Untitled Document
Untitled Document
Untitled Document
Site İçi Arama
 
Untitled Document
 
 
 
anal fissür
bebeklerde pişik
hemoroid
kabızlık
Kadınlarda Mantar Enfeksiyonu
Kadınlarda Vajinal Akıntı
kusma
site haritası

 

 

Pelin Otu: Kansere Karşı

Untitled Document

 

yaklasansaat.com
 
 

 

 

16 saatte tümörü küçültüyor

Modern tıp öncesi birçok hastalığı tedavi etmek için kullanılan bitkilerin iyileştirici özelliği son araştırmalarla birer birer kanıtlanıyor.
 Sıtma tedavisi için kullanıldığı bilinen pelin otunun  takviyesiyle birlikte kanserli hücreleri yüzde 98 oranında yok ettiğini biliyor muydunuz?

Eski çağlarde farklı hastalıkların tedavisinde kullanılan birçok bitkinin modern tıbbın baş edemediği hastalıklara çare olduğu gün geçtikçe ortaya çıkıyor. Bu bitkilerden bir kısmı uyuşturucu amaçlı bireysel kullanımı nedeniyle bir dönem yasaklanırken şimdi kanser tedavisi için yapılan birçok bilimsel araştırmanın odak noktası hâline geldi.

Anadolu'da uzun zamandır bilinen ve papatyagillerden olan pelin otu, yıllardan beri sinirlere iyi gelmediği düşünülerek doktorlar tarafından önerilmiyordu. Eski yıllarda ilaç olarak kullanılmış olan pelin otu, absenta olarak da bilinen absent adlı alkol maddesi olarak kullanılmaya başlanmıştı. Pelin otunun alkolle birlikte damıtılması sonucu thujone adı verilen uyuşturucu bir madde elde ediliyordu.

Absentin tıbbi yararları İsviçre'de yaşayan Fransız doktor Pierre Ordinaire tarafından keşfedildi. Bir söylentiye göre; Ordinaire'in reçetesini Couvet şehrinde yaşayan Henriod kızkardeşler üretip sağlığa yararlı bir karışım olarak satmaya başlamıştı. Major Dubied isimli bir girişimci, formülü 1797'de kız kardeşlerden satın aldı. Dubiet'nin Fransa'da "Maison Pernod Fils" isimiyle kurduğu damıtım evi ise absentin yasaklandığı 1914'e kadar en ünlü marka oldu.

Washington Üniversitesi'nden Narendra P. Singh ve Henry C. Lai 2004'te yaptıkları bir araştırmada bu bitkinin kanser hücrelerini iyileştirici özelliği olduğunu kanıtlandı.

Araştırmaya göre pelin otu özü tek başına kullanıldığında bile ilk 16 saatte kanser tümörünün yüzde 28 oranında küçülmesini sağlıyor. Fareler üzerinde yapılan testler pelin otunun demir takviyesiyle birlikte kullanıldığında ise akciğer kanseri, meme kanseri ve bazı cilt kanseri türlerinde yüzde 98 oranında tedavi edici özelliği bulunduğunu gösterdi.

Bilim insanları pelin otuyla birlikte kullanılan demir bileşiklerinin kanserli hücrelerin bölünmesini ve dağılmasını sağladığını, demir ve pelin bileşimin kanserli hücreleri parçaladığını söylüyor.

Çin'de yapılan arkeolojik kazılarda bulunan antik dönem Çin tıbbına ilişkin el yazmalarından sitma tedavisinde pelin otu uzü kullanıldığı ortaya çıkmıştı. Çinli farmakolojist Youyou Tu. pelin tozu özütünün sıtma tedavisinde kullanılmasıyla ilgili çalışmasıyla 2015'te 'Psikoloji ve Tıp' kategorisinde Nobel ödülü kazandırmıştı. Yaklaşık yüz yıl önce pelin otu kullanımını yasaklayan İsviçre tıbbi yararları nedeniyle otun 1 Mart 2005'te yeniden damıtılmasına izin verdi..

sabah, 26/4/2016

 


Untitled Document Untitled Document


anasayfa|bitkiler|vitaminler|mineraller|sağlıklı yaşam|haberler|ilk yardım|hastalıklar|site haritası|arama|e-mail

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.


Lokman Hekim'den Uyarı
Bu Site'nin amacı, "Giriş Yazısı" nda açıklanmıştır.Amaç ticari olmadığı gibi; tıbbi teşhis, tedavi ve reçete önermekte değildir.Aksine bu bilgilerin kullanımı, ilgili tıbbi uzmanın tavsiye ve onayını gerektirmektedir. Bu Site'yi ziyaret eden okuyucuların "Giriş Yazısı" nı dikkatle okumalarını ve bu bilgilerin kullanım sorumluluğunun kendilerine ait olduğunu unutmamalarını önemle hatırlatırız.

Untitled Document