Untitled Document
Untitled Document
Untitled Document
Site İçi Arama
 
Untitled Document
 
 
 
anal fissür
bebeklerde pişik
hemoroid
kabızlık
Kadınlarda Mantar Enfeksiyonu
Kadınlarda Vajinal Akıntı
kusma
site haritası

 

 

Elmanın Faydaları

Untitled Document

 

yaklasansaat.com
 
 

 

 

Elmanın Kabukları Şifa Kaynağı

Bilim adamları daha fazla elma tüketmemiz gerektiğini vurguluyor. Çünkü elmanın kasların deforme olmasını engellediğini ortaya çıkardılar.

Iowa Üniversitesi'nden bilim adamları kas erimesini tedavi etmeye yardımcı olacak bir madde bulmak umuduyla genlerin aktivitelerini inceledi. Kas erimesine karşı gerekli olan bileşiğin ise elma kabuğunda olduğu kaydedildi. Ursolik asit ismi verilen bu madde kas erimesine karşı vücudun savunmasını artırıyor.

Uzmanlar laboratuar ortamında fareler üzerinde araştırma yaptılar. Bu bileşikle beslenen farelerdeki kas kütlesinin %15 arttığı görüldü. yağ oranı ise yarı yarıya azaldı. Bilim adamları ursolik asidin genlerin yeniden programlanmasında önemli bir rol oynadığını kaydetti. Ayrıca bu madde kas erimesini ve yerine yağların geçmesini de engelliyor.

Söz konusu araştırma Cell Metabolism(Hücre Metabolizması) isimli dergide yayınlandı.  

Elma aynı zamanda kan şekerini de düşürüyor. Zararlı yağ asitlerini ve kolesterolü de azaltıyor. Doktorlar özellikle diyabetli kişilerin bol elma tüketmesi gerektiğini belirtiyor.

milliyet, 23/06/2011

Elma Tüketimi Kanseri Önlüyor

Amasya elmasının faydaları

Kabuğundaki 'triterpenoids' adlı maddenin kanser hücrelerinin çoğalmasını engellediği ortaya çıktı.

Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Deneysel Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hakkı Gökbel, ABD'de elma kabuğundaki 'triterpenoids' adlı maddenin, laboratuvar ortamında kanser hücrelerinin çoğalmasını engellediği veya öldürdüğünün tespit ' edildiğini söyledi.

Gökbel, elmanın sağlıklı yaşam için vazgeçilmez meyvelerden olduğunu, ülkemizin hemen hemen her yerinde bol miktarda yetişen elmanın düzenli olarak tüketilmesinin, sağlık açısından yarar sağlayacağını ifade etti.

Elmanın, sağlık açısından bugüne kadar bilinmeyen yararlarının öğrenilmesi ve özellikle çağın neredeyse en önemli sağlık sorunu haline gelen kanserle mücadelede kullanılabilirliğinin tespit edilmesi için gelişmiş ülkelerde çalışmalar sürmektedir.

Gökbel, ABD'nin saygın üniversitelerinden Cornell Üniversitesi araştırmacılarının, elma kabuğundaki 'triterpenoids' adlı maddenin, laboratuvar ortamında kanser hücrelerinin çoğalmasını engellediği veya öldürdüğünü tespit ettiğini vurguladı.

Özellikle karaciğer kanseri, kalın barsak kanseri ve göğüs kanserine karşı koruyucu etkiye sahip olan elmanın bu özelliğinin, elma kabuğundan izole edilen ''triterpenoids'' adı verilen maddeden dolayı olabileceğinin bilimsel çalışmalarda ortaya konulduğunu anlatan Gökbel, ''Daha önce yapılan çalışmalarda elmanın, farelerde meme tümörüne karşı etkili olduğu ortaya çıkmıştı. Bu son çalışma, etkili bir kanser ilacı üretmeye yönelik bir adım sayılabilir'' dedi.

Türkiye'de her yıl 150 bin kişi kanser hastalığına yakalanıyor ve kanserli hastaların tedavisinin sağlık harcamaları içinde büyük bir yer tuttuyor. Kanser vakalarının artmasındaki ana sebeplerden biri sağlıksız beslenme olduğunu ifade eden Prof. Dr. Gökbel, şunları kaydetti:

''Özellikle meyve ve sebze tüketme alışkanlığının yeterli olmamasının da kanser vakalarının artışında bir etken olduğu söylenebilir. Akdeniz tipi beslenme, pek çok bilim adamına göre en sağlıklı beslenme tarzlarından biridir. Kanserden korunmak için Akdeniz tipi beslenmenin ana ögesi olan sebze ve meyvenin bol miktarda tüketilmesi konusunda toplum teşvik edilmeli, bilinçlendirilmelidir.''


