Untitled Document
Untitled Document
Untitled Document
Site İçi Arama
 
Untitled Document
 
 
 
anal fissür
bebeklerde pişik
hemoroid
kabızlık
Kadınlarda Mantar Enfeksiyonu
Kadınlarda Vajinal Akıntı
kusma
site haritası

 


Bitkilerin Şifası

Untitled Document

 

yaklasansaat.com
 
 

 

 

Hangi Bitki Çayı Neye İyi Geliyor?

Amerika Boston Tufts Üniversitesi’nden araştırmacılar bitkisel çayların faydaları üzerine bir araştırma yürüttü. Çünkü halk arasında oldukça yaygın olan bu çayların klinik olarak da yararlı olduğuna dair çok az kanıt bulunuyor. Uzmanlar bu araştırma kapsamında en yaygın 3 bitki çayını seçti: papatya, nane ve ebegümeci


Papatya çayının rahatlatıcı etkisi olduğu bilinir ancak uzmanlar buna dair herhangi bir kanıt keşfedemedi. Fakat papatya çayının antimikrobiyal yani bakterilere karşı bir etkisi olduğu ortaya çıkarıldı. Ayrıca papatya çayı kan damarlarındaki pıhtılaşmayı da önlüyor.

Nane çayı ise papatyayla aynı özellik gösteriyor ve bakterilere karşı oldukça etkili. Ancak aynı zamanda tümörlere, alerjilere ve virüslere karşı da vücudu koruyor.

Ebegümeci bitkisinin çayı da tansiyonu düşürücü bir özellik gösteriyor ve bu hastalara doğal takviye olarak öneriliyor.

milliyet, 04/03/2011

Çuha Çiçeği Çayının Faydaları

Çuha çiçeği çayı, sakinleştirici spazm çözücü, uyku getirici, idrar ve salgı arttırıcı, ayrıca balgam söktürücü etkileri vardır.

Öksürük, bronşit ve soğuk algınlığında uykusuzluk ve sinirsel rahatsızlıklarda kullanılır.

bugün, 24/12/2008

Hastalıklara Şifa Bitkiler

Bilinçli kullanıldığı takdirde, rahatsızlıklardan korur ve hastalıklara karşı şifa veren bitkiler.

Kolesterolünüz yüksekse şu formülü kullanarak düşürebilirsiniz:

8 ekşi elma,
5 limon,
3 maydonoz.

Elmaları kabukları, maydanozu saplarıyla birlikte yıkadıktan sonra geniş bir tencerenin içine doğrayın.

5 limonun kabuklarını ince soyarak dörde bölüp tencereye atın. Üzerine çıkacak kadar su koyup kaynatın. Lapa olana kadar kaynatın. Kaynatıktan sonra tel süzgeçten geçirip şişelere doldurun. Her sabah açkarnına bir fincan için. Bu karışıma en az üç ay devam edin. İçebiliyorsanız doğal organik elma sirkesini de bir çorba kaşığı içmenizde fayda var.

ADA ÇAYI
Eşit miktarda kabartma tozu, toz halindeki adaçayı, çeyrek tatlı kaşığı deniz tuzunu karıştırın. Dişlerinizi fırçaladığınız macununuza karışımı ekleyin. Bu karşımı öyle fazla uygulamanıza gerek yok. Haftada 3 gün yapmanız yeterli.

ÇÖREK OTU
Kepek sorununuz varsa bol meyve ve sebze tüketin. Ayrıca 3 çorba kaşığı zeytinyağını hafif ısıtın. İçine bir çay kaşığı deniz tuzu, 1 yumurta sarısı ve 1 tatlı kaşığı çörek otu karıştırın. Boya sürer gibi saça friksiyon yaparak sürün. Stres film sarın saçınızda ve en az 2 saat bekletin.

BADEM
Bedeni ve zihni yorgunluğu giderir. Hamilelerin zayıf düşmemesini sağlar. Sütle içilirse mideyi kuvvetlendirir. Kabızlığı giderir. Baş ağrısı, karaciğer ve böbrek ağrılarını hafifletir.

EŞEK KULAĞI
İshali keser. Nefes darlığını giderir. Göğsü yumuşatır. Bronşitte faydalıdır. Öksürüğü keser. Ağız, dil ve boğaz iltihaplarını giderir.

