Untitled Document
Untitled Document
Untitled Document
Site İçi Arama
 
Untitled Document
 
 
 
anal fissür
bebeklerde pişik
hemoroid
kabızlık
Kadınlarda Mantar Enfeksiyonu
Kadınlarda Vajinal Akıntı
kusma
site haritası

 


Diş Sağlığı İçin

Untitled Document

 

yaklasansaat.com
 
 

 

 

Aspirin Diş Çürüklerinin Tedavi Edilmesine Yardımcı Olabilir

Belfast'taki Queen's Üniversitesi'nde yürütülen araştırmada, aspirinin diş kökündeki hücreleri uyararak diş yenilenmesini sağladığı tespit edildi.

En yaygın diş hastalığı olan çürük, diş sinirinin iltihaplanmasına ve diş ağrısına neden oluyor.

Aspirin uzun yıllar ağrı kesici olarak kullanılan bir ilaç. Özellikle baş ve kas ağrılarıyla, kadınların regl dönemindeki ağrılarını gidermek için kullanılıyor.

Kendi hücrelerini yenileyebilme kabiliyetleri sınırlı olan dişlerin çürümesi halinde dolgu teknolojisi kullanılıyor. Ancak bu dolguların insan hayatı boyunca birkaç kez değiştirilmesi gerekiyor.

Queen's Üniversitesi Diş Hekimliği ve Biyomedikal Bilimler Fakültesi öğretim görevlisi Profesör Ikhlas El Karim, aspirinin diş kökü hücrelerini onarmasıyla dolgulara olan ihtiyacın ortadan kaldıracağına dair çalışmalar yapıyor.

KÖK HÜCRELERLE DİŞ TEDAVİSİ

İngiltere Diş Araştırmaları Derneği yıllık konferansında sunulan araştırma bulgularında da, aspirinin diş kök hücrelerinin işlevini artırabileceğini ve hasarlı dişin kendini tedavi etmeye yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Aspirinin dişin kendi hücrelerini üretmek için gerekli olan gen imalatına yardımcı olacağının daha önceki araştırmalarda da ortaya konduğu belirtildi.

Profesör El Karim, çalışmaların bir sonraki aşamasında aspirinin diş dentinini nasıl yenileyebileceğini ve dolgulara olan ihtiyacı nasıl değiştireceğinizi anlamaya çalışacaklarını belirtti.

El Karim bununla birlikte aspirinin dişlere enjekte edilmesini de mümkün görmüyor ve ekliyor:

"Bu şu anda bilimsel bir tartışma ve kesinliği yok. Kimseyi aspirini bu şekilde kullanma konusunda cesaretlendirmiyoruz. Amacımız eczacı meslektaşlarımızla yapacağımız çalışmalardan sonra diş için bir şeyler geliştirmeye çalışmak."

Uzmanlar, sağlık örgütleri tarafından kabul edilen aspirinin gelecekte diş tedavisinde kullanılması durumunda dünya sağlık sistemi için büyük tasarruf sağlanabileceğini düşünüyor.

ensonhaber/ 14.09.2017

Diş taşlarınızı doğal yöntemlerle yok etmek artık mümkün...

Diş taşlarınızı evde hazırlayacağınız doğal karışımlarla yok etmek artık mümkün. Kahve ve sigarayı fazla tüketen insanlarda diş plakları koyu sarı olur. Plak diş çürümelerine ve diş kaybına neden olduğu için en başta önlem almak gerekir.

Her gün günde 2 kez fırçalasak dahi elimizde olmayan bir çok nedenden dolayı diş taşları gibi bir sorun çıkıyor karşımıza.
Evde kolayca hazırlayacağınız dişlerinizi daha güzel ve sağlıklı bir görünüme kavuşturacak yöntem.

Malzemeler: 

- 2 çorba kaşığı ay çekirdeği
- 2 çorba kaşığı misket limonu suyu
- Yarım litre su

Hazırlanışı: Tüm malzemeleri bir saat kaynatın. Karışımı ayda 5 kez dişlerinizi fırçalayarak uygulayabilirsiniz.

- Bir diğer yöntem ise diş fırçanızı elma sirkesine batırıp diş fırçasıyla dişlerinizi fırçalamak ve durulamak.

