yapın. Başınız ağrıdığında şimdi size vereceğimiz adımları izleyerek bu masajı kendiniz yapın. Fakat hamileyseniz bu masajı yapmayın!

- Şakak kemiği kasınızın ortası:  Bu, şakak bölgesinin tam ortasında bulunmaktadır. Bu bölgeyi başparmağınız ile orta parmağınızı birbirine yakın şekilde tutarak kas alanında yumuşamayı hissedene dek ovun. 

Eğer bu noktayı saptamakta zorluk çekerseniz parmaklarınızı şakaklarınıza yerleştirin ve sonra azı dişlerinizi birkaç kez sıkın. Şakak kaslarının ortasındaki ana kasın çıkıp indiğini hissedeceksiniz.

- Kulaklarınızın arkası:  Kafanızın arka tarafındaki, kulaklarının arkasındaki kemiğin hemen önündeki kafatası noktalarını saptayın ve başparmaklarınızla 2 dakika kadar dairesel basınç uygulayın.

- Gözlerinizin arası:  Burnunuzun hemen üzerindeki dokuyu orta parmağınızı bir gözünüze başparmağınızı da diğerine yakın bir şekilde yerleştirerek sıkın. Yavaşça yukarıya doğru ittirin, böylece kaşlarınızın kenarlarında basıncı hissedeceksiniz.

- El dokusu:  Başparmağınızı ve işaret parmağınızı kullanarak diğer elinizin baş parmağı ile işaret parmağı arasındaki yumuşak dokuyu sıkıştırın ve basınç uygulayın.

Mevsim değişikliğinden ve uykusuzluktan başınız ağrıyorsa bilim adamları hastalara ilaç değil bazı besinler öneriyor.
   
1-Fırında patates: Potasyum deposu patates öneriliyor. Fırında yapılan patatesler vücuttaki sıvı oranını dengeliyor. 

2-Karpuz: Vücutta su kaybı baş ağrısının en önemli nedenidir. Başta karpuz olmak süre sulu meyvelerin tercih edilmesi gerekiyor. 

3-Kahve: Kahvenin içindeki kafein damarları daraltarak baş ağrısının önüne geçer. 

4-Tam tahıllı ekmek: Karbonhidrat eksikliği baş ağrısına neden olur. Tam tahıllı ekmek vücutta aşırı su kaybını düzenlerken baş ağrısını ortadan kaldırır. 

5-Badem: Badem içinde barındırdığı magnezyum sayesinde damarları rahatlatır ve migren ve baş ağrısının önüne geçer. 

6-Yoğurt: Kalsiyum deposu yağsız yoğurt baş ağrısına birebirdir. 

7-Baharatlı yemekler: Kırmızı biber ve benzeri baharatlı soslar baş ağrısının etkisini diğer besinlere göre daha çabuk azaltır. Özellikle sinüzitlerinde sorunlar olanlar baharatlı yemekler yerse solunum yolları daha çabuk açılır. 

8-Susam: Susam özellikle kadınlar için çok önemli bir besin. Barındırdığı yüksek oranda E vitamini kadınların özel günlerinde baş ağrısını ortadan kaldırıyor. 

9-Ispanak: Tansiyonu düşüren ıspanak baş ağrısına iyi geliyor. Uzmanlar ıspanağın etkisinin artması için sebzenin yapraklarından salata yapılarak tüketilmesini tavsiye ediyor. 

Günümüzün hastalığı haline gelen migren birçok insanın hayatını alt üst ediyor. Ancak, migrene yol açan nedenleri bilirseniz ve bunlara dikkat ederseniz bu rahatsızlıktan kurtulabilirsiniz.

Bir habere göre, migren Amerika'da 28 milyon insanı etkilerken Türkiye'de de her 5 kadından biri migrenden şikayetçi. Fakat, bunların birçoğu yanlış teşhis ediliyor veya yanlış tedavi ediliyor. Fakat, hastaların yüzde 40'ı ağrıyı başlarının her iki tarafında da hissettiklerini açıklıyorlar. 

