Untitled Document
Untitled Document
Untitled Document
Site İçi Arama
 
Untitled Document
 
 
 
anal fissür
bebeklerde pişik
hemoroid
kabızlık
Kadınlarda Mantar Enfeksiyonu
Kadınlarda Vajinal Akıntı
kusma
site haritası

 


Gülle Gelen Sağlık

Untitled Document

 

yaklasansaat.com
 
 

 

 

Bu koku negatif düşünceri giderecek.

Sabahları işe başlamadan önce beyninizdeki negatif düşünceleri silmek için güne bir çiçek koklayarak başlayın. Gülün yapısı ve kokusunun insan psikolojisini rahatlattığını belirten Doktor Ramazan Özarslan, güzel kokunun olumsuz düşünmenin önüne geçtiğini söyledi.

Güzel bir çiçeğin koklanmasıyla birlikte insanın beyin ve vücut yapısının kötü düşünmeye ve davranışa karşı set oluşturduğunu ifade eden Özarslan, çiçeklerin, yaydığı güzel kokuyla her insanın dışarıya çıkaramadığı çocuksu, sevgi ve merhamet dilinin remzi olduğunu kaydetti.

DUYGUYU UYANDIRIR

 Özarslan, "Güne güzel düşünerek başlamak için bir çiçeği koklamak yeterli. İnsanının doğasında hep güzel görme ve düşünme vardır. Bir çiçeğin koklanmasıyla birlikte bu duygu harekete geçer. Gülün koklanmasıyla birlikte insan psikolojikmen güzel düşünmeye şartlanır. Güzel koku güzel düşünmeyi sağlar. Bunun etkisi de gün boyu sürer. Pozitif düşünmek için güne gül koklayarak başlayalım" diye konuştu.

bugün, 01/02/2009

Gül, Sitresi Önler

Gül suyunun cilde tazelik verici ve canlandırıcı özelliğinin yanı sıra yaşlılığa karşı vücuttaki toksinlerin atılması özelliği de bulunuyor.

Süleyman Demirel Üniversitesi  Gül ve Gül Ürünleri Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hasan Baydar gülün sağlığa faydalarının sayılamayacak kadar çok olduğunu söyledi.

Dünyanın en kaliteli parfümlerinde alt madde olarak gül yağı kullanılıyor. Ancak gülüntıbbı değeri göz ardı ediliyor.

Osmanlılarda, gülden elde edilen gül suyu ve gül şurubunun tıbbi olarak ne kadar önemli olduğunun bilindiğine dikkati çeken Baydar, gül suyunun cilde tazelik verici ve canlandırıcı özelliğinin yanı sıra yaşlılığa karşı vücuttaki toksinlerin atılması özelliğinin de bulunduğunu kaydetti.

Gülün serinletici ve ferahlatıcı etkisiyle ateş düşürücü özelliği bulunuyor.

Gülün meyvesinden elde edilen gül çayı ve aynı zamanda kuru çiçeklerinden elde edilen çay ise toksinlerden arındırıcı etkiye sahip.

Bu çaylar insanları rahatlatıcı ve ferahlatıcı yönü de var. Stresi ve vücut gerginliğini alır. İnsan vücudunun sağlıklı hareket etmesine yardımcı olur. Terlemeyi önler. Gül yaprakları ile yapılan banyo sonunda insan yeniden doğmuş gibi olur. Cild yumuşak bir hal alır.

Gülün tıbbı yönü de dikkate alarak meyvelerinden elde edilen çayların içilmesini önerdiklerini anlatan Baydar, gül çayının kuşburnu çayı gibi kullanılmasını tavsiye ettiklerini söyledi.

Halk arasında gülün, ishali kestiği, boğaz ve bademcik iltihaplarını giderdiği, göz kanlanmaları ve göz nezlelerinde faydalı olduğu bilinmektedir.

milliyet, 19/06/2007

Gülün Faydaları

Ana vatanı Anadolu, İran ve Çin olan gülün, suyu ve
yağı, parfüm ya da yiyeceklerde de kullanılıyor. Anadolu'nun gül diyarı olarak bilinen Isparta-Burdur civarında gül ziraatının 120 yıllık bir geçmişi var. Buradan elde edilen gül yağı ve gül suyu, dünya piyasasına yüksek değerden satılıyor.

