Untitled Document
Untitled Document
Untitled Document
Site İçi Arama
 
Untitled Document
 
 
 
anal fissür
bebeklerde pişik
hemoroid
kabızlık
Kadınlarda Mantar Enfeksiyonu
Kadınlarda Vajinal Akıntı
kusma
site haritası

 


Çikolatanın Faydaları ve Zararları

Untitled Document

 

yaklasansaat.com
 
 

 

 

Çikolata Tüketmeniz İçin 7 Sebep

Düzenli bitter çikolata tüketenlerin ciltlerindeki nem kaybının yüzde 25 oranında azaldığı görüldü. Ayrıca her gün birkaç parça çikolata tüketmek kolesterolü düşürüyor, hafızaya iyi geliyor.

Az miktarlarda bitter çikolatanın, ruh halinizi iyileştirmeden kolesterolü kolestrol düşürmeye kadar sağlığınıza birçok faydası olduğunu biliyor muydunuz? Kilo almanıza neden olan kötü ününe rağmen, bu lezzetli besinin sağlığınıza birçok farklı faydası bulunuyor.
Çikolata, tropikal theobroma kakao ağacı tohumlarından elde edilir ve en eski kullanımı Mesoamerica'daki Olmec uygarlığına kadar uzanır. Amerika kıtasının keşfinden sonra çikolata, daha popüler bir hale gelerek dünya geneline yayılmış ve talep her geçen gün artmıştır.

EN İYİ ÇİKOLATA HANGİSİ?


Çikolata ne kadar koyu renkte (yüzde 70 ve üzeri kakao içeriyorsa) ise flavonoid içeriği de o kadar yüksek olur. Flavonoidler; brokoli, soğan, meyve ve çay gibi gıdalarda bulunur ve bazı kanser ve kalp hastalıklarına karşı insanları korumaya yardımcı olabilir. Dolayısıyla bitter çikolata daha sağlıklıdır diyebiliriz.

KOLESTEROLÜ DÜŞÜRÜR
Çikolata, doymuş yağ oranı yüksek olan kakao yağı içerdiğinden genellikle sağlığa zararlı olarak bilinir. Ancak Hindistancevizi yağı gibi doymuş yağların diğer formları olan kakao yağı da aslında sağlığınız için faydalı olabilir. Kakao yağında bulunan yağın üçte biri, karaciğerinizde oleik asit adı verilen sağlıklı tekli doymamış yağa dönüşen stearik asittir. Oleik asit aslında kötü (LDL) kolesterol seviyesini düşürür ve iyi seviyeleri (HDL) yükseltir. Kan damarlarındaki esnekliği geliştirir, böylece kan basıncınızı düşürür ve trombositlerin birbirine yapışmasını ve atardamar duvarlarının tıkanmasını engeller. Bu güçlü antioksidan, HDL (iyi) kolesterol seviyeleri oluşturmaya yardımcı olur. AJCN'de yayınlanan 2007'deki bir araştırmada, kakao tozu verilen katılımcıların, kontrol grubundaki yüzde 5'lik oranda bir artışa kıyasla, 12 hafta boyunca HDL düzeylerinde yüzde 24'lük bir artış görüldü. Yalnız bitter çikolata tercih etmeyi unutmayın. Bitter çikolata, sütlü çikolatayla karşılaştırıldığında, kan trombositlerinin birbirine yapışmasını önleyen ve hatta arterleri tıkamayan, üç katı fazla antioksidan içerir.

KONSANTRASYONU ARTIRIR
Manyetik rezonans görüntüleme çalışmalarında, çikolatanın beyindeki kan dolaşımını artırdığını ve bu sayede odaklanma becerinizi artırabileceğini gösterdi. Beş gün boyunca az miktarda kakao flavanolü alan sağlıklı erişkinlerde, beyne daha iyi kan akışı sağlandığı görüldü. Harvard Tıp Fakültesi'ndeki bilim adamları, günde iki bardak sıcak çikolata içilmesinin beynin sağlıklı kalmasına ve yaşlı insanlarda hafıza kaybının azaltılmasına yardımcı olabileceğini öne sürdü.

