Untitled Document
Untitled Document
Untitled Document
Site İçi Arama
 
Untitled Document
 
 
 
anal fissür
bebeklerde pişik
hemoroid
kabızlık
Kadınlarda Mantar Enfeksiyonu
Kadınlarda Vajinal Akıntı
kusma
site haritası

 


Kırtasiyede BÜYÜK TEHLİKE...

Untitled Document

 

yaklasansaat.com
 
 

 

 

Her okul döneminde çocukların düşlerini süsleyen, okul stresini artıran kokulu silgiler, birbirinden ilginç kalemler ve rengarenk kırtasiye malzemeleri aslında çocukların sağlığını bozabilen tehlikeler içeriyor.

Kırtasiye malzemeleri o kadar çekici ki, sadece çocuklar değil, biz büyükler de o renkli dünyanın atmosferine kapılıyoruz. Ne var ki bütün güzelliklik ve albenisine rağmen bu malzemeler çocuklar için tehlike arzediyor.

Kansorejen etkisi var

Memorial Hastanesi Klinik Laboratuvarlar Bölümü’nden Biyokimya Uzmanı Dr. Nilgün Tekkeşin, “Son derece toksik etkileri olduğu bilinmesine karşın, aşırı dozda bu kimyasallara (fitalatlar, azor, kanserojen, alerjen boyamaddeleri, ağırmetaller, formaldehit)maruz kalmanın sonuçları da üzücü olabilir” dedi. Bünyesi hassas bazı çocuklarda deride döküntüleri tarzında alerjik reaksiyonların gelişip, solunumsıkıntısı yapabildiğine de dikkat çeken Dr. Tekkeşin sözlerini şöyle sürdürdü:

“Şüphelenilen bu ürünün uzaklaştırması sonucu bulgular ortadan kaybolmaktadır. Özellikle azor boya maddelerinin bu ürünlerde kullanılması sonucu kansorejen etkiler ortaya çıkabilir. Bu tür boyalar suda kolayca çözüldüğü için terlemiş bir elle bile tutulduğunda kolayca ele geçer. Bebek veya çocuk bu oyuncakları ağzına götürdüğünde, boyalar da bir şekilde vücuduna geçmiş olur. Vücuda giren bumaddelerin zararlı etkilerinin ortadan kaldırılması karaciğerde olur ve ardından idrarla süzülerek atılır. Eğer yeterli atılımgerçekleşemezse, vücutta birikimi söz konusu olacaktır.”

Kokulu kırtasiye ürünlerini koklamanın, çocuklarda koklamaya dayalı bağımlılıkları pekiştirebildiğine de değinen Dr.Tekkeşin, şunları söyledi: ”Kokunun gün boyu sindiği kalemkutusunu keyifle koklayan çocuklar görülmektedir. Söz konusu maddelerin kanserojen etkisi uzun dönemde ortaya çıkabildiğinden, hayvansal deneylerde, özellikle mesane kanseri gelişiminde azor boyar türevlerinin etkili olduğu bilinmektedir.“

Ürünlerin üzerinde TSE damgası olmalı!

“Endişe duyulan durumlarda; hem bu ürünlerin satışını yapan kişilerin hem de velilerin gerekli incelemeleri yaptırması için doğru adreslere ulaşmaları yönünde bilgilendirilmeleri çok önemli” diyen Dr. Nilgün Tekkeşin şunları söyledi:” Bunun için her türlü harcamanın yapılması ger ekliliğine inanmalı ve bu kalite sorgulamalarını yürüten merkezlerce onanmış ürünler kullanılmalıdır. Bu sayede basit ve ucuz ürünler e olan talebin de azalması sağlanarak, çocukların sağlığı ile oynanmasının önüne geçilebilir. Kırtasiye malzemesi alırken mutlaka TSE damgalı ve yaş grubuna uygun ürünler tercih edilmelidir."

Albenili kalem ve silgilerdeki tehlike!