Gökbel, ayrıca okullarda meyve, salata ve süt gibi gıdaların öğrenciler tarafından bol miktarda tüketilmesini sağlayacak çalışmalar yapılmasına ihtiyaç duyulduğunu sözlerine ekledi.

AA, 27/02/2008

Dertlere Deva: Elma

BOLU İl Sağlık Müdürü Dursun Koç, günde yenilecek 3 elmanın kötü kolesterolü yüzde 10 oranında düşürdüğünü, iyi kolesterolü de arttırdığını söyledi.

Her türlü hastalığa iyi gelen elmanın, ihtiva ettiği organik asitler, soda ve fosfor ile beyin, karaciğer ve mideye son derece faydalı olduğu bildirildi.

Elma antioksidan içermesi bakımından kalp sağlığı açısından da yararlı olmasının yanı sıra, cilt yaşlanmasını da geciktiriyor. İçeriğinde yüzde 85 su, yüzde 12 şeker, organik asitler, soda, fosfor, vitamin A, B1, B2, B5, C, E ve PP bulunan elmanın kas ve sinir sistemi için gerekli olduğu bildirildi. 

Bedeni ve zihni yorgunluklarda yatıştırıcı etkiye sahip olan elma yatmadan önce yenildiği takdirde rahat bir uyku sağlıyor. Böbrekleri çalıştıran elma idrar söktürücü özelliği ile vücuttaki ürik asidin dışarı atılmasını hızlandırıyor. Böbrek, mesane hastalıklarıyla hemoroide karşı son derece faydalı olan elmanın, yemekten önce tüketilmesi, sindirim yetersizliğine iyi geldiği ifade ediliyor. 

Taze elma suyuyla silinen cilt, canlılık ve tazelik kazanıyor.

Sindirim sistemini uyaran ve mide mukozasını güçlendiren elma suyu, aynı zamanda ateş düşürücü olarak kullanılıyor.

Günlük 3 adet elma yenmesi 2 ayda yüzde 10 oranında kolesterol düşmesine yardımcı oluyor. Günde 3 adet elma yemenin kötü kolesterol oranını düşürürken, iyi kolesterol oranını da 4 kat arttırdığı belirtiliyor. 

iha, 11/02/2008

Elma Gençleştiriyor

İçerdiği organik asitler, soda ve fosfor ile beyin, karaciğer ve mideye yararlı olan elma, antioksidan içermesi nedeniyle cilt yaşlanmasını da geçiktiriyor.

Bolu İl Sağlık Müdürlüğü diyetisyeni Naciye İla, her gün kabuğu ile yenilecek bir elmanın, insan vücudundaki bir çok hastalığa iyi gelmesinin yanısıra, cilt yaşlanmasını da geciktirdiğini söyledi.
     
Elma, her türlü hastalıklıkta en fazla fayda sağlayan bir meyvedir. İçerdiği organik asitler, soda ve fosfor ile beyin, karaciğer ve mideye son derece olumlu etkileri olan elma, antioksidan içermesi nedeniyle kalp sağlığı açısından da yararlı olmasının yanısıra, cilt yaşlanmasını da geciktirmektedir.
     
İçeriğinde, yüzde 85 su, yüzde 12 şeker, organik asitler, soda, fosfor, vitamin A, B1, B2, B5, C, E ve PP bulunan elma kas ve sinir sistemi için gerekli bir meyvedir. Bedeni ve zihni yorgunluklarda yatıştırıcı etkiye sahip olan elmanın yatmadan önce yenildiği taktirde rahat bir uyku sağlanabilecektir.
     
Böbrekleri çalıştıran elmanın idrar söktürücü özeliği ile vücuttaki ürik asidin dışarı atımını hızlandırır.

Taze elma suyu ile silinen kırışık ve pörsük deri, canlılık ve tazelik kazınır.

Pişmiş elmanın kabızlığa etkili olduğu bilinen bir gerçektir.

Elma kürüyle de gut, böbrek, mesane hastalıklarıyla hemoroite karşı son derece iyi sonuçlar alınmıştır.

- Taze rendelenmiş bir adet elmanın yemekten önce tüketilmesi, sindirim yetersizliğine son derece iyi gelmektedir. Sindirim sistemini uyaran ve mide mukozasını güçlendiren elma suyu, aynı zamanda ateş düşürücü olarak kullanılmaktadır.
     