Bunların yanında ağız bakımını da günlük olarak yapmanız gerekir. Doğal içeriğe sahip olan diş macunlarını almaya özen gösterin. Tabii en önemlisi de diş bakımınız için diş hekiminizi belli aralıklarla ziyaret etmeyi asla unutmayın.

Diş taşı olan yerde diş eti iltihabı olacaktır. İltihaplı bölgede kanamalar ve kötü koku da olacaktır.

Çok bastırmadan diş etlerimizi de dişlerimizle beraber fırçalamak ve iltihabın dışarı akmasına izin vermek gerekmektedir. Böyle bir durumdan kısa sürede kurtulmanın yolu yine, diş taşı temizliğinizi yaptırmak ve kişisel ağız hijyen yönteminizi öğrenip, bunu sürekli uygulamaktır.

sabah/ 4.9.2017

Dişleri güçlendiren 5 yiyecek

Doğru yemek yemek periodontal hastalıkları ve diş eti plaklarının oluşumunu engellemeye yardımcı olur.

Süt:
Kemiklere olduğu kadar dişler içinde kalsiyum açısından önemli bir yer tutar. Diş eti hastalıklarına karşı korumaya yardımcı olur ve çene kemiğini güçlendirir. Son zamanlarda bir çok hastalık üzerinde büyük rol oynamıştır.

Somon balığı:
Somon balığı ve uskumru gibi yağlı balıklarda diş ve diş etini korumayı sağlayan ve kalsiyum açısından zengin bir besinlerdir. Somon balığında bulunan D vitamini ağız sağlığı için çok önemlidir. Özellikle çocuklarda diş gelişimine yardımcı olan besinlerin başında yer alır.

Portakal:
Portakal gibi turuçgillerde çene dişlerini tutan ve bağ dokusunu güçlendirerek diş etlerinizin sağlıklı kalmasına yardımcı olur. O kadar güölüdür ki C vitamini olarak çok zengindir. Ayrıca diş eti iltihabını önler. Aynı zamanda içindeki florun sayesinde, dişin sert tabakasının yapısını geliştirerek, dişleri ağız içinde oluşan asitlere karşı korur.

Çilek:
Portakal ve diğer narinciye meyveleri gibi C vitamini açısından zengindir. Diş etlernin gücünü ve bütünlüğünü korur, önemli bir protein kaynağıdır. Aynı zamanda mevsiminde olgun bir çileği ezerek dişleri fırçalamak dişlerin beyazlamasını sağlar.

Su: Gıda atıklarının temizlenmesi
ne yardımcı olur. Tükürük seviyesini yüksek tutar. Tükürüğün en önemli özelliğinden biri diş çürümesine engel olmaktır. Su aynı zamanda diş minesinin zarar görmesini ve diş çürüklerine engel olmaktadır.

bugün, 23/02/2012

Dişleri Çürüten Yanlışlar

Diş çürükleri ağrıyla uykusuz geceler yaşatırken, beslenmede de sıkıntılara yol açıyor

Ağız ve Diş Sağlığı Uzmanı Dt. Altuğ Serçe, dişlerin çürümesine yol açan bu hataları şöyle sıraladı:

ASİTLER ÇÜRÜTÜYOR
Ağızda bulunan bakterilerden oluşan bakteri plağı, şekerli ve unlu yiyeceklerin ağızda kalan artıklarından asit oluşturabilmektedir. Bu asitler, dişlerin mineral dokusunu çözerek dişin minesinin bozulmasına ve sonuçta da diş çürüğünün başlamasına ve diş hekimlerinin kavite dedikleri oyuklara neden olmaktadır.

BU HATALARI YAPMAYIN!

Sürekli kahve molası: Gün boyu kahve, çay içme ve atıştırma alışkanlığı, ağızda asit salgılayan bakterileri aktive ederek bu bakterilerin diş yüzeyinde yaşamasına ve dişleri çürütmesine neden olur. Çay ve kahve şekersiz tüketilmeli ya da bu içeceklerin yerine süt ve süt ürünleri tercih edilmeli, yanında atıştırılan yiyeceklerden kaçınılmalıdır.

Sigara kullanımı: Sigara içmek ağız kuruluğundan, ağız kokusuna, dişlerin sararmasına hatta ağız kanserine kadar birçok hastalığa sebep olabilir.