STRESİ AZALTIR
2009'da yapılan bir araştırma, iki haftalık süreyle her gün 40 gram çikolata yiyen kişilerin, çalışmalarının başlangıcındaki seviyelerine kıyasla, kortizol düzeylerinde azalma olduğunu buldu. Bir yıl sonraki bir başka araştırmada ise, 30 gün boyunca her gün kakao yiyen kişilerin yüzde 10 daha düşük kaygı seviyelerinin olduğu ve kendilerini çalışma başlangıcındakinden daha sakin bulduklarını gösterdi.

EGZERSİZLERİNİZE GÜÇ KATAR
Egzersiz öncesi enerji seviyenizi yükseltmeniz gerekir. Hem enerjinizi yükseltmek, hem de egzersiz sonrası ağrı oluşumunu engellemek için çikolata size yardımcı olacaktır. Kakaonun içinde bulunan kateşinler ve epikatekinler olarak bilinen iki çeşit antioksidan, kaslarınızda enerji üreten besin maddelerinin emilimini artırır; böylece enerji vererek egzersiz boyunca size yardımcı olurlar. Ayrıca kakaodaki anti-enflamatuar bileşikler, egzersiz sonrası oluşan ağrı hissinde beş kat azalmaya neden olabilir. Egzersizinizden sonra, birkaç parça bitter çikolata tüketin.

DAHA SAĞLIKLI BİR CİLT
Çalışmalar, antioksidan bakımından zengin çikolata tüketmenin daha nemli, pürüzsüz ve güneş yanığına karşı dirençli bir cilde neden olduğunu gösterdi. Avrupa Beslenme Dergisi'nde yayınlanan bir araştırmada, 12 hafta boyunca düzenli kakao tüketenlerin, ciltlerindeki nem kaybının %25 oranında azaldığı keşfedildi.

HER ŞEYİN FAZLASI ZARAR
Çikolatanınbüyük oranda şeker içeren ve yüksek kaloriye sahip bir besin olduğunu unutmamak gerekir. Dolayısıyla bir kişi kilo vermek istiyor veya kilosunu korumaya çalışıyorsa, çikolata tüketiminde bir sınır belirlemek gerekir. Çikolataların çoğunda yüksek oranda bulunan şeker miktarı aynı zamanda diş çürümesine neden olabilir. Buna ek olarak, çikolatanın zayıf kemik yapısına ve osteoporoza neden olabileceğini düşündüren araştırmalar vardır.
American Journal of Clinical Nutrition'da yayınlanan bir çalışma, yaşlı kadınlarda çikolata tüketimi ile kemik yoğunluğu arasındaki ilişkiyi tanımlamak için yürütülmüştür. Araştırmacılar, günlük olarak çikolata tüketen yaşlı kadınların daha düşük kemik yoğunluğu ve gücüne sahip olduğu sonucuna varmışlar. Genel olarak, çikolatanın sağlığa birçok faydası vardır diyebiliriz. Ancak her zaman söylediğim gibi, her şeyin fazlası yarardan çok ancak zarar verir.

KİLO ARTIŞINI ÖNLER
Kakaolif ve protein açısından zengindir. Standart boyutlu bitter çikolata çubuğunda 4 gram lif ve 8-9 gram arasında protein vardır. Bir çorba kaşığı kakao tozu ise 4 gram lif ve 1 gram protein içerir. Yapılan bir araştırma, düzenli çikolata tüketenlerin, çikolatadan tamamen uzak duranlara göre daha ince olduğunu ortaya çıkarmıştır. Bir başka araştırmada Hollandalı araştırmacılar, bitter çikolatayı koklamanın bile iştah kapattığını ve açlık hormonlarını bastırdığını buldu.

