Untitled Document
Untitled Document
Untitled Document
Site İçi Arama
 
Untitled Document
 
 
 
anal fissür
bebeklerde pişik
hemoroid
kabızlık
Kadınlarda Mantar Enfeksiyonu
Kadınlarda Vajinal Akıntı
kusma
site haritası

 


Grip İçin

Untitled Document

 

yaklasansaat.com
 
 

 

 

Gribe Karşı Yoğurt Tüketin

Bağışıklık sistemi vücudu hastalıklara karşı koruyan mükemmel bir yapı, eğer ona iyi bakmazsanız hastalıklar karşısında yenik düşebilirsiniz. Bu nedenle bağışıklık sisteminizi güçlendirmeniz gerekmekte. 

C vitamininden zengin besinler bağışıklık sistemini güçlendirir ve gribal enfeksiyonlara karşı korur. 

Soğan, sarımsak ve zencefilin anti mikrobiyal etkisi vardır, enfeksiyon savaşçısıdır, özellikle grip olduğunuzda bol soğanlı, sarımsaklı yemekler tüketin, zencefilli ılık çayınızı ihmal etmeyin. 

Çok fazla şeker ve şekerli yiyecekler tüketiyorsanız bunlardan uzak durun, bağışıklık sisteminizi baskılaması açısından önemli. 

Yoğurt ve kefir içeriğindeki yararlı bakteriler nedeniyle bağışıklığı güçlendirip viral enfeksiyonlara karşı korur. 

Mantar selenyumdan zengin etkili bir sebze, enfeksiyonlarla savaşıp, bağışıklığı güçlendirmekte. 

Çinko bağışıklık sistemi üzerinde oldukça etkili, beslenmemeizde çinkodan zengin besinlere daha çok yer vermemizde fayda var. 

Omega-3 yağ asitlerinden zengin olan balık da haftada en az iki kez tüketilmeli. Vücutta bulunan kötü huylu hücrelerin etkilerini azaltıp bağışıklık sistemini de güçlendiriyor 

Kakao içeriğindeki antioksidanlarla yine gribe karşı etkili ama önemli olan içeriğinde şeker olmaması.

Bağışıklık sisteminin zayıflamasında stresin etkisi artık bilinen bir gerçek. Gribin yanı sıra birçok hastalığında oluşumunu tetikliyor. 

bugün,18/02/2013 

Gribe Faydalı Olan Besinler

Grip ve enfeksiyonlardan korunmada ve tedavide bağışıklık sistemi çok önemli

Bağışıklık sistemimiz içinse beslenme bir numaralı koruyucu ve destekleyici kalkandır. Havuç, soğan, sarımsak, balık, kivi, zencefil, limonu bol tüketmek ve şekerli gıdalardan uzak durmak gribi önlemede etkili.

Mevsimsel grip, domuz gribi ve diğer hastalıklarda vücut direncinin artırılması için dengeli beslenmenin önemi tartışılmazdır. Tıpkı Harvard Tıp Fakültesi Beslenme Bölümü Yardımcı Direktörü Prof. Dr. George L. Blackburn'ın da  söylediği gibi:"Beslenmenin, bağışıklık sisteminde çok önemli bir yeri vardır. Bir veya daha fazla gerekli gıdanın eksikliği, bağışıklık sisteminin en üst derecede işlev görmesini engeller"

Dünya Sağlık Örgütü ise bu dönemde vücut direncindeki azalmaya dikkat çekerek antioksidan etkiye sahip olduklarından A, C, E vitaminlerin, selenyum, çinko, magnezyum gibi minerallerin, omega-3 ve omega-9 yağ asitlerinin alımını artırmayı önermektedir. Tabii ki öncelik, bu öğelerin besinlerden doğal olarak alınmasıdır.

Gripte protein önemli
Beslenmemizde bağışıklık sistemimizin güçlenmesine yardım edecek yeterli protein almaya, özellikle biyolojik değeri yüksek, süt, süt ürünleri, yumurta gibi, proteinleri tüketmeye dikkat etmeliyiz.

