Untitled Document
Untitled Document
Untitled Document
Site İçi Arama
 
Untitled Document
 
 
 
anal fissür
bebeklerde pişik
hemoroid
kabızlık
Kadınlarda Mantar Enfeksiyonu
Kadınlarda Vajinal Akıntı
kusma
site haritası

 


Bilgisayara Dikkat

Untitled Document

 

yaklasansaat.com
 
 

 

 

Anne-Babalara Bilgisayar Uyarısı

Her geçen gün yaygınlaşan bilgisayar oyunları, çocukların vazgeçemediği eğlence araçlarından biri haline geldi.

Uzmanlar ise bilgisayar oyunlarının çocukları gerçek dünyadan kopartıp, sorumluluğun olmadığı sanal dünyaya bağladığı, depresyona neden olduğu uyarısı yapıyor.

Medical Park Özel Bursa Hastanesi Klinik Psikolog Canan Sayıoğlu, bilgisayar oyunları ile daha fazla vakit geçiren çocukların birkaç yıl sonrasında depresif belirtiler gösterdiğini kaydetti. Araştırmaların bu veriyi sunduğunu dile getiren Sayıoğlu, oyun sonrasında biriken işler fark edildiğinde, oyun esnasındaki rahatlığı özleyip, zamansızca tekrar oyun oynamaya başlandığı nı ve kişilerin zaman içinde gerçek dünyaya yabancılaşıp sosyal kaygı, depresyon geliştirdiklerini vurguluyor.

Bilgisayar oyunlarındaki sanal boyutun gerçek dünyadaki sorumlulukların üzerini örtmesine izin vermemek için anne-babalara uyarılarda bulunan Sayıoğlu, "Özellikle 10-17 yaş çocuklarında oyun saatlerinin iyi düzenlemesi gerekir. Çocukların genellikle ödev sorumlulukları bitirdikten sonra oyun oynamalarına izin verilmelidir. Yasaklamalar da çocukların üzerinde olumsuz etki yapar. Ancak bilgisayarın aşırı kullanılması da çok zararlıdır." dedi.

bugün, 26/01/2011

Bilgisayar Bağımlılığı Başarıyı Düşürüyor

Gece geç saatlere kadar Tv ve bilgisayar başında kalmak ertesi gün yorgunluk ve sürekli uyuma isteği olarak kendini gösteriyor.

Ayrıca, konsantrasyon güçlüğü, sinirlilik, gerginlik gibi rahatsızlıklar da meydana geliyor.

Televizyon ve bilgisayar alışkanlığı bazı kişilerde giderek bağımlılığa dönüşebiliyor. TV ve bilgisayarın hayatın parçası haline geldiği günümüzde ekran başında uyuklayanların sayısı giderek artıyor. Bazı evlerde televizyon izlemeyle uyku o kadar iç içe geçiyor ki, TV'deki seslerle rüyalarını karıştıranlar bile oluyor. Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi'nden Psikiyatri Uzmanı Dr. Funda Güdücü Sağır, gün içinde çeşitli kaynaklardan sürekli uyarıcı alan beynin dinlenmesinin güç olduğunu belirtiyor. Kaliteli ve sağlıklı bir uyku için sessiz, sakin ve loş bir ortam sağlanmadığında ertesi gün yorgunluk, ağırlık hissi, sürekli uyuma isteğinin kaçınılmaz olduğunu vurgulayan Sağır, bu kişilerde konsantrasyon güçlüğü, dikkat dağınıklığı, sinirlilik, gerginlik belirtilerinin de ortaya çıktığını bildiriyor. Gece uykusunu alamayan kişilerin geç uyandıklarını ya da gün içinde uyuma isteği duyduklarını aktaran Sağır, bu durumun bir kısırdöngü haline gelerek yaşam kalitesini düşürdüğüne dikkati çekti.

TV ve bilgisayar bağımlılığına bağlı olarak ortaya çıkan söz konusu rahatsızlıkların gerek iş gerekse okul hayatını tamamen aksatacağını kaydeden Sağır, bu hali sürekli yaşayan kişilerden verimlilik beklenemeyeceğini söyledi. Gece özellikle uyku saatlerinde gerilim türü filmler, uyarıcı haberler ve diğer bazı programların izlenmesinin uykuya geçişi güçleştirdiğini vurgulayan Psikiyatri Uzmanı Dr. Funda Güdücü Sağır, bunun da kişinin yatağa gitmesini geciktirdiğini dile getirdi.