FESLEĞEN
Öksürüğü keser. Hazımsızlığı giderir. Baş ağrısı ve mide kramplarında kullanılır.Kadınlarda adetin düzenli ve ağrısız olmasını sağlar.

GÜLHATMİ

Ebegümecigillerden; yaprakları geniş ve yuvarlak, çiçekleri büyük ve türlü renklerde olan bir bitkidir. Boğaz, bademcik ve diş eti iltihaplarını tedavi eder. Bağırsak iltihaplarını giderir.

bugun, 26/03/2008

Melisa, Papatya, Biberiye'deki Şifa

Hazımsızlık, yorgunluk, kötü nefes kokusu ve reflü...

Melisa: Antideprasan özelliği olan bu bitki, kendinizi kısa bir sürede iyi ve daha mutlu hissetmenizi sağlayabiliyor. Aynı zamanda, anksiyete ve uyku problemlerini gidermede de etkili olan melisanın hafızayı güçlendirdiği de biliniyor.

Hazımsızlık için: 3-4 çay kaşığı kuru melisa yaprağıyla demlediğiniz çaydan günde 2 fincan için.

Papatya: Papatya sindirim sistemi üzerinde pek çok olumlu etkiye sahip bir bitki ve mide spazm ve kramplarını da önlüyor. Bu özelliğiyle de mide bulantısının yanı sıra, şişkinlik, hafif gastrit semptomları ve gaz şikâyetlerini gidermede de etkili olabiliyor. Uzmanlar, papatyanın araba ve gemi yolculuklarında oluşan bulantıları önlemede de etkili olabileceğini belirtiyor.

Kuru papatyala çayı demleyebilirsiniz. Ayrıca büyük bir kapta demlediğiniz papatya suyuna batırdığınız minik bir havluyla karnınıza 20 dakika boyunca kompres yapmak da bulantınızı hafifletecektir.


Ginseng:
Ginseng, özellikle Uzakdoğuluların enerji kaynağı olarak kullandıkları ve asla vazgeçemedikleri bitkilerin başında geliyor. Aynı zamanda hafızayı güçlendiren, anksiyete ve huzursuzlukla da savaşan ginsengten bol bol tüketmek, oruç tutanların sık sık yaşadığı halsizlik ve yorgunluk sorununa karşıda oldukça iyi geliyor.

Ginseng kökünü aktarlardan temin edebilir, bununla çay demleyebilir ya da yemeklerinizin içine rendeleyerek kullanabilirsiniz. (Günde yaklaşık 1 - 2 gr.) Ayrıca doğal ürünler satan mağazalardan aldığınız ginseng haplarını bir uzmana danışarak kullanabilirsiniz.


Biberiye:
Sindirim sistemini düzenlemek için kullanılan biberiye kötü nefes kokusunu gidermede son derece etkili. Ayrıca açlık nedeniyle oluşan baş ağrılarını gidermek için de biberiye yapraklarını parmaklarınızın arasında sıkabilir elinize gelen yağı, şakaklarınıza sürüp hafifçe ovabilirsiniz.

Taze biberiye yapraklarını salata ve et yemeklerinin üzerine lezzet vermek için serpebilirsiniz. Kurumuş biberiye yapraklarını ise çay demlemek için kullanabilirsiniz.

internethaber, 20/12/2007

Baharla Gelen Şifa

Nisan ve mayıs aylarında doğanın uyanmasıyla kendini gösteren hindiba, ısırgan, kuzu kulağı ve kenger gibi bitkilerin sağlık açısından birçok faydası bulunuyor.

Özellikle hafta sonları eline bıçak alan vatandaşlar, iştah açıcı, kan temizleyici ve vücut direncini artırıcı bitkilerden toplayıp taze taze tüketiyor. Şifa veren bitkilerin yanı sıra zehirli ve öldürücü otların da doğada çok bulunduğunu unutmamak gerekiyor.