Vitamin ve minerallerin tartışılmaz gücü
Ayrıca; serbest radikalere karşı ilk savunma hattımız olduğu düşünülen C ve E vitamini, beta-karoten içeren besinleri de sıkça tüketmeliyiz.
Limon, portakal, dolmalık biber, maydanoz, kivi ve greyfurt bol miktarda C vitamini; ayçiçek yağı, badem, ceviz ve fıstık türleri de E vitamininden zengin besin maddeleridir.

Beta karoten bağışıklığı güçlendirir
Havuç, balkabağı, kayısı, portakal, turunçgiller, ananas, gibi besinlerin A vitamini ve öncü maddesi olan beta karotenden oldukça zengin olmaları, göz sağlığımız ve ağız sağlığımız için oldukça önem taşımakta. Bu grup besinlerin özellikle sindirim sistemi kanserlerine karşı koruyucu olduğunu ve bağışıklık sistemimizi güçlendirdiğini biliyoruz. Özellikle havucun salatalarda ve söğüş olarak bol miktarda tüketimi kış aylarında daha da önem kazanmaktadır. Turuncu, kırmızı ve yeşil sebze ve meyvelerde bol miktarda bulunan beta karoten de bağışıklık sistemi hücrelerinin sayısında önemli derecede artış sağlar. Bu vitamini içeren gıdaları tüketmekle hem bağışıklık sistemini güçlendirmiş, hem de kanserden korunmuş oluruz. Beta kroten vücutta A vitaminine çevrilerek dolaylı yarar da sağlamaktadır.

Turp dediğin nedir ki ?
C vitamininin en zengin kaynaklarından biri olan turp özellikle öksürüğe iyi gelmesi ve bağışıklık sistemini güçlendirmesi ile gün içinde tüketilmesi gereken sebzelerden. Özellikle salata ve turşusu rahatlıkla tüketilebilir.

Balkabağı
Balkabağındaki karoten miktarı, bu konuda en zengin gıda olarak bilinen havuçtan çok daha zengin. Sağlıklı bir bağışıklık sistemi için de karoten şart ki bağışıklık sistemimiz düzgün çalıştığında bizi hem mikrobik hastalıklardan hem de kanserden korur. Turuncu renkli bu sebze, mineral açısından da oldukça zengin olup demir, potasyum, sodyum, fosfor, kalsiyum ve magnezyum da içerir. Bu kombinasyon aynı zamanda çocuklarda ve yaşlılarda kemik sağlığı için çok önemli.

Brokoli
Brokoli, zengin bir C vitamini kaynağı aynı zamanda. Bu vitamin kanserle savaşta etkisi hakkında neredeyse şüphemizin kalmadığı güçlü bir antioksidan. Yine kanserle savaşta en az C vitamini kadar etkili bir başka vitamin olan A vitaminini de bolca içeriyor bu yemyeşil sebze. Ayrıca, bağışıklık sistemi için çok önemli olan  çinko ve selenyumu da bünyesinde barındırıyor. Selenyum, minareller arasında bağışıklık sistemi ve kanserle savaşta en güçlü olanı. Brokoli ayrıca iyi bir kalsiyum ve folik asit kaynağı. Folik asit, bağışıklık sistemi için oldukça elzem çünkü akyuvar üretimi için kemik iliğinde daha yapım aşamasında mutlaka gerekli bir vitamin ve bu yüzden eksikliğinde kansızlık yanı sıra bağışıklık zayıflığı da oluşuyor. Güçlü bir bağışıklık sistemi ise kanserden korunmak için ilk kalkan vücudumuzda. Özellikle bu aylarda yemeklerimizin yanında bol miktarda brokoli tüketmemiz enfeksiyonlara karşı korunmamızda oldukça önemli..

Portakal ve limon kabuğu terapisi
Portakalda, narenciyelerde oldukça yüksek bir miktarda var olan ve taze limonla portakal kabuğunun temel sebebi olan limonoid ve fitokimyasallar mevcuttur. Limonoidler antiviral (virüs karşıtı), antifungal (mantar karşıtı), antibakteriyel (bakteri karşıtı) gibi tedavi amaçlı çeşitli etkileri açısından önemlidir. Tüm bu etkileriyle özellikle viral ya da bakteriyal enfeksiyonlardan korunmada ve tedavisinde bol bol kullanılmalıdır. Limon ve portakal kabuğunu çaylarınızda ve rendesine yoğurt ve tatlılarınızda bol bol kullanabilirsiniz. Ayrıca hayvan ve insan hücreleri üzerinde gerçekleştirilen laboratuvar deneylerinde, narenciye limonoidlerinin ağız, deri, akciğer, göğüs, mide, kolon kanseriyle savaşmakta etkili olduğu kanıtlanmıştır.

