Untitled Document
Untitled Document
Untitled Document
Site İçi Arama
 
Untitled Document
 
 
 
anal fissür
bebeklerde pişik
hemoroid
kabızlık
Kadınlarda Mantar Enfeksiyonu
Kadınlarda Vajinal Akıntı
kusma
site haritası

 


İncirin Faydaları

Untitled Document

 

yaklasansaat.com
 
 

 

 

Doğal Afrodizyak: Dikenli İncir

Vatandaşlardan dikenli incire büyük ilgi...

Mersin'in Silifke ilçesinde afrodizyak özelliği bulunduğu belirtilen dikenli incire ilgi artıyor. Tezgahlarda tanesi 50 YKr'den satılan ve afrodizyak özelliği bulunduğu belirtilen dikenli incir, farklı görüntüsü ve tadıyla dikkat çekiyor.  

Buz parçaları arasında soğutulan ve dikenlerinin batmaması için özenle soyularak tüketilen dikenli incir, daha çok dağlık kesimlerde yetişiyor.

bugün, 04/09/2008

İncir, Kolesterolün Düşmanı

Taze ve özellikle kuru incir tüketimi insan bedeninin hücrelerini yeniliyor.

Pek çok faydası bulunan incir, yüksek oranlarda protein, vitamin ve mineral içerir. 100 gr. kuru incir; bedenin günlük gereksinimlerinden kalsiyumun yüzde 17'si, demir ve magnezyumun yüzde 30'u, fosforun yüzde 20'si, B1 vitamininin de yüzde 5'ini karşılar.

İncir, içerdiği yüksek orandaki liflerle bedene giren kötü kolesterolün kana karışmadan atılmasını sağlar.

Sindirimi kolaylaştırır.

Bedeni bakterilere karşı korur.

İncir içerdiği yüksek orandaki kalsiyum ve fosforla kemik ve dişlerin oluşumu ile sağlına katkıda bulunuyor.

sabah, 03/08/2008

İncirde Süt Kadar Faydalı

Taze ve özellikle kuru incirin yenilmesiyle insan bedeninin hücreleri yenilenir. İncir, içerdiği yüksek oranlardaki protein, vitamin ve minerallerle hücrelerin yenilenmesini sağlayan bir besindir.

100 gr. kuru incir yenilirse, bedenin günlük gereksinimlerinden kalsiyumun yüzde 17'si, demir ve magnezyumun yüzde 30'u, fosforun yüzde 20'si, B1 vitamininin yüzde 5'i ve B2 vitamininin yüzde 4'ü alınmış olur.

. İncir, içerdiği yüksek orandaki liflerle bedene giren kolesterolün kana karışmadan atılmasını sağlar.

. Sindirimi kolaylaştıran incirin, bedeni bakterilere karşı koruyan etkileri de vardır.

. İncir içerdiği yüksek orandaki kalsiyum ve fosforla, kemik ve dişlerin oluşumu ile sağlıklarını korur: İncirin içerdiği kalsiyum, diğer besinlerdekine göre daha kolay sindirilir. Süt içemeyen kişilerin incir yemeleri öğütlenir.

. İncir, içerdiği 'benzaldehit' adlı maddeyle kanserli hücrelerin büyümesini önler, kansere karşı etkili olur.

. Kuru incirden hazırlanan infüzyon, özellikle çocuklarda korkusuzca kullanılabilen etkili bir müshildir: Bunun için iki-üç kuru incir doğranır. Üzerine kaynar su dökülerek 10-15 dakika demlendirilip bir infüzyon hazırlanır. Bu infüzyondan günde 2-3 bardak içilir.

. Körpe incir yapraklarının sütü, siğile karşı etkilidir: Bu etkiyi sağlamak için körpe incir yaprağından sızan süt siğile sürülür.

. Körpe incir yapraklarının ezilmesiyle hazırlanan yara lapası, çıbanların olgunlaştırılması ve baş verip delinmesinde etkili olur.

. Kurutulmuş incir yapraklarıyla hazırlanan dekoksiyon, hemoroit (basur) ve çıbanlara karşı etkilidir: Körpe incir yaprakları, havadar ve güneş görmeyen bir yerde kurutulur.

 Bu yapraklar parçalanır. 2-3 tatlı kaşığı kurumuş yaprak bir bardak suda 30 dakika kadar kaynatılır. Böylece hazırlanan dekoksiyonla ıslatılan bez basur memesine sürülür ya da çıbanlara sarılır. Hemoroite karşı bu dekoksiyondan günde 2-3 bardak içilir.

haber7, 22/10/2007 

Tansiyona Karşı İncir

Amerikalı uzmanlar incirin yüksek potasyum içeriğiyle tansiyonu kontrol altında tutmaya yardımcı olduğunu ortaya koydu.

Amerikalı uzmanlar incirin yüksek potasyum içeriğiyle tansiyonu kontrol altında tutmaya yardımcı olduğunu ortaya koydu.

DASH isimli hipertansiyonla savaş derneğinin yaptırdığı araştırmaya göre 8 hafta boyunca potasyum ve kalsiyum oranı yüksek bir diyetle beslenen kişilerde tansiyon 5.5/3 puan azalıyor.

Normal tansiyon 12/8. Bir incir günlük potasyum ihtiyacının yüzde 7'sini karşılıyor. İncir ayrıca yüksek lif oranı sayesinde kilo vermeyi de kolaylaştırıyor. 

hürriyet, 04/08/2007

İncir (Yemiş)
Çoğunlukla Ege ve Akdeniz' de yetişen incir, hem lezzetli bir meyve hem de sağlık açısından çok yararlı bir gıdadır. Hem taze hem de kuru tüketilen incir bağırsakları yumuşatarak kabızlığı giderir, sindirim sorunu olanlar için çok faydalıdır. Göğsü yumuşattığı için bronşit ve öksürük gibi sağlık problemlerinde balgam söktürerek rahatlatır. Vücuda enerji verir. Eenerjisi düşük olanlara incir yedirilir.

Öksürük İçin: İki su bardağı çiğ sütün içine iki tane kuru inciri doğrayıp sütü kaynatın. Yirmi dakika kadar bekletip süzün ve günde 2 defa bu sütten sıcak olarak için.

-Potasyum, demir ve kalsiyum içerir. Sindirim sistemine yardımcı olur. Eski çağlarda kanserli hücrelerin tedavisinde kullanılan incir, modern tıp tarafından da kansere karşı koruyucu olarak öneriliyor.

-Bağırsakları çalıştırıyor, enerji veriyor ve cinsel güce yardımcı. Yüksek kan basıncını düşürüyor, kemik yoğunluğunu artırıyor.

-Kilo aldırıcı özelliği bulunan incir iştah açar.

-İncir ve muz en çok şeker içeren meyvelerdendir.

 


Untitled Document Untitled Document


anasayfa|bitkiler|vitaminler|mineraller|sağlıklı yaşam|haberler|ilk yardım|hastalıklar|site haritası|arama|e-mail

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.


Lokman Hekim'den Uyarı
Bu Site'nin amacı, "Giriş Yazısı" nda açıklanmıştır.Amaç ticari olmadığı gibi; tıbbi teşhis, tedavi ve reçete önermekte değildir.Aksine bu bilgilerin kullanımı, ilgili tıbbi uzmanın tavsiye ve onayını gerektirmektedir. Bu Site'yi ziyaret eden okuyucuların "Giriş Yazısı" nı dikkatle okumalarını ve bu bilgilerin kullanım sorumluluğunun kendilerine ait olduğunu unutmamalarını önemle hatırlatırız.

Untitled Document