Günlük 3 adet elma tüketimi 2 ayda yüzde 10 oranında kolesterol düşmesine yardımcı olmakradır. -Günde 3 adet elma tüketimi kötü kolesterol oranını düşürürken, iyi kolesterol oranını da 4 kat arttırdığı saptanmıştır.

- Lif olarak zengin olan elma, vücutta kolesterol ve yağın birikmesine engel olur. Sigara içenlerde nefes alma kapasitesinde artış sağlayan elma, içerdiği posa miktarı, yağ yakıcı olması ve düşük enerji içermesinden dolayı zayıflama diyetlerinde tercih edilen ve önerilen bir meyvedi.

Elma uçuğu iyileştirir
Bir elmada 150 "süper besleyici" maddenin yanı sıra vitaminler, mineraller ile tansiyon ve kolesterolü düşüren pektin maddesi bulunur. Elmanın içindeki kuersetin maddesi, uçuğa yol açan virüsleri öldürür. Kuersetin maddesi kabuğun hemen altında bulunduğu için elmayı kabuğuyla yemek en iyisidir.

milliyet, 05/09/2007

İlaç Gibi Meyve: Elma

Elma, her zaman en kolay ulaşılabilen, sarısı, kırmızısı ve yeşili gibi türlü renk ve tatlarda çeşitleri olan bir meyve. Bu kadar bol olmasının bir sebebi olmalı.

Eski Çin tıbbında elmanın ateş düşürücü olduğuna inanılır ve akciğerin ateşli hastalıklarında serinletici bir etkisi olduğu kabul edilirdi. Tarih boyunca herkes tarafından kabul edilen ve şu anda bilimsel olarak ispat edilen etkisi ise, içerdiği posadan dolayı bağırsakları iyi çalıştırdığıdır. İçerdiği elma asidinin zararlı bazı bağırsak bakterilerinin üretimini frenlediği düşünülüyor. Eski Romalılar elmanın bağırsak çalıştırıcı özelliğini bildiklerinden dolayı kabızlık durumunda ilaç gibi kullanmışlar.

Bağırsak kanseri
Düzenli tüketilmesi durumda içerdiği posadan dolayı bağırsakları çalıştırıyor. Posalı yiyecekleri çok tüketen Akdeniz ülkelerinde kalın bağırsak kanseri, bunları az tüketen Orta ve Kuzey Avrupa ülkelerinden çok daha az görülüyor. Meyve, sebze, salata, baklagiller ve doğal tahıl ürünlerini az tüketen zengin Kuzey Amerika'da kalın bağırsak kanseri oranı yüksektir. Kabızlık, kalın bağırsak kanserinin en önemli sebeplerinden biri. İçerdiği antioksidanların kanseri önlediğine inanılıyor. Sigaranın tüm kanser çeşitlerine sebep olduğu bilimsel bir gerçek. Bunlardan bir tanesi de mesane kanseri. Elmanın içindeki antioksidanlar sigara içenlerde mesane kanseri riskini azaltıyor.

Kolesterol düşürücü
Elma, posa ve antioksidan maddeleri içeren çok değerli bir meyve. Her posalı yiyecek gibi kolesterolü iki yoldan doğal bir şekilde düşürüyor.
- Dışarıdan aldığımız yağlı hayvansal gıdaların içerdiği kolesterolün bir kısmını içine hapsederek bağırsakta emilimini engelliyor ve dışkı ile vücut dışına atılmasını sağlıyor.
- Sindirim için karaciğerden oniki parmak bağırsağına akıtılan safra asitlerinin bir kısmını emerek dışkı ile vücut dışına atılımını sağlıyor. Artan safra asitleri ihtiyacı, kanda bulunan kolesterolün safra asitlerine karaciğer tarafından çevrilmesi ile karşılanıyor. Bu durumda kandaki kolesterol miktarı az oranda da olsa düşmüş oluyor.

Kalp-damar hastalıkları
Kandaki ve dışardan alınan kolesterolü düşürme etkisi kalp-damar hastalıklarının önlenmesinde yardımcı rol oynuyor. Kandaki kolesterol, serbest radikaller (değişime uğramış oksijen molekülleri) tarafından okside olmadıkça damar çeperine yapışıp damar sertliği yapmaz. Elmanın içindeki antioksidan maddeler, özellikle de Quercetin, kandaki kolesterolün okside olup damar çeperine yapışmasına engel oluyor. Böylece yüksek tansiyon, kalp hastalıkları ve felci önlüyor.

