Untitled Document
Untitled Document
Untitled Document
Site İçi Arama
 
Untitled Document
 
 
 
anal fissür
bebeklerde pişik
hemoroid
kabızlık
Kadınlarda Mantar Enfeksiyonu
Kadınlarda Vajinal Akıntı
kusma
site haritası

 


Kabak Çekirdeğinin Faydaları
Untitled Document

 

yaklasansaat.com
 
 

 

 

Ayçekirdeğin Faydaları 

-İçerdiği fosfor ve çinko kemik ve dişlerin oluşumu için gereklidir. Ayrıca fosfor kalp kasının kasılması ve böbrek fonksiyonlarının düzenlenmesine yardımcıdır. 
  
-İçerdiği çinko ise yaraların iyileşmesi, aknenin önlenmesi bağışıklık sisteminin güçlenmesi tekrarlayan enfeksiyonların ortadan kalkması tat ve koku duyarlılığının güçlenmesi sperm hareketlerinin artması açısından önem taşır. 
  
-İçerdiği B6 vitamini bağışıklık sistemini güçlü tutmaya yarar kan şekeri düşüklüğüne faydalıdır. 
  
-Ayçiçek yağındaki E vitamini kalp damarlar beyin ve sinir fonksiyonlarını düzenler yaraların iyileşmesine yararlı olur prostat kanserine karşı korur cilt yaşlılığını geciktirir. 
  
-Posalı bir besindir. Posalı besinler kanser yapıcı zararlı maddelerin bağırsakta kalma süresini kısalttığı ve bağırsak duvarı ile temasını azalttığı için kanserden korunmada faydalı olurlar. 

Kabak Çekirdeğin Yararları 
  
-İçindeki fosfor; kemik ve dişlerin oluşumu kalp kasının kasılması ve böbrek fonksiyonlarının düzenlenmesi için gereklidir. 
  
-İçeriğinde bulunan B15 vitamininin kolesterolü düşürdüğü ve protein yapımına yardımcı olduğu bilinmektedir. 
  
-Lifli bir besindir. Lifli besinlerin kan şekerinin daha dengeli yükselmesini sağladığı kabızlık ve bazı kanser türlerinin önlenmesinde yararlı olduğu saptanmıştır. Alınan posa miktarı arttıkça koroner kalp hastalığı ve buna bağlı oluşulabilecek risklerde azalma olduğu görülmüştür. Posa uzun süre doygunluk hissi yaratıp besin alımını azalttığı için kandaki kolesterol yağlarını düşürücü etki yapar kanser yapıcı zararlı maddelerin bağırsakta kalma süresini kısaltır ve bağırsak duvarı ile temasını azaltır. Bu sayede de kanserden korunmada faydalı olur. 
  
-Hergün belirli miktarda tüketilirse prostat kanserinin önlenmesine yardımcıdır.

iyibilgi, 14/03/2012

Çinko, fosfor, E vitamini ve daha pek çok besin değeri ihtiva eder. Ayrıca, yapılan son araştırmalar kabak çekirdeğinin hayati önem taşıyan bir amino asit olan arginin içerdiğini de göstermiştir.

Kabak çekirdeğinde tavuk etindekinden 4 kat daha fazla arginin vardır.

Arginin;

-Kalp ve damar sağlığı
-Ektra yağların depolanmasının azaltılması
-Beyindeki aktivitelerin hızlandırılması
-Üreme organlarının sağlığı
-Yaraların çabuk iyileşmesi

için gereklidir.

Ayrıca kabak çekirdeği çok etkili bir antidepresandır.

Afrodizyak etkisi

Kabak çekirdeğinde testesteron üretimi için gerekli bir madde olan çinko bulunur. Çinko kadınların libidosunu da arttıran bir mineraldir. Omega-3 yağ asitlerinin de bol bulunduğu kabak çekirdeği, cinsel sağlık üzerinde önemli bir rol oynayan hormon benzeri maddelerin salgılanmasında etkilidir. Kabak çekirdeği üreme organlarının sağlığını düzenler, doğurganlığı ve libidoyu arttırır.

mlliiyet, 15/07/2011


Untitled Document Untitled Document


anasayfa|bitkiler|vitaminler|mineraller|sağlıklı yaşam|haberler|ilk yardım|hastalıklar|site haritası|arama|e-mail

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.


Lokman Hekim'den Uyarı
Bu Site'nin amacı, "Giriş Yazısı" nda açıklanmıştır.Amaç ticari olmadığı gibi; tıbbi teşhis, tedavi ve reçete önermekte değildir.Aksine bu bilgilerin kullanımı, ilgili tıbbi uzmanın tavsiye ve onayını gerektirmektedir. Bu Site'yi ziyaret eden okuyucuların "Giriş Yazısı" nı dikkatle okumalarını ve bu bilgilerin kullanım sorumluluğunun kendilerine ait olduğunu unutmamalarını önemle hatırlatırız.

Untitled Document