Untitled Document
Untitled Document
Untitled Document
Site İçi Arama
 
Untitled Document
 
 
 
anal fissür
bebeklerde pişik
hemoroid
kabızlık
Kadınlarda Mantar Enfeksiyonu
Kadınlarda Vajinal Akıntı
kusma
site haritası

 


Mutfakta Yapılan Yanlışlar

Untitled Document

 

yaklasansaat.com
 
 

 

 

Pişmiş Sebzeler daha fazla vitamin içeriyor!

İngiliz bilim adamları çiğ sebzelerin pişmiş hallerinden daha yararlı olduğu iddiasını çürüttü. Gıda Araştırma Enstitüsü'nden uzmanlar en yararlı sebzelerin haşlanmış ve fırınlanmış şekliyle tüketilen sebzeler olduğunu kaydetti.

Havuç

Örneğin havucu çiğ yememizin pek de bir manası yoktur. Çünkü içerisindeki beta-karoteni haşlanmadığı takdirde alamayız. Dahası haşlanmış havuçtaki antioksidan içeriği çiğ olandan 3 kat daha fazladır.

Ispanak ve Brokoli

Pişmiş ıspanak ve brokoli de çiğ formdakinden çok daha sağlıklıdır. İçerdiği karotenoit miktarı %30 daha fazladır. Çiğ halinde ise sadece %3 karotenoit bulunur.

Domates

Haşlanmış ve fırınlanmış domates çok daha faydalıdır. Çünkü ısıtma işlemi domatesin içerisindeki likopenin vücut tarafından alınmasını kolaylaştırır. Likopen, kan damarları sorunları ve kanser riskinin azaltılmasında öenmli rol üstlenen bir antioksidandır.

Sebzeleri fırınlayın

Sebzeleri fırında pişirmek tadını en çok korumaya yardımcı olan pişirme yöntemidir. Sürekli fırınlama imkanının yoksa haşlamak da aynı lezzet ve vitamini almanıza yardımcı olacaktır.

milliyet, 09/06/2011

Sütü Fazla Kaynatmayın

Makarnayı bol suyla haşlamak, yağları sıcakta saklamak, salata malzemelerini çok küçük doğramak besin değerini düşürüyor...

Diyetisyen Şeniz Gökçe, "Yemek yaparken bazı kurallara uyulmadığında besin değeri yüzde 100 iken yüzde 20'ye kadar iniyor" dedi.

DİKKAT ETMEMİZ GEREKEN NOKTALAR
  Eti ızgara yaparken çok yüksek ısı kullanılmamalı. Eti ateşte uzun süreli ve evirip çevirmeden pişirmek gerekiyor. Çok fazla evirip çevirmek protein kaybına neden oluyor.
Sütü fazla kaynatmamak gerekiyor. Uzun süreli kaynatma sütün protein yapısını bozar. Vücuda fazla bir yararı olmaz. Sütle yapılan tatlılarda da şeker en son ilave edilmeli. Şeker, erken konulduğunda sütün içindeki protein yapısını bozuyor.

Kuru baklagiller pişirildiğinde, haşlama suyu dökülmemeli. Kuru fasulye ve nohudu bir gece önceden suda bekletmek gaz yapıcı özelliğini ortadan kaldırır.

Makarnayı suyunu çektirerek pişirmek gerekiyor. B grubu vitaminleri var. Kaynatıldığında B vitamini suya geçiyor. Suya geçtiği için vitamin değeri kalmıyor. Bunun için makarnayı pilav gibi suyunu çektirerek pişirmek en iyisidir.

Sebzeleri doğradıktan sonra uzun süre bekletmemek lazım. İçindeki vitaminler ısıya ve ışığa dayanıksızdır. Doğrar doğramaz hemen pişirmek gerekiyor. Salataları anında doğrayıp tüketmek gerekiyor. Salata yapılırken küçük doğranması da besin değerini düşürüyor. İri doğranması daha faydalı olur. Ayrıca, yıkandıktan sonra doğranmalı.

Her yemeğin bir pişirme süresi vardır. Çok fazla pişirmek faydalı değil.

Yumurtayı fazla haşlarsanız, protein yapısı bozulur. Yumurtayı 3 ile 5 dakika arasında haşlamak yeterlidir.
Yemek pişirildiğinde tencerenin kapağı kapalı tutulmalı. Çünkü buharlaşma yoluyla vitamin değeri düşüyor.
Pasta yaparken, hazırlanan karışımı çok fazla çırpmamak lazım. Fazla çırpıldığında protein ve besin değeri yok oluyor.

Patates kabuğuyla haşlanmalı ve meyveler kabuğuyla tüketilmeli.

Patates ve soğan ışıksız ortamlarda, tahıllar cam kavanozda saklanmalı.

Kızartmalar fritözde yapılmamalı. Kızartma yağı ne kadar çok beklerse, yapılarındaki bağlar kırılır ve farklı maddeler ortaya çıkar. Bu maddeler de kansere yol açabilir. Kızartma yağını birden fazla kullanmamak gerekiyor.
Yağları ışıklı yerlerde ve madeni kaplarda ve sıcakta saklamamak gerekiyor.

Etler, parçalara ayrılarak ve üzeri kaplanarak saklanmalı.

 


Untitled Document Untitled Document


anasayfa|bitkiler|vitaminler|mineraller|sağlıklı yaşam|haberler|ilk yardım|hastalıklar|site haritası|arama|e-mail

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.


Lokman Hekim'den Uyarı
Bu Site'nin amacı, "Giriş Yazısı" nda açıklanmıştır.Amaç ticari olmadığı gibi; tıbbi teşhis, tedavi ve reçete önermekte değildir.Aksine bu bilgilerin kullanımı, ilgili tıbbi uzmanın tavsiye ve onayını gerektirmektedir. Bu Site'yi ziyaret eden okuyucuların "Giriş Yazısı" nı dikkatle okumalarını ve bu bilgilerin kullanım sorumluluğunun kendilerine ait olduğunu unutmamalarını önemle hatırlatırız.

Untitled Document