Untitled Document
Untitled Document
Untitled Document
Site İçi Arama
 
Untitled Document
 
 
 
anal fissür
bebeklerde pişik
hemoroid
kabızlık
Kadınlarda Mantar Enfeksiyonu
Kadınlarda Vajinal Akıntı
kusma
site haritası

 


Hava Kirliliğinin Zararları ve "Bitkisel" Çözümler


Untitled Document

 

yaklasansaat.com
 
 

 

 

Kirli Havaya Karşı Bunları Tüketin

Hücrelerinizi serbest radikallerin etkilerine karşı koruyan antioksidanlar sağlığınız için oldukça önemlidir.

Serbest radikaller ise kirli hava, sigara dumanı, güneş ışınları, petrokimya ürünleri, bazı ilaçlar, bozulmuş gıdalar ve bazı yiyeceklerde bulunan bileşiklerdir. Bunlar nefes aldığımızda, yemek yediğimizde bile vücudumuza giriyorlar ve sağlığımızı bozuyorlar. Hücrelere zarar veren serbest radikaller kalp hastalığı, kanser ve diğer ciddi hastalıklarda önemli rol oynuyorlar. Araştırmalar antioksidan bakımından zengin gıdalar ile beslenmenin kanser, kardiyovasküler hastalık, Parkinson's ve Alzheimer's gibi hastalıkların riskini düşürdüğünü gösterdi.

Mayo Clinic'te yer alan habere göre, antioksidan bakımından zengin olan gıdalar liflidir, bunların doymuş yağ oranı ve kolesterolü düşüktür, ayrıca iyi birer vitamin ve mineral kaynağıdır. Peki bol miktarda antioksidan içeren gıdalar hangileridir?

Kırmızı meyveler: Bu meyvelerde bol miktarda antioksidan bulunuyor. Yaban mersini, çilek, böğürtlen, ahududu, kızılcık gibi tüm berry (çilek) meyvesi türleri en fazla antioksidan içeren meyveler arasında yer alıyor.

Armut, elma ya da erik: Kabuklarıyla yenmesi halinde armut, erik ve birçok elma çeşidinde de çok fazla antioksidan bulunuyor. Ayrıca vişne ve portakal da antioksidan bakımından iyi birer kaynaktır.

Sebzeleri unutmayın: Enginar, kırmızı lahana, kırmızı yapraklı marul, antioksidan bakımından zengin olan sebzelerin en üst sırasında yer alıyor. Diğer seçenekler arasında da kuşkonmaz ile brokoli bulunuyor.

Patates: Kabuklarıyla birlikte pişirilen yer elması ve kırmızımsı kahverengi patates de iyi birer antioksidan kaynağıdır. Kırmızı ve beyaz patateste daha az antioksidan bulunuyor.

Kabuklu kuru yemişler: Ceviz, Pekan cevizi, fındık, badem ve fıstık da en fazla antioksidan içeren kuru yemişler arasında bulunuyor. Aynı zamanda fasulye, börülce, edamame ve mercimek gibi baklagiller de bol bol antioksidan içeriyor.

Ayrıca sağlığınızı nar suyu gibi antioksidan bakımından zengin meyve suları ile güçlendirin. Bunun yanında antioksidan desteği için bir parça çikolata da yiyebilirsiniz.

iyiybilgi, 18/04/2011

Havanın Kalitesi, Hastalıkların Nedeni

Evimizdeki bu sorun hastalıkların sebebi.

Uzmanlar, baş ağrısı, depresyon, astım ve sivilce gibi sürekli hastalıkların evde bulunan gereksiz eşyalardan ve elektronik cihazlardan kaynaklandığını ortaya çıkardı.

Baş ağrısı, burun tıkanıklığı, eklem ağrıları, yorgunluk hissi, depresyon, alerji, asabiyet, astım, cilt kuruluğu, sivilcelenme gibi sürekli hastalıkların nedeninin yaşadığımız evler olduğu belirlendi.

Uzmanlar, evlerde kişileri hasta edebilecek faktörlerin çoğunlukla hava kaynaklı kriterler olduğunu kaydetti.

HAVANIN KALİTESİ ÖNEMLİ

Solunan havanın kalitesi, rutubete açık binaların bakımsızlığı, binaların amacının dışında kullanılması, fazla eşya ve çiçek bulundurulması, elektronik eşyaların fazlalığı ve baz istasyonları çevresinde yaşam, gürültü, egzoz gibi çevresel etmenlerin de hastalıkları tetiklediği belirtildi.