DAHA SAĞLIKLI DİŞLER İÇİN KAKAO
Çikolatanın içindeki şeker, dişlerinizi çürütebilir ancak kakao dişlerinizi gerçekten korur. Kakao çekirdeği kabuğu, boşluğa neden olan bakterilerin gelişebildiği plak ve biyofilmlerin oluşumunu engelleyen antibakteriyel bileşikler içerir. Nitekim dört gün boyunca dişlerini fırçalamayan çocuklar üzerinde yapılan bir çalışma, kakao esaslı bir gargara eşliğinde tek bir durulamanın, bakterilerin yüzde 21'ini öldürdüğünü gösterdi.

sabah,14/02/2018

Çikolatanın Faydaları

Çikolata üzerine yapılan araştırmalarda çikolatanın, kanın pıhtılaşmasını ve bağırsak kanserini önleyen bir antioksidan olan flavonoit içerdiği tespit edilmişti. Bunun yanı sıra çikolata yaşlanmaya bağlı göz bozukluğu, erken doğum ve zihinsel sorunlara karşı da vücudu koruyor.

Yeni araştırmalarda ise uzmanlar çikolatanın kardiyovasküler rahatsızlıklar üzerindeki etkisini araştırıyor.
 

Internal Medicine isimli dergide yayınlanan araştırmada çikolatanın, kalp krizi geçirmiş kişilerde ikinci bir kriz riskini azalttığı belirtildi.

Yüksek miktarda kakao içeren çikolata tansiyonu düşürüyor ve kan dolaşımını olumlu yönde etkiliyor. Bu sayede de kalp krizi riski aza indirgenmiş oluyor.

Bilim adamları çikolata içerisinde bulunan biyoaktif bileşiklerin kalp krizi kurbanlarının daha iyi bir duruma gelmesine yardımcı olacağı konusunda oldukça iyimser.


Araştırmanın başındaki isim Imre Janszky, “Eğer diyabet ya da obezite sorununuz yoksa çikolatadan uzak durmanızı söyleyemem,” diyerek şeker hastalığı veya aşırı kilo problemi olmayan kişilerin makul miktarlarda çikolata tüketebileceğini belirtti.

milliyet, 11/05/2011

Kakaonun Bitkisel Faydaları ve Tanımı


YAYGIN ADI: Kakao, çikolata
LATİNCE ADI: Theobroma cacao
FAMİLYASI: Sterculiaccae
KULLANILAN BOLUMU: Çekirdeği


Gövdesi düğümlü her yeşil kakao ağacının boyu 8 metreyi aşabilir. Pembe ya da krem rengi çiçekleri doğrudan gövdeden çıkar. Rengi san, kırmızımsı mor ve kahverengi arasında değişebilen meyvesi, her biri 25 kadar çekirdek içeren kapsüller halinde büyür.

Anavatanı, Meksika ve Orta Amerika'dır. Tropik bölgelerde yetiştirilir.

Kakaonun Geleneksel Kullanımı

Latince adı theobroma, "tanrıların yiyeceği" anlamına gelir. Aztekler için kakao hem bir para birimi, hem de soyluların altın kadehlerde içtiği bir içecekti. Hernando Corlez, 1519′da, çikolatayı Meksika'dan getirdiğinde dünyanın geri kalanı da bu bitkiyle tanışmış oldu. Avrupa'da tanınıp yayılmadan önce, İspanyollar bir asırdan daha uzun bir süre çikolatayı sır gibi saklamayı başarmışlardı. İlk dönemlerde, sadece tatlandırıcı ya da içecek olarak tüketiliyordu. Çikolatanın şekerleme olarak tadına varılması sadece son 150 yılda gerçekleşmiş bir olaydır. 1998′dc yalnızca ABD'de çikolata satışları 13 milyar doları bulmuştu. Kakao yağının ise merhemlerde, cilt yumuşatıcılarında ve lokal kozmetik preparatlarda kullanımı yaygındır.