Migren ağrısı tedavi edilmediğinde yaklaşık 72 saat sürebiliyor. Ayrıca hastada ışığa ve sese duyarlılık, bulantı ve/veya kusma gibi şikayetler de görülebiliyor. 

Stres:  En yaygın baş ağrısı tetikleyicilerinden biri strestir. uzun süreli stres altında olmanıza neden olan durumlardan ve olaylardan uzak durun. Doktorunuza stresin baş ağrınızda rol oynadığını belirtin. 

İşlenmiş gıdalar: İşlenmiş gıdalarda bulunan nitrat da baş ağrınızı tetikleyebilir. 

Kahve:  Her ne kadar kahve sabahları uykunuzu açmaya yardımcı olsa da, kahve de dahil kafein içeren gıdalar ve içecekler migreni tetikleyebilir. Yine de bazı hastalar kafeinin baş ağrısı belirtilerini hafiflettiğini söylüyorlar. 

Bazı hormonlar: Özellikle hamilelik döneminde değişen hormonal denge nedeniyle yükselen bazı hormon seviyeleri baş ağrısını tetikleyebiliyor. 

Güneş ışınları etkisini artırdıkça, baş ağrılarınızın şiddeti de artabilir. Bulunduğunuz ortamdaki hava sıcaklığının kontrol edilmesi ve uygun tedavi yöntemlerinin uygulanması ile yaz aylarını daha iyi geçirebilirsiniz

Uzun süre klima kullanımı baş ağrısını tetikler 

Mevsimsel değişiklikler baş ağrıları üzerinde etkilidir. Yaz aylarında, sıcakların artmasıyla baş ağrısı şikâyetlerinde de artış gözlenmektedir. Kronik ağrıları olan kişiler bunun çoğunlukla farkına bile varamayabilir. Oysaki bilimsel çalışmalar sıcak havalarda damarların genişlemesiyle baş ağrılarının da arttığını göstermektedir. Sıcak hava, tansiyon yükselmelerine neden olduğu için özellikle hipertansiyon hastalarının kan basıncı seviyelerinde sıcağa bağlı olarak belirgin bir artış görülebilir. Yüksek tansiyon da sıklıkla, kendisini ensede ağrı ile gösterir. Sıcakların yanında lodos da özellikle migreni tetikleyen en önemli nedenlerden biridir. Sıcaklar nedeniyle artan klima kullanımı da, baş ağrılarına neden olur. Klimalı ortamda uzun süre bulunmak baş ağrılarını tetikleyebilir.  
 
Düzenli uyku, sağlıklı beslenme ve düzenli egzersizler ile mevsimsel değişikliklere karşı önlemler almak gerekir.
 
Başınızı sıcaklardan koruyun!
 
Yaz sıcaklarında, baş ağrısı riskine karşı bu öneriler dikkate alınmalı;
 Güneşin dik olarak geldiği en sıcak saatlerde kendinizi ve başınızı koruyun. Bu saatlerde çok fazla dışarıda kalmamaya özen gösterin.
 Güneşe çıkmak zorunda kaldığınızda şapka veya şemsiye kullanın.
 Ani ısı değişikliklerinden kaçının (Çok sıcak ortamdan, klimatize edilmiş soğuk ortama geçmemeye dikkat edin)
 Klimadan gelen soğuk havaya doğrudan maruz kalmayın.
 Su ve soğuk ayran gibi serinletici sıvıların tüketimini artırın.

Kaynak: sadakat.net

Baş Ağrısına İyi gelen Besinler

SU: Hayatımızın olmazsa olmazıdır. Bu nedenle günlük olarak mutlaka 2 litre düzenli su tüketmek gerekir. Susuzluk baş ağrısının en sık görülen nedenlerden biridir. 

