Untitled Document
Untitled Document
Untitled Document
Site İçi Arama
 
Untitled Document
 
 
 
anal fissür
bebeklerde pişik
hemoroid
kabızlık
Kadınlarda Mantar Enfeksiyonu
Kadınlarda Vajinal Akıntı
kusma
site haritası

 


Kakaonun Faydaları

Untitled Document

 

yaklasansaat.com
 
 

 

 

Kakao, Elma ve Çay IQ limitini Artırıyor

Yapılan araştırmalarda; kakaonun ve çikolatanın beynin kapasitesini artırdığı kanıtlandı. Kakao dışında; içinde flavanol bulunan elma ve çayda zekayı açıyor.

İtalya'daki L'Aquila Üniversitesi'ndeki bilim adamları; hafif bilişsel bozukluğu olan ve Alzheimer hastası 90 kişinin, sekiz hafta boyunca orta ve yüksek dozda flavanol içeren kakaolu içecekler içmesini sağladı. Ardından katılımcılara görsel-sözel zekalarını ve dikkatlerini ölçmek için üç ayrı test uygulandı. 

BEYNE FAZLA OKSİJEN GİDİYOR 

Deney sonunda; fazla miktarda flavanol içeren kakaoyu tüketen kişilerde, beyin işlevinin daha seri olduğu gözlemlendi. Yapılan araştırmalar; kakaonun yapısında bulunan ve flavonol grubundan olan epikateşin maddesinin; kan akışını hızlandırarak beyne daha fazla oksijen gitmesini sağladığını gösteriyor. Bu madde; kakaonun dışında elma ve çayda da bulunuyor. Araştırma sonuçlarına ulaşmak için kişinin günde 10-20 parça çikolata tüketmesi gerekiyor. 

Doç. Dr. Serdar Dağ (Nörolog)
Etkisi kalıcı değil sindirilince geçer
Kakao gibi içecekler, beyinde uyarıcı etki yaparak dikkatimizi toplamamıza yardımcı olur. Uykunun yaptığı sersemliği yok eder ama bu kalıcı bir etki değildir. Etki, bu maddenin sindirilmesi ile kaybolur. Tedavi etmez ama konsantrasyonu artırır. 

Uzm. Dr. Mehmet Yavuz (Nörolog)
ÇAYINIZI ŞEKER YERİNE ÇİKOLATA İLE İÇİN!
Çay, kahve, kakao ve çikolata; hafızayı güçlendirme, dikkat ve algıyı yükseltme anlamında çok güçlü faydaları olan gıdalardır. Kakao ve çikolata; hem kendinizi iyi hissetmenizi sağlayan psikoaktif maddeler barındırır, hem de güçlü antioksidan maddeler içerir. Bu arada düzenli olarak çikolata ve kakao tüketen insanların; bir yıl daha fazla yaşadıkları iddia edilmektedir. Çikolata ve kakao; mutluluk hormonu olan serotonini de aktive eder. Çayınızı şekerle değil, çikolata ile içmenizi tavsiye ederim. Bu, beyin ve beden sağlığınız için muhteşem bir karışım olacaktır. Tek olumsuz nokta; vücuda fazla kalori alınmasıdır. Şeker ve kilo problemi olanlar dikkatli olmalı. 

sabah, 19/3/2013

Belleğin İlacı Kakao

Günlük belirli oranda tüketilen kakaodan elde edilen flavanol adlı maddenin yaşlanmaya bağlı olarak ortaya çıkan hafıza kaybı sorununu giderebileceği belirlendi.

ABD'de, araştırmayı yürüten uzmanlardan Dr. Adam M. Brickman "Yaşları 50 ila 69 olan 37 sağlıklı hasta üzerinde 3 ay süren araştırmada bir gruba günde 900 miligram yüksek flavanol, diğer gruba ise günde 10 miligramlık düşük flavanol içeren diyet uygulandı. Araştırmanın sonunda yüksek flavanol takviyesi alan grubun önemli ölçüde başarılı olduğu görüldü" dedi. 

HAFIZALAR GENÇLEŞTİ 
Araştırma ekibinin kıdemli üyesi Nöroloji Profesörü Scott. A. Small, bellek testine ilişkin yaptığı açıklamada, "Çalışmanın başında 60 yaşındaki kişilerin hafıza özelliklerini taşıyan katılımcıların hafızaları 3 ay sonunda 30-40 yaş hafızasına erişti. Bellekler 10-20 yaş gençleşti" şeklinde konuştu. Dr. Brickman, "Katılımcıların beyinlerini görüntülediğimiz zaman flavanol içeren içecekler tüketen katılımcıların beynindeki gyruz dentatus bölgesinin fonksiyonları üzerinde fark edilebilecek değişiklikler olduğunu gördük. Kakao hafızayı geliştirmede bulunulmaz bir besin" açıklamasında bulundu.

takvim, 29 Ekim 2014,

Kakaonun Bitkisel Tanımı ve Faydaları

Kakao (Theobroma cacao), 4-8 metre boyunda ebegümecigiller (Malvaceae) familyasından çikolata yapımında kullanılan bir bitki türü.

Doğal yetişme alanı Güney Amerika, Batı Afrika, Batı Hint adaları olmakla beraber, Tropiklerin genelinde yetiştirilmektedir. Thebromin adlı bir alkaloit eldesinde ve kakao yağı eldesinde kullanıldığı gibi, kakaonun tohumları da çikolata yapımında kullanılmaktadır.

