Untitled Document
Untitled Document
Untitled Document
Site İçi Arama
 
Untitled Document
 
 
 
anal fissür
bebeklerde pişik
hemoroid
kabızlık
Kadınlarda Mantar Enfeksiyonu
Kadınlarda Vajinal Akıntı
kusma
site haritası

 


Migren

Untitled Document

 

yaklasansaat.com
 
 

 

 

Migreni olanların genellikle titiz, dikkatli, aceleci, işlerini düzenli sürdürmek isteyen kişiler olduğu belirtildi.

Prof. Baki Göksan, migrenin vücutta meydana getirdiği değişikliklerle ilgili olarak şu açıklamaları yaptı:
Migren, ağrı öncesinde vücutta bir takım değişiklikler meydana getirir. Sadece ağrıyla sınırlı değil. Davranış değişiklikleri, yeni alışkanlıklar, idrara çıkma alışkanlığı, su içme alışkanlığında değişiklikler ortaya çıkar. Kişi çok su içmeye, çok idrara çıkmaya, aşırı neşeli olmaya, aşırı çevreyle ilişkisini kesme durumuna girme pozisyona gelebilir. Günlük yaşantısında daha baştan bir takım değişiklikler, migrenin habercisi olabilir.

Migren ağrısında özellik, ataklar şeklinde ortaya çıkmasıdır. Sıklıkla başın bir yarısını tutup, şiddetli bir ağrı, zonklama şekliyle olur. Bulantı ve kusma, sıklıkla bu ağrıya eşlik eder. Kişi bir takım uyarıcı faktörlerden, yani ışıktan, sesten, kokulardan rahatsızlık duyar. Hareket sırasında ağrının daha da artması ve günlük aktivitesini kısıtlar hale gelir. Genellikle bu ağrı atağı da yaklaşık bir gün kadar devam edebilir ve bir günlük süre içinde de kişi, günlük yaşantısını bloke etmek zorunda kalır.

MİGRENİ TETİKLEYENLER

Migren ağrısının tetikleyicileri ile baş etmenin ilk adımının bu faktörleri iyi tanımaktır. Bu faktörlerin başında, pek çok migrenli hastanın da bildiği gibi açlık gelir. Kan şekeri düşer, az uyku, çok uyku, stres, gerek bedensel gerekse ruhsal yorgunluklar, hanımlarda adet dönemlerindeki hormon al değişiklikler, migren ağrısını tetikleyebiliyor.

Kadınlar üzerinde yapılan araştırmalarda, egzersiz sırasında vücudun salgıladığı kimyasal maddelerin migreni tetiklediği görüldü. Spor yapan kişilerde ortaya çıkan nitrik oksitin kan damarlarını etkilediği ve damarlarda meydana gelen değişikliğin de migreni başlattığı öne sürülüyor. Uzmanlar, şimdi de nitrik oksit oranını düşürecek bir ilaç üzerinde çalışmaya başladı.

 


Untitled Document Untitled Document


anasayfa|bitkiler|vitaminler|mineraller|sağlıklı yaşam|haberler|ilk yardım|hastalıklar|site haritası|arama|e-mail

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.


Lokman Hekim'den Uyarı
Bu Site'nin amacı, "Giriş Yazısı" nda açıklanmıştır.Amaç ticari olmadığı gibi; tıbbi teşhis, tedavi ve reçete önermekte değildir.Aksine bu bilgilerin kullanımı, ilgili tıbbi uzmanın tavsiye ve onayını gerektirmektedir. Bu Site'yi ziyaret eden okuyucuların "Giriş Yazısı" nı dikkatle okumalarını ve bu bilgilerin kullanım sorumluluğunun kendilerine ait olduğunu unutmamalarını önemle hatırlatırız.

Untitled Document