TAHIL: Tahıl magnezyum açısından oldukça zengin bir gıdadır. Adet döneminde oluşan baş ağrılarının giderilmesinde tahılın rolü çok büyüktür. Diğer magnezyum besinleri ise deniz mahsulleri, fındık, çekirdek, avokado ve yeşil yapraklı sebzelerdir. 

SOMON: Somon balığı diğer balıklara nazaran omega 3 açısından oldukça zengindir. İçeriğinde bulunan yağlar sayesinde baş ağrısı ile savaşmanın en başarılı yolunu size sunar. Somon balığını öğle yemeğinde mutlaka tüketmeniz gerekir. 

ZEYTİNYAĞI: Zeytinyağı antioksidan içeriğine sahiptir ve E vitamini içermektedir. Metabolizma da sirkülasyon sağlar ve hormonlardaki dengeye da katkıda bulunur. Yani baş ağrısına neden olacak bir durumu ortadan kaldırır. Bu nedenle hemen hemen her öğünde mutlaka zeytinyağı tüketilmelidir. Zeytinyağının yanı sıra fıstık, fıstık ezmeleri ve kabuklu yemişlerde bol bol tüketilmelidir. 

ZENCEFİL: Zencefil mide bulantısına iyi gelmesiyle bilinmektedir. Ama baş ağrısının giderilmesinde de oldukça faydalıdır. Kronik baş ağrınız var ise zencefilli çay içmenizi öneririz. 

iyibilgi, 07/03/2012

Baş Ağrılarınıza İlaçsız Çözümler

Başladığında uzun süre geçmeyen ve sık sık tekrar eden baş ağrıları özellikle kadınların en büyük kabusudur. Peki başınızı kontrol altında tutmanız için hemen ilaca mı yöneliyorsunuz?

Reader's Digest dergisinde yer alan habere göre, baş ağrısını önlemek için doğal yöntemler var. Bazı yiyecekleri azaltmaktan, iyi bir gece uykusuna, ayak masajından balık yağı hapına kadar çeşitli basit yollar sayesinde baş ağrınızı kontrol altında tutabilirsiniz. İşte baş ağrısını önleme yöntemlerinin tümü:

Ayaklarınıza masaj yaptırın: Refleksoloji (vücutta bazı noktalara masaj uygulayarak gerilimin giderilmesi ve hastalığın tedavisi) klinik deneylerine katılan 220 kronik baş ağrısı çeken hastanın yüzde 81'inde iyileşme kaydedildi. Bu yöntemde ayaktaki belirli noktalara uygulanan baskı ve masaj kullanılıyor.

Bir chiropractor'e görünün: "Chiropractic", hem mekanik hem de psişik açıdan bedeni ayarlamaya, düzenlemeye yönelik bir tedavi yöntemidir. Bunu uygulayan kişiye ise "chiropractor" deniyor. 8 klinik deneyin sonuçlarına göre, omurilik düzenlemesinin kronik tansiyonu ve migren ağrılarını aspirinden daha iyi tedavi ettiği görüldü. Ancak kalp hastalığı, boyun osteoartriti, serebro vasküler hastalığı ya da romatoid artrit hastalığı olanların bu tedaviden uzak durması gerekiyor.

Bazı yiyecekleri kesin: Narenciye meyveler, çikolata, süt ürünleri ve eski peynir ve salamura et gibi tiramin içeren yiyecekler baş ağrısını tetikliyor. Ayrıca sodyum klorid içeren bazı gıda takviyeleri, sodyum nitrat, monosodyum glutamat ve tatlandırıcı aspartamdan uzak durmalısınız.

Duruşunuzu geliştirin: Bilgisayarın karşısında tüm gün oturuyorsanız, gözünüzdeki ve boyundaki gerilme, zorlanma baş ağrısına yol açabilir. Bacaklarınız ve kollarınız doğru açılarda eğilmeli ve başınızı aşağıya ya da yukarıya eğmeyin.

İyi bir gece uykusu: Uykusuzluk ya da huzursuz uyku ertesi gün baş ağrısıyla uyanmanıza yol açar.