Şeker hastalığı
Şeker ve şekere dönüşen beyaz ekmek, beyaz makarna, beyaz undan yapılan tüm besin maddeleri, ayrıca patates ve mısır kan şekerini çok hızlı yükselttiğinden dolayı şeker hastalığının baş düşmanlarıdır. Buna karşılık posalı yiyecekler, kan şekerinin ani yükselmesini önlüyorlar. Elmanın içindeki pektin maddesi şekeri içine hapsederek bağırsakta hızlı emilimi dolayısıyla kan şekerinin hızlı bir şekilde yükselmesini önlüyor. Doktorunun tavsiyesi dahilinde elma, şeker hastalarının tüketebileceği en faydalı meyvelerden biri.

Şişmanlık
Tatlı yerine elma yemeyi seçen kişilerin kilo almamalarında yardımcı rol oynuyor. Çünkü ani kan şekeri yükselişine sebep olmuyor. Dolayısıyla aşırı insülin salgılanmasına, buna bağlı olarak kan şekerinin çok hızlı düşüp sık acıkmalar yaşanmıyor. Diyet esnasında meyve saatinde elma tüketimi tokluk hissinin uzun sürmesini sağlıyor.

Ne kadar yenmeli?
Günde, bir orta boy elma yemek yeterli. ASLA KABUĞUNU SOYMAYIN. Elma her mevsim bulunan bir meyve. Buzdolabında iki hafta bozulmadan saklanabilir.

hürriyet, 12/06/2007

Elma (Malus domestica)

Vücudun içten temizlenmesi, genel sağlık açısından büyük önem taşımaktadır. Yaşadığım bir tecrübenin ve neticesinde öğrendiğim bilgilerin size de ilginç/faydalı geleceğini değerlendirerek naklediyorum.

2-3 yıl önce, gözlerimin etrafı siyahlaşmış, vücudumda halsizlik ve şiddetli ağrılar başlamıştı. Amerikan hastahanesinde bir çok incelemeler yapıldı, ancak hiç bir şey bulunamadı. Daha sonra gittiğim çinli bir reflexoloji uzmanı doktor, ayaklarımın tabanlarını yokladıktan sonra, hiç su içmediğimi ve başta karaciğerim olmak üzere vücudumun bütünüyle kirlenmiş olduğunu söyleyerek, eğer su içmeye başlamazsam takriben üç yıl içerisinde öleceğimi söyledi. (ben gerçekten o tarihe kadar genellikle su içmiyor, günde 20-30 bardak çay ve kahve içiyordum. (çin'de reflexoloji üniversitesinden mezun doktorun ismi reflexologıst p.g.wong, tel no: 0060-3-21622866/ malezya. Dır.

Sonuçta çinli doktor bana her sabah uyandığımda; aç karnına bir büyük bardak ılık suyun içine bir tatlı kaşığı elma sirkesi koyarak içmemi önerdi. Elma sirkesi vücuttaki kirleri/ birikintileri eritiyor, su ise atıyormuş, elma sirkesinin ph (asit değeri) vücudun ph değeri ile aynı olduğundan kirleri eritirken, vücudun hücrelerine zarar vermiyormuş, ayrıca günde en az 1.5 litre su içmek çok önemliymiş, vücudun zehirlerinin ve ihtiyaç duymadığı fazla/birikmiş maddelerinin atılmasını sağlıyormuş. Elma, ayrıca vitamin-mineral deposuymuş.


Çinli doktorun dediğini uyguladıktan 4 gün sonra gözlerimin etrafındaki siyahlıklar kayboldu, 10 gün sonra ağrılarım geçti ve kendimi çok iyi hissetmeye başladım. Size de tavsiye ederim, 1 hafta sonra kendinizi gerçekten çok sağlıklı hissetmeye başlayacaksınız. Bu konuya ilişkin dr. Niyazi eröztürk'ün "bir yudum sağlık" isimli kitabında elma hakkında yazılan bilgileri aşağıda gönderiyorum.
webhatti

Bitki özellikleri: Dünyamızda 5000'den fazla türü olan elma hakkında herhangi bir tanımlamaya hiç gerek yok. Damak tadınıza en uygun elma türünü
seçebilirsiniz.