Diş ipi kullanmama: Sadece diş fırçalamak ağız temizliğinde tek başına yeterli değildir. Diş fırçasının ulaşamadığı diş araları diş ipi kullanılarak temizlenebilir.

Diş fırçalamama: Ağız sağlığının en önemli bakımı dişleri fırçalamaktır. Dişler her yaşta, günde en az iki kez fırçalanmalıdır. Diş fırçası üç aylık periyotlarla yenilenmeli, dişler fırçalanırken fırça kuru olmalıdır.

Yemek dışında tüketilen tatlı: Tatlıların yemek öğünleri içerisinde tüketilmesi diş sağlığı için önemlidir.

Su ihtiyacını karşılamama: Yemek yedikten sonra diş için yapılacak en iyi şey su veya süt içmektir. Yemek sonrası içilen bir bardak su, yemek parçalarını ağızdan uzaklaştırır ve ağızdaki asidik ortamı nötrler. Ayrıca süt içmek dişte kalsiyum oluşumunu arttırır.

Çiğnenemeyen tatlılar: Sakız, yapışkanlı tatlılar ve kuruyemişten mümkün olduğunca uzak durulmalı. Yenildiği takdirde ise dişlerden arındırma işlemi titizlikle yapılmalıdır.

Meyve ve sebzelerden kaçınma: Meyve ve sebzelerin içerdiği vitaminler diş etleri için çok önemlidir. Ayrıca elma gibi sert meyve ve sebzelerin ısırılarak tüketilmesi, ön dişlerde mekanik temizliği sağlar.

Şekerli sakız çiğneme: Sakız çiğnemek gibi bir alışkanlığınız varsa şekersiz sakızları tercih edin. Şekersiz sakız tükürük akışını hızlandırıp, ağzın temizlenmesine ve ağız içi asidin dengelenmesine yardımcı olur.

hekimim.com

Yemekten Sonra Diş Fırçalamak Çürük Nedeni

Çoğumuz yemekten kalkınca dişlerimizi fırçalamaya koşarız ama

Çocukluğumuzdan beri yemekten sonra diş fırçalamanın en doğrusu olduğunu öğrenmişizdir. Yoksa dişlerimizin çürüyeceğine inanırız

Dentaluna Diş Kliniği’nden Diş Hekimi Arzu Yalnız Zorgun şu bilgileri verdi: “Dişlerin yemekten en az yarım saat sonra fırçalanması gerekir. Çünkü yemekte dişlere yapışan artıklar kısa süre içinde aside döner. Yemekten hemen sonra diş fırçalamak ise o asidin ağız içinde yayılmasına neden olur.

Asit, diş minesinin kalitesini düşürür, dayanıklılığını azaltır. Böylece dişler daha kolay çürür. Dişinizi yemekten hemen sonra değil, gece yatmadan önce fırçalayın. Hem de mutlaka.

Çünkü uyku sırasında ağızda asit oranı fazlalaştığı için geceleri çürük riski de artar. Dişleri çürüklerden korumak için sadece bu kadarını bilmek yetmiyor. Fırçalamanın kurallarından da haberdar olmak gerekiyor.

Fırça 45 derecelik bir açıyla dişe yaklaştırılmalı ve dişin eni doğrultusunda ileri-geri hareketlerle fırçalanmalı.

Dişlerin iç yüzeyi, özellikle ön bölgeler dar olduğu için fırça dik tutularak temizlik işlemi yapılmalı.

Bakteri plağının ve yiyecek artıklarının yoğun olduğu dişlerin arka yüzü, arka dişler ve dil de çok iyi fırçalanmalı. Ve koruma yöntemleri

Elma, armut gibi sert meyveleri ısırarak yerseniz dişlerin arasındaki artıklar temizlenir.

Ara öğünleri şekersiz gıdalardan seçin.

Kurutulmuş meyvelerin şeker miktarı daha fazladır ve dişe yapışabilir. Ara öğünde meyve yenirse arkasından peynir gibi alkali bir besin tüketmek gerek.

Asitli içecekleri yemekle birlikte için, yalnız içilmesi çürüklere neden olabilir. Bu etkiyi, asitli içeceklerin hemen ardından su içerek azaltabilirsiniz.

vatan, 06/03/2011 

Dişleri Koruyan Besin Maddeleri

Diş Hekimi Mehmet Zahid Kazandı dişleri doğal yöntemlerle korumaya yardımcı besin maddelerini sıraladı:

KEREVİZ: Kereviz çürüklere neden olan bakterileri etkisiz kılar.

