Untitled Document
Untitled Document
Untitled Document
Site İçi Arama
 
Untitled Document
 
 
 
anal fissür
bebeklerde pişik
hemoroid
kabızlık
Kadınlarda Mantar Enfeksiyonu
Kadınlarda Vajinal Akıntı
kusma
site haritası

 


Cep Telefonunun Zararları

Untitled Document

 

yaklasansaat.com
 
 

 

 

Telefonun Işığı Kısa Boylu Kalmanıza Neden Olabilir

Türk Nöroşirurji Derneği Spinal ve Preferik Sinir Cerrahisi Grubu Başkanı Prof. Dr. Kadir Kotil, cep telefonları ile fazla meşgul olunmaması gerekği konusunda uyardı.

"Kafatası kapalı bir kutu gibi gözüküyor ama değil. Kafatasının içindeki beyin dışarı iki yolla açılıyor. Bunlardan biri göz. Fazla ışık bize zarar verebilir. Yatağına yatmış ergen çağda bir çocuğun cep telefonu ışığı ile yatağında uyuması kadar tehlikeli bir şey olamaz. Neden? Çünkü büyüme fazında karanlığa geçtiğimiz zaman beyin, melatonin denen bir madde salgılar. Melatonin karanlıkta salgılanır. Karanlık insan neslini büyüten olgunlaştıran bir ortamdır ancak ışıkla gece 2-3'e kadar uykunuzu getirmeyen cep telefonuna sarılırsanız bu çocuk nereden büyüyecek? Buradan da beyin sağlığını etkileyecek ışık kaynağı olan cep telefonu hem de melatonin sentezini etkileyen başka bir faktör olarak karşımıza çıkıyor."

'BOYUN KISA KALMASINA NEDEN OLABİLİR'

Uykunun tamamen karanlık ortamda olması gerektiğini dile getiren Kotil, iyi bir gece uykusunun insanların günlük hayatını da düzene soktuğunu ifade etti.

Uykusunu yeteri kadar almayan insanlarda dikkatsizliğin de arttığını vurgulayan Kotil, "Fazla ışıkta kalmak, çocuğun ergenlik döneminde boyunun kısa kalmasına, beyninin daha az gelişmesine neden olabilir. Karanlık dünya size melatonin hormonunu sunuyor. Melatonin hormonu kanserden koruyor. Melatonin, bilinen en güçlü kanser önleyici maddedir. Melatonin karanlıkta salgılandığında çocuğu da büyütüyor. Yatağa yattıktan sonra cep telefonlarının kapanması gerekiyor." görüşünü dile getirdi.

timeturk/ 14.06.2017

Ceple Fazla Konuşmak İşitmi Kaybına Yol Açıyor

Yeni bir araştırmada, günde bir saatten fazla cep telefonuyla konuşmanın işitme kaybına yol açabildiği saptandı.

ABD'de bu hafta yapılan bir kulak-burun-boğaz konferansında sunulan araştırmada, cep telefonunu çok kullananların, özellikle yüksek frekanslı sesler sayılan s, f, h, t ve z ile başlayan kelimeleri anlamakta güçlük çektikleri belirlendi.

Daily Mail'in internet sitesindeki habere göre, araştırma, 18-25 yaş arasındaki 100 cep telefonu kullanıcısıyla kullanmayan 50 kişi karşılaştırılarak yapıldı.

Araştırma sonucunda, 4 yıldan fazla bir süre günde bir saati aşkın cep telefonu kullananların sesleri ayırt etmede güçlük çektikleri belirlendi. Bilim adamları, sorunun özellikle çoğu insanın kullandığı sağ kulakta görüldüğünü belirttiler.

Hintli kulak-burun-boğaz uzmanı Nareş Panda, işitme kaybının sebebinin uzun süre cep telefonu kullanımından kaynaklanan radyasyonun iç kulakta tahribata yol açması olabileceğini söyledi.

Panda, araştırmanın teyit edilmesi için daha çok sayıdaki denek arasında yapılması gerektiğini vurguladı.

hürriyet, 23/09/2007

Cep Telefonu İle Araç Kullanmak Tehlikeli

Hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelen cep telefonlarının, en azından araç kullanırken "hayatımızdan çıkması gerektiği", telefonla konuşarak araç kullanmanın " tehlikeli olduğu" kanıtlandı.

Araç içinde kullanılan "hands free" kulaklık sistemlerinin de bu riski azaltmadığı ortaya çıkarıldı.

İngiltere'deki Transport Research Laboratory (Ulaşım Araştırma Laboratuarı) adlı kuruluş bünyesinde gerçekleştirilen deneylerde cep telefonu ile konuşurken araç kullanmanın "tepki süresini ciddi bir düzeyde uzattığı" belirlendi. Araç kullanırken, dikkatin konuşulan konuya yoğunlaşmasının, trafiğe ve yol koşullarına konsantre olmayı engellediğini de gözlemleyen uzmanlar, çok sayıda kişi üzerinde yapılan deneyler sonucu şu sonuçlara ulaştılar :

Saatte 110 kilometre hızla giden bir aracın sürücüsü, aniden durması gerektiğinde ;
- Normal durumdaysa, fren yapma mesafesi 31 metre.
- Alkollü ise , fren yapma mesafesi 35 metre,
- Kulaklıklı cep telefonu ile konuşuyorsa 39 metre,
- Cep telefonunu elinde tutarak konuşuyorsa, 45 metre'de durabiliyor.

Bu sonuçları değerlendiren bilim adamları, cep telefonlarının riskli bir şey olduğunun ortaya çıkması nedeniyle, araç içinde "her ne şekilde olursa olsun" yani kulaklık ve hoparlör (hands-free) yardımıyla bile telefonla konuşmanın tamamen yasaklanması gerektiğini söylüyorlar.

Halen 30 ülkede, cep telefonu ile konuşurken araç kullanmak ciddi bir trafik suçu sayılırken, İngiltere'de "dikkatsiz araç kullanmak" gibi görece hafif bir suç niteliğinde.

 


Untitled Document Untitled Document


anasayfa|bitkiler|vitaminler|mineraller|sağlıklı yaşam|haberler|ilk yardım|hastalıklar|site haritası|arama|e-mail

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.


Lokman Hekim'den Uyarı
Bu Site'nin amacı, "Giriş Yazısı" nda açıklanmıştır.Amaç ticari olmadığı gibi; tıbbi teşhis, tedavi ve reçete önermekte değildir.Aksine bu bilgilerin kullanımı, ilgili tıbbi uzmanın tavsiye ve onayını gerektirmektedir. Bu Site'yi ziyaret eden okuyucuların "Giriş Yazısı" nı dikkatle okumalarını ve bu bilgilerin kullanım sorumluluğunun kendilerine ait olduğunu unutmamalarını önemle hatırlatırız.

Untitled Document