Bileşim: Su oranı %85, seker %12, Pektin, organik asitler, soda, fosfor, tanen, vitamin A, B1, B2, C, E, PP.
Kullanım alanları ve biçimleri: Elma, içerdiği organik asitler, soda ve fosforun yardımı ile, beyni, karaciğeri ve mideyi çok olumlu etkiler. Kullanım biçimleri, taze meyve ve meyve suyu olarak sıralanabilir. Çiğ elma kabuğu yenerek bedendeki ürik asit azaltılabilir. Pişmiş elma ile yapılan kompresler yumuşatıcı ve rahatlatıcıdır. Taze elma suyu ile yıkanan kırışık ve pörsük deri canlılık ve tazelik kazanır. Yatmadan önce yenen bir elma, rahat uyumaya yardımcı olur. Kabızlığa karşı pişmiş elmanın etkili olduğu bilinir. Gut, böbrek, mesane hastalıklarına ve hemoroite karşı uygulanacak bir elma küründen yararlı sonuçlar alınabilir. Deri döküntülerine, gut ve romatizma rahatsızlıklarına karşı, taze elma suyu başarıyla kullanılabilir. Elma suyu, özellikle soğuk algınlığına, öksürüğe, ses kısıklığına, yüksek ateşe ve iltihaplı hastalıklara karşı başarılıdır. Ama çok soğuk içilmemelidir. Elma suyu ayrıca, romatizmal böbrek ve karaciğer rahatsızlıkları, damar sertliği ve egzamaya karşı da kullanılabilir. Elma genelde, yatıştırıcı ve ateş düşürücüdür. Elma suyu, sindirim sistemini uyarır ve mide mukozasını güçlendirir. Sindirim yetersizliğine karşı, rendelenmiş bir elma yemeklerden önce yenilmelidir. Ama rendelendikten sonra, rengi koyulaşana kadar bekletilmelidir. Ham elma rendesi ishale karşı kullanılabilir. Kısaca, sağlıklı yaşamaya önem veren kişinin yakınında her zaman elma bulundurması gerekir.
Elma sirkesi, doğal bir yasam iksiridir!
Bileşim: Kalsiyum, fluor, potasyum, magnezyum, sodyum, fosfor, silisyum, A vitamini, Beta-carotin, B1, B2, ve B6 vitaminleri, C vitamini, sirke asitleri, meyve asitleri, pektin, doğal aroma maddeleri.
Yaşlılığımızda da sağlıklı olabilmek için hareketli bir yaşam ve sağlıklı bir beslenme biçimi oluşturmaya özen göstermeliyiz.. İşte burada elma sirkesi seçiminin değeri ile karşılaşıyoruz. İçerdiği çok değerli ve çeşitli maddeler nedeniyle, en sağlıklı sıvılardan biridir o. Elma sirkesi, bedenimizi içten ve dıştan tedavi edebileceğimiz olağanüstü bir doğal ilaçtır. Burada size, bedeninizi genel anlamda güçlendirmek, çeşitli hastalık belirtilerini hafifletmek ve gerekli cilt bakımını yapmak için elma sirkesini nasıl kullanabileceğinizi anlatmak istiyorum.
Kullanım biçimleri: Doğal elma sirkesinin en etkili kullanım biçimi, çiçek balı ile karıştırılarak oluşturulur:
*1 bardak su
*1 tatlı kaşığı dolusu elma sirkesi
*1 tatlı kaşığı dolusu çiçek balı
Hepsi iyice karıştırılır ve sabahları aç karnına küçük yudumlarla içilir. Sürekli kullanım sayesinde, öncelikle bedenin bağışıklık sistemi güçlenecek ve sizi pek çok hastalıktan koruyabilecektir. Bu enerji kokteyli ayrıca size canlılık ve güç kazandıracak ve ileri yaşlara kadar sağlıklı ve mutlu kalmanıza önemli katkılar sağlayacaktır. Ama burada çiçek balını da yakından tanımamız gerekiyor:
Çiçek balının bileşimi: Seker: %32 üzüm şekeri (glikoz), %39 meyve şekeri, %7 malt şekeri. 100g balda mineraller: Sodyum 7 mg, potasyum 45 mg, kalsiyum 5 mg, fosfor 20 mg, magnezyum 3 mg, demir 1mg. 100g balda vitaminler: B1 0,03 mg, B2 0,05 mg, Niacin 0,1 mg, C 1mg.