PEYNİR: Özellikle şekerli gıdalar alındıktan sonra yenilecek bir parça peynir, şekerin dişleri çürütme etkisini gidermede son derece önemli.

YEŞİL ÇAY: Yeşil çayda bulunan katesin maddesi ağızdaki bakterilerin yok olmasına yardımcı olurken aynı zamanda kansere karşıda etkili olur.

KİVİ: Vitamin C eksikliği dişetleri hassaslaştırabilir, bakterilere karşı daha dirençsizleştirebilir. Kivi diğer meyvelere göre daha fazla vitamin C içerir.

YOĞURT: Kalsiyum açısından zengin olan yoğurt diş kayıplarını önler.

MAYDONOZ: Ağız kokusuna neden olan yiyecekleri tükettikten sonra maydanoz çiğnemek hoş bir ağız kokusuna sahip olmanıza yardımcı olacaktır.

ÇİLEK: Çilek diş taşlarından doğal yöntemle kurtulmayı sağlar.

KURU YEMİŞLER: Kuru yemişler bakterilere karşı koruyucu bir tabaka oluşturan doğal yağlar içerirler. Bu yağlar diş minesini güçlendirir ve çürümeleri önler.

ELMA: Elma, kabukla yenilmesi bir yandan dişlerin kuvvetlenmesini sağlarken, diğer yandan da içerisindeki maddelerle dişleri temizler.

BALIK: Balığın içeriğindeki fosfor, kemik ve diş dokusunun temel maddelerinden bir tanesidir.

bugün, 03/11/2008

Beyazlaşsın Derken Dişinizden Olmayın!

Aslında hiçbir diş macunu dişinizi beyazlatmaz...

Sokak tezgahlarında bile rastlayabildiğimiz, eczanelerden kolayca satın alabildiğimiz diş beyazlatma ürünleri birçok hastalığa neden oluyor. Beyazlatıcı ürünler sadece kullanıldığı gün dişlerde hafif bir parlaklığa neden oluyor...

Özellikle sigara içen kişiler tarafından yoğun olarak kullanılan diş beyazlatma ürünleri tehlike saçıyor. Ağız ve Diş Hastalıkları Uzmanı Altuğ Serçe, "Piyasada bulunan birçok ürün diş etlerinde yanık ve tahrişe neden oluyor" dedi.

Eczanelerdeki ürünlerin beyazlatıcı özelliği yok denecek kadar azdır. Ancak kullandığınız gün hafif bir parlaklık oluşur. Daha sonra dişleriniz hemen eski rengine geri döner. Yani ödediğiniz tüm para boşa gider.

Kocaman ticari bir yalan

Hiçbir diş macunu beyazlatmaz. Macun kullanarak dişlerin beyazlayabileceği, kocaman ticari bir yalandan başka bir şey değildir. Antitartar veya sigara içenlere yönelik üretilen diş macunlarında da yoğun miktarda aşındırıcı maddeler olduğu için uzun süreli kullanımda diş minesine kalıcı zararlar vermektedirler.

KLASİK OLANI SEÇİN

 En doğru diş macunu tamamen klasik ve herhangi bir özellik barındırmayan ve mümkünse içinde sodyum loril sülfat (diş macununa köpürsün diye konur ama ağız kuruluğuna yol açar) bulunmayan diş macunudur.

bugün, 28/12/2008

Dişi Sızlayan, Yumuşak Fırça Kullanmalı

Diş sızlaması çok sık görülen bir rahatsızlık. Dişleri sızlayan pek çok kişi yaz aylarında bile soğuk su içemiyor. Ekşi ya da tatlı yiyecekleri yemekte de zorluk çekiyor.

Bu şikâyetin genellikle diş çürüklerinden kaynaklandığı düşünülüyor. Oysa sızlama sorunu 'diş hassasiyeti' denilen bir rahatsızlığın belirtisi. Problemin çözümü ise basit: Eğer ağızda ciddi bir çürük sorunu yoksa diş hassasiyeti için özel üretilmiş diş macunu (sensitive) ve yumuşak uçlu fırça kullanmak rahatsızlığı çözmeye önemli oranda yardımcı oluyor.

