Untitled Document
Untitled Document
Untitled Document
Site İçi Arama
 
Untitled Document
 
 
 
anal fissür
bebeklerde pişik
hemoroid
kabızlık
Kadınlarda Mantar Enfeksiyonu
Kadınlarda Vajinal Akıntı
kusma
site haritası

 


Öksürüğün Tedavis ve Öksürük İlaçları

Untitled Document

 

yaklasansaat.com
 
 

 

 

Geçmeyen Öksürük

Bademcik iltihabı, boğmaca ve astım gibi çok sayıda nedenden kaynaklanan öksürük, soluk borusunda tahrişe neden oluyor.

KEKİK: Bir çay fincanı kaynar suya ince kıyılmış bir çay kaşığı kekik katıp demleniP, içilir.

TOZ TARÇIN-KARABİBER: Bir çay fincanı kaynar suya birer çay kaşığı toz tarçın ve karabiber katıp kısa süre demlenir. Daha sonra süzülüp günde 2 kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.

AYVA ÇEKİRDEĞİ: Bir litre suya 2 avuç ayva çekirdeği koyulur. Su yarım litreye düşene kadar kaynatılır. Süzülüp günde 3 kez bir fincan içilir.

SOĞAN:Küçük parçalara bölünmüş bir avuç kuru soğanı bir litre suda kaynatılır. Daha sonra süzülüp içine bal karıştırarak günde 3 öğün birer çay fincanı içilir.

HÜNNAP: Bir litre suya iki avuç hünnap konulup kaynatılır. Süzülerek sabah- akşam bir fincan içilir.

ŞALGAM SUYU: Mikserden geçirdiğiniz şalgamın suyunu alınır. Bu suya bir çorba kaşığı bal ilave edilir. Günde 2 kez birer çorba kaşığı içilir.

REZENE: Bir çay fincanı kaynar suya ince kıyılmış bir çay kaşığı rezene katıp demlenir. Süzüp günde 2 kez birer çay fincanı içilir.

KURU İNCİR: Bir litre suda 4 kuru incir ve bir fincan meyan kökü kaynatılır. Süzülüp 3 öğün içilir.


Takvim, 10/11/2016

Öksürük İlacı: Su

Astım, faranjit, geniz akıntısı, kalp yetmezliği, grip ve nezle gibi hastalıklarda ortaya çıkan öksürüğün doğal ilacı bulundu. Memorial Şişli Hastanesi Göğüs Hastalıkları Bölümü'nden Dr. Füsun Soysal, en etkili öksürük şurubunun günde 2.5 litre su tüketimi olduğunu söyledi. 

'SENELER SÜRER' 
Öksürüğün, vücudun bir savunması olduğunu ifade eden Soysal, "Üç hafta ve daha uzun süren öksürükler kronik öksürük olarak kabul edilir. Kronik öksürükler bazen seneler sürebilir. Şiddetli öksürük, krizlere neden olmaktadır. Bu ataklar; bazen baş ağrısı, baş dönmesi hatta bayılma ile sonuçlanabilir" dedi.

Dr. Soysal, öksürüğe iyi gelen yiyecek ve içecekler hakkında da bilgi verdi. Soysal, "Öksürükleri yumuşatmak amacıyla sütün içerisine bal karıştırmak veya balın içerisine karabiber atmak yararlı olabilir.

Bunun yanında, en etkili öksürük şurubunun günde 2-2.5 litre su tüketimi olduğu unutulmamalıdır" ifadesini kullandı. 

takvim, 17/12/2013

Öksürük ve Öksürük İçin Bitkisel Tedavi

Solunum düzensizliklerini gidermek için birçok bitkisel ev tedavisi bulunmaktadır

Öksürük üretimini desteklemek için güçlü balgam söktürücüler; ısrar eden kuru ve gıdıklayan öksürükleri hafifletmek için öksürük önleyici ilaçlar; tahriş olmuş mukus zarlarını yumuşatmak için yatıştırıcılar ve enfeksiyonla savaşmak için antibakteriyeller.

Öksürük, nefes borusunda, toz ya da enfeksiyonu takiben oluşan aşırı balgama kadar, herhangi bir tıkanıklığa karşı doğal bir tepkidir. Devam eden öksürükler ciddi bir rahatsızlığın belirtisi olabilir. Eğer öksürürken kan veya kanlı balgam gelirse doktora görünün.

