Untitled Document
Untitled Document
Untitled Document
Site İçi Arama
 
Untitled Document
 
 
 
anal fissür
bebeklerde pişik
hemoroid
kabızlık
Kadınlarda Mantar Enfeksiyonu
Kadınlarda Vajinal Akıntı
kusma
site haritası

 


Mantar Besleyici ve Zehirli Bir Gıdadır

 

Bunamaya karşı mantar

Singapur Üniversitesi’nden bilim insanları 6 yıl süren bir araştırma yaptı.

Yapılan araştırmalarına göre; haftada iki kez mantartüketmek bunama riskinin yarı yarıya düşmesinde etkili oluyor.

İki porsiyon mantar 300 grama denk geliyor.

FAYDALARI

Kolesterol seviyesini düşürür.

Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Doğal bir antioksidan kaynağıdır.

posta.27 Mart 2019

 

Mantarın Faydaları

Diyetinize yeterli miktarda vitamin ve mineral eklemenin yolu, renkli meyve ve sebzeleri çeşitlendirmektir. Genellikle beyaz olan yenilebilir mantarların da önemi ispatlanmıştır.

Tam, işlenmemiş gıdaların, mantar gibi tüketiminin artması, obezite , diyabet ve kalp hastalıkları riskini azalttığı bilinmektedir. Mantarın türlerine göre de faydaları bulunmaktadır.

Kanseri önler, D vitamini ihtiyacını karşılar

Mantarlar, havuç, domates, yeşil ve kırmızıbiber, kabak , yeşil fasulye, kabak ve diğer bütün gıdalar gibi antioksidanlar açısından yüksektir. Antioksidanlar, potansiyel olarak kansere yol açan bir kişinin vücut hücrelerine zarar verebilecek bir tür kimyasal olan serbest radikallerden kurtulan kimyasallardır.

Selenyum , birçok meyve ve sebzede bulunmayan fakat mantarlarda bulunan bir mineraldir. Karaciğer enzim fonksiyonunda rol oynar ve vücuttaki bazı kansere neden olan bileşiklerin detoksifiye edilmesine yardımcı olur. Ek olarak, selenyum iltihaplanmayı önler ve aynı zamanda tümör büyüme oranlarını azaltır.

Mantarda yer alan bol miktarda D vitamini hücre büyüme döngüsünün düzenlenmesine katkıda bulunur, kanser hücrelerinin büyümesini inhibe eder.
Taze kesilmiş mantarları güneşe yerleştirmek vitamin D içeriğini önemli ölçüde arttırır . Böylece DNA içinde mutasyon kanser hücrelerinin oluşumunu engelleyerek, DNA sentezi ve onarımında önemli bir rol oynar.

Diyabet riskini azaltır

Yapaılan araştırmalar, yüksek lifli gıdalarla beslenen kişilerin düşük kan şekeri seviyesine sahip olduğunu göstermiştir.

Mantarlarda da lif miktarı yüksektir. Bir tabak ızgara portabella mantarı ve bir tabak tavada kızartılmış shiitake mantarı her ikisi de yaklaşık 3 gram lif sağlamaya yardımcı olur.
Lif ayrıca sindirim sistemine yarar sağlar ve kalp hastalığı ve metabolik sendrom riskini azaltır.

Kalp hastalıklarını engeller

Mantarlarda yer alan lif, potasyum ve C vitamini içeriği kardiyovasküler sağlığa da katkıda bulunur. Potasyum ve sodyum, tansiyonu düzenlemeye yardımcı olur. Potasyum ve düşük sodyum içeren mantarlar kan basıncını düşürmeye ve yüksek tansiyon ve kardiyovasküler hastalık riskini azaltmaya yardımcı olur .

Kilo vermeye yardımcı olur

Yapılan çalışmalar, mantarların düşük kalorili ve besleyici bir gıda olduğu için, et yerine tüketilmesi gereken en uygun gıda olduğunu ortaya çıkarmıştır. Haftada birkaç kez mantar yemek, sağlıklı bir vücut ağırlığı, daha az bel çevresi ve daha iyi genel sağlık ile bağlantılıdır.

D vitamini kaynağı

D vitamini en sağlıklı şekilde güneş ışığından elde edilir. Ancak bazı mantar türleri de D vitamini ihtiyacını karşılamaktadır. D vitamini eksikliği birçok insan için ciddi bir problemdir ve kalp hastalığından depresyona kadar her şeyle bağlantılıdır.

İstiridye mantarı tüketerek D vitamini ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

milliyet.6 Kas 2018

Mantar Güçlü bir Antioksidan

Vitamin ve mineral açısından zengin olan mantar, son yıllarda kanseri önleyen besinler

arasında ön plana çıkıyor. Ancak bilinçsiz tüketilen mantarın, zehirlenmeye hatta ölüme neden olduğunu unutmamak gerekiyor.

Bahar aylarında mantar zehirlenmelerinin arttığını ve zehirlenmelerin ölümle sonuçlanabileceğini söyleyen Ziraat Mühendisleri Odası Genel Başkanı Gökhan Günaydın, "Zehirli olan ve olmayan mantarlar arasındaki dış görünüş farkları, deneyim sahibi olmayanlar için ayırt edici özellikler değil, bu nedenle doğadan toplananların değil, kültür mantarlarının yenmesini öneriyoruz" diyor.
Taylight Sağlık Merkezi'nden Diyetisyen Berrin Yiğit ise zengin besin içeriği ile mantarın güçlü bir antioksidan kaynağı olduğuna dikkat çekiyor.