Piyasaya çeşitli şekiller de giren ve özellikle de Uzakdoğu kökenli olan ucuz ve kalitesiz boya, oyun hamuru, kokulu silgi gibi kırtasiye malzemeleri, abartılmış “albeni” özellikleri nedeniyle bilinçsizce tüketiliyor. Beslenme çantaları ve suluklar da eğer kalitesiz ise bu anlamda risk taşıyor. Okul öncesi ve ilköğr etim çağındaki çocukların genelde bilinçsizce kullandıkları kırtasiye malzemelerini ağızlarına götürüp, elleriyle gözlerini ovaladığına da vurgu yapan Dr. Tekkeşin, “Oysa hangi maddeden üretildiği belli olmayan bu ürünlerde yer alan boyar ve uçucu kimyasal maddeler çocukların sağlığı için büyük bir risk oluşturmaktadır” dedi.

bugün, 11/09/2011

Kokulu Kırtasiye Malzemeleri Kanserojen Etkili

Çocukların çok sevdiği kokulu kalem ve silgiler tehlike saçıyor. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Recep Akdur, aileleri kokulu kalem, silgi, yapıştırıcı, resim boyaları ve beyaz tahta kalemlerinin tehlikeleri konusunda uyardı.

Kırtasiye malzemelerindeki "gizli tehlikeye" dikkat edilmesi gerekir. Kokulu kalem ve silgiler çocuklar için tehlikelidir. Kokulu kırtasiye malzemelerindeki kokuları bize ulaştıran çözücüler sağlığa zararlıdır. Bu bebeple anne ve babalar çocuklarına kesinlikle kokulu kalem ve silgi almamalıdır.

Organik çözücü içeren yapıştırıcılar konusunda da aileleri uyaran Akdur, sağlığa zararlı ve alışkanlık yapan "xylol, toluol, hexol ve tiner gibi organik çözücüleri (solvent bazlı)" içinde barındıran yapıştırıcılar alınmaması gerekir. Bu yapıştırıcıların yerine suda çözünen maddelerden yapılmış (su bazlı) yapıştırıcılar tercih edilmelidir. Anne-babalar çocuklarına yapıştırıcı alırken mutlaka incelemeli ve üzerinde 'su bazlı olduğuna' dair bilgi aramalıdırlar.

İçinde çözücü olarak etilasetat ve ksilen (xylene) bulunan beyaz tahta kalemlerinin kullanılması öğretmenlerin ve öğrencilerin sağlığını tehdit etmektedir. Etilasetat ve ksilende çözülmüş boyalardan yapılmış beyaz tahta kalemleri kullanılmamalıdır. Beyaz tahta kalemi alırken, üzerinde 'alkolde çözülmüş boyadan yapılmış (alkol bazlı)' olduğuna ilişkin bilgi ya da 'sağlığa zararlı madde içermediğine' dair uyarı aranmalıdır.

Boya ve renkli kalemlerin üretiminde kullanılan "azo boyaları" da kanserojenlidir. Bu nedenle boya ve kalem alırken üzerinde 'azo boyası' içermediğine ilişkin bilgi ve not olup olmadığına dikkat etmeliler. Satın alınan malda TSE ve CE damgalı ürünler tercih edilmeli.

zaman,01/09/2007


Untitled Document Untitled Document


anasayfa|bitkiler|vitaminler|mineraller|sağlıklı yaşam|haberler|ilk yardım|hastalıklar|site haritası|arama|e-mail

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.


Lokman Hekim'den Uyarı
Bu Site'nin amacı, "Giriş Yazısı" nda açıklanmıştır.Amaç ticari olmadığı gibi; tıbbi teşhis, tedavi ve reçete önermekte değildir.Aksine bu bilgilerin kullanımı, ilgili tıbbi uzmanın tavsiye ve onayını gerektirmektedir. Bu Site'yi ziyaret eden okuyucuların "Giriş Yazısı" nı dikkatle okumalarını ve bu bilgilerin kullanım sorumluluğunun kendilerine ait olduğunu unutmamalarını önemle hatırlatırız.

Untitled Document