Bitkileri sade halde veya çaylarda, şuruplarda ya da tentürlerde karışım halinde kullanın. Sarımsak, kekik ve zulfaotu antibakteriyel ürünlerdir ve öksürük tedavilerinde kullanılabilir.

Söktürücü Bitkisel Tedavi
Balgam söktürücü ilaçlar konjestif durumlarda, öksürüğü artırmak ve balgamı temizlemek için kullanılır. Belesan yağı, kanotu, farekulağı, bozot, çuhaçiçeği, kokulu menekşe ve andızotu balgam söktürücüdürler. Enfeksiyonlu balgamla öksürük üretimini desteklemek için tipik karışım kekik, bozot ve andızotundan oluşur.

Kuru Öksürük İçin Bitkiler
Yatıştırıcılar (hatmi, sinirotu, sığırkuyruğu ve İrlanda yosunu), tahriş olmuş mukus zarlarını yumuşatır.
Rahatlatan balgam söktürücü ilaçların (devetabanı, zulfaotu, hatmiçiçeği, sinirotu, meyan, anason kökü ve yasemin) yumuşatıcı etkileri vardır.

Kuşkirazı, anason veya yaban marulu gibi bastırıcılar, geçmek bilmeyen veya sinir öksürüklerini tedavi ederler.Tahriş edici öksürükler için, meyan, zulfaotu ve hatmi çiçeğinden oluşan bir karışım deneyin.

Öksürük Yumuşatıcı Bitkiler

Şeker ve bal, bitkisel çayları ve özleri depolar, ayrıca şeker öksürük için yumuşatıcı olabilir.
Standart bir dem hazırlayıp süzgeçten geçirin ve 500 gr rafine edilmemiş şeker veya yarım litre sıvı bal ekleyin. Karışımı, şeker veya bal eriyene ve şurup kıvamına gelene dek, ateşin üzerinde dayanıklı veya paslanmaz çelikten tencerede karıştırın. Soğumaya bırakın ve ardından mantarla kapatılmış temiz cam şişelerde saklayın. Çevrilen kapaklar kullanmayın, çünkü şuruplar genelde mayalı olurlar ve sıkı kapak patlayan şişelere neden olabilir.

bitkiseldiyet, 25/10/2009

Almanya'da "Klobutinol" İçeren Öksürük Şurupları Yasaklandı

Almanya'da, etken maddesi ''klobutinol'' olan öksürük şurupları yasak.

Federal İlaç ve İlaç Ürünleri Enstitüsü tarafından yapılan açıklamada, ''klobutinol''un yan etki olarak kalp ritmi rahatsızlıklarına neden olabildiği, bu nedenle yasaklandığı bildirildi.

Söz konusu maddeyi içeren sıvı, damla ve hapların alınmaması uyarısında bulunulurken, Ratiopharm ve Boehringer Ingelheim gibi tanınmış ilaç şirketleri de ''klobutinol'' içeren ürünlerini piyasadan çekmeye başladılar.

''Klobutinol''un bugüne kadar reçeteyle satılmadığına ve yaklaşık 50 yıldır öksürük tedavisinde kullanıldığına işaret eden Enstitü, yapılan son araştırmalardan sonra bu maddenin kullanımının ve satışının tıbbi açıdan uygun görülmediğini belirtti.

Bu maddeyi içeren ilaçların kullanımının durdurulmasından sonra gelecekte bir yan etkiden endişe duyulmasına gerek olmadığı kaydedildi.
(AA)

 


Untitled Document Untitled Document


anasayfa|bitkiler|vitaminler|mineraller|sağlıklı yaşam|haberler|ilk yardım|hastalıklar|site haritası|arama|e-mail

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.


Lokman Hekim'den Uyarı
Bu Site'nin amacı, "Giriş Yazısı" nda açıklanmıştır.Amaç ticari olmadığı gibi; tıbbi teşhis, tedavi ve reçete önermekte değildir.Aksine bu bilgilerin kullanımı, ilgili tıbbi uzmanın tavsiye ve onayını gerektirmektedir. Bu Site'yi ziyaret eden okuyucuların "Giriş Yazısı" nı dikkatle okumalarını ve bu bilgilerin kullanım sorumluluğunun kendilerine ait olduğunu unutmamalarını önemle hatırlatırız.

Untitled Document