Balık yağı hapı için: Çünkü iltihap baş ağrısını artırır ve balık yağı bu iltihabı yok eder. Sık sık yaşadığınız baş ağrısını iyileştirmek için günde 3 gram balık yağı almayı deneyin. Ayrıca balık yağı kalbiniz ve vücudunuzun diğer bölümleri için yararlıdır.

zaman, 05/04/2011

Baş Ağrısı Yapan Gıdalar

Gazi Üniversitesi Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hayrunnisa Bolay, bazı yiyeceklerin bazı kişiler üzerinde baş ağrısı yapabildiği belirtilerek, migreni olan hastalara "öğün atlamayın, sebze ve meyve ağırlıklı beslenin" önerisinde bulundu.

Ortak baş ağrısı yapan gıdalar arasında tunçgiller familyası var. Tabi ki bu turunçgillerin yenmeyeceği anlamına gelmiyor. Herkes belli miktarda almalı.

Kafein
Süt ve süt ürünleri
Mayalı yiyecekler
Eskimiş kaşar
Balık
Kurutulmuş et
Sosis, salam gibi yiyecekler
Hazır gıdaların içindeki tatlandırıcılar
Konserve yiyecekler
Fındık, fıstık, yer fıstığı
Bira
Kırmızı şarap

Baş ağrısı nasıl geçer
Daha olumlu düşünülmeli. İçilen su miktarının artırılması (günde en az 1-1.5 litre) gerekir. Bazı ağrılar var ki bu ağrılara mutlaka ilaç gerekir. Bu nedenle özellikle migreni olan hastalar doktora giderek kendilerine en uygun ilacı almalı ve ağrının başlayacağını hissettikleri an ilacı içmeliler. Aksi halde fazla ilaç kullanmak da zaman zaman baş ağrısı yapabiliyor. Ayrıca migreni olan hastalar öğün atlamamaya dikkat etmeli, sebze ve meyve ağırlıklı beslenmeye özen göstermeliler

Başağrısını geçirmek için hayat tarzının değiştirilmesi gerekir.
Yağdan daha fakir gıdalar tercih edilmeli
Stresi azaltmalı ve kilo vermek için spor yapılmalı.

milliyet, 29/11/2007

Baş Ağrısı İçin, Acı Biber

ABD'deki Bastyr Üniversitesi uzmanları acı biberdeki maddelerin,

beyinde baş ağrısını tetikleyen mekanizmayı durdurduğunu belirledi.

Doktorlar, acı biber tozunu suyla karıştırıp, karışıma batırdığınız pamuğu burun deliklerinize bastırırsanız acının etkisi geçene kadar ağrı da geçiyor diyorlar.

vatan, 27/11/2007

Floresan Baş Ağrısı Yapıyor

İngiltere'deki Cambridge Üniversitesi'nin araştırmasına göre floresan fazla ışık veriyor.

Ancak verdiği ışıktaki "fark edilmeyen titreşim"ler, gözde

zorlanma meydana getiriyor ve konsantrasyon bozukluğu yapıyorr.

Bu faktörler bir araya gelince baş ağrısı oluşabiliyor.

Özellikle 100 watlık floresan lambaların odalarda ve sınıflarda kullanılmasının bu yüzden sakıncalı olduğu belirtiliyor.

vatan, 07/09/2007

Doğru Nefes Alın Ağrılardan Kurtulun

Sürekli ağrı çekmek, toplumsal ve aile içi etkileşimde bozukluk, duyguları ifade etme güçlüğü ile bastırılmış öfke ve kızgınlığa neden olabiliyor. Ağrılarla başa çıkmada ise doğru nefes teknikleri büyük önem taşıyor.

Yaşam kalitesini önemli ölçüde düşüren ağrılardan, nefes egzersizleriyle kurtulmanın mümkün olduğunu söyleyen Anadolu Sağlık Merkezi'nden Ağrı Uzmanı Prof. Dr. Ayşen Yücel, ağrı ile baş etmenin püf noktalarını anlattı.

