Untitled Document
Untitled Document
Untitled Document
Site İçi Arama
 
Untitled Document
 
 
 
anal fissür
bebeklerde pişik
hemoroid
kabızlık
Kadınlarda Mantar Enfeksiyonu
Kadınlarda Vajinal Akıntı
kusma
site haritası

 

 

Hurmanın Faydaları

Untitled Document

 

yaklasansaat.com
 
 

 

 

Hurmanın Sağlığımıza Yararları

Hurmanın faydaları saymakla bitmiyor. Çünkü hurmada bol miktarda lif bulunuyor. İşte hurmanın faydaları…

Hurma pek çok vitamin ve mineral açısından zengin bir meyvedir. Bu meyvede yağ, kalsiyum, demir, sülfür, potasyum, fosfor, manganez, bakır ve magnezyum bulunur. Günde bir hurma tüketmek sağlığa iyi gelir. Aynı zamanda bağırsak sorunlarına, zayıflığa, kalp sorunlarına, cinsel iktidarsızlığa, ishale ve mide kanserine de iyi gelir.

Hurma, özellikle kas gelişimi için önemlidir. Hurma pek çok şekillerde tüketilebilir. Püresi süt ve yoğurta karıştırılabilir. Bu macun kıvamındaki hali özellikle gençlerin ve çocukların iyileşme döneminde etkilidir.

Modern tıbba göre hurma mide kanserini önler. Hurma, Ramazan ayında oruç açmak için tercih edilir. Bu sayede hurma oruçtan sonra aşırı yemek yemeyi de önler. Çünkü tokluk hissi verir.

milliyet, 26/06/2011

Hurma, Kalbimizin Dostu

Bugüne dek kalp ve damar hastalıklarından korunmada elmanın sihirli gücü biliniyordu.

Bilim adamları kalbin gerçek dostunun hurma olduğunu kanıtladı.

Bilim adamları, hurmanın, kalp ve damar hastalıklarından korunmak için önerilen elmadan daha etkili olduğunu açıkladılar.

Yapılan bir araştırmada, elma ve hurmanın yararları karşılaştırıldı. Hurmanın lif, mineral ve fenol açısından zengin olduğunu söyleyen bilim adamları, elmada daha fazla bakır ve çinko bulunduğunu, buna karşılık hurmada sodyum, potasyum, magnezyum, kalsiyum ve demir miktarlarının elmadan iki kat fazla olduğunu belirttiler. Bilim adamları, düzenli yenilmesi halinde kalp ve damar hastalıkları riskini azaltan bu meyvelerin içindeki yararlı maddelerin daha çok kabuklarında bulunduğunu kaydettiler.

Hünnap: Göğüs yumuşatıcı, öksürük kesici, müshil ve kan temizleyicidir. Şeker hastalığına karşı da kullanılır.

Hüsnüyusuf: Mide üşütmesinden doğan şikayetleri giderir. İktidarsızlıkta da faydalıdır.

Ihlamur: Ihlamur çiçeği yatıştırıcı, idrar verici, göğüs yumuşatıcı ve balgam söktürücü olarak çay halinde kullanılır. Ihlamur çiçeği banyosunun da yatıştırıcı bir özelliği vardır. Balla karıştırılıp içilirse mide ülserine faydalıdır. Kan dolaşımını düzenler.

haber5, 18/02/2008

Hurma, Kanserden Koruyor

Özellikle Ramazan ayının vazgeçilmez iftariyeliklerinden olan hurmanın birçok faydası olduğu bilinmekte.

. Bedeni ve zihni gençleştiriyor.

. Vücudun ihtiyarlamasına engel oluyor.

. Kansere karşı koruyor.

. Damar sertliği ve kolestrole karşı koruyucu, şişmanlama tehlikesine yol açmıyor.

. Böbrek iltihabına ve kumlarına iyi geliyor.

. Saf hurma cildi besliyor, hamilelik ve güneş lekelerini yok ediyor, vücuttaki yara ve iltihaplara hurma, hakiki zeytinyağı ile krem kıvamına getirilip sürüldüğünde fayda sağlıyor.

. Şeker oranını ayarlayan tek meyvedir.

. İçerdiği demir sayesinde, anemi hastalığını kaldırdığı tıbben ispatlanmıştır.

. Hurma çekirdeğinden öğütülmüş bir fincan kahve zihin açıcı, dinlendirici, asabilik-sinir bozukluğu ve üzerindeki strese iyi geliyor. Sinir vitamini diye adlandırılan B6, stresli ve gergin yaşantısı olanlara sabah, öğle ve akşam saatlerinde üçer adet hurma yemesi son zamanlarda tıp adamlarınca tavsiye edilmektedir.

. B1, B2 vitaminlerinin bir arada bulunmasından dolayı karaciğeri kuvvetlendiriyor.

-Özellikle ramazan ayının vazgeçilmez iftariyeliklerinden olan hurma ile hazırlayabileceğiniz farklı bir tarif ve hurmanın bilinmeyen yönleri.

HURMA DOLMASI

20 adet hurma
1 kahve fincanı ceviz
1 kahve fincanı kuru üzüm
1 kahve fincanı kuru kayısı
1 yemek kaşığı tahin
1 yemek kaşığı pekmez
1 çay kaşığı zencefil
1 çay kaşığı tarçın
1 kase Hindistan cevizi

Cevizi ince dövün. Kuru üzüm ve kayısıyı robottan geçirin. Tahin, pekmez, tarçın ve cevizle beraber iyice karıştırın. Hurmaları boyuna keserek çekirdeklerini çıkartın. Harçtan içlerine bol miktarda doldurun. Hindistan cevizine bastırın. Servis tabağına yerleştirip servise sunun.

bizimaile

 


Untitled Document Untitled Document


anasayfa|bitkiler|vitaminler|mineraller|sağlıklı yaşam|haberler|ilk yardım|hastalıklar|site haritası|arama|e-mail

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.


Lokman Hekim'den Uyarı
Bu Site'nin amacı, "Giriş Yazısı" nda açıklanmıştır.Amaç ticari olmadığı gibi; tıbbi teşhis, tedavi ve reçete önermekte değildir.Aksine bu bilgilerin kullanımı, ilgili tıbbi uzmanın tavsiye ve onayını gerektirmektedir. Bu Site'yi ziyaret eden okuyucuların "Giriş Yazısı" nı dikkatle okumalarını ve bu bilgilerin kullanım sorumluluğunun kendilerine ait olduğunu unutmamalarını önemle hatırlatırız.

Untitled Document