Sabahları aç karnına içtiğiniz bir bardak elma sirkesi-bal kokteylinin içindeki müthiş zenginliği öğrenmiş bulunuyorsunuz artık.
Bu zenginliğin sağlığımıza yaptığı katkılara da şöyle kısaca bir göz atmamız herhalde yararlı olacaktir:
-Öncelikle bedenimiz güçlenir ve bedensel uğraşlara ve strese karşı koyabilecek dayanıklılığı kazanır. Sirkenin içerdiği yüksek orandaki potasyum sayesinde, kalp kasları dahil olmak üzere tüm kas yapısı da güçlenecektir. Kramplara karşı, kokteylinizi maden suyu ile hazırlayabilir ve her öğünde 1 bardak içebilirsiniz.
-Sık sık grip, soğuk algınlığı veya üst solunum yolları iltihabına yakalanan kişiler, bağışıklık sistemleri sirke-bal kokteyli sayesinde güçleneceği için, bu tür sıkıntılardan büyük çapta kurtulmuş olacaklardır. Ama bu tedaviyi aşağıdaki plana göre uygulamakla kalıcı sonuçlara ulaşabilmek mümkün olacaktır.
-Soğuk algınlığı ve grip zamanlarından önce, 4 haftalık bir sirke-bal kokteyli kürüne başlayın ve günde 3 bardak için.
-Sirke-bal kokteyli nezleye karşı da bedeni güçlendirecektir. Nezleye karşı ayrıca, 1 ölçü elma sirkesi 2 ölçü suya karıştırılır, kaynama derecesine kadar ısıtılır ve inhalasyon tedavisi uygulanır.
-Boğaz ağrısı ve ses kısıklığında, 1 ölçü elma sirkesi ile 3 ölçü ılık su karıştırılır ve saat başı derin gargaralar yapıldıktan sonra tükürülür. Bu gargaraların adaçayı ile dönüşümlü yapılması etkiyi daha da arttıracaktır.
-Öksürüğe karşı, 4 yemek kaşığı dolusu akışkan balla 3 tatlı kaşığı elma sirkesini iyice karıştırın. Öksürük gıcığına karşı yarım tatlı kaşığı alın ve yavaş yavaş yutun. Ayrıca, bolca kekik çayını balla tatlandırın ve yudumlayarak için.
-Yüksek kolesterole karşı, günde pek çok kere elma sirkesi-bal kokteyli içilir. Salatalarda öncelikle elma sirkesi kullanılır.
-Varise karşı, elma sirkesiyle ıslatılan bir bez baldıra sarılır ve 20 dakika etkilemeye bırakılır.
-Gaz şişkinliğine karşı, her öğünden yarım saat önce 1 bardak elma sirkesi-bal kokteyli içerek, sağlıklı bir bağırsak florasının temelini atın. Bu kokteyle rezene veya frenk kimyonu çayı da ekleyebilirsiniz.
-Kabızlığa karşı, günde pek çok kere, 1 bardak suya 1 tatlı kaşığı elma sirkesi ekleyerek için. Ayrıca, 4 litre ılık suya 1 su bardağı dolusu elma sirkesi ve 2 tatlı kaşığı tuz ekleyerek ayak banyoları alın. Banyo süresi 10 dakikadır.
-Yaraların çabuk iyileşmesi için, günde 3 bardak elma sirkesi-bal kokteyli için. İltihaplanmayı önlemek için, elma sirkesiyle ıslattığınız bir pamukla günde pek çok kere yarayı nemlendirin.
-Ergenlik sivilcelerine karşı, her yemekten yarım saat önce, içine 1 tatlı kaşığı elma sirkesi eklenmiş 1 bardak su için. Yüzünüze buğu banyoları uygulayın: 1 litre kaynar derecede sıcak suya 4 yemek kaşığı elma sirkesi ve 2 yemek kaşığı dolusu mayıs papatyası ekleyin, 1-2 kere karıştırın ve başınızı büyük bir havluyla örterek 5- 10 dakika gözlerinizi yumarak bekleyin. Yüzünüzü suya çok yaklaştırmayın!
-Güneş yanığına karşı, inceltilmemiş elma sirkesi, kızarmış olan bölgelere dikkatle sürülür veya 3 yemek kaşığı elma sirkesi eklenmiş soğuk bir banyo alınır. Banyo süresi 10 dakikadır. Elma sirkesinin pH değeri(asit derecesi), derimizin pH değeri ile hemen hemen eşit düzeydedir. Dolayısıyla, derimizin asidik koruma örtüsünün güçlendirilmesinde elma sirkesinin kullanımı önemle önerilmelidir.