SELENYUM VE POTASYUMDAN ZENGİN

Mantar, başta göğüs olmak üzere pek çok kanserden koruyucu ve zengin bir içeriğe sahiptir.

Selenyum, vitamin B2, potasyum, pantetonik asit, bakır, niasin
ve fosfor kaynağı olan mantar, kanserin yanı sıra astım, romatizma ve kalp hastalıklarına da yatkınlığı azaltır.

HAFIZAYI GÜÇLENDİRİYOR
Günde 1 kase mantar tüketiminin migren ağrılarını da azalır. Çinkodan zengin olan mantar, bağışıklık sistemini güçlendirme, yara iyileştirme ve sağlıklı hücre bölünmesi gibi etkileri vardır.

Niasin
den zengin olan mantar türleri, Alzheimer ve yaşa bağlı bilişsel becerilerin azalmasını önlediği, ve güçlü bir antioksidan olduğu çalışmalarla kanıtlandı.

PİKNİK ALANLARINDAKİ MANTARLAR ZEHİRLEYEBİLİR
Türkiye'de 115 mantar cinsi ve 280 mantar türü bulunuyor. Yenilebilen mantarlar olan cüce kız, horoz ve kalıncanın doğal ortamında bulunan insanlar tarafından tanınıp ayırt edilebilmektedir.

Ancak zehirlenmeler genellikle mantarı tanımayan, mantar yeme alışkanlığı olmayan ve mantar yetişen ortamlara göçler sonucunda taşınan ailelerde ya da piknik yapanlarda oluyor.

Zehirli mantarlardan yapılan turşular nedeniyle de aylar sonra dahi zehirlenmeler olabilir.

ŞAPKALI BEYAZLARA DİKKAT
Türkiyedeki mantar zehirlenmelerinin en önemli kaynağını Amanita Phalloides denilen beyaz renkli, şapkalı ve 5-10 cm boyundaki mantar oluşturmaktadır.
Yuvarlak saplı olup, sapın tabanında Volva adı verilen şişkin bir kısım, şapkanın biraz altında ise Annulus denen zarımsı, sarkık bir oluşum bulunur. Zehirlenmeye amatoksinler adı verilen Siklopeptitler sebep olmaktadır.

BÖBREK YETMEZLİĞİ SONUCUNDA ÖLÜME NEDEN OLABİLİR
Zehirlenme belirtileri mantar yendikten 6 ile 24 saat sonra ortaya çıkıp üç evre halinde seyreder ve ciddi sonuçlar doğurabilir.

-İlk evrede bulantı, kusma, karın ağrısı, sulu ishal görülür.
- 72 saate kadar oluşan ikinci evrede aldatıcı iyileşme ortaya çıkmakla birlikte kan tablosu değerleri hızla bozulur.
-4 ve 7 gün arasında değişen üçüncü evre ise kişiyi karaciğer büyümesi, kan şekeri düşüklüğü, sarılık ve böbrek yetmezliği çerçevesinde ölüme götürebilir.

ZEHİRLİ MANTARI AYIRT ETMEK ZOR
Kültür mantarlarının zehirli değil, ancak uygun olmayan koşullarda saklanıp pazara sunulan mantarlarda mikroorganizmalar üremektedir. Bu mantarları tüketenlerde bulantı, karın ağrısı ve ishalle seyreden gıda zehirlenmesi tablosu görülür. Zehirli olan ve olmayan mantarlar arasındaki dış görünüş farkları, ise deneyim sahibi olmayan kişiler için ayırt edici özellikler değildir.

MANTAR ALMANIN PÜF NOKTALARI

-Mantar parlak rengini ve canlılığını yitirmemiş olmalı
-Belirli oranda nem içermeli ancak küf kokusu barındırmamalı
-Taze görünümlü, sıkı dokulu, temiz ve tombul olmalı
-Pörsümüş, üzerinde yumuşak dokular oluşmuş mantarlardan uzak durulmalı
-Bekledikçe mantarın rengi koyulaşır. Taze mantar almak istiyorsanız açık krem rengi ve beyaza yakın olanları tercih edlmeli
-Mantar, ağzı hafifçe kapatılmış, kahverengi karton veya bez torbalar ile cam kaplarda buzdolabında saklanmalıdır.

ntvmsnbc, 24/05/2007

Zehirli Mantarı Nasıl Anlarsınız?

Hatay Reyhanlı İlçe Tarım Müdür Vekili Hamza Sapar, yılın bu aylarında yoğun olarak görülen mantar zehirlenmelerine karşı vatandaşları uyardı.


Sapar, zehirli mantarın nasıl anlaşılacağını da belirtti: ''Krem renginde olan mantar, güneşte bekletildiğinde rengi koyulaşırsa zehirlidir.

Bu nedenle toplanan mantarlar bir saat güneşte bekletildikten sonra yenmeli.

Untitled Document Untitled Document


anasayfa|bitkiler|vitaminler|mineraller|sağlıklı yaşam|haberler|ilk yardım|hastalıklar|site haritası|arama|e-mail

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.


Lokman Hekim'den Uyarı
Bu Site'nin amacı, "Giriş Yazısı" nda açıklanmıştır.Amaç ticari olmadığı gibi; tıbbi teşhis, tedavi ve reçete önermekte değildir.Aksine bu bilgilerin kullanımı, ilgili tıbbi uzmanın tavsiye ve onayını gerektirmektedir. Bu Site'yi ziyaret eden okuyucuların "Giriş Yazısı" nı dikkatle okumalarını ve bu bilgilerin kullanım sorumluluğunun kendilerine ait olduğunu unutmamalarını önemle hatırlatırız.

Untitled Document