Untitled Document
Untitled Document
Untitled Document
Site İçi Arama
 
Untitled Document
 
 
 
anal fissür
bebeklerde pişik
hemoroid
kabızlık
Kadınlarda Mantar Enfeksiyonu
Kadınlarda Vajinal Akıntı
kusma
site haritası

 


Oyuncaklarla İlgili Bilinmesi Gerekenler

Untitled Document

 

yaklasansaat.com
 
 

 

 

Oyuncaktaki Kimyasallar Çocuğa Nasıl Geçiyor?

Asistanı Dr. Elif Tümay Özer ile ‘fitalatların’ tespiti için yeni bir yöntem geliştiren Prof. Güçer, tenle temas ettiğinde ter ve çeşitli yollardan vücuda geçebilen ve hormon bozukluklarıyla ileride kanser gibi çeşitli sağlık sorunlarına yol açan fitalatla ilgili 3 yıl çalıştı. 

Piyasadan rastgele alınan on adet örneği tarayan bilim adamları, yüzde 34 ve yüzde 38 oranında fitalat içeren iki oyuncağın, insan terine saatte 10 santimetrekarelik bir yüzeyden 17 ve 33 mikro gram fitalat geçtiğini gözlemledi. 

Bulunan yeni yöntem, Amerika’nın saygın bilim dergilerinden Spectroscopy Now’da ‘Türk Bilim İnsanları’nın buluşu’ başlığıyla yayımlandı. Özer, özellikle 0-3 yaş grubu çocukların oyuncaklarını ağızlarına götürmeleri sebebiyle korunmaları gerektiğini söylüyor. Prof. Şeref Güçer de Türkiye’deki oyuncaklarda kullanılan maddelere karşı birtakım önlemlerin gözden geçirilmesini tavsiye ediyor. 

Ürünlerin içeriğindeki fitalat maddesi, hormon dengesini bozarak insülin direncine sebep oluyor. Fitalatlar tip 2 diyabet, obezite, yüksek kolesterol gibi problemlerin de kısmen sorumlusu olarak gösteriliyor. 

Dünyada her yıl bir milyar ton fitalat üretiliyor ve bu madde yaygın olarak kozmetik ürünlerinde kullanılıyor

Uludağ Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Kimya bölümünden Prof. Dr. Şeref Güçer, fitalat gibi kimyasal maddelerin kişisel bakım ürünleri, plastik ambalaj, deterjan, yağ ve inşaat malzemeleri gibi birçok üründe kullanıldığını söylüyor.

iyibilgi, 13/02/2013

Oyuncak Çocukta Merak Uyandırmalı

Çocuğa yeni oyuncak almak yerine, önemli olanın mevcut oyuncaklarının her seferinde çocuğun dikkatini çekmesini sağlamak olduğunu kaydedildi.

Ege üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayten Egemen,"Çocuk için en iyi oyuncak tekrar tekrar oynamak istediği ve her defasında daha fazla haz aldığı oyuncaktır" dedi.

Oyun ve oyunun aracı olan oyuncağın çocuğun hayatının önemli bir kısmını oluşturur. Çocukların gelişimiyle birlikte oyun ve oyuncak kavramlarına akışında ve oyuncak seçiminde değişiklikler yaşanır.

Oyuncak çocukta merak uyandırmalı, kasları çalıştırmalı, girişimciliği ve düş gücünü artırmalı. Daha da önemlisi çocuğu problem çözmeye yönlendirmelidir. Bu nedenle çocuk için en iyi oyuncak tekrar tekrar oynamak istediği ve her defasında daha fazla haz aldığı oyuncaktır. Evde bulunan kaplar, makaralar, hamurların tümü çocuğa istediği gibi şekillendireceği bir oyun ortamı sağlar. Oyun çocuğa yaşam deneyimi sağlayarak, kendini farklı durumlara uyarlamasına da yardımcı olur.


OYUNCAK SEÇİMİNDE YAŞ ÖNEMLİ
Oyuncakların çocukların yaş grubuna göre seçilmesi gerekir. Yaş grubu çocuğun ne ile oynayacağının yanında, nasıl oynayacağını da belirler. 0-2 yaş arası çocuklar tüm duyularını uyaran renkli ve sesli çıngırak gibi oyuncaklardan hoşlanırken, okul öncesi çağda olan çocuklar yaratıcı yönlerini destekleyen her türlü nesneden ve resim yapmaktan hoşlanırlar. Çocukların yaşına uygun becerileri geliştirecek oyuncaklara daha duyarlı olduğu bilinmektedir. Çünkü çocuk için her yeni edindiği beceri aynı zaman da bir oyundur.