kaizenonline

Haftada En Az 5 Elma Yiyin

İngiltere'de yapılan bir araştırmada; haftada en az 5 elma yiyenin, daha rahat nefes aldığı belirlendi.

Kalp, böbrek, kolesterol, tansiyon, artrit ve romatizmaya karşı koruyucu etki yaptığı bilinen elmanın, yeni bir faydası daha keşfedildi.

Çalışmada, elmanın ne tip bir mekanizmayla bu etkiyi meydana getirdiği kesin olarak tespit edilemedi.

Ancak araştırmacılar elmanın bol miktarda antioksidan içerdiğini ve akciğerler üzerindeki etkisinin antioksidanlar sayesinde olduğunu açıklıyor.

 Elmanın Diğer Faydaları

Elmanın içerdiği zengin potasyum sayesinde kan basıncını düzenlediği, adalelerin kasılmasını önlediği, sinirsel uyaranların iletimini kolaylaştırdığı, kalp ve böbrek gibi hayati organların çalışmasına yardımcı olduğu ve ayrıca kolesterol düşürücü etkisi de olduğu belirtildi.

 
Posa, potasyum ve antioksidan içeren öğeler açısından da zengin bir meyve olan elmanın kabuğunun vücuda son derece yararlı olduğu, bu nedenle elmanın kabuğuyla tüketilmesinin daha doğru diş sağlığı için faydalı olduğu önerildi.

Başka Bir Araştırmaya Göre

Günde normal tüketimden bir adet fazla yenilen elma ya da portakal, kanser ve kalp hastalıklarına yakalanma riskini yüzde 15 oranında azaltıyor

İNGİLTERE'DE, Cambridge Üniversitesi bilim adamları, meyve tüketimiyle kanser ve kalp hastalıklarına yakalanma arasındaki ilişkiyi inceledi. Konuyla ilgili araştırmalar Avrupa'da 10 değişik ülkede yaşayan yaklaşık 500 bin kişi üzerinde yapıldı.

Araştırmanın bir aşaması da Norfolk'ta yapıldı ve yaşları 49 ile 79 arasında değişen 30 bin kişinin kanlarındaki C vitamini oranları incelendi.

C vitamini şart
C vitamini seviyesindeki düşüklüğün, erkeklerde kalp krizi ve beyin kanamalarından ölümlere yol açtığı tespit edildi.

Erkeklerdeki bazı kanser türlerinin de C vitamini eksikliğiyle bağlantılı olduğu belirlendi.

Bilim adamları, günlük meyve tüketimine 50 gram eklenmesiyle kalp hastalıkları ve kanserden ölümlerde yüzde 15 oranında düşüş sağlanabileceğini de vurguladı.

Elmayı Isırarak Yiyin

Elmayı ısırarak yemenin, dişler için uygun bir egzersiz olduğu belirtildi.

Uzmanlar, günde bir elma tüketilmesini önererek, içerdiği zengin
potasyum sayesinde elmanın, kan basıncının düzenlenmesinde, adalenin kasılmasının önlenmesinde ve sinirsel uyaranların iletiminde, kalp ve böbrek gibi hayati organların çalışmasında yararlar sağlayacağını bildirdiler.

Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Türkan Kutluay Merdol, elmanın, her mevsim bulunma, dayanıklılık, kullanım zenginliği gibi özelliklerinin yanı sıra posa, potasyum ve
antioksidan içeren öğeler açısından da zengin bir meyve olduğunu söyledi.

Elma yetiştiriciliğinde, kurtlanmayı önlemek için ilaçlanma yapıldığı için, yenmeden önce kabuğunun çok iyi yıkanması gerektiği kaydedildi.

Elma daha çok yemek aralarında tüketilmelidir. Sabah kahvaltısında çay yerine elma suyu tüketilmesi yararlı olacaktır. Suyu yerine elmanın kendisini yemenin, diş sağlığı için yarar sağlayacağı vurgulandı ve elmayı ısırarak yemenin, dişler için uygun bir egzersiz olacaktır.

Elmanın, kan basıncının düzenlenmesinde, adalenin kasılmasının önlenmesinde ve sinirsel uyaranların iletiminde, kalp ve böbrek gibi hayati organların çalışmasında yararlar sağlayacaktır.

Kolesterol düşürücü etkisiyle de bilinen elmanın beslenmede eksik edilmemesi gerekmektedir.

Bugün Bir Elma Yediniz mi?

-Bileşiminde A, B1, B2, C, E ve PP vitaminleri bulunan elma, içerdiği organik asitler, soda ve fosfor yardımıyla beyin, karaciğer ve mideyi de olumlu etkiliyor.