NEFES EGZERSİZLERİYLE AĞRIDAN KURTULUN

Kas Gevşemesi (Relaksasyon): Gevşeme eğitimi genellikle kademeli olarak kasları germe ve gevşetme tekniklerini içeriyor. Gevşeme çalışmalarının ilk basamağı nefesi kontrol altına almak. Bilindiği gibi solunum sistemimiz, kendi kendine çalışan bir sistem. Fakat, iradi olarak da solunumunuzu kontrol edebilirsiniz. Nefes almayı, vermeyi ve tutmayı bir düzen içinde öğrenmek, gevşetme çalışmaları için çok önemli. Vücudun tamamen gevşemesi, ancak düzenli bir nefes pratiğinden sonra mümkün olur.

Akciğerlerinizi; üst kısım, orta kısım ve alt kısım olmak üzere üç bölüm halinde düşünebilirsiniz Derin nefes bu üç kısmın ortaklaşa çalışmasıyla mümkün oluyor. Derin nefes önce akciğerin alt kısmının havayla dolmasıyla başlıyor. Mide ve kaburgaların alt kısmı genişliyor, sonra orta kısım havayla doluyor. Yani göğüsler genişliyor ve en son olarak da omuzlar hafifçe kalkıyor. Pek çoğumuz ciğerlerinin bir bölümünü çalıştırmıyor. Oysa sağlıklı bir nefes ciğerlerin üç kısmının da çalışmasıyla mümkün. Nefes egzersizlerinden sonra kasların gevşetilmesine geçiliyor. Bu çalışma vücudunuzdaki kas gruplarının gerilmesini, sonrada gevşetilmesini içeriyor.

Bir kas gergin olduğunda bu gerginlik ne derece yoğunsa kas serbest olduğunda yaşanacak olan gevşeme yanı ölçüde yoğun olacaktır. Gevşeme tekniği en iyi loş ışıklı, sakin bir oda yapılabilir. Egzersizi böyle bir odada sırt üstü yatarak yapın. Eğer egzersiz sırasında uyuma gereksinimi ortaya çıkarsa, uygulamayı rahat bir koltukta yapın. Gevşeme tekniğiyle amaçlanan uykuya dalmak değil, tersine en fazla uyanıklıkla en derin gevşemeye ulaşabilmek. Egzersiz yapılan oda sessiz olmalı, odanın ısısı ne üşütmeli ne de terletmeli.

NASIL YAPMALI?

Elleriniz ve ayaklarınız iki yana hafifçe açık olsun. Uygulama sırasında bedeninizi sıkan kemer, ayakkabı ve dar elbiseleri çıkarın. Bu tür giysiler nefes alışı, kasların gevşemesini olumsuz yönde etkiler. Egzersizleri sırayla yapın. Egzersizi yapmadan bir sonraki egzersize geçmeyin, acele etmeyin. Günde en az bir kez, mümkünse iki kez yapılması, bu pratik kazanmanızı sağlar.

Gözlerinizi yavaşça kapayın. Sağ elinizi göbeğinizin üzerine, sol elinizi de göğsünüzün üzerine koyun. Nefes alıp verirken sol eliniz göğsünüzün inip kalktığını hissetsin. Şu anda ciğerlerinizin üst kısmı ile nefes alıyorsunuz demektir. Şimdi ciğerlerinizin alt kısmını hava ile doldurmaya, karnınızdan solunum yapmaya çalışın.

Midenizin üzerindeki sağ eliniz inip kalkmaya başladıysa bunu başarıyorsunuz demektir.
Düşüncelerinizi tamamen nefes alıp vermeniz üzerinde odaklaştırın. Burnunuzdan havanın girip çıktığını hissedin. Yavaşça derin bir nefes alın, nefesinizi tutun ve nefesinizi verin. Kendinizi zorlamadan, gerilim duymadan oldukça rahat bir şekilde nefes alın.