DOĞRU OYUNCAK KÜLTÜREL GELİŞİMİ SAĞLAR
Oyuncağın, çocukların kişilik ve yetenek gelişimini sağlayarak, yetişkin dünyasına hazırlanmasına yardımcı olur. Sürekli beyaz bebeklerle büyütülen zenci çocukların büyüdükleri zaman kendi görünümlerini kabullenmekte zorlandıklarını, bu açıdan da doğru seçilen oyuncağın çocukların psikolojik gelişimi kadar, kültürel gelişimine de fayda sağlamaktadır.

OYUNCAK ALIRKEN DİKKAT
Ebeveynlerin oyuncak alırken oyuncağın kullanımından kaynaklanan riskleri de dikkate alması gerekir. Oyuncağın parçaları sağlam ve zorlamalara dayanıklı olmalı, kenarı ve çıkıntıları fiziksel yaralanmaları en aza indirecek şekilde tasarlanmalı, oyuncaklar ve parçaları boğulma riski taşımamalıdır.

ntvmsnbc, 14/08/2007

Çin Oyuncakları Toplatılıyor

ABD oyuncak firması Schylling Associates, 2001-2002 yıllarında piyasaya sürülen Çin yapımı 24 bin oyuncak topacı aşırı miktarda kurşun kullanıldığı gerekçeseyle toplatıyor.

Chicago Tribune gazetesinde yer alan habere göre firma, kurşun bazlı boyayla boyanmış olan "Thomas&Friends" adlı topaçları piyasadan toplatıyor. Habere göre, gazetenin kendi yaptığı testlerde firmanın "Thomas&Friends" adlı topaçlarından birinin yasal sınırdan 40 kat daha fazla miktarda kurşun içerdiğinin ortaya çıkmasının ardından firma, oyuncakları toplatma kararı aldı. Habere göre bu miktar, vücuda karıştığı takdirde özellikle çocuklar için zehirlenmeye yol açabiliyor. Öte yandan firmanın diğer ürünlerini de kontrol etmeye başladığı belirtiliyor.

Geçtiğimiz haftalarda ABD'li oyuncak üreticisi Mattel da, Çin'de üretilen 1 milyon oyuncağın boyasında yüksek seviyede kurşun bulunduğu gerekçesiyle bu oyuncakları geri çağırdığını açıklamıştı.

yenisafak, 09/08/2007

Tam 18 milyon Adet Oyuncak Toplatılıyor


Ünlü ABD'li oyuncak firması Mattel, 9 buçuk milyonu ABD'de olmak üzere dünya genelinde 18.2 milyon Çin yapımı oyuncağı piyasadan toplatıyor.

Şirketten yapılan açıklamada, oyuncakların üzerindeki küçük mıknatısların kopabileceği belirtildi.

Öte yandan geri çekilecek oyuncaklar arasında küçük mıknatıslar içeren bebekler, oyuncak setleri ve çeşitli aksesuarlar bulunduğu bildirildi.

Daha önce de ABD oyuncak firması Schylling Associates, 2001-2002 yıllarında piyasaya sürülen Çin yapımı 24 bin oyuncağı aşırı miktarda kurşun bazlı boya kullanıldığı gerekçeseyle toplatma kararı almıştı.

nethaber, 14/08/2007

Barbie'nin Boyasında Kurşun Çıktı, Oyuncaklar Toplatılıyor

Çin'de üretilen oyuncaklar çocukların sağlığını tehdit ediyor.

Dünyanın en büyük oyuncak üreticisi Mattel'in Çin'de üretilen 1.5 milyon adet oyuncağı boyasında yüksek seviyede kurşun bulunduğu gerekçesiyle bu ay başında geri çağırmasının ardından, kriz yeni bir boyut kazandı. Mittal, şimdi de tam 7.2 milyon oyuncağı geri çağırma kararı aldı.

Mittal'in son geri çağırma kararı da önceki ile aynı. Şirket, Çin'de üretilen oyuncakların boyasındaki kurşun miktarı ile manyetik tehlikeye dikkat çekiyor.

Geri çağırılan ürünler arasında çocukların en sevdiği oyuncakların başında gelen Barbie, Polly Pocket ve Batman gibi ürünler  de bulunuyor.