Sağır, gerilim filmleriyle uyarıcı haberlerin çocuklar üzerindeki olumsuz etkisinin yetişkinlere oranla katlanarak arttığını ifade etti. "Kitle iletişim aracını tamamen hayatımızdan çıkaramayacağımıza göre gerekli düzenlemelerle televizyondan faydalanabiliriz." diyen Funda Sağır, yaşam kalitesini korumak için çok geç saatlerde televizyon izlememeyi önerdi.

zaman, 04/05/2008

Bilgisayar Hastalıklarını ve Önlemenin Yolları

Bilgisayar kullanıcıları, belli bir zamandan sonra en sık bel, boyun, baş ağrısı, ellere kramp girme ve gözlerde yaşarma gibi sorunlarla karşılaşabiliyor.

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Fizik Tedavi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Güler, bilgisayar kullanıcılarını uzun bir zaman sonra bekleyen tehlikeler bulunduğunu belirterek, zaman içinde bilgisayarın sağlık düşmanı olabileceğini söyledi.

Çok gelişmiş bir araç olmasına karşın bilgisayarın pek çok zaman sağlığa zararlı olduğuna dikkati çeken Güler, şöyle devam etti:

-Bilgisayara veriler klavye ve fare kullanılarak girilir. Çalışma sonuçlarını görmek için sürekli olarak monitöre bakmak gerekir. Üstelik bunları yaparken saatlerce bilgisayar karşısında hareketsiz oturmanız gerekebilir. Böyle olunca bilgisayar kullanırken sağlığınızı korumak için bazı konulara dikkat etmelisiniz. Bazı bilgisayar kullanıcıları yemeği bile unutabilirler. Dünyanın en güzel bilgisayarı sizin olabilir ama doğru şeyleri yapmazsanız en sıradan ve can sıkıcı hastalıklara sahip olabilirsiniz."

BİLGİSAYAR KARŞISINDA DOĞRU OTURMA BİÇİMİ
Bilgisayar kullanırken ilk olarak oturulan koltuğun doğru seçilmesi gerekir.

-Yüksekliği ayarlı, sırt için desteği olan yumuşak minderli ve dayanıklı bir koltuk almalısınız. Sert ve ayarlı olmayan bir koltukta uzun süre oturmak şiddetli bel ve boyun ağrılarına neden olabilir. Normal çalışma masaları çoğu zaman bilgisayarlar için kullanışlı değildir. Örneğin bilgisayar monitörünün gözünüzden biraz aşağıda ve tam karşınızda bulunması gereklidir. Ayrıca klavyenin, dik oturduğunuz zaman kollarınız dirsekten 90 derece kıvrıkken ellerinizle aynı hizada ve tam karşınızda olması gereklidir.

Bilgisayar kullanırken gereken fare, telefon, printer ve diğer araçların da masa üzerinde kolayca ulaşabilecek yerlerde olması gerekir. Bilgisayar kullanırken sık olarak yazı okumanız gerekirse yazıları bir askı ile tam önünüze koyup monitörü biraz yana almalısınız. Monitörünüzün pencereden veya diğer ışık kaynaklarından uzak olması gereklidir. Ayrıca monitörünüzün rezolüsyonunu yazıların kolayca okunacağı bir ayara ve yenileme hızını titreşme olmayacak bir hıza ayarlanması gereklidir..

BİLEK, DİZ VE DİRSEK KİREÇLENMESİ
Parmak, el bileği ve dirseğin bilgisayar kullanırken yaptığı küçük ve tekrarlayıcı hareketlerin özellikle el bileği hizasında bozukluklara neden olabilir. Bu hastalık da el bileği içinden geçen sinir ve tendon denilen kasların kemiğe yapıştığı dokular zedelenip sıkışır. Bu durumda elde uyuşukluk ve ağrı, başparmak hareketlerinde ve el sıkma gücünde azalma ortaya çıkar, el becerisi bozulur. Bu rahatsızlığın tedavisi için bir ortopedi uzmanına danışmalısını.

GÖZ BOZUKLUKLARI
Uzun süre bilgisayar karşısında çalışma gözlerde de bazı rahatsızlıklara neden olabilir.

