Untitled Document
Untitled Document
Untitled Document
Site İçi Arama
 
Untitled Document
 
 
 
anal fissür
bebeklerde pişik
hemoroid
kabızlık
Kadınlarda Mantar Enfeksiyonu
Kadınlarda Vajinal Akıntı
kusma
site haritası

 


Temel Besin Maddesi: Et

Untitled Document

 

yaklasansaat.com
 
 

 

 

Protein İhtiyacı İçin Et Tüketin!

Et yemenin pek çok yararı vardır. İlk sırada protein açısından oldukça zengin bir besin maddesi olması gelir. Ve bu yüksek kalitedeki proteinler hiçbir sebze tarafından karşılanamaz. İşte etin muhteşem besin değerleri…

Etin içerisinde bulunan proteinler vücudun ihtiyaç duyduğu protein yapıtaşları olan amino asitleri içerir. Bu amino asitler sadece et yemek koşuluyla vücuda alınır. Herhangi bir sebze yüksek kalitedeki protein ihtiyacını karşılayamaz.

Kırmızı et bol miktarda demir içerir. 100 gram karaciğerde 6000 mikrogram demir bulunurken, 100 gram havuç sadece 325 mikrogram demir ihtiva eder.

Etin içerisinde bulunan fosfor tahıllarda mevcut olandan çok daha kolay emilir. Çünkü tahıllar ve baklagillerdeki fosfor vücut tarafından emilmesi zor bir formda bulunur. Et aynı zamanda B12 vitamini açısından da zengindir.

Et çok zengin bir besin maddesi olsa da bazı eksiklikleri de bulunur. Örneğin hiç lif içermez. Sindirim sisteminin düzenlenmesi için gerekli olan lifleri bu nedenle yan yemek olarak alabilirsiniz. Etin yanında sebze haşlaması bu konuda size büyük yardımcı olacaktır.

haberevet, 08/06/2011

Az Et Yiyenlere Kötü Haber

Uzmanlar, az et tüketenlerde demir eksikliği görülme riskinin daha fazla olduğunu belirtiyor...

Uzmanlar, günde 70 gramdan daha az et tüketen kadınlarda demir eksikliği görülme riskinin daha fazla olduğunu söylediler.

The Telegraph'ta yayınlanan habere göre, İngiltere'de hükümet komisyonunun bu hafta içinde bağırsak kanseri oluşma riskini düşürmek için haftalık et tüketiminin 500 gram ile sınırlandırılması gerektiğini açıklayacağını belirten uzmanlar, bu şekilde bir sınırlamanın bazı gruplar ve özellikle de kadınlar için çeşitli sağlık sorunları oluşturacağını ifade ettiler.

Eğer kadınlar kırmızı et tüketimini fazla azaltırlarsa demir eksikliği ile karşılaşabileceklerini söyleyen araştırmacılar, buna bağlı olarak yorgunluk, baygınlık ve kalp çarpıntısı gibi sorunlara yol açan anemi görülme ihtimalinin fazla olacağını açıkladılar.

zaman, 24/02/2011

Et Sağlığa Yararlı

İngiliz Beslenme Derneği, kırmızı etin bilinenin aksine faydalı olduğunu açıkladı

Daha önce yapılan araştırmalarda kalp krizi ve kanseri tetiklediği belirlenen kırmızı etin, çok önemli maddeleri barındırdığını açıklayan İngiliz kurum, kırmızı ette yüksek oranda bulunan demirin çok faydalı olduğunu bildirdi.

Kalp ve damar hastalıkları ile kırmızı et tüketimi arasında bir ilişki kurulamayacağı belirtilirken, etin pişirilme yönteminin hastalıklara neden olduğu, yanmış ve çok pişmiş etin bağırsak kanserine neden olabileceği açıklandı.

Araştırmayı inceleyen Dünya Kanser Araştırmaları Vakfı’nda görevli profesör Martin Wiseman “Etin içindeki besinler faydalı ama etin aşırı tüketilmemesi gerek. Bu yüzden haftalık kırmızı et tüketimi 500 gramı (Günde ortalama 71 gram) geçmemeli ve kesinlikle işlenmiş etten uzak durulmalı” dedi.

vatan, 19/02/2011


Untitled Document Untitled Document


anasayfa|bitkiler|vitaminler|mineraller|sağlıklı yaşam|haberler|ilk yardım|hastalıklar|site haritası|arama|e-mail

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.


Lokman Hekim'den Uyarı
Bu Site'nin amacı, "Giriş Yazısı" nda açıklanmıştır.Amaç ticari olmadığı gibi; tıbbi teşhis, tedavi ve reçete önermekte değildir.Aksine bu bilgilerin kullanımı, ilgili tıbbi uzmanın tavsiye ve onayını gerektirmektedir. Bu Site'yi ziyaret eden okuyucuların "Giriş Yazısı" nı dikkatle okumalarını ve bu bilgilerin kullanım sorumluluğunun kendilerine ait olduğunu unutmamalarını önemle hatırlatırız.

Untitled Document