ABD ve Avrupa'da geniş bir pazara sahip olan Mattel, tüketicilere yaptığı çağrıda, belirtilen oyuncaklarla oynanmamasını ve şirket ile irtibata geçilmesini istedi.

Bu ikinci geri çağırma ile tüm dünyada bir süredir devam eden Çin'den ihraç edilen ürünlerin güvenliği ile ilgili kaygılar yeniden gündeme geldi. Özellikle Mattel gibi büyük bir firmanın aldığı bu darbe, dünya oyuncak pazarının açık ara lideri olan Çin'le ilgili endişelerin artmasına neden oldu.

TÜRKİYE'DE NE OLACAK?

Türkiye'de faaliyet gösteren Mattel Oyuncakçılık Ticaret Ltd, dünyadaki operasyonlarına paralel olarak Mayıs 2007 - Ağustos 2007  tarihleri arasında üretilen, H6405 ve H6418 kodlu "Cars die-cast" araba serisinden, "sarge" adlı oyuncağını kendi isteği ile geri çağırarak ürün değişimi gerçekleştireceğini duyurdu.

Mattel Türkiye Pazarlama ve Satış Müdürü Lale Demiral, tarafından yazılı açıklamada, Türkiye piyasasında Haziran 2007 tarihinde sürülen  oyuncağın haki yeşil renkte metal bir araba olduğu kaydedilerek, ürünün  kod numarasının, açık bir şekilde ürünün paketi üzerinde belirtildiği  aktarıldı. Ayrıca, Ocak 2007 tarihinden önce Türkiye'de piyasaya sürülen J9472 kodlu "Barbie ve  Tanner" bebeğinin sadece çubuk aksesuarını gönüllü olarak geri  çağırarak ürün değiştirmesi yapacağı da bildirildi.

Açıklamada, yapılan işlemlerin test prosedürleri sonucu olduğu ve rapor edilen herhangi bir vakanın olmadığı vurgulanarak, "Bununla birlikte burada kaydedilmesi gereken nokta, Türkiye'de veya  dünyada başka bir ülkede rapor edilen herhangi bir vakanın  bulunmamasıdır. Sarge arabasının geri çağrılması, Mattel'in artan  araştırmalar ve üretim tesislerinde devam etmekte olan test prosedürleri  sonucudur" denildi.

hurriyet, 15/08/2007

Yeni Oyunlar Yetenek Köreltiyor

Uzun eşek, saklambaç, köşe kapmaca gibi oyunların yerini bilgisayar oyunlarının aldığını belirten uzmanlar, "Bu, çocukların hem duygusal hem de zihinsel yeteneklerini köreltiyor" diyor.

Çocukların fiziki ve sosyal gelişiminde önemli rolü olan geleneksel çocuk oyunlarının birçoğu, oyunların bilgisayar odaklı olduğu günümüzde artık unutulmaya yüz tuttu. Uzun eşek, deve güreşi, yastık savaşı, birdirbir, saklambaç, yakan top, köşe kapmaca, yağ satarım bal satarım, mendil kapmaca, kör ebe ve çelik çomağın yerini bilgisayar oyunları aldı.

Geleneksel çocuk oyunları hakkında çeşitli makaleleri bulunan Sosyal Hizmet Uzmanı İlyas Ali Daştan, ekranlara yapışmış çocuk yüzlerinin kendilerini sosyal yaşamdan kopardığını ve oynadıkları bireysel teknolojik oyunlar ile grup oyunlarının tadına varamadan büyüdüklerini söyledi.

Hiçbir yaratıcılık gerektirmeyen ve birileri tarafından programlanan oyunlarda çılgınlar gibi skor denemesi yapan çocukların aslında hem bedensel, hem de zihinsel yeteneklerini körelttiğini anlatan Daştan şöyle konuştu:

"Geleneksel oyunlarda işbirliği ve ekip çalışması vardır. Rakibinize oyun kaptırmamak için oyun arkadaşlarınız ile uyum içerisinde hareket etmek zorundasınız. Oyun, yaşama hazırlanma yöntemidir. Çocuklar, oyunlarda pratik edilen kurallar ile yaşama hazırlanır.