Kakaonun Bitkisel Faydaları ve TIBBI KULLANIMI

Orta Amerikalılar kakaoyu asırlarca hamilelik ve doğum ağrılarında, ateş ve öksürük tedavisinde kullanmışlardır. Kakaonun ana alkaloiti olan teobrominin etkisi kafeininkinc benzer; kasları, kalbi ve böbrekleri uyarır. Bu alkoloit, astımı tedavi eden teofılin ile yalandan ilintilidir. Buna bağlı olarak hem
teobromin, hem de kafein akciğer bronşlarını açarak nezleye bağlı tıkanıklığı hafifletir. Teobromin sindirim sistemindeki düz kasları da gevşetir. Kakao ayrıca idrar söktürücü, bronş açıcı ve damar genişletici etkisi olan metilksantinleri içerir.

bitkiseldiyet, 26/08/2009

Öksürüğü ve Boğazdaki Kaşıntıyı Önlüyor

Bilim adamları özellikle 18 yaş altındaki çocuklarda ve gençlerde zararlı olan öksürük şurupları yerine, inatçı öksürüklerin tedavisi için çikolatayı öneriyor.

The Telegraph'ta yer alan habere göre, araştırmacılar kakao ve çikolatadaki "teobromin" adlı bileşenin öksürüğü kestiğini belirlediler. Yararlı olduğu tam olarak kanıtlanırsa, iki yıl içinde ilaç şeklinde piyasaya sürüleceği kaydedildi.

İngiliz Ulusal Akciğer ve Kalp Enstitüsü tarafından yapılan araştırmada, kakao ve çikolata içerisinde bulunan "teobromin" isimli maddenin öksürüğü engellemeye yardımcı olduğu tespit edildi.

Çikolatadaki "theobromine" isimli maddenin, boğazda kaşıntıyı ve öksürüğü önlemede öksürük şuruplarından bile daha etkili olduğunu söyleyen araştırmacılar, öksürük şuruplarında bulunan "codeine" isimli maddenin özellikle 18 yaş altındaki çocuk ve gençlerde faydasından çok zararı bulunduğunu açıkladılar.

Teorik olarak öksürüğü yatıştırmada bir parça bitter çikolatanın yeterli olabileceğini söyleyen araştırmacılar, ihtiyaç duyulan gerçek dozun belirlenmesi için henüz çalışma yapılmadığını ifade ettiler.

zaman, 22/12/2010

Yorgunluğa Karşı Birebir

The Telegraph'ta yer alan habere göre, İngiltere'de Hull Üniversitesi ve Hull York Tıp Okulu'nda görevli araştırmacılar, bitter çikolatanın kronik yorgunluk sendromu belirtilerinin hafiflemesine yardım ettiğini tespit ettiler.

"Nutrition Journal" isimli tıp dergisinde yayınlanan çalışmada, bu hastalığı aşırı şekilde yaşayan bir grup hastayı test eden bilim adamları, hastalara 8 hafta süresince bitter çikolata yedirdiler, daha sonra bir ara verip aynı lezzette olan kakao verdiler.

Günde 3 kez 15 gram çikolata yemeleri istenen hastaların beslenmesinde başka bir değişiklik yapılmadı. Araştırma sonunda hastalar,sağlıkdurumlarında fark edilir gelişme olduğunu ifade ettiler. (Zaman)

bugün, 26/11/2010

Felç Riskini Azaltabileceği Ortaya Çıktı

Çikolatanın felç geçirmeyi önlemede yardımcı olabileceği bildirildi...

Telegraph gazetesindeki habere göre, yaklaşık 50 bin kişi üzerinde yapılan araştırmada düzenli çikolata yiyenlerde felç geçirme riskinin yemeyenlere oranla yüzde 22 daha az olduğu belirlendi.