Gülün faydaları

Yüz temizliği

-Bir kaba 2 yemek kaşığı kil, 3 yemek kaşığı gülsuyu ve 1 çay kaşığı zeytinyağını koyup iyice karıştırın ve koyulaşıncaya kadar iyice kaynatın. Yüzünüzü yıkadıktan sonra bu karışımı göz ve dudağın kenarları hariç cildinize sürün. 5 ya da 7 dakika beklettikten sonra yüzünüzü yıkayın.  Bu gül maskesi cildin kirlerini ve fazla yağlarıalıp temizler. Gül kokusu cildi rahatlatır ve besler.

-4 litre üzüm sirkesi içine 10 avuç kuru gül yaprağını ekleyip karıştırın. 15-20 gün güneşte tutup süzün. Gargara, losyon, makyaj temizleyicisi olarak kullanabilirsiniz.

-Üç avuç taze gül yaprağını beş dakika suda kaynatın sonra bir çay kaşığı dövülerek toz haline getirdiğiniz ıhlamur yaprağından, bir çorba kaşığı taze kaymak, bir tatlı kaşığı süzme bal ilâve edin. Hazırlanan karışım krem kıvamına gelinceye kadar kestane unu ilave ederek karıştırın. Cildin parlak, nemli ve güzel olmasını sağlayan bu karışımı yüzünüze sürebilirsiniz

Cilt Bakımı

-Pul pul dökülen kuru bir cilde sahipseniz bu görünümden kurtulmak için kurutulmuş gül yapraklarını küçük parçalara bölün, süt, mısır nişastası ve bir parça bal ile karıştırın. 15 dakika beklettikten sonra, bu karışımla yüzünüze yavaş yavaş masaj yapın. Bu masaj sayesinde cildiniz kaybettiği nemi geri kazanacaktır.

-3 çay bardağı gül suyuna 1 çay bardağı vazelin koyun ve karıştırın. Bu karışım el ve dudak çatlaklarına iyi gelecektir.

-Saf zeytinyağının içine 10-15 damla gül yağı koyun vücuda masaj yapın.

-Küvete banyo suyunun içine 11-15 damla gül yağı damlatıp iyice karıştırın, bu karışım hem güzel kokmanızı hem de rahatlamanıza yardımcı olacaktır.

Saç bakımı

-30gr şampuanın içine 12 damla gül yağı koyun ve karıştırın. Saç diplerine masaj yaparak saçınızı yıkayın. Bu maske saçınızı besler, kepeklenmesini önler.

-4 damla gül yağını saç fırçanıza dökün saçınızı tarayın.

Sağlıklı yaşam

-Gül reçeli, gül şarabı, gül balı yenmeye devam edildiğinde mideyi kuvvetlendirir, yaralara ve tıkanıklıklara iyi gelir.

-İshali engellemek için 20gr. gül kurusunu 1litre suda kaynatın, günde 3 fincan içebilirsiniz.
 
-2 su bardağı taze gül yaprağını, 2 bardak şeker ile karıştırın. 1 bardak su ile kısık ateşte 1-2 saat pişirin. Ocaktan almadan önce içine yarım limon suyu katın. Bu karışım hafif sindirim sistemi iltihaplarına, romatizma ve eklem iltihaplarına iyi gelir.


Gül Yağı  Faydaları

-Antiseptik (mikrop öldürücü )olarak kullanılan gül yağı makyajı temizler, ciltteki doğum lekelerini alır. Alerjik ciltlere iyi gelir. Cilde canlılık kazandırır.

-Boğaz ve bademcik iltihaplarının giderilmesine yardımcı olur. 

-Ellerinizin ve cildinizin güzelleşmesi için gül yağını badem yağıyla karıştırıp, kullanabilirsiniz. 

hürriyet, 17/05/2007


Untitled Document Untitled Document


anasayfa|bitkiler|vitaminler|mineraller|sağlıklı yaşam|haberler|ilk yardım|hastalıklar|site haritası|arama|e-mail

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.


Lokman Hekim'den Uyarı
Bu Site'nin amacı, "Giriş Yazısı" nda açıklanmıştır.Amaç ticari olmadığı gibi; tıbbi teşhis, tedavi ve reçete önermekte değildir.Aksine bu bilgilerin kullanımı, ilgili tıbbi uzmanın tavsiye ve onayını gerektirmektedir. Bu Site'yi ziyaret eden okuyucuların "Giriş Yazısı" nı dikkatle okumalarını ve bu bilgilerin kullanım sorumluluğunun kendilerine ait olduğunu unutmamalarını önemle hatırlatırız.

Untitled Document