Soğan
Doğal antibiyotikler içerir. Bunun yanında gribe karşı bağışıklık sistemini güçlendiren "quercetin" isimli bir madde  bulundurur ki  salata ve yemeklerde bol kullanılmalıdır.

Sarımsak
İçeriğinde bulundurduğu sülfür grip sezonunda bu hastalığa yakalanma riskini 2.5 kat azaltıyor ve virüsü öldürme özelliği de bulunuyor. Unutulmaması gerekense, taze sarımsak daha etkilidir.

Şeker tüketimi gribe davetiye çıkarıyor
Araştırmalar, şekerin akyuvarların bakterileri yutma ve yok etme yeteneğini azalttığını göstermiştir. 100 gram şeker içeren bir içeceğin 2 saat içinde bağışıklık işlevlerini yarı yarıya düşürdüğünü ve bunu en az 5 saat sürdüğü belirtilmektedir.

Su yine başrolde
Ayrıca bağışıklık sistemini oluşturan hücrelerin organizmadaki hareketlerini sürdürebilmeleri için günde en azından 2-3 litre su içilmesinde fayda vardır. Bununla birlikte omega 3 yağ asitleri adı verilen ve balıkta bolca bulunan yağ asitleri ve proteinli gıdalarda aldığımız arginin amino asidi, bağışıklık sistemimiz için önemli besin kaynaklarıdır.

Enfeksiyonlara karşı probiyotikler
Kefir gibi probiyotiklerin özellikle enfeksiyonlara ve kansere karşı koruyucu özelliğinin yanında sindirim sistemini düzenleyici  etkisi vardır.

Gribe karşı rahatlatıcı bir çay
Kaynamış suya çubuk tarçın, rezene, zencefil, karanfil, tane karabiber, yenibahar, kakule, böğürtlen yaprağı, portakal kabuğu ekleyip demlenmesi için bekleyin. Gün içinde 3-4 fincana kadar tüketebilirsiniz. Arzu ederseniz karışıma siyah çayı da dahil edip daha sonra light/ yarım yağlı süt ekleyerek bu yumuşak aromalı içeceği ara öğün yerine de tüketebilirsiniz.

Balık
Omega 3(n-3) yağ asitleri balık yağından elde edilen çoklu doymamış yağ asitlerinin en önemli grubudur. Yeterli balık tüketimi enfeksiyonlara karşı koruyucudur.

bugün, 31/01/2013 

Gribe Karşı Llimon ve Bal

Uzmanlar gereksiz ilaç kullanımının tehlikeli sonuçlar doğuracağını ifade ederek işin kolay tarafını ve püf noktasını açıkladı.

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Mediko Sosyal İç Hastalıkları Bölümü'nden Uzm. Dr. Berna Gürsel, gereksiz ilaç kullanımının tehlikeli sonuçlar doğuracağını, kolay atlatılabilecek hastalıkları dinlenerek ve doğal yiyeceklerle geçirmenin mümkün olduğunu belirtti.

Uzm. Dr. Gürsel, grip ve soğuk algınlığı için bir limonun suyuyla bir tatlı kaşığı balı bir bardak ılık suyla karıştırıp içmeyi tavsiye etti. Gürsel, "Turunçgiller ailesine mensup limon, iyi bir C vitamini deposudur. Bunun yanında A, B1, B2 ve B3 vitaminlerini de bol miktarda barındırır. Ayrıca damar sertliği ve enfeksiyonlarına karşı koruyucudur. Kan dolaşımını da düzenler. Sabahları aç karına yarım bardak suyla karıştırılarak içilen limon suyu, aşırı asitlerin tahriş ettiği mide mukozasını yatıştırır. Tuzlu suyla karıştırılıp içilirse karaciğeri, sindirimi ve kalp atışlarını düzenler. Yüksek tansiyon hastaları için sakıncalı olabileceğinden kullanmamaları uygun olur." dedi.

bugün,17/01/2013 

Gribe Karşı Havuç!