Riski azaltmak için haftada bir paket çikolata yemenin yeterli olduğu kaydedildi.

1169 kişi arasında yapılan bir başka araştırmada da, felç geçirdikten sonra haftada 50 gram çikolata tüketmeye başlayanlarda bu hastalıktan ölme riskinin yüzde 46 azaldığı belirlendi.

Çikolatanın bu faydasının sağlıklı bir anti-oksidan olan flavanoidler bakımından zengin olmasından kaynaklanıyor olabileceği belirtildi.

Araştırmayı kaleme alan Kanada'daki Toronto Üniversitesinden Sarah Sahib, yine de, çikolatanın felç riskini gerçekten azaltıp azaltmadığını anlamak için daha çok araştırmaya ihtiyaç olduğunu söyledi.

bugün, 13/02/2010

Çikolata kalp krizinden ölüm riskini azaltıyor

İsveçli bilim adamları, çikolatanın, kalp krizinin ardından görülen komplikasyonlara bağlı ölüm riskini azalttığını bildirdi.

İtalyan La Stampa gazetesinde yer alan habere göre, Karolinska Enstitüsünde görev yapan bilim adamları, geçmişte kalp krizi geçirmiş 45-70 yaşları arasındaki bin 169 kişiyi 8 yıl boyunca gözlemledi. Haberde, bu kişilerin hiçbirinin diyabet hastası olmadığı da vurgulandı.

Haftada en az iki kez özellikle de bitter çikolata yiyenlerin kalp hastalıklarından ölüm oranlarının, hiç yemeyenlere nazaran 3 kez daha az olduğunu ortaya koyan araştırmanın sonuçları "Journal of Internal Medicine" dergisinin eylül sayısında yayımlandı.

ntvmnbc, 14/09/2009

Çikolata ve Su Acıyı Dindiriyor!

Çikolata yemenin veya su içmenin acıyı dindirdiği bildirildi.

Neuroscience adlı dergide bugün yayımlanacak olan araştırmada, çikolata yemenin veya su içmenin beyinde acıyı dindiren bir bölgeyi uyardığı kaydedildi.

ABD'nin Illinois eyaletindeki Şikago üniversitesinde görevli nöroloji profesörü Peggy Mason ve meslektaşı Hayley Foo, çikolata yemeye başlayan veya su içmeye başlayan kişinin bu iki maddeyi tüketmeye devam etmekten kendi alamadığını vurguluyor.

Araştırmacılar, su içmenin sakıncalı olmadığını ama fazla çikolata tüketmenin gittikçe daha fazla Amerikalının kurbanı olduğu obeziteye yol açtığının altını çizdi.

Araştırmada, altı ara sıra ampul tarafından aşırı ısıtılan kafesteki deney farelerinin, ampul yanıp kafesin altını ısıtınca yanmamak için ayaklarını kaldırdıkları ama su veya çikolata verildiğinde daha uzun süre kafesin zeminine bastıkları tespit edildi.

Araştırmacılar, böylece kobayların su veya çikolatadan dolayı acıya duyarsız kaldıklarını saptadıklarını kaydetti.

Bilim adamları ayrıca, beyinlerinde acıyı dindiren bölgenin yedikleri çikolata veya içtikleri su tarafından uyarılmasından sonra da kobayların çikolata yemeye veya su içmeye devam ettiklerini tespit etti.

Profesör Peggy Mason, "Besin elimizin altında bulununca onu, kendimizi frenlemeden tüketmeye başlıyoruz çünkü beynimiz bize o yönde komut veriyor" dedi.

stargazete, 14/10/2009

Çikolata Kemikleri Zayıflatıyor

Hergün çikolata yemenin kadınlarda kemik zayıflamasına yol açabileceği belirtildi.

Avustralyalı bilim adamları, hergün çikolata yiyen kadınların kemik yoğunluğunun, haftada bir kez yiyen kadınlarınkinden %3.1 oranında daha düşük olduğunu belirledi.