Kabızlığa birebir

'Elma suyu' deri kırışıklığına, soğuk algınlığına, ses kısıklığına, yüksek ateşe ve iltihaplı hastalıklara karşı iyi geliyor. Balla karıştırılarak içilen elma sirkesi, vücudun bağışıklık sistemini de güçlendiriyor.


Dünyada yaklaşık 6 bin 500 türü bulunan elmanın, sağlıklı yaşamak için çok önemli bir meyve olduğu bildirildi.
Elmanın (Malus domestika) bileşiminde % 85 su, % 12 şeker, pektin, organik asitler, soda, fosfor ve tanen ile A, B1, B2, C, E ve PP vitaminleri bulunmaktadır. Bu meyvenin, içerdiği organik asitler, soda ve fosfor yardımı ile beyin, karaciğer ve mideyi olumlu etkilemektedir. 

Çiğ elma kabuğu yendiğinde vücuttaki ürik asiti azaltır.  Pişmiş elma ile yapılan kompresler yumuşatıcı ve rahatlacı olup, kabızlığı giderir.  Taze elma suyu ile yıkanan kırışık ve pörsük deriye canlılık ve tazelik kazandırır.  Elma suyu, deri döküntülerine, gut, böbrek, karaciğer rahatsızlıklarına, damar sertliği, egzamaya ve romatizma hastalıklarına karşı da başarıyla kullanılmaktadır. Elma suyu, sindirim sistemini uyarır ve mide mukozasını güçlendirir. Yatmadan önce yenilen bir elma rahat uyumaya yardımcı olur.

TİGEM Yayın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürü Nabi Yıldız, yemekten önce elma rendelenip rengi koyulaştırıldıktan sonra yenildiğinde sindirim yetersizliğine karşı iyi geldiğini ifade ederek, ham elma rendesinin ishale karşı başarılı şekilde kullanılabildiğini, elma kürünün de gut, böbrek ve mesane hastalıklarıyla hemoroide iyi geldiğini kaydetti.


Elma sirkesinin de doğal bir hayat iksiri olduğunu vurgulayan Yıldız, en etkili kullanım biçiminin, çiçek balı ile karıştırılarak elde edilen karışımın olduğunu söyledi. 1 bardak su, 1 tatlı kaşığı elma sirkesi ve 1 tatlı kaşığı çiçek balının iyice karıştırılarak, devamlı aç karnına küçük yudumlarla içilmesinin, vücudun bağışıklık sistemini güçlendirdiğini anlatan Yıldız, sirkenin içerdiği yüksek orandaki potasyum sayesinde kalp kasları dahil olmak üzere tüm kas yapısının da güçlendiğini bildirdi.

Sirke-bal kokteyli sayesinde, sık sık grip, soğuk algınlığı veya üst solunum yolları iltihabına yakalanan kişilerin bağışıklık sistemlerinin güçlendiğini belirten TİGEM Yayın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürü Nabi Yıldız, elma sirkesi-bal kokteyli sürekli içilirse ve salatalarda elma sirkesi kullanılırsa, yüksek kolesterolü düşürdüğünü kaydetti.


Yeşil Elma Kokusu, Baş Ağrılarına İyi Geliyor

Amerika'da bulunan Koku ve Tat Araştırma ve Tedavi Merkezi'nce yapılan araştırmada, besinler ve güzel kokuların baş ağrılarını hafiflettiği ortaya çıktı.

Baş ağrısı uzmanları, kronik baş ağrısı çeken 50 hastaya yeşil elma esansı koklatıldığını ve kokuyu beğenen hastaların baş ağrılarında belirgin bir azalma görüldüğünü belirttiler.

 


Untitled Document Untitled Document


anasayfa|bitkiler|vitaminler|mineraller|sağlıklı yaşam|haberler|ilk yardım|hastalıklar|site haritası|arama|e-mail

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.


Lokman Hekim'den Uyarı
Bu Site'nin amacı, "Giriş Yazısı" nda açıklanmıştır.Amaç ticari olmadığı gibi; tıbbi teşhis, tedavi ve reçete önermekte değildir.Aksine bu bilgilerin kullanımı, ilgili tıbbi uzmanın tavsiye ve onayını gerektirmektedir. Bu Site'yi ziyaret eden okuyucuların "Giriş Yazısı" nı dikkatle okumalarını ve bu bilgilerin kullanım sorumluluğunun kendilerine ait olduğunu unutmamalarını önemle hatırlatırız.

Untitled Document