Havaların soğumasıyla birlikte başta grip salgını olmak üzere soğuk algınlığı ve enfeksiyon hastalıklarının görülme sıklığı arttı. Bu hastalıklardan korunmada aşılanma, kişisel hijyen kurallarına dikkat etme gibi önlemlerin yanında bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için yeterli ve dengeli beslenmek de etkili. Dengesiz beslenme alışkanlığı olanların soğuk algınlığı ve enfeksiyon hastalıklarına yakalanma riski hem daha yüksektir hem de hastalıkları ağır seyreder.

Beslenme bilimcilerinin son araştırmalarında gribe karşı maksimim koruyuculuğa sahip besinler belirlendi. Bu besinler listesindeki sebze ve meyvelerin hücre yenilenmesini ve doku onarımını sağladığı aynı zamanda da hastalıklara karşı direnç oluşturduğu kaydedildi.

Listede ilk sırada havuç, brokoli, kabak, lahana, karnabahar, maydanoz gibi sebzeler ile portakal, mandalina, elma ve greyfurt gibi meyveler bulunuyor. A ve C vitamini gibi antioksidan içerikli vitaminler yönünden zengin olan bu gruptaki besinlerin savunma sistemini güçlendirici özelliği var. Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde E vitamini de etkili. Soğuk algınlığı ve diğer enfeksiyonlara karşı vücut direncini artırıp A vitamininin okside olmasını da engelleyen E vitamininin iyi kaynakları; yeşil yapraklı sebzeler, fındık, ceviz gibi yağlı tohumlar ve kuru baklagiller. İmkan dahilinde her gün bir avuç fındık veya ceviz tüketmek gripten korunmaya yardımcıdır.

Sabah pekmez akşam ceviz

Kuru baklagillerin protein kalitesini arttırmak için ise tahıllarla C vitamininden zengin besinleri birlikte tüketin. Yumurta, protein kalitesi en yüksek olan besindir. Alerji gibi tüketilmemesi gereken durumlar haricinde her gün 1 yumurta yiyerek yanına bir bardak portakal suyu içerek protein ihtiyacınızı giderebilirsiniz. Bu aylarda yeterli sıvı almak ve su ihtiyacını bitkisel çaylar, ayran ve taze sıkılmış meyve sularıyla desteklemek gerekir. Vücudun sıvı desteğinin tam olarak karşılanması üşümeyi engeller. Kışın artan enerji ihtiyacının karşılanması için ölçülü olarak tahin pekmez de tüketmeye özen göstermelisiniz.
Selahattin Dönmez

iyibilgi, 30/12/2011

Soğuk Algınlığına Karşı Neler Yapabilirsiniz?

Soğuk algınlığının belirli bir tedavisi bulunmuyor. Evde uygulayacağınız tedaviler de en az hastalığın kendisi kadar yaygındır.

Mayo Clinic'te yer alan habere göre, limonlu tavuk çorbasının soğuk algınlığına iyi geldiği yüzyıllardır biliniyor. İşte işe yarayan diğer soğuk algınlığı tedavileri:

Artık soğuk algınlığına yakalandığınızda 1-2 hafta yatakta kalmak istemiyorsanız, işte size yardımcı tedaviler:

- Su ve diğer sıvılar: Bol bol sıvı içmek size yardım edebilir. Su, meyve suyu, et veya tavuk suyu ya da ballı limonlu ılık su susuzluğu önlüyor ve burun tıkanıklığını açıyor. Vücudunuzun susuz kalmasına yol açan kahveden, kafeinli içeceklerden uzak durun.

- Tuzlu su: Bir bardak ılık suyun içine yarım çay kaşığı tuz ekleyip gargara yaparsanız boğazınızı rahatlatacaktır.

