Untitled Document
Untitled Document
Untitled Document
Site İçi Arama
 
Untitled Document
 
 
 
anal fissür
bebeklerde pişik
hemoroid
kabızlık
Kadınlarda Mantar Enfeksiyonu
Kadınlarda Vajinal Akıntı
kusma
site haritası

 


Portakalın Faydaları

Untitled Document

 

yaklasansaat.com
 
 

 

 

İçeriğinde C vitamini, karbonhidrat, potasyum, folik asit ve bioflavin bulunan portakal soğuk algınlıklarına karşı doğal ilaçtır

İçinde bol miktarda C vitamini bulunduğundan organizmayı grip ve nezle gibi kış hastalıklarından, soğuk algınlıklarından korur.

-Kanı zehirlerden temizler.

-Karaciğer hastalıklarına karşı etkilidir.

-Bağırsakları yumuşak tutar.

-Bedene güç ve enerji verir.

-Organizmanın vitamin ve madensel tuz gereksinimini karşılar.

-Özellikle gelişme dönemlerinde çocuklara bol bol portakal yedirmekte yarar var. Portakal ağacı çiçekleri kaynatılarak elde edilen su; spazmı giderir, damar sertliğini ve felci önler.

-Portakalın kabuk esansında da aynı olumlu etkiler mevcuttur.

-Portakal, yapısında karoten bulunduğu ve kanı temizlediği için aynı zamanda cildi de güzelleştirir.

hürriyet

Her Sabah Bir Bardak Portakal

Grip zamanı,  günde en az bir portakal yiyin.
Uzmanlar, havaların soğumasıyla birlikte solunum yolu hastalıklarından korunmak için, bol C vitamini alınmasını önerdi.

C vitamininin vücutta pek çok fonksiyonu bulunan C vitamini vücutta yapılamadığından, mutlaka besinlerle dışarıdan alınmak zorundadır.

C vitamini oksijen, ısı, ışık, metal ve benzerleri ile çok çabuk harap olur. Bu nedenle C vitamininin her gün taze sebze ve meyvelerden yeterince alınması gerekir,  bu vitamin konusunda en zengin kaynaklar turunçgillerdir.


Günlük C vitamini ihtiyacının 50-70 miligramdır. Bir portakalda 90 miligram C vitamini bulunuyor.  Sigara içenlerde ve enfeksiyonlar sırasında C vitamini ihtiyacının yaklaşık 2 katına çıkar.

Soğuk algınlığı ve diğer enfeksiyonlar vücuttaki C vitamini oranını önemli ölçüde düşürür, bu nedenle kış aylarında, özellikle enfeksiyon sırasında portakal, mandalina, limon, greyfurt gibi turunçgillerden her gün, mümkünse her öğün tüketmek gerekmektedir.

Öğünler arasında en önemlisi sabah kahvaltısıdır. Kahvaltıda içilecek bir bardak portakal suyu, güne dinamik başlamak için atılması gereken adımların başında gelmektedir.


 


Untitled Document Untitled Document


anasayfa|bitkiler|vitaminler|mineraller|sağlıklı yaşam|haberler|ilk yardım|hastalıklar|site haritası|arama|e-mail

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.


Lokman Hekim'den Uyarı
Bu Site'nin amacı, "Giriş Yazısı" nda açıklanmıştır.Amaç ticari olmadığı gibi; tıbbi teşhis, tedavi ve reçete önermekte değildir.Aksine bu bilgilerin kullanımı, ilgili tıbbi uzmanın tavsiye ve onayını gerektirmektedir. Bu Site'yi ziyaret eden okuyucuların "Giriş Yazısı" nı dikkatle okumalarını ve bu bilgilerin kullanım sorumluluğunun kendilerine ait olduğunu unutmamalarını önemle hatırlatırız.

Untitled Document