Kısa bir alıştırma yapalım. Önce ciğerlerinizin bir balon gibi olduğunu hayal edin. Şimdi sönen bir balonda olduğu gibi yavaşça ve zorlamadan içinizdeki havayı boşaltın. Artık ciğerleriniz boşaldı. Nefes almadan iki saniye bekleyin. Tekrar yavaşça derin derin nefes alın, tutun ve verin, bütün vücudunuzun gevşediğini hissedin.

Şimdi bu egzersizi tekrar edin; Derin bir nefes alın. Nefesinizi tutun, yavaşça verin. Tüm vücudunuz gevşiyor. Sakin, rahat ve huzur dolusunuz. Nefesinizi her verişte, sizi kaplayan gevşeme duygusunu hissedin. Gerilimin yerini alan derin huzuru hissedin.

Kaslarınızı gevşetme çalışmasına geçelim. En rahat olduğunuz şekli alın, oturun veya sırt üstü yatın. Başlangıçta bu çalışmayı sırt üstü yatar durumda yapmanız sizin için daha kolay olacaktır. Yatar durumdayken kollarınızın iki yanda olmasına dikkat edin. Bacak bacak üstüne atmayın.

Gözlerinizi kapatın. Daha önce öğrendiğiniz gibi derin bir nefes alın, nefesinizi tutun ve verin. İki yumruğunuzu da sıkın. İyice sıkın. Yumruklarınızın ve ellerinizin gerginliğini hissedin. Şimdi gevşetin. Bu gerginliğin yavaş yavaş ortadan kalktığını hissedin. Ellerinizin ne kadar gevşediğini hissedin. Yavaşça derin bir nefes alın, nefesinizi tutun ve bırakın.

Sıra kollarınızı ve yumruklarınızı birlikte sıkmaya geldi. Başlayın ve iyice sıkın. Ellerinizdeki ve kollarınızdaki gerginliği hissedin. Şimdi serbest bırakın. Tamamen gevşek bırakın. Ne kadar gevşediğinizi hissedin. Yavaşça derin bir nefes alın, nefesinizi tutun ve bırakın.

Sağ omzunuzu kulağınıza doğru kaldırmaya çalışın, iyice kaldırın. Şimdi gerginliği hissedeceksiniz. Yavaş yavaş serbest bırakın. Tamamen gevşemesini sağlayın. Omzunuzdaki gevşemeyi hissedin. Şimdi sol omzumuza aynı şeyi yapacaksınız. Sol omzunuzu kulağınıza doğru kaldırmaya çalışın. İyice kaldırın gerginliği hissedin. Yavaş yavaş serbest bırakın, gevşemesini sağlayın. Omzunuzdaki gevşemeyi hissedin. Yavaşça derin bir nefes alın, nefesinizi tutun ve bırakın.

Sağ ayağınızdaki kasları germeye çalışın, ayak parmaklarınızı iyice kıvırın ve bu gerginliği hissedin. İyice hissedin. Yavaş yavaş bırakın. Tamamen gevşeyin. Bütün gerginliğin akıp gitmesini sağlayın.

Sol ayağınızdaki kasları germeye çalışın. Sol ayağınızın parmaklarını iyice kıvırın ve bu gerginliği hissedin. İyice gerin. Yavaş yavaş bırakın, tamamen gevşemesini sağlayın. Yavaşça derin bir nefes alın, nefesinizi tutun ve bırakın.

Aynı şeyi kalçalar ve bacaklarla yapacaksınız. Sol bacağınızı ve kalçanızı gerin. İyice gerin. Bu gerginliği hissedin. Bırakın şimdi. Yavaşça gevşetin, gevşemeyi hissedin. Sol bacağınızı ve kalçanızı gerin. İyice gerin. Bu gerginliği hissedin. Şimdi bırakın. Yavaşça gevşetin ve gevşemeyi hissedin. Bütün gerginlik vücudunuzda akıp gidiyor. Yavaşça derin bir nefes alın, nefesinizi tutun ve bırakın.
Şimdi yumruklarınızı, kollarınızı omuzlarınızı ayaklarınızı ve bacaklarınızı hep birlikte ve aynı anda gereceksiniz.