İnsan dişi kabaca iki tabakadan oluşuyor. Dişin dışındaki parlak ve sert bölüm mine tabakası olarak adlandırılıyor. Burası aynı zamanda insan vücudunun en sert bölümü. Minenin altında ise içinde küçük kanalcıklar bulunan dentin tabakası yer alıyor. Herhangi bir nedenle mine tabakasının çatlaması ya da aşınması sonucu dentin tabakasının açığa çıkmasına diş hassasiyeti adı veriliyor. Diş hassasiyeti bulunan kişilerde yiyecek ve içecekler dentin kanalcıkları yoluyla dişin içindeki sinirlere etki ediyor. Bu nedenle çok soğuk ya da çok sıcak içeceklerle asitli ya da aşırı tatlı yiyecekler bu kanallar yoluyla sinirleri uyarıyor. Bu durum halk arasında diş sızlaması adı verilen ani ağrı şikâyetine yol açıyor.

Türk Periodontoloji Derneği Yönetim Kurulu Üyesi dişhekimi Dr. Seyhan Gücüm, diş hassasiyetinin sebeplerini şöyle anlatıyor: "Çeşitli nedenlerle diş eti çekilmesi, dişeti iltihabı ve diş üzerindeki plaklar, diş beyazlatma ürünleri, asitli yiyecekler, dişin çok sert fırça ve hareketlerle fırçalanması, stres nedeniyle dişlerin sıkılması ve gıcırdatılması ile ağız hijyenine önem verilmemesi. Öte yandan hamilelik döneminde ya da mide rahatsızlıkları sonucu sık sık kusanlarda da diş hassasiyeti oluşabiliyor. Kusma sonucu ağza gelen mide asidi dişin mine tabakasını aşındırıyor."

Piyasada 'sensitive' olarak adlandırılan diş macunları ve gargaraların içinde bulunan maddeler dentin kanallarını tıkayarak yiyecek ve içeceklerin sinirlere ulaşmasını engelliyor. Dişlerinde çürük problemi olanların öncelikle bunu tedavi ettirmesi gerekiyor.

Asitli gıda sonrası diş hemen fırçalanmaz

Asitli içeceklerle elma, portakal ve limon gibi yine asit içeren yiyeceklerden hemen sonra diş fırçalanmamalı. Çünkü asit, mine tabakasını yumuşatıyor. Diş fırçalandığında da mine tabakası kolaylıkla aşınabiliyor. Önce ağız suyla çalkalanmalı ve fırçalama için en az yarım saat beklenmeli.

Hassas dişler için neler yapabiliriz?

Ağız hijyenine dikkat edin.

Yumuşak diş fırçası kullanın.

Hassas dişlere uygun (sensitive) diş macunu kullanın.

Ağzınızı fluoridli gargaralarla çalkalayın.

Diş gıcırdatmanız varsa tedavi olun.

Asitli içeceklerden uzak durun.

zaman, 14/05/2007

Diş Sağlığı İçin

-Öğünlerden 20 dakika sonra şekersiz sakız çiğneyin.

-Kalsiyum içerdiği için her gün 1 bardak süt için.

-Asitli içeceklerden 20 dakika sonra dişlerinizi fırçalayın.

-Küçük başlı diş fırçaları kullanı.

-Floridli diş macununu tercih edin ve her gün bir diş teli ile temizlik yapın.

 


Untitled Document Untitled Document


anasayfa|bitkiler|vitaminler|mineraller|sağlıklı yaşam|haberler|ilk yardım|hastalıklar|site haritası|arama|e-mail

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.


Lokman Hekim'den Uyarı
Bu Site'nin amacı, "Giriş Yazısı" nda açıklanmıştır.Amaç ticari olmadığı gibi; tıbbi teşhis, tedavi ve reçete önermekte değildir.Aksine bu bilgilerin kullanımı, ilgili tıbbi uzmanın tavsiye ve onayını gerektirmektedir. Bu Site'yi ziyaret eden okuyucuların "Giriş Yazısı" nı dikkatle okumalarını ve bu bilgilerin kullanım sorumluluğunun kendilerine ait olduğunu unutmamalarını önemle hatırlatırız.

Untitled Document