Denize yakın ya da kuzeye bakan evler ve bodrum katları özellikle eklem ağrılarına ortam hazırlıyor.

Yaz aylarında hava sıcaklığı ve nemin yükseldiği bölgelerde de aynı şikayetlerle karşılaşılıyor.

Özellikle kış aylarında evlerin kuzeye bakan cephelerinde ısı geçirgenliği ve farklılığı sebebiyle duvar ya da tavanda biriken su, rutubete neden oluyor. Evdeki küf ve rutubet, ağrıları artırıyor.

bugün, 14/12/2008

Hasta Bina Sendromu Ne Demek?

Sürekli yorgun musunuz? Konsantre olma güçlüğü mü çekiyorsunuz? Başınız ağrıyor, göz, burun ve boğazınızdatahriş mi var? Kuru kuru öksürüyor, kokulara karşı hassasiyetiniz mi var? Bir ihtimal "Hasta bina sendromu"na yakalandınız.

Sentetik yapı malzemelerinden, elektrikli ev, büro aletlerinden ve bizzat insandan çıkan ve farkında bile olmadığınız zehirli uçucu maddeler bizleri zehirliyor. En etkili ve ucuz çözüm: "Green filter"(Yeşil Filtre) denilen zehir emici birtakım bitkiler.

Hasta Bina Sendromu (HBS) oturduğumuz veya çalıştığımız binadan kaynaklanan birtakım hastalık veya rahatsızlıklara verilen isim. Binadan kaynaklanan rahatsızlıkların büyük çoğunluğu, iç mekanlardaki havanın düşük kalitesinden kaynaklanıyor. Havalandırmalardan, klimalardan, kullanılan yapı malzemelerinden, elektrikli ev ve ofis aletlerinden çıkan çeşitli zararlı uçucu gazlar (Uçucu Organik Bileşikler: UOB) bizleri sinsice hasta edebiliyor.

Genel olarak hasta bina sendromu belirtileri şunlardır:

-Baş ağrısı
-Göz, burun ya da boğaz tahrişi
-Kuru öksürük, kuru veya kaşıntılı cilt
- Baş dönmesi ve mide bulantısı
-Konsantre olma güçlüğü
-Yorgunluk
-Kokulara hassaslık
-Astım ataklarının sıklaşması/Astımı olmayanlarda astım başlangıcı
-Antibiyotik tedavisine cevap vermeyen bronşit ya da zatürree vakaları

Zehir her yanımızda

Kullandığımız hemen hemen her şeyin içinde zararlı uçucu organik bileşik bulunuyor. ABD Çevre Koruma Ajansı EPA iç mekan havasındaki UOB miktarının, dış mekanlardakine oranla 5 kat daha fazla olduğunu saptamış. Kimi eylemler sırasında iç mekandaki UOB miktarı dışarıdan 1000 kat fazla hale gelebilmekte.

Benim evimde zehirli madde yoktur diyorsanız bu listeye bir bakın:

-Amonyak: Cam temizleyiciler, yer cilaları.

- Benzen: Yapıştırıcı, boya, mobilya cilası, deterjan, sigara dumanı.

- Formaldehit: Doğal gazlı ya da kerosenli ısıtıcılar, ocaklar, inşaat malzemeleri, lateks boyalar, tırnak cilası, kozmetik malzemeler, dezenfektanlar, yapıştırıcılar, lake, sıkıştırılmış ahşap malzemeler (MDF, kontrplak, sunta vb), fiberglas, halı, kağıt ürünleri ve bazı temizleyiciler.

-Ksilen: Benzin, boya, vernik, pas önleyiciler ve sigara dumanı.

Özetle başta yeni binalar, kalabalık ofisler, sınıflar, yeni tadilat görmüş (duvarları boyanmış, halıfleks döşenmiş, izolasyon yapılmış, parkeleri cilalanmış vb.) mekanlar olmak üzere; içinde sentetik ürünlerin kullanıldığı tüm kapalı alanlar, "hasta bina sendromu"nu ortaya çıkartan etkilerin yoğun olarak görüldükleri yerler.
Dahası, bu gazlar yalnızca yeni malzemelerden açığa çıkmaz. Azalan miktarlarda da olsa, yıllarca ortam havasına zehirli gazlar yayarlar. Bir kontrplak levhanın içindeki formaldehitin yarısının buharlaşması 7 yıl sürüyor!
Bu zararlı gazlar, düşük nem seviyeleriyle bir araya geldiğinde, insanlar üzerinde halsizlik, göz yanması, boğaz/burun tahrişi, cilt kızarıklıkları gibi problemlere yol açmaktadırlar. Bu duruma "Hasta bina sendromu" deniyor.
Kötü kokulu havayı ortadan kaldırmak için kullanılan hava spreyleri, anti-tütün spreyleri ve benzeri aerosoller de bu etkileri artırıyor.

