Untitled Document
Untitled Document
Untitled Document
Site İçi Arama
 
Untitled Document
 
 
 
anal fissür
bebeklerde pişik
hemoroid
kabızlık
Kadınlarda Mantar Enfeksiyonu
Kadınlarda Vajinal Akıntı
kusma
site haritası

 


Enginarın Bilinmeyen Yönleri

Untitled Document

 

yaklasansaat.com
 
 

 

 

Enginar Yorgunluğa İyi Geliyor

Halsizlik ve yorgunluk hissiyle kendini gösteren bahar dönemlerinde zengin vitamin ve mineral içeriğiyle enginarın tüketimi de önem kazanıyor

Halk arasında “karaciğer dostu” olarak bilinen enginarın yararları konusunda beslenme ve diyet uzmanı Deniz Şafak şunları söyledi: “Güney Avrupa ve Akdeniz ülkelerinde yetişen enginar yıllardır birçok akademik çalışmaya konu olmuştur. Kalp ve mide sağlığını korumasının yanı sıra güçlü bir antioksidandır.

Hücreleri yeniler
ve yaşlanma etkilerini geciktirir. Yorgunluk hissini azaltır. Kanser önleyici sebzelerdendir. Halk arasında yemeklerde daha çok içi kullanılsa da yaprakları oldukça besleyici ve faydalıdır. Enginar, vücuda alınan toksinlerin atılmasını sağlar. Bağışıklık sisteminin güçlenmesine de destek olur.

Lifli bir sebze olması sebebiyle birçok yararı vardır. Sindirim sisteminin çalışmasını kolaylaştırır, mide boşalmasını geciktirdiğinden diyetlere yardımcı olur ve tok tutar. Bağırsak tembelliklerini giderir. 100 gram enginar, yaklaşık 1.2 gr posa içerir. Günlük ihtiyacın ortalama 25 gr olduğu düşünülürse enginar iyi bir lif kaynağıdır.”
 
Vücuttaki toksinleri de atar
 
Enginar karaciğer için koruyucudur, vücuttan toksinleri atar. Karaciğerde biriken yağların da atılmasını kolaylaştırır. Yapılan bazı çalışmalarda enginarın kan şekeri üzerinde de olumlu etkileri görülmüştür. Kan şekerindeki ani iniş-çıkışların oluşmasını engeller. Enginarın faydalarını muhafaza edebilmesi için doğru şekilde hazırlanıp tüketilmesi gerekir. Pişirme sürelerinin uzun tutulmamasında fayda vardır. Uzun süre pişen sebzelerde vitamin kaybı çokça yaşanır. Bu nedenle hafif diri bırakılması gerekir. B1, B2 ve B6 vitaminleri ısıya hassastır. Uzun süre yüksek ısıda özelliklerini kaybederler.

bugün, 15/05/2013

Enginar ve Faydaları

Enginar büyük yeşil başları olan ve magnezyum, lif, A ve C vitaminleri, folik asit, krom, potasyum ve daha nice minerali ihtiva eden bir sebzedir.

Dünya üzerindeki en değerli bitkilerden biri olan enginar özellikle diyabethastaları için çok önemlidir. İçerisinde barındırdığı karbonhidrat insülin formatındadır ve bu karbonhidratlar kan şekerinin kontrolünü sağlar.

Enginar karaciğer rahatsızlıklarına da iyi gelir. Özellikle yapraklarında bulunan bir sinarin benzeri asitler hepatit tedavisinde etkilidir.
Romatizmal hastalıklara karşı vücudun yanında savaşan enginar böbreklerin çalışmasını düzenler ve sindirim sisteminde yararlı bakterilere yardımcı olur.

Enginarı seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Alacağınız enginarın;

- yapraklarının sıkı olmasına
- ağır olmasına
- yapraklarının yeşil olmasına ve taze görünmesine
- Mart ve Mayıs ayları arasında raflarda yer almasına özen gösterin.

milliyet, 09/04/2011

Enginarın Faydalı Olduğu Hastalıklar

Yapılan son bilimsel araştırmalara göre enginarın kabuk ve saplarının da son derece yararlı özellikler taşıdığı ortaya çıkmış bulunuyor. Birçok sebze türünden farklı olarak, enginar yüksek düzeyde karbonhidrat, protein, A, D, D2, B6 ve C vitaminlerini de içinde barındırmaktadır. Mineral maddeler bakımından da oldukça zengin olup, kalsiyum, magnezyum, manganez ve fosfor içermektedir.

