Untitled Document
Untitled Document
Untitled Document
Site İçi Arama
 
Untitled Document
 
 
 
anal fissür
bebeklerde pişik
hemoroid
kabızlık
Kadınlarda Mantar Enfeksiyonu
Kadınlarda Vajinal Akıntı
kusma
site haritası

 

 

Güneş Işığının Faydaları

Untitled Document

 

yaklasansaat.com
 
 

 

 

Güneş Işığı MS'den Koruyor

Çocukken güneşten daha fazla yararlananlarda MS riski azalıyor...

Dünyada yaklaşık 2 milyon insanı etkileyen sinir sistemi hastalığı Multiple Skleroz yani MS ile güneş ışığı arasında bağlantı kuruldu. ABD'de yapılan bir araştırma, çocukken güneş ışığından daha fazla yararlananlarda hastalığa yakalanma olasılığının önemli ölçüde azaldığını ortaya koydu.

Dünyada en yaygın görülen sinir sistemi hastalıkları arasında yer alan Multiple Skleroz yani kısa adıyla MS'e ilişkin yeni ipuçları elde edildi. Güney Kaliforniya Üniversitesi'nde yapılan bir araştırma güneş ışığıyla hastalık arasında bir ilişki kuruyor.

Genetik olarak MS'e yakalanma riski eşit durumdaki 79 ikiz kardeş üzerinde yapılan araştırmada çocukken güneş ışığından daha fazla yararlananlarda MS'e yakalanma riskinin daha düşük olduğu sonucuna ulaşıldı.

Araştırmada, dışarıda daha çok vakit geçirenlerde bu hastalığa yakalanma riskinin yüzde 57 azaldığı tespit edildi.

Bilimadamları, ultra viyole ışınlarının bağışıklık sistemini etkiliyerek ya da vücutta D vitami üretimini sağlayarak hastalığa karşı direnci artırmış olabileceğini belirtiyor.

Uzmanlar, bu sonuca karşın güneş ışığına fazla maruz kalmanın başta cilt kanseri gibi ciddi sonuçlara yol açabileceği uyarısında da bulunuyor.

Daha önce yapılan bir başka araştırma da D vitamini alan kadınlarda MS'in gelişme riskinin yüzde 40 azaldığını ortaya koymuştu.

ntvmsnbc, 02/08/2007

Güneş Banyosu Prostatı Önlüyor

Boston Üniversitesi uzmanları, günde 2 saatlik güneş banyosunun göğüs, prostat ve bağırsak kanserine karşı iyi geldiğini açıkladı.

Profesör Michael Holick, "Güneş ışığındaki D vitamini tümörlerin oluşumunu önlüyor" derken, uzmanlar, güneş banyosunun mutlaka öğleden önce ya da öğleden sonra alınması gerektiğinin altını çizdi.

 Zira 2 saatten fazla güneş altında kalmak ya da öğle saatlerinde güneşe çıkmak, deri kanseri riskini artırıyor.

 


Untitled Document Untitled Document


anasayfa|bitkiler|vitaminler|mineraller|sağlıklı yaşam|haberler|ilk yardım|hastalıklar|site haritası|arama|e-mail

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.


Lokman Hekim'den Uyarı
Bu Site'nin amacı, "Giriş Yazısı" nda açıklanmıştır.Amaç ticari olmadığı gibi; tıbbi teşhis, tedavi ve reçete önermekte değildir.Aksine bu bilgilerin kullanımı, ilgili tıbbi uzmanın tavsiye ve onayını gerektirmektedir. Bu Site'yi ziyaret eden okuyucuların "Giriş Yazısı" nı dikkatle okumalarını ve bu bilgilerin kullanım sorumluluğunun kendilerine ait olduğunu unutmamalarını önemle hatırlatırız.

Untitled Document