Kakao ağacının tohumları ya hemen ya da bir süre sonra mayanlandırılır ve ardından kurutulur. Böylece tohumun acı lezzeti kaybolur ve hoş bir koku meydana gelir. Bu taneler kavurulurak, un haline getirilip yağı alınır. Sonra yeniden öğütülerek, toz halindeki kakao elde edilir. Kakao, sütle karışıtırılıp içilir, ayrıca yağı alınmamış kakao tohumlarından çikolata yapılır.
-wikipedia

YAYGIN ADI: Kakao, çikolata
LATİNCE ADI: Theobroma cacao
FAMİLYASI: Sterculiaccae
KULLANILAN BOLUMU: Çekirdeği

Gövdesi düğümlü her dönem yeşil kakao ağacının boyu 8 metreyi aşabilir. Pembe ya da krem rengi çiçekleri doğrudan gövdeden çıkar. Rengi sarı, kırmızımsı mor ve kahverengi arasında değişebilen meyvesi, her biri 25 kadar çekirdek içeren kapsüller halinde büyür. Anavatanı, Meksika ve Orta Amerika'dır. Tropik bölgelerde yetiştirilir.

Kakao yağı merhemlerde, cilt yumuşatıcılarında ve lokal kozmetik preparatlarda kullanımı yaygındır.

Orta Amerikalılar kakaoyu asırlarca hamilelik ve doğum ağrılarında, ateş ve öksürük tedavisinde kullanmışlardır. Kakaonun ana alkaloiti olan teobrominin etkisi kafeininkine benzer; kasları, kalbi ve böbrekleri uyarır.

Bu alkoloit, astımı tedavi eden teofılin ile yalandan ilintilidir. Buna bağlı olarak hem teobromin, hem de kafein akciğer bronşlarını açarak nezleye bağlı tıkanıklığı hafifletir. Teobromin sindirim sistemindeki düz kasları da gevşetir. Kakao ayrıca idrar söktürücü, bronş açıcı ve damar genişletici etkisi olan metilksantinleri içerir.

bitkiseldiyet, 26/08/2009

Kakao Beyne Oksijen Gitmesini Sağlıyor

Kakaoda bulunan "flavanol"ün, beyine daha fazla oksijen gitmesini sağladığı belirlendi.

Amerikan Bilimsel Gelişmeler Derneği'nin yıllık toplantısında bir rapor sunan Nottingham Üniversitesi'nden Ian MacDonald, bir antioksidan olan ve kakao çekirdeğinde bulunan Flavanol'ün, beyine fazla oksijen gitmesini sağlamasının, ileri yaşlardaki bellek sorunlarını azalttığını söyledi.

Harward Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden Norman Hollenberg de, Panama'daki Kızılderili kabilesi "Cuna"lar üzerinde yapılan incelemelerde, kakaonun doğal biçimini tüketmelerinden ötürü benzer sağlık işaretleri gözlendiğini bildirdi.

Çikolatanın tatlı bir gıda olmasından ötürü ortaya çıkan kalori sorunundan ötürü, yoğun çikolata tüketimi tavsiye edilmiyor, kakao öneriliyor. Ancak kakaoların büyük bölümü de, verdiği keskin tattan ötürü, flavanol düzeyi azaltılarak piyasaya sürülüyor.

Bu nedenle yurtdışındaki kimi firmalar, flavanol içeriği yüksek siyah çikolataları piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

genetikbilimi,13/03/2007

Kakao, Kötü Kolesterolü Düşürüyor

ABD'li araştırmacılar, kakao ve siyah çikolatada bulunan flavonoid maddesinin LDL'nin oksidasyonunu önleyerek damar hastalıkları riskini azalttığını belirtti.

Kakao ve siyah çikolata tüketenlerin kan plazmalarında inceleme yapan araştırmacılar, iyi kolesterolün (HDL) ise yüzde 4 oranında yükseldiğini gözledi.

Kakao ve siyah çikolatada, siyah çay, elma, baklagiller, portakal ve üzüm suyundan daha fazla flavonoid bulunduğuna işaret eden uzmanlar, kakao ve çikolatanın yüksek oranda yağ ve şekerle alınmamasına dikkat edilmesi gerektiğini kaydediyor.

Çikolata ve kakaolu yiyeceklerin anti-kanserojen etkiyi de artırdığına işaret eden uzmanlar, flavonoid maddesinin çikolata ve kakaonun yanı sıra çay, meyve ve sebzelerden de alınabileceğini, böylece kalp hastalıkları riskinin de azaltılabileceğini söyledi.

 


Untitled Document Untitled Document


anasayfa|bitkiler|vitaminler|mineraller|sağlıklı yaşam|haberler|ilk yardım|hastalıklar|site haritası|arama|e-mail

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.


Lokman Hekim'den Uyarı
Bu Site'nin amacı, "Giriş Yazısı" nda açıklanmıştır.Amaç ticari olmadığı gibi; tıbbi teşhis, tedavi ve reçete önermekte değildir.Aksine bu bilgilerin kullanımı, ilgili tıbbi uzmanın tavsiye ve onayını gerektirmektedir. Bu Site'yi ziyaret eden okuyucuların "Giriş Yazısı" nı dikkatle okumalarını ve bu bilgilerin kullanım sorumluluğunun kendilerine ait olduğunu unutmamalarını önemle hatırlatırız.

Untitled Document