YABANİ BİTKİLERE İLGİ ARTIYOR
Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi, Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Yüksel Kan, Türkiye'de yabani bitkilerden gıda olarak yararlanmanın çok yaygın olduğunu söyledi. Bu durumun özellikle kırsal kesimlerde daha sık görüldüğünü ancak şehir insanının bile zaman zaman kırlara çıkarak yabani bitki topladığını belirten Kan, ilkbahar aylarında insanların doğal alanlardan kendilerinin topladığı ya da pazarlardan temin ettikleri yabani bitkilerin her geçen gün sayısının arttığını bildirdi.

Gıda olarak kullanılan yabani bitkiler arasında mantarların büyük yer tuttuğunu dile getiren Kan, "Türü bilinmeden toplanarak ya da pazarlardan satın alınarak tüketilen mantarlardan zehirlenme olayları sıklıkla görülmektedir. Ayrıca bazı bitki türleri de zehirli olmaları nedeniyle ölümcül olabilmektedir" dedi.

PEK ÇOĞU ANTİOKSİDAN ÖZELLİĞİ TAŞIYOR
Kar çiçeği (acı çiğdem), banotu, boru çiçeği, baldıran gibi bazı bitkilerin zehirlenmelere ve hatta ölümlere yol açabileceğini belirten Kan, bu yüzden bilmeden doğadan her bitkinin toplanıp yenmesinin sakıncalı olduğunu kaydetti. Bilinçli olunması durumunda, oldukça zengin floraya sahip ülkede sağlık açısından birçok otun bulunduğunu ifade eden Kan, "Kimliği belli olan doğal bitkilerimiz insan sağlığının hastalıklara karşı korunmasında vücut direncini artırılmasında önemli katkıları olan bitkilerdir. Aynı zamanda pek çoğunun antioksidan olma özelliklerine sahip olması da doğal bitkilerin önemini artırmaktadır" diye konuştu.

YABANİ OTLAR VE ÖZELLİKLERİ
Kan, halk arasında kırlardan ya da dağların eteklerinden toplanan kaparinin (kebere), yüksek iştah açıcı ve kuvvet verici, Nisan ve Mayısta toplanan domalan (keme) mantarının ise minerallerce zengin olduğunu ve iyi bir diyet gıdası olarak kullanılabileceğini bildirdi. Yapraklı dalları ıspanak gibi pişirilerek yenen ebe gümecinin kan temizleyici ve idrar artırıcı özelliklerinin bulunduğunu vurgulayan Kan, kenger otunun, suda haşlandıktan sonra salata halinde veya et yemeklerinde sebze olarak kullanıldığını, bu bitkinin karaciğer dostu olarak bilindiğini kaydetti.

Hindibanın (acıgüneyk, acı marul da bilinir), taze yapraklarının salata ve yeşillik olarak erken ilkbaharda tüketilen şifalı bitkilerden olduğunu belirten Kan, "Bitki yapraklarının içermiş olduğu alkaloitin tıbbi değerler vardır. Spazm çözücü ve iştah açıcı özelliklerinden dolayı bu grup bitkiler aşırıya kaçmamak kaydıyla bir miktar yenilebilir" dedi.

Isırganın evlerde her zaman bulundurulması gereken lezzetli bir salata ve sebze yemeği olarak kullanılacak bitki olduğunu ifade eden Kan, bu bitkinin de vücut direncini artırıcı, vitamin içeren özelliği olduğunu bildirdi. Kan, kuzukulağı, labada ve yemlik adı verilen tıbbi bitkilerin de vitamin ve mineraller bakımından zengin olduğunu söyledi.

ntvmsnbc, 11/05/2007

 


Untitled Document Untitled Document


anasayfa|bitkiler|vitaminler|mineraller|sağlıklı yaşam|haberler|ilk yardım|hastalıklar|site haritası|arama|e-mail

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.


Lokman Hekim'den Uyarı
Bu Site'nin amacı, "Giriş Yazısı" nda açıklanmıştır.Amaç ticari olmadığı gibi; tıbbi teşhis, tedavi ve reçete önermekte değildir.Aksine bu bilgilerin kullanımı, ilgili tıbbi uzmanın tavsiye ve onayını gerektirmektedir. Bu Site'yi ziyaret eden okuyucuların "Giriş Yazısı" nı dikkatle okumalarını ve bu bilgilerin kullanım sorumluluğunun kendilerine ait olduğunu unutmamalarını önemle hatırlatırız.

Untitled Document