"Green Filter" bitkileri ne yapar?

Her bitki oksijen üretiyor ama her bitki hava temizleyici özelliğine sahip midir? Değildir. NASA'nın uzay istasyonlarında hava sağlığı ile ilgili yaptığı bir araştırmadan çıkan sonuca göre, sadece bazı bitkiler bu konuda marifetli. Green Filter denilen ve Türkçe'ye "Yeşil Filtre" olarak çevirebileceğimiz bu bitki grubu, daha fazla oksijen salmakla kalmayıp zararlı gazları özümseyip parçalayarak etkisiz hale getirmek gibi bir yeteneğe de sahip.
İşin güzel tarafı: Hemen hemen hepsinin bakımı son derece kolay.

Hangi bitkiler hava temizleme özelliğine sahip?

-Aglaonema
Güneydoğu Asya'nın tropik ormanlarına özgü bu bitki, oda sıcaklığında toprağı sürekli nemli tutulduğunda yüksek verimle çalışarak havadan benzen ve tolüen gazlarını temizler.

-Chamaedorea elegans (Dağ palmiyesi de deniyor)
Güney Amerika'nın tropik ve subtropik bölgelerinden gelen chamaedorea, oda sıcaklığında ve nemli toprakta, havada biriken benzen ve formaldehiti özümseyerek zararsız hale getirir.

-- Dieffenbachia (Difenbahya)
Tropik ormanlarda ağaçların gölgesinde yaşayan bir tür olan dieffenbachia, gölgede ve yarı-nemli toprakta yıl boyu ortam havasındaki formaldehiti temizler.

-Dracaena
Neredeyse tüm ailesi hava temizleme özelliğine sahip ender bitkilerden olan dracaena ailesinin çoğunluğu Afrika kökenlidir. Kuru toprağa çoğu bitkiden daha dayanıklı olup, çok az bakım ister ve havadan formaldehit, etilen ve benzen temizler.

-Epipremnum aureum
Güneydoğu Asya tropik ormanlarına ait bu sarmaşık, nemli ve gölgeli bir ortamda bulunduğu sürece havadaki karbon monoksit, benzen ve formaldehiti filtreler.

-Ficus Benjamin, Ficus Elastica (Kauçuk)
Güney-Güneydoğu Asya ve Avustralya'ya özgü olan bu tür, aydınlık bir ortamda toprağı nemli tutulduğunda havadaki formaldehiti etkisiz hale getirir.

-Hedera Helix (Orman sarmaşığı)
Avrupa, Güney Amerika, Güneybatı Asya ve Avustralya'da doğal olarak bulunan bu sarmaşık türü, havadan benzen, formaldehit ve etilen toplar.

-Nephrolepis (Aşk merdiveni)
Tüm dünyada nemli ormanlarda ve bataklıklarda bulunan bu eğreltiotu türü, bol nemli ve gölgeli bir ortama yerleştirildiğinde havadaki benzen ve formaldehiti temizler.

-Spathiphyllum (Barış çiçeği)
Amerika ve Asya'nın tropikal ormanlarında yaşayan bu bitkiler az ışık ve az suyla yaşayıp, havadaki benzen, etilen ve formaldehiti arıtırlar.

-Tradescantia (Telgraf çiçeği)
Kanada'dan Arjantin'e uzanan hatta özgü olan tradescantia, orta derecede ışık ve az miktarda nem ile havayı formaldehitten arındırır.

gazetevatan, 15/11/2008

 


Untitled Document Untitled Document


anasayfa|bitkiler|vitaminler|mineraller|sağlıklı yaşam|haberler|ilk yardım|hastalıklar|site haritası|arama|e-mail

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.


Lokman Hekim'den Uyarı
Bu Site'nin amacı, "Giriş Yazısı" nda açıklanmıştır.Amaç ticari olmadığı gibi; tıbbi teşhis, tedavi ve reçete önermekte değildir.Aksine bu bilgilerin kullanımı, ilgili tıbbi uzmanın tavsiye ve onayını gerektirmektedir. Bu Site'yi ziyaret eden okuyucuların "Giriş Yazısı" nı dikkatle okumalarını ve bu bilgilerin kullanım sorumluluğunun kendilerine ait olduğunu unutmamalarını önemle hatırlatırız.

Untitled Document