Untitled Document
Untitled Document
Untitled Document
Site İçi Arama
 
Untitled Document
 
 
 
anal fissür
bebeklerde pişik
hemoroid
kabızlık
Kadınlarda Mantar Enfeksiyonu
Kadınlarda Vajinal Akıntı
kusma
site haritası

 


Kanser Genelde Belirti Veriyor

Untitled Document

 

yaklasansaat.com
 
 

 

 

Sigara, alkol kullanımı, uzun süre güneş altında bulunma, aşırı dozda röntgen ışını ve radyasyona maruz kalma, bazı kimyasal maddeler, hava kirliliği ve kötü beslenme alışkanlığının kanser nedenleri olduğu hatırlatıldı.

Gaziantep Sağlık Müdürü Dr. İbrahim Yener, kanserin birçok belirtisinin bulunduğunu belirterek, "Kanser bir belirti vermeden de ortaya çıkabilir. Ancak, bireyler bazı belirtileri dikkate alırlarsa, tedavi şanslarını olabildiğince yükseltebilirler" dedi.

 Kanser, nedeni bilinen ölümler arasında ikinci sırada yer alıp, öldürücü olması, bıraktığı sakatlıklar ve tedavideki yüksek maliyetler nedeniyle de ülke ekonomisi ve iş gücünde önemli kayıplara neden olmaktadır.

Kanserin, normal yapısı değişmiş hücrelerin, kontrolsüz şekilde çevre dokularında hızla çoğalmasıyla ortaya çıkan bir hastalıktır.  Vücudun tüm doku ve organlarında kanser gelişebilir.

Ortaya çıktıkları bölgeden çevresine yayılan, kan ve lenf damarları ile uzak organlara giderek orada da hastalık yapan tümörlere kötü huylu tümörler veya kanser denir.

Türkiyede ölüm nedenleri arasında erişkinlerde kalp ve damar hastalıklarından sonra ikinci sırada yer alan kanser, 1-14 yaş arası çocuklarda ise dördüncü sırayı alıyor.

Erişkin erkeklerde akciğer-bronş, lenfoma-lösemi, mide-bağırsak ve prostat, erişkin kadınlarda meme, uterus, lenfoma-lösemi, bronş-akciğer, çocuklarda ise lösemi, lenfoma ve beyin kanserleri sık görülüyor.

NEDENLERİ

Sigara, alkol kullanımı, uzun süre güneş altında bulunma, aşırı dozda röntgen ışını ve radyasyona maruz kalma, bazı kimyasal maddeler, hava kirliliği ve kötü beslenme alışkanlığı kanser nedenleridir.

 BELİRTİLERİ

İnsanlar kendilerinde; ani ve hızlı kilo kaybı, ciltte uzun süreli kapanmayan yaralar, uzun süren ses kısıklığı veya öksürük, siğil veya benlerin hızla büyüyerek değişiklik göstermesi, devamlı hazımsızlık veya yutkunma zorluğu, beklenmeyen kanamalar, meme veya başka bir organda el ile hissedilen şişlik ve dışkılama alışkanlıklarındaki değişiklikler görünce, bir hekime başvurmayı ihmal etmemeli.

Kanserde erken tanı tedavi şansını artırır, tedaviyi kolaylaştırır, doku ve organ kaybını önler.


 


Untitled Document Untitled Document


anasayfa|bitkiler|vitaminler|mineraller|sağlıklı yaşam|haberler|ilk yardım|hastalıklar|site haritası|arama|e-mail

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.


Lokman Hekim'den Uyarı
Bu Site'nin amacı, "Giriş Yazısı" nda açıklanmıştır.Amaç ticari olmadığı gibi; tıbbi teşhis, tedavi ve reçete önermekte değildir.Aksine bu bilgilerin kullanımı, ilgili tıbbi uzmanın tavsiye ve onayını gerektirmektedir. Bu Site'yi ziyaret eden okuyucuların "Giriş Yazısı" nı dikkatle okumalarını ve bu bilgilerin kullanım sorumluluğunun kendilerine ait olduğunu unutmamalarını önemle hatırlatırız.

Untitled Document