Otobüs durağında beklerken sıranın en arkasından gelip otobüse binmeye çalışmanız tepkiyle karşılanır. Bu aynı zamanda o kişilerin hakkına tecavüz sayılır. Geleneksel oyunlar içerisinde mesela mendil kapmaca oynarken sıranızı beklersiniz. Sabırla sıranızı beklediğinizde amacınıza ulaştığınızı öğrenmiş olursunuz."

milliyet 

Oyuncak Tabanca Kulağı Zedeliyor

Kulağın yanından ateş edildiğinde oyuncak tabanca kısa süreli sağırlığa yol açabiliyor. Bazı durumlarda kalıcı ıslık sesine neden oluyor.

Oyuncak tabancaların piyade tüfeğinden daha çok ses çıkardığı ve kulağın hemen yanından ateş edilmesi halinde çocuklarda kısa süreli sağırlığa ve kalıcı ıslık sesine yol açabileceği bildirildi.

G-3 model silah ile 168 desibel ses gücü elde edilirken, oyuncak tabancaların patlamalarıyla ses ölçerin çoğunlukla 180 desibele ulaştığı görüldü.

Oyuncak tabancada kullanılan cephanenin, plastik veya kağıt rulo olmasının ise bu durumu değiştirmediği, hatta kağıt rulo kullanılan patlamada çok daha kısa ama bir o kadar da fazla ses elde edildiği bildirildi.

Bu yükseklikte sesin çocukların kısa süreli duyma yeteneğini kaybetmesine neden olacaktır.

Bunun da kulakta kalıcı ıslık sesine neden olacağı bildirildi.

Oyuncakla İlgili Bilmeniz Gerekenler

1. Oyun ve oyuncaklar çocukların eğlenerek oynamasına, fiziksel ve zihinsel yönden gelişmelerine yardımcı olur. İyi bir oyuncak, üretkenliği  ve zihni geliştiren oyuncaktır.

2. Oyuncak illa ki mağazalardan satın alınan oyuncak demek değildir. Çocuğun ilgisini çekebilecek her türlü malzeme onun dünyasında bir oyundur.

3. Elektronik oyuncak almak bir ayrıcalık olarak görülür. Oysa elektronik oyuncaklar bireysel oynanan ve çocuğu bir mekana hapseden oyundur. Üretkenlik yeteneğini ve sosyal gelişimi olumsuz etkiler. İki kişilik basit oyunlar idealdir.

4. Çamur, toprak, su, boya, tebeşir, bebek elbiseleri, hayvanlar, fırça ve süpürge gibi küçük ev eşyaları, sokak oyunları çocukların yeteneklerini ve hayal gücünü harekete geçirir.

5. Bebekler için seçilecek oyuncak onun beceri ve ilgilerine uygun; sağlam, kullanışlı, boyası çabuk çıkmayan, sivri köşeleri olmayan cinsten olmalıdır. Çıngırak, yumuşak oyuncaklar, telefon, şekilli kutular, ses çıkaran oyuncaklar, top ve müzik oyuncakları gibi.

6. Lego ve yap-boz türü oyuncaklar, çocukların hayal güçlerini ve algılama duyularını geliştirdiği gibi, çocuğun duyu-hareket gelişimine katkı sağlar.

7. Çocuğunuzdan oyuncaklarını arkadaşlarıyla paylaşmasını ve işbirliği yapmasını isteyin. Kendinden küçük bir çocuğa bu tür yaklaşımı onun yardımseverlik duygusunu geliştirir.

8. Savaş oyuncakları, onları dışarıya karşı saldırgan ve toplum dışı olmaya iter.

9. Bir hayvan ile bitkinin bakım sorumluluğunu ona bırakmak, koruma duygularını geliştirir.

10. Çocuklarınıza "oyuncaklarını topla" yerine "oyuncaklarını topladığında ben de, oyuncakların da çok mutlu oluyor" demek daha etkili ve doğru bir davranıştır.

Untitled Document Untitled Document


anasayfa|bitkiler|vitaminler|mineraller|sağlıklı yaşam|haberler|ilk yardım|hastalıklar|site haritası|arama|e-mail

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.


Lokman Hekim'den Uyarı
Bu Site'nin amacı, "Giriş Yazısı" nda açıklanmıştır.Amaç ticari olmadığı gibi; tıbbi teşhis, tedavi ve reçete önermekte değildir.Aksine bu bilgilerin kullanımı, ilgili tıbbi uzmanın tavsiye ve onayını gerektirmektedir. Bu Site'yi ziyaret eden okuyucuların "Giriş Yazısı" nı dikkatle okumalarını ve bu bilgilerin kullanım sorumluluğunun kendilerine ait olduğunu unutmamalarını önemle hatırlatırız.

Untitled Document