Kemikleri zayıflayan kadınların kemik kırılmaları ve çatlaklara karşı daha korunaksız hale geldiği belirtildi.

Tıp dergisi Lancet'ta geçen ay yayımlanan bir yazıda çikolatanın sağlıklı bir yiyecek olarak görülmemesi gerektiği, üreticilerin acı tat verdiği için antioksidan maddeleri çikolatadan çıkardığı belirtilmişti.

haberturk, 26/01/2008

Siyah Çikolata Kalbi Koruyor


Haftada birkaç parça
siyah çikolata, iltihaplanma ve kalp-damar hastalıklarından koruyabilir.

İtalya'daki Campobasso Üniversitesi'nden bilim adamlarının Milano Kanser Enstitüsü ile ortaklaşa yaptığı araştırma, haftada 2-3 kez 1-2 parça siyah çikolatanın kronik iltihaplanmaya karşı koruyabileceğini, kalp krizi ve beyin kanaması riskini azaltabileceğini gösterdi.

Katılımcıların kanındaki, kalp-damar hastalıklarına neden olabilen iltihaplanmanın göstergesi olan C-reaktif protein (CRP) seviyesini ölçen araştırmacılar çikolata yiyen gruptakilerin CRP seviyesinin %17 düştüğünü belirledi. Bu da çikolatanın kalp-damar hastalıklarına yakalanma riskini kadınlarda üçte bir, erkeklerde dörtte bir azaltabileceği anlamına geliyor.

Ancak en iyi koruyucu etkinin günde ortalama 6,7 gram siyah çikolatayla olduğunu vurgulayan araştırmacılar, 6,7 gramın üzerine çıkıldığında koruyucu etkinin kaybolduğuna dikkat çekti.

Siyah çikolatanın içindeki kakao tanecikleri önemli oranda antioksidan içeriyor.

Sütle karışınca bazı maddelerin emiliminin azalması nedeniyle sütlü çikolata siyah çikolatayla aynı koruyucu etkiyi göstermiyor.

Araştırma, "Journal of Nutrition" dergisinde yayımlandı.

ntvmsnbc, 02/09/2008

Günde bir diş alınacak siyah çikolata kalbi koruyor, tansiyona yardımcı oluyor.

ALMAN bilim adamları her gün bir diş sütsüz siyah çikolata (yani 6.8 gram-30 kalori) tüketen kişilerin hem tansiyon hem de kalp ve damar hastalıklarına karşı korunduğunu tespit ettiler.

Yapılan araştırmaya göre 30 kalorinin üzerinde bu çikolatadan tüketmek ise bütün olumlu etkilerini ortadan kaldırıyor.

Amerikan Tıp Derneği'nin (JAMA) dergisinde yayımlanan makaleye göre, Köln Üniversitesi uzmanları, iki yıldır yaptıkları araştırmalar sonucunda düzenli olarak küçük miktarlarda tüketilen yağ ve kalori seviyesi çok düşük olan siyah çikolatanın vücuda çok faydalı olduğunu tespit ettiler.

Günde sadece bir dişe denk gelen 30 kalorilik çikolata hiç bir kiloya sebebiyet vermezken, tansiyonun düşürülmesine yardımcı oluyor ve ayrıca kalp ve damar hastalıklarına karşı vücudu koruyor. 56 ve 73 yaşları arasındaki ön hipertansiyon hastası 44 denek üzerinde yapılan deneylerde, ikiye ayrılan deneklerden birinci gruba 18 ay boyunca siyah çikolata verildi. Diğer gruba ise içinde kakao bulunmayan beyaz çikolata verildi. Siyah çikolata yiyenlerde vücut ağırlıkları kan seviyelerinde hiç değişiklik olmadan tansiyonları yüzde 20 civarında azalma gösterdi.