- Tuzlu burun damlası ya da spreyi: Reçetesiz satılan tuzlu burun damlaları ya da spreyleri burun tıkanıklığınızı açar. Uzmanlar, bebeklerde ve daha büyük çocuklarda burun spreylerinin güvenle kullanılabileceğini söylüyorlar. Tuzlu su spreyleri ya da damlaları diğer burun tıkanıklığını giderici ilaçlar gibi tedavi kesildiğinde belirtileri kötüleştirmiyor.

- Tavuk suyu çorba: Anne-babalar hasta çocuklarına tavuk suyuna çorba içirirlerdi. Şimdi bilim adamları tavuk çorbasını test ettiler ve grip ile soğuk algınlığı belirtilerini 2 şekilde hafiflettiğini belirlediler. İlki, tavuk suyu çorba nötrofillerin hareketini engelleyerek antiinflamatuar gibi etki gösteriyor. İkincisi, burun akışını hızlandırıyor, burnun açılmasına yardım ediyor. Burnun iç kaplamasıyla temas eden virüs miktarını sınırlandırıyor.

- Çocuklarda ve yetişkinlerde reçetesiz soğuk algınlığı ve öksürük ilaçları: Reçetesiz satılan burun açıcılar ve ağrı kesiciler bazı belirtileri hafifletse de soğuk algınlığını önlemiyor ya da hastalığını süresini kısaltmıyor. Bunların birçoğunun bazı yan etkileri var. Birkaç günden fazla kullanılırsa, belirtileri daha da kötüleştiriyor. Uzmanlar, bu ilaçların 2 yaş altındaki çocuklar için tehlikeli olduğu konusunda hemfikirler. "Asetaminofen" etken maddeli ilaçlar önerilen miktardan fazla kullanılırsa ciddi karaciğer hasarına ya da karaciğer yetmezliğine yol açabilir. Dozu aşmamak için reçetesiz aldığınız ilaçları kullanmadan önce prospektüslerini mutlaka okuyun. Öksürüğünüz soğuk algınlığı belirtileriniz geçtikten sonra öksürüğünüz halen devam ediyorsa, doktora gidin.
Ilık limonlu suyla boğazını yumuşatın ve evinizdeki havayı nemlendirin.

- Antihistaminler: Birinci kuşak (yatıştırıcı) antihistaminler öksürük, hapşırık, gözlerin yaşarması, burun akması gibi çeşitli soğuk algınlığı belirtilerini hafifletmeye yardım ediyor. Sonuçları çelişkili olan ilacın yararı yan etkisinden daha ağır basıyor.

- Nem: Soğuk algınlığı virüsleri kuru koşullarda daha çok çoğalıyor. Kuru hava mukoza zarını kurutuyor ve burnunuzu tıkıyor ve boğazınızı tahriş ediyor. Odayı nemlendiren cihazlar, evinize nem sağlarken, uygun şekilde temizlenmediği takdirde ise evinize küf, mantar ve bakteri de saçacaktır. Cihazınızın içindeki suyu her gün değiştirin ve cihazınızı üreticinin talimatlarına göre temizleyin.

zaman, 05/02/2011

Deniz Suyu Grip İçin Çok Faydalı

ÇEK bilim adamları, buharlaştırılmış tuzlu suyun, gribi kısa sürede geçirdiği saptadı.

390 nezle veya grip hastası çocuk üzerinde araştırma yapan uzmanlar, "Çocukların nezle virüsünü kısa sürede vücutlarından attıkları ve normalden iki kat hızlı iyileşme gösterdiklerini bulduk. Tuzlu su vücudun reaksiyon olarak salgıladığı mukus ve balgam maddelerini yumuşatıyor ve 6-10 yaş arası çocuklarda ileriye dönük olarak öksürüğü azaltıyor" dedi.

haber5, 25/01/2008

Kahvaltı Gribi Önlüyor

İngiliz uzmanlar, kahvaltıyı ihmal edenlerin bağışıklık direncinin zayıfladığı ve gribe, nezleye yakalanma riskinin arttığını söylediler. ''Günün en önemli öğünü. Asla atlanmamalı'' uyarılarına karşın modern zamanların maraton temposunda kahvaltı önemsenmiyor.