-Böyle durumlarda en sıklıkla göz çevresi ve başta ağrı, gözlerde yorgunluk hissi, yanma, batma ve kızarıklık görülebilir. Yakınmalar daha çok günde 4-6 saatten fazla bilgisayar karşısında çalışan, özellikle gözlerinde miyop veya astigmatizm kusurları olan kişilerde sık görülür. Bilgisayarla çalışmanın gözlerde kalıcı bir etkiye neden olmadığı bilinmektedir. Fakat gündelik yaşamda pek sorun oluşturmayan astigmatizm gibi kusurlar bilgisayar karşısında rahatsızlıklara neden olabilir. Yanma, batma, kızarıklık, sulanma gibi yakınmalar monitöre bakarak çalışan kişilerde göz kırpma sayısındaki belirgin azalmaya bağlı olabilir.

Ekranın gözlerden 50-70 santimetre uzakta ve göz hizasından biraz aşağıda bulunmasının yorgunluk yakınmalarının azalmasını sağlayabilir. Gözle ilgili yakınmaların azaltılabilmesi için öncelikle iyi bir göz muayenesi yapılmalıdır. Ayrıca çalışma sırasında sık ara vermek ve aralarda örneğin pencereden uzak nesnelere bakmak göz sağlığı açısından önemlidir.

BEL, BAŞ VE BOYUN AĞRILARI
Bel, baş ve boyun ağrıları, omuz ve boyun tutulması, boyun ve belde disk zorlanmaları, sırt bölgesinde şekil bozuklukları, eğilmeler, osteoporoz gibi bölgelerde ağrılar oldukça sık görülür.

-Hatta iş güç kaybına ve sağlık hizmeti alma açısından şirketlere ve devletlere oldukça büyük yük getirmektedir. Bunların bilgisayar kullanımı ile ilgili olarak sıklıkla uzun süre hareketsiz kalma, stres, uygun olmayan duruş biçimi gibi nedenlerle ortaya çıkarlar. Kas, kemik, sinir ve damarların aşırı gerilme ve uygun olmayan duruş biçimlerine bağlı olarak şekil bozuklukları bu tip hastalıkları meydana gelebilir. Bu rahatsızlıklar olduğu zaman ihmal etmeden öncelikle bir ortopedi uzmanına muayene olmalısınız.

BİLGİSAYAR KULLANIRKEN YAPMANIZ GEREKENLER
Bilgisayar kullanılırken, bazı hareketlere dikkat edilmesi gerekir.

-Bilgisayar karşısında dik olarak oturun. Yazı yazarken klavyedeki tuşlara fazla güçlü olmayan bir biçimde dokunun. Fareyi yumuşak bir biçimde tutun. Kollarınızı ve parmaklarınızı yazma işlemi yapmadığınız zaman dinlendirin. Uzun süreler çalışmayın ve sık sık aralar verin. Çalışma sürenizi planlayın. Her gün belli sürelerle çalışın ve ara verin.

Uzun süre aynı pozisyonda oturulmaması gerekir.

-Oturduğunuz sandalyenin arkası belinizi destekleyecek şekilde olmalı, bilgisayarınız göz hizasında olmalı, bileğinizi olabildiğince düz bir şekilde tutun. Ayağa kalkın ve sağ elinizle sol omzunuzu sol elinizle sağ omuzunuzu kavrayın. Başınızı kolunuzun aksi yönünde çevirebildiğiniz kadar hareket ettirin. Başlangıçta kendinizi zorlamayın. Gün geçtikçe ve boyun kaslarınız güçlendikçe zaten hareket mesafesi artacaktır. Boynunuzu beşer kez sağa sola öne ve arkaya doğru hareket ettirin. Her iki omuz, dirsek ve el bileği eklemlerini ve parmakları 2-3 saat arayla hareket ettiriniz, açıp kapatın. Oturduğunuz yerden kalkarak ayakta durunuz ve dizlerinizi kırmadan parmaklarınız yere değecek şekilde öne eğilin. Ayrıca sağa sola ve arkaya belden eğilmeye çalışın. Oturduğunuz yerde derin nefes alıp verin. Bu hem gerginliğinizi azaltır, hem de kaslarınızı gevşetir.

ntvmsnbc, 13/08/2007

Bilgisayar Başında Dikkat..!

