Untitled Document
Untitled Document
Untitled Document
Site İçi Arama
 
Untitled Document
 
 
 
anal fissür
bebeklerde pişik
hemoroid
kabızlık
Kadınlarda Mantar Enfeksiyonu
Kadınlarda Vajinal Akıntı
kusma
site haritası

 


Ekinezya: Soğuk Algınlığına Karşı

Untitled Document

 

yaklasansaat.com
 
 

 

 

Ekinezya Kullanırken Dikkat!

Bağışıklık sistemini güçlendirdiği, gribi, soğuk algınlığını önlediği gerekçesiyle sıkça tüketilen ekinazya çayıyla ilgili dikkat çekici uyarı geldi.

Bağışıklık sistemini güçlendirdiği, gribi önlediği, hastalık yapan mikro organizmaların çoğalmasını zorlaştırdığı ve alerjik reaksiyonları önlediği gerekçesiyle, son günlerde sıkça kullanılmaya başlanan ekinezya bitkisiyle ilgili iddialar kafa karıştırdı. Universal Taksim Alman Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Cengiz Uzun, bitkisel ilaç diye kullanılan ekinezya gibi otların bilinçsiz kullanıldığında karaciğerde hasara veya karaciğer yetmezliğine yol açabileceğini öne sürdü.

ENZİMLERİ DÜŞÜRÜYOR

“Özellikle ekinezya kullanıp da karaciğer yetmezliğinden ölen insanlar var” diyen Uzun, “Bana da ekinezyayla ilişkili hastalar geliyor. Yapılan tetkiklerde karaciğer enzimleri oldukça yüksek çıkıyor. Araştırıyoruz ama bir şey bulamıyoruz. Bitkisel ilaçkullanıyor mu diye sorduğumuzdabu gerçek ortaya çıkıyor. Kullanımı kestiklerinde karaciğer enzimleri düşüşe geçiyor” diye konuştu.

Az ya da çok kullanımın fazla fark etmediğine işaret eden Dr. Uzun “İçilen bir bardak ekinezya çayı bile karaciğere zarar verebiliyor. Kullanılan miktarla ilişkili değil. O açıdan bunların çok dikkatli kullanılması lazım” dedi.

SAFRA KESESİNİ BOZUYOR TAŞ YAPIYOR

Dr Uzun ekinezyanın karaciğerin yanı sıra safra kesesi rahatsızlığı ve taşına neden olduğunu söyledi. "Eskiden safra kesesi 40 yaş üstü, beyaz tenli, sarışınlar ve kadınlarda olurlardı. Ancak son yıllarda gençlerde ve erkeklerde çok sık görülmeye başladı. Bu durum da kullanılan bitkisel ilaçlardan kaynaklandığı belirtiliyor. Bugün reçeteyle satılan ilaçlar piyasaya çıkmadan önce birçok aşamadan geçiyor. Buna rağmen bitkisel ilaçlar hiçbir araştırmadan geçmiyor. Bilinmeyen bir şeyi fazla tercih etmemekte fayda var. Çünkü ne yapacakları bilinmiyor" ifadelerini kullandı.

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta ise şunları söyledi: "Çocuk ve gebelere verilmez. Günümüzde 7'den 70'e insanlar ilaç kullanıyor. Bu bitkilerin ilaç metabolizmasını etkilemesi söz konusu. Tıbbın da çok iyi bilmediği bir konu. Ne ekinezya için ne de başka bir bitki için bilimsel araştırma yapılmadı. Ekinezyayı ilaçla birlikte kullanan insan ya o ilacın faydasını görmez ya da kanda ciddi doz aşımına yol açıp ciddi zararlar verebilir."

bugün, 02/11/2012 

Soğuk Algınlığına, 'Ekinezya Çayı'

Türkİye'de son yıllarda tanınmaya başlayan ekinezya çayını, soğuk algınlığına çok iyi geldiği açıklandı.

ABD'deki Connecticut Üniversitesi'nde yapılan araştırmaya göre sık sık ekinezya alan kişilerin hastalığa yakalanma riski yüzde 58 azalıyor ve hastalık süresi de 1.4 gün kısalıyor. Ayrıca bu kişiler yılda 2-4 kez yerine 1-2 kez hasta oluyor.

Hastalık belirtileri çıktıktan sonra içenlerde ise hastalık süresi 5-7 günden 4-6 güne iniyor.

vatan, 25/11/2007

Soğuk Algınlığına Karşı Ekinezya

İngiltere'de yapılan bir araştırma, yararları zaman
zaman tartışma konusu olan ekinezya bitkisinin soğuk algınlığını önlemede büyük yararı olduğunu ortaya koydu.

Lancet Enfeksiyon Hastalıkları dergisinde yayınlanan sonuçlara göre; ekinezya bağışıklık sistemini güçlendirip, soğuk algınlığını yüzde 86 oranında engelleyebildiği gibi ayrıca hastalığın süresini de kısaltabiliyor.

Ekinezya bitkisinin yararları, İngiltere'de bir kez daha masaya yatırıldı. Uzmanlar, 14 farklı araştırmanın ardından ekinezyanın vücudu soğuk algınlığına karşı korumada etkili olduğu sonucuna vardı. Araştırmaya göre; ekinezya C vitaminiyle birlikte kullanıldığında soğuk algınlığına yakalanma riskini yüzde 86 oranında düşürüyor. Tek başına kullanıldığında da bu oran, yüzde 65 civarında.

Araştırmanın ilgi çekici bir diğer sonucuysa, bu bitkinin sadece soğuk algınlığını engellemekle kalmayıp aynı zamanda hastalığın süresini de bir buçuk gün kadar kısaltabilmesi.

Ancak İngiliz uzmanların bitki çaylarına düşkün olanlara bir de uyarısı var. Ekinezyayı daha çok bağışıklık sistemi zayıf kişilerin kullanması tavsiye ediliyor. Ancak bu sürenin bir-iki haftadan uzun sürmemesi, vücudun doğal bağışıklık mekanizmasının arada sırada takviye edilmeden kendi haline bırakılması gerektiği vurgulanıyor.

ntvmsnbc, 25/06/2007

 


Untitled Document Untitled Document


anasayfa|bitkiler|vitaminler|mineraller|sağlıklı yaşam|haberler|ilk yardım|hastalıklar|site haritası|arama|e-mail

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.


Lokman Hekim'den Uyarı
Bu Site'nin amacı, "Giriş Yazısı" nda açıklanmıştır.Amaç ticari olmadığı gibi; tıbbi teşhis, tedavi ve reçete önermekte değildir.Aksine bu bilgilerin kullanımı, ilgili tıbbi uzmanın tavsiye ve onayını gerektirmektedir. Bu Site'yi ziyaret eden okuyucuların "Giriş Yazısı" nı dikkatle okumalarını ve bu bilgilerin kullanım sorumluluğunun kendilerine ait olduğunu unutmamalarını önemle hatırlatırız.

Untitled Document