Karaciğer hastalıkları
Enginarın antioksidan özellikleri olması dolayısıyla karaciğer rahatsızlığı olan kişilerin bolca sebze olarak tüketmesi ve yapraklarının suyunu kür olarak içmesi, hekim tedavisine yardımcı olarak öneriliyor. Aşırı alkol alımının getirdiği karaciğer yağlanmasında son derece yararlı bir bitkidir.

Kalp ve kolesterol
Kolesterol hastaları üzerinde altı haftalık bir enginar yaprağı kürü uygulanmış ve sonucunda hastaların kolesterol düzeylerinde % 10–15 oranlarında bir düşüş saptanmış. Kalbi besleyerek, kanı temizlemesi, kalbi zorlayan üre ve kolesterol düzeylerini düşürerek,kalbin rahatça çalışmasını sağlaması bakımından son derece yararlı bir bitkidir. Enginar suyu kürü kalp çarpıntısında etkilidir.

Safra kesesi ve sindirim rahatsızlıkları
Enginar yapraklarının kaynatılıp içilmesi, safra kesesi rahatsızlıklarında ve sindirim problemlerinde oldukça etkilidir. İçerdiği ’Cynarine’ adlı maddenin en sert maddelerin bile sindirilmesine yardımcı olduğu biliniyor. Bağırsakları adeta yıkayarak, temizler ve ishalleri önler. Bir enginarın yapraklarının dış kısımlarını atarak altında kalan bölümünü iki su bardağı kaynar suya koyun ve üstü kapalı olarak, kısık ateşte 5 dakika kaynatın. Soğuduktan sonra süzüp bu suyu için. Hafta 3 gün bu kürü 1 ay süreyle aç veya tok karnına uyguladığınızda olumlu sonucu alabilirsiniz.

Romatizma, arterit ve gut hastalıkları
Kür halinde alınan enginar romatizma rahatsızlıkları, arterit ve gut hastalığında oldukça yarar sağlar.

Şeker hastalığı
Kandaki şeker oranını düşürür. Vücuda dinçlik ve canlılık verir. Bütün bu belirttiğim yararlarının dışında kabuğunun suyuyla saçlar durulanırsa, saçları besler. Meme, rahim ağzı ve prostat kanserinin oluşmasını önler. Böbrek kumlarını dökmeye yardımcı olur. Hücrelerin yenilenmesini sağlayarak, yaşlanmanın etkilerinin azaltır.

yazete, 09/05/2009

Sindirim Sisteminin Dostu: Enginar

Eski çağlarda kralların sofralarını süsleyen ve yazın habercisi olarak adlandırılan enginarın içindeki ''ciarin'' adlı madde nedeniyle karaciğer, safra kesesi, böbrekler ve bağırsakların düzenli çalışmasına yardımcı olduğu bildirildi.

Birçok sebze türünden farklı olarak yüksek düzeyde karbonhidrat ve protein içerir. A, D, D2, B6 ve C vitaminlerini içinde barındırır.

Prof. Dr. Şeniz, mineral maddelerce de son derece zengin olan enginarın kalsiyum, magnezyum, manganez ve fosfor içeriğiyle dikkat çektiğini belirterek, şöyle dedi:

''Enginarda bulunan 'ciarin' isimli madde karaciğer, safra kesesi, böbrekler ve bağırsakların düzenli çalışmasına yardımcı olur. Enginarın ayrıca romatizma, üre, kolesterol ve damar sertliğini de iyi gelir. Sebze olarak yenmesinin yanı sıra yapraklarının da kaynatılarak suyunun içilmesinin faydalı olduğu bildirilmiştir. Sağlık için mevsiminde enginar tüketilmeli. Aslında sağlık açısından mevsiminde hangi meyveyi hangi sebzeyi yersek yiyelim faydalıdır.''

Şeniz, bu değerli sebzenin yabancı ülkelerde çocuk mamalarının yapımında, kozmetikte, içki ve boya sanayisinde de kullanıldığına işaret etti.
A.A
ensonhaber, 09/06/2008


Untitled Document Untitled Document


anasayfa|bitkiler|vitaminler|mineraller|sağlıklı yaşam|haberler|ilk yardım|hastalıklar|site haritası|arama|e-mail

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.


Lokman Hekim'den Uyarı
Bu Site'nin amacı, "Giriş Yazısı" nda açıklanmıştır.Amaç ticari olmadığı gibi; tıbbi teşhis, tedavi ve reçete önermekte değildir.Aksine bu bilgilerin kullanımı, ilgili tıbbi uzmanın tavsiye ve onayını gerektirmektedir. Bu Site'yi ziyaret eden okuyucuların "Giriş Yazısı" nı dikkatle okumalarını ve bu bilgilerin kullanım sorumluluğunun kendilerine ait olduğunu unutmamalarını önemle hatırlatırız.

Untitled Document