Gün boyu bilgisayar başında çalışıyorsanız sağlığınız ciddi tehdit altında... Birikimli travma bozuklukları sizi bekliyor. Oysa birkaç basit önlem bile önemli yararlar sağlıyor...

Günlük hayata yoğun şekilde giren bilgisayar kullanımının, önlem alınmadığı ve bilinçli kullanılmadığı takdirde, önemli sağlık sorunlarını da beraberinde getirdiği bildirildi.
Türk Tabipleri Birliği'nin Internet sitesi ''www.ttb.org.tr''de yer alan makalede, kullanılan araçların ergonomik yetersizliği, çalışanların duruş ve oturuşlarındaki hatalar ve uzun süreli çalışma saatlerinin, kas-iskelet sisteminde ağrılı rahatsızlıklara yol açtığı belirtildi.
Bilinçsiz bilgisayar kullanan ve özellikle mesleği gereği uzun süreli klavye ile çalışan kişilerde, ''Birikimli Travma Bozuklukları'' denilen sağlık sorunlarına rastlanılmaktadır. Rahatsızlıkların en sık boyun, omuz, kol ve el bileğindeki sinirlerde, kirişlerde, kaslarda, eklem kapsülünde meydana geldiğine dikkat çekildi.
Birikimli travma bozukluklarının ağrı, uyuşukluk, gerginlik, güç kaybı ve geceleri ağrı ile uyanma gibi belirtilerle ortaya çıkmaktadır.  Ayrıca uzun süre sabit pozisyonda çalışmak, kasların zorlanmasına neden olarak kan akımını yavaşlatır. Bunun sonucunda kas yorgunluğu, el ve omuzda ağrı meydana gelir, iş verimi düşer. Her saat başı verilecek 5 dakikalık bir ara yorgunluğu ve ağrıları önemli ölçüde azaltmaktadır. Bilgisayar başında çalışan kişilerde hem pozisyonun sabit olması hem de tekrarlayıcı el hareketlerinin yapılması birikimli travma bozukluklarının artmasına neden olmaktadır.
Sürekli yazı yazan kişilerde, dakikada 12 bin tekrarlayıcı  hareket olduğu görülmüştür. Bu tekrarlayıcı hareketler önlem alınmazsa zaman içinde önemli sağlık sorunlarına davetiye çıkarmaktadır.

ALINACAK ÖNLEMLER

Yüksek hızda bilgisayar kullananlar her 20 dakikada bir 1 dakika veya her saatte bir en az 5 dakika dinlenmeli ve vücut pozisyonunda sık sık değişiklik yapmaları gerekmektedir.
Klavyede avuçlar paralel olarak tutulmalı, ön kollar yatay konumda olmalı, yazı yazarken bilekler düz durmalıdır. Doğru materyal yerleşimi, doğru yazım tekniği ve pozisyon seçimi yapılmalıdır. Tuşlara sert vuruşlar yapılmamalıdır. Kollar ve eller sıcak tutulmalıdır. Her iki el bileğinin dışa doğru fazla sapması engellenmelidir Bilgisayar ekranlarının en üst kısmı göz hizasının altında olacak şekilde bulunmalıdır. Klavye, kolların aşağıya sarkmasını veya yukarı uzanmasını engelleyecek bir yükseklikte bulunmalıdır. Fare, klavyenin hemen yanında olmalıdır.

 


Untitled Document Untitled Document


anasayfa|bitkiler|vitaminler|mineraller|sağlıklı yaşam|haberler|ilk yardım|hastalıklar|site haritası|arama|e-mail

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.


Lokman Hekim'den Uyarı
Bu Site'nin amacı, "Giriş Yazısı" nda açıklanmıştır.Amaç ticari olmadığı gibi; tıbbi teşhis, tedavi ve reçete önermekte değildir.Aksine bu bilgilerin kullanımı, ilgili tıbbi uzmanın tavsiye ve onayını gerektirmektedir. Bu Site'yi ziyaret eden okuyucuların "Giriş Yazısı" nı dikkatle okumalarını ve bu bilgilerin kullanım sorumluluğunun kendilerine ait olduğunu unutmamalarını önemle hatırlatırız.

Untitled Document