Ayrıca kalp krizi riskinde yüzde 8, damar hastalıklarında da yüzde 5'lik bir azalma tespit edildi. Beyaz çikolata yiyenlerin tansiyonunda ise hiç bir değişim gerçekleşmedi. Uzmanlar , "Kalp hastaları küçük miktarlarda siyah çikolata sayesinde artık bütün yemek alışkanlıklarını değiştirmek zorunda kalmayacaklar" yorumunda bulundular.

vatan, 05/07/2007

Siyah Çikolata Kronik Yorgunluğa İyi Geliyor

İngiltere'de yapılan bir araştırmada her gün siyah çikolata yemenin kronik
yorgunluksendromu semptomlarını azaltığı belirlendi.

Araştırmaya katılan hastalar, her gün belirli oranda kakao oranı yüksek olan siyah çikolata yiyerek kendilerini daha iyi hissetmeye başladı. Hatta iki hasta, 6 ay aradan sonra kendilerinde tekrar işe başlayacak gücü buldu.

Araştırmanın sonuçlarını süpriz olarak niteleyen İngiliz bilimadamları, siyah çikolatanın beyindeki serotini artırdığı için yorgunluk sendromu semptomlarının belirtilerini azaltmış olabileceğini söylüyor.

Ancak bilimadamları, çikolatanın kararında yenmesi ve kilo alınmamasına özen gösterilmesi tavsiyesinde bulunuyor.

ntvmnsbc, 4/10/2007

Siyah Çikolata, Aspirin Gibi

Günde iki çorba kaşığı siyah çikolata yemek, kandaki pıhtılaşmanın önüne geçilmesine yardımcı oluyor.

Johns Hopkins Üniversitesi araştırmacıları; aspirinin kandaki pıhtılaşmaya etkisi üzerine bir araştırma yaptı. Araştırma sırasında çıkan sonuca göre; çikolata, aspirinle benzeri bir etki yaratıyor ve kandaki pıhtılaşmayı azaltıyor.

Araştırma ekibinden Prof. Daine Becker; kakao çekirdeğindeki kimyasalın, kandaki pıhtı hücrelerinin azaltılmasında aspirinle aynı biyokimyasal etkiyi yarattığını tespit ettiklerini söyledi.

Siyah çikolatanın tansiyonu düşürdüğü ve kan dolaşımına farklı faydaları olduğu ise bilim adamlarınca yaklaşık yirmi yıldır biliniyor.

Mutluluk Veren Yiyecekler

Çikolatanın insana mutluluk verdiği araştırmalarca kanıtlandı.

Bilim adamları bu durumu, çikolatanın vücuttaki mutluluk verici kimyasalları harekete geçiren bir etkisi olmasına bağlıyor.

Bir başka teoriye göre çikolata tutkusu, hayatta kalmamızı sağlayacak besinlerle kendimizi ödüllendirme mekanizmamızın evrimsel bir uyarlaması.

Çikolataya hayır diyemeyen herkesin en büyük korkusu şişmanlamak.

Çözüm, bu isteğimize karşı koymamak, ancak minik dozlar ile nefsi tatmin etmek olduğu belirtiliyor.

Untitled Document Untitled Document


anasayfa|bitkiler|vitaminler|mineraller|sağlıklı yaşam|haberler|ilk yardım|hastalıklar|site haritası|arama|e-mail

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.


Lokman Hekim'den Uyarı
Bu Site'nin amacı, "Giriş Yazısı" nda açıklanmıştır.Amaç ticari olmadığı gibi; tıbbi teşhis, tedavi ve reçete önermekte değildir.Aksine bu bilgilerin kullanımı, ilgili tıbbi uzmanın tavsiye ve onayını gerektirmektedir. Bu Site'yi ziyaret eden okuyucuların "Giriş Yazısı" nı dikkatle okumalarını ve bu bilgilerin kullanım sorumluluğunun kendilerine ait olduğunu unutmamalarını önemle hatırlatırız.

Untitled Document