Untitled Document
Untitled Document
Untitled Document
Site İçi Arama
 
Untitled Document
 
 
 
anal fissür
bebeklerde pişik
hemoroid
kabızlık
Kadınlarda Mantar Enfeksiyonu
Kadınlarda Vajinal Akıntı
kusma
site haritası

 


İshal Salgınına
Dikkat

Untitled Document

 

yaklasansaat.com
 
 

 

 

Yaz mevsiminin gelmesiyle su ve meyve tüketiminin artmasıyla ishal salgını yaşanıyor. İşte ishale karşı yapılması gerekenler;

Trabzon Doğum ve Çocuk Bakımevi Başhekimi Uzman Dr. İsmail Topal, 48 saat süren ve şiddetinde azalma olmayan ishallerin tehlikeli olabileceğini, bu durumdaki kişilerin bir sağlık kuruluşuna başvurmaları gerektiğini söyledi.

Yiyecek ve içeceklerin hazırlanmasında çok dikkatli olunması gerekir. Eller sık sık yıkanmalı, çeşme suyundan çok kapaklı sıvılar tercih edilmeli.

Enfeksiyon yapan virüsler yaz aylarında daha hızlı yayılır. Sıcakta gıda bozulmaları daha kolay olur.Bu nedenle ishal, içinde bulunduğumuz aylarda daha sık görülüyor.

"KANLI İSHALLERDE ZAMAN KAYBETMEMEK GEREKİR"
Kanlı ishallerde ise zaman kaybedilmemesi, ayrıca doktor önerisi olmadan ishal kesici veya antibiyotik kullanılmaması gerekir.

Tedavinin yanı sıra yapılacak diyetle de ishal kontrol altına alınabilir.

Patates püresi, yağsız makarna, pirinç pilavı, yağsız çorbalar, yoğurt, haşlanmış yağsız et ve tavuk, yağsız ızgara köfte, yağsız peynir, şeftali, muz ve elma, ishalli durumlarda yiyebileceklerimiz arasındadır. Kaynatılmış su, ayran, asidi alınmış maden suyu, şekersiz çay, şekersiz elma kompostosu da içecek olarak tercih edilebilir.

İshalde kaybedilen su ve tuzu geri kazanmak için evde pratik bir içecek hazırlanabilir.

-1 litre kaynatılmış soğutulmuş suya, 1 çorba kaşığı şeker, 1 tatlı kaşığı sofra tuzu ve 1 çay kaşığı karbonat koyularak karıştırılır. İki yaşından küçük çocuklara her kaka yapışından sonra bir çay bardağı, iki yaşından büyüklere ise bir su bardağı içirilmelidir.

"AÇIK ALANLARDA SATILAN DONDURMALARA DİKKAT"
Başhekim Topal, mevsim itibariyle dondurmanın özellikle çocuklar tarafından çok tüketildiğini vurgulayarak, şunları söyledi:
"Özellikle çocukların, açık alanlarda satılan dondurmaları tüketmemeleri gerekir. Hijyen kurallarına uymayan şartlarda üretilip satılan bu dondurmalar, ishal başta olmak üzere pek çok hastalığa neden olabilirler. Hijyen kurallarına uyulmuş, temiz alanlarda üretilmiş dondurmaların tüketilmesine gayret gösterilmelidir."

www.hürriyet.com 19.06.2007

 


Untitled Document Untitled Document


anasayfa|bitkiler|vitaminler|mineraller|sağlıklı yaşam|haberler|ilk yardım|hastalıklar|site haritası|arama|e-mail

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.


Lokman Hekim'den Uyarı
Bu Site'nin amacı, "Giriş Yazısı" nda açıklanmıştır.Amaç ticari olmadığı gibi; tıbbi teşhis, tedavi ve reçete önermekte değildir.Aksine bu bilgilerin kullanımı, ilgili tıbbi uzmanın tavsiye ve onayını gerektirmektedir. Bu Site'yi ziyaret eden okuyucuların "Giriş Yazısı" nı dikkatle okumalarını ve bu bilgilerin kullanım sorumluluğunun kendilerine ait olduğunu unutmamalarını önemle hatırlatırız.

Untitled Document