Yumruklarınızı sıkın. Kollarınızı omuzlarınızı gerin. Ayak parmaklarınızı, bacaklarınızı iyice gerin. Daha kuvvetli gerin. Öylece tutun. Şimdi bırakın. Tamamen bırakın. İyice gevşetin. Tüm vücudunuzu tatlı bir gevşeme kaplasın. Şimdi karın kaslarınızı kasın, iyice kasın, karnınızdaki gerginliği iyice gerginliği hissedin. Serbest bırakın, tamamen gevşetin. Karın kaslarınızın tamamen gevşediğini hissedin. Karnınızın giderek yumuşadığını hissedin.

Yavaşça derin bir nefes alın. Nefesinizi tutun ve bırakın. Başınızı çeneniz göğsünüze değecek şekilde öne doğru bükün. Boynunuzdaki gerilimi hissedin. Yavaşça serbest bırakın. Gevşetin gevşemeyi hissedin.

EGZERSİZLERİ YAPARKEN DİKKAT EDİLECEK NOKTALAR

-Birden nefes almayın, yani ciğerlerinizi aniden havayla doldurmayın.
-En önemlisi nefes egzersizlerini arka arkaya tekrar etmeyin. Her nefes alışın arasına 5-6 kere de normal nefes alış verişi koymak gerekiyor. Bu yapılmadığı taktirde kandaki oksijen miktarı artacağından, baş dönmesi gelişebilir.

ntvmsnbc, 13/08/2007

Her Baş Ağrısı Önemlidir

Baş ağrısı deyip geçmeyin .. Çünkü başınızın ağrısı sadece fiziksel yorgunluğun da sonucu olabilir, bir beyin tümörünün habercisi de!

Uzmanlar hep aynı noktada birleşiyor.  Dr. Ahmet Altunhalka, baş ağrısının yeri, tipi, süresi ve diğer özelliklerinin başka hastalıkların habercisi olabileceğini söylüyor. Baş ağrısının altından sadece fiziksel yorgunluk da çıkabilir, beyin tümörü gibi çok önemli bir sağlık sorunu da. Bu nedenle her tür ağrının ciddiye alınması ve sebebine yönelik araştırma yapılması gerektiğini belirten Altunhalka, bu sebep bulunduktan sonra da tedavi için hastanın o konunun uzmanı hekime yönlendirildiğini ekliyor.

Her ağrı migren değil

Belli aralıklarla tekrarlayan, şiddetli, zonklayıcı, bulantı ve kusmanın eşlik ettiği baş ağrıları migren olarak değerlendirilir. Migren tedavisinde, etkili ama yan etkisi en az ilacı öneren Altunhalka, ilaçlara mümkün olan en az dozda başlanması ve dozun yavaşça artırılması gerektiğini söylüyor.

 

 


Untitled Document Untitled Document


anasayfa|bitkiler|vitaminler|mineraller|sağlıklı yaşam|haberler|ilk yardım|hastalıklar|site haritası|arama|e-mail

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.


Lokman Hekim'den Uyarı
Bu Site'nin amacı, "Giriş Yazısı" nda açıklanmıştır.Amaç ticari olmadığı gibi; tıbbi teşhis, tedavi ve reçete önermekte değildir.Aksine bu bilgilerin kullanımı, ilgili tıbbi uzmanın tavsiye ve onayını gerektirmektedir. Bu Site'yi ziyaret eden okuyucuların "Giriş Yazısı" nı dikkatle okumalarını ve bu bilgilerin kullanım sorumluluğunun kendilerine ait olduğunu unutmamalarını önemle hatırlatırız.

Untitled Document