Ancak araştırmalar kahvaltının önemini bilimsel açıdan da doğruluyor. Cardiff Üniversitesi psikoloji bölümünden Prof.Dr. Andy Smith 188 gönüllü seçti. 2.5 ay süreyle yemek alışkanlıklarını ve gribe yakalanmalarını not etmeleri istendi.

Birden fazla nezleye, gribe yakalananlar genelde kahvaltıya boş verenlerdi. Bu grubun iş stresinden daha fazla etkilenme gibi negatif olaylarla daha çok boğuştukları gözlendi.

Aynı üniversiteden Prof. Dr. Ron Eccles, kahvaltı ve sağlık ilişkisine şu açıklamayı getirdi:

''Beden, milyonlarca akyuvar üretiyor. Bu ordunun beslenmesi gerekiyor. Kahvaltıyı ihmal edenler muhtemelen çok stresli bir hayat sürenler ve bunlar çok daha rahatlıkla enfeksiyon kapıyor.''

akşam, 14/11/2007

Gribe Doğal İlaç: Ekmek Mayası

Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Mesut Başak, gribe karşı en etkin silahın ekmek mayası olduğunu söyledi.

Baş ve sırt ağrıları, titreme nöbetleri, nezle, öksürük, iştahsızlık gibi belirtilerle ortaya çıkan gribe karşı tavsiye edilen ekmek mayasının bu etkisinin Harvard, Tulane, Lousville gibi saygın üniversitelerde yapılan çalışmalarla da kanıtlandığını anlatan Başak şunları söyledi:
Ekmek mayasından elde edilen doğal destekleyici Beta-Glukan maddesi mikroorganizmaların daha etkili şekilde yok edilmesini sağlıyor. Bu destekleyici en fazla yulaf kepeğinde bulunuyor.

Gribe Tavuk Suyu

Gribe yakalanma da; yaşlılar, bebekler, hamile kadınlar, kalp, şeker, böbrek hastaları ile astım ve kronik bronşitlilerin daha çok risk altındadır. Dikkat edilmemesi halinde bu kişilerde hastalık  ölümle sonuçlanabilir.

Gripten korunmanın yolların şöyle sıralanabilir:

- Her gün bir elma, bir portakal yenmeli. Bu, bütün vitaminlere bedeldir. Vitamin hapı alınmasına da gerek kalmaz.

- Gribin de, solunum yolu enfeksiyonlarının da en iyi ilacı tavuk suyuna sebze çorbasıdır.
-Gereksiz antibiyotik alınmamalıdır. Gelişigüzel alınan antibiyotikler, vücuttaki doğal bakteri dengesini bozduğu için zararlıdır. Gelişigüzel antibiyotik kullanımı sonucu bakteriler, antibiyotiğe direnç kazanır ve antibiyotik fayda etmez olur.

-Düzenli beslenilmeli ve sigara ile alkol kullanılmamalıdır.

-Gribe yakalanan kişinin ateşi 3 günden fazla sürmesi, öksürük, balgam, göğüs ağrısı ve nefes darlığı şikayetlerinin olması halinde mutlaka doktora başvurulmalıdır.

- Grip, çocuklarda orta kulak iltihabı ve sinüzite neden olabileceği için hastalananlar bol bol dinlenmelidir.
- Başkalarına bulaşmaması için de okul, sinema, tiyatro gibi yerlere gitmemelidirler.

Untitled Document Untitled Document


anasayfa|bitkiler|vitaminler|mineraller|sağlıklı yaşam|haberler|ilk yardım|hastalıklar|site haritası|arama|e-mail

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.


Lokman Hekim'den Uyarı
Bu Site'nin amacı, "Giriş Yazısı" nda açıklanmıştır.Amaç ticari olmadığı gibi; tıbbi teşhis, tedavi ve reçete önermekte değildir.Aksine bu bilgilerin kullanımı, ilgili tıbbi uzmanın tavsiye ve onayını gerektirmektedir. Bu Site'yi ziyaret eden okuyucuların "Giriş Yazısı" nı dikkatle okumalarını ve bu bilgilerin kullanım sorumluluğunun kendilerine ait olduğunu unutmamalarını önemle hatırlatırız.

Untitled Document