Untitled Document
Untitled Document
Untitled Document
Site İçi Arama
 
Untitled Document
 
 
 
anal fissür
bebeklerde pişik
hemoroid
kabızlık
Kadınlarda Mantar Enfeksiyonu
Kadınlarda Vajinal Akıntı
kusma
site haritası

 

 

Radyasyondan Nasıl Korunuruz?

Untitled Document

 

yaklasansaat.com
 
 

 

 

Tuz, Bal ve Yoğurt Radyasyondan Korur mu?

Japonya, santraldeki olası felaketi önlemek için adeta zamanla yarışıyor ve bunun için de diğer ülkelerden yardım istiyor. Yetkililer, reaktördeki su eksikliği nedeniyle durumun çok ciddi olduğunu, yakıt çubuklarının daha fazla ısınması durumunda radyasyonun yayılacağını söylüyor.

Tüm dünyayı etkileyen bu tedirgin bekleyiş, radyasyondan nasıl korunulacağı sorusunu da beraberinde getiriyor. Korunma yöntemleriyle ilgili yaygın söylentilerden biri de tuz ve bal tüketimi ile ilgili.

İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Onkoloji Enstitüsü Uzmanı Dr. Yavuz Dizdar,’Tiroit doysun ve aktif maddeyi bünyesine katmasın diye, potasyum iyodür kullanılıyor ama tuz ve balın böyle br etkisi yok’’ dedi.

İnsan vücudu radyasyona maruz kaldığında kısa sürede gelişen şikâyetlerin başında ishal geliyor. Tuz ve balın, ishalin yol açtığı tabloyu düzeltmede etkili olduğunu ve ancak bu amaçla kullanılabileceğini vurgulayan Dr. Dizdar, “İshal vücuttan tuz kaybına neden olur. Bu durumda kaybedilen tuzun yerine konması için tabii ki dışarıdan tuz almak gerekir. Aynı şey bal için de geçerlidir. Yani radyasyonun insan vücudunda yaptığı ishal gibi şikâyetlerin sonucunda bozulan sıvı elektrolit dengesini sağlamak için tuz kullanılır. Ama radyasyondan korunmak adına tuz veya bal kullanmanın bilimsel hiçbir dayanağı yoktur” dedi.

SODYUM KLORÜR DEĞİL, POTASYUM İYODÜR
Radyoaktif iyodun, radyasyon soluyan insanın akciğerlerinden kana karışıyor, sonra da gidip gırtlağın önündeki tiroit bezinin içinde birikiyor. Bu bilgiyi hatırlatan Dr. Dizdar, radyasyondan korunmada önemli olan şeyin iyot değil, potasyum olduğunu söyledi. Dr. Dizdar, “Yemek tuzu olan sodyum klorür değil, potasyum iyodür, radyoaktif maddeleri tutarak vücuda girmesini engeller. Ancak potasyum iyodür ilaç formatında olan bir maddedir. Solüsyon veya hap olarak kullanılabilir ama bunu herkes kendi kafasına göre kullanamaz. Bunun için konunun uzmanları tarafından önerilmesi ve reçete edilmesi gerekir” diye konuştu.

RÖNTGEN ÇALIŞANLARI NEDEN YOĞURT YER?
Hastanelerde görev yapan radyolog veya röntgen teknisyenleri her gün en az yarım kilo yoğurt yiyor. Uzun zamandan beri pratikte olan bu uygulamayı Dr. Dizdar’a hatırlattık. Dizdar, uygulamayı, “Yoğurt, radyasyonla vücuttan atılan maddeleri yerine koymak için kullanılır. Bir de sülfidril denilen aktif grupları tutar.”

KORUNMAK İÇİN YAPILACAKLAR ÇOK KISITLI

“Sadece serpintiden uzak duracaksınız, bulunduğunuz mekânın kapı ve penceresinde izolasyon yaptıracaksınız, dışarıda bulaşma olursa de hemen temiz su ile yıkanacaksınız. Bunların dışında doğrudan yapılacak herhangi bir şey yok.”

ntvmsnbc, 18/03/2011

Radyasyondan Korunmanın Kolay Yolu

Bilgisayarınızın yanına bir tane koymanız yeterli.

Bilgisayar monitöründen yayılan radyasyonu azalttığı söylenen kaktüs için bilgisayar kullanıcıları çiçekçilere akın ediyor. Kaktüs satışlarının arttığını belirten çiçekçiler, talebi karşılamakta zorlanıyor.

PC’NİN YANINA KOYUN

Bilgisayar kullananların yüksek oranda radyasyona maruz kaldığı ve kaktüsün bu radyasyonu emdiği söylentileri çiçekçilere akın başlattı.

İstanbul ve Ankara'da çok sayıda bilgisayar kullanıcısı çiçekçilere giderek kaktüs satın aldı.

bugün, 24/11/2008

Kaktüs Bakımı Nasıl Yapılır

Japonya'da yaşanan depremin ardından nükleer santrallerdeki radyasyon sızıntısı haberleri sonrasında, ''radyasyonu emen çiçek'' olarak gündeme gelen kaktüs satışlarında artış olduğu bildirildi.

Sabırma, büyüme ve çiçeklenme döneminde sıcağı seven kaktüsün, kışın dahi 6- 10 derece sıcaklığa ihtiyaç duyduğunu, çiçeklenmesi için kışın fazla su verilmemesi gerektiğini ifade ederek, dikenli çiçek kaktüsün, aydınlık ve güneşli ortamları sevdiğini bildirdi.

Yavaş büyüyen özelliğe sahip kaktüslerin saksılarının 3 yılda, hızlı büyüyen cinslerin ise 2 yılda bir saksılarının değiştirilmesi öneren Sabırma, kaktüsün bakımıyla ilgili şu bilgileri aktardı:

''Saksısı değiştirilecek kaktüslerin, kökünün zarar görmemesi için, değişimden 2-3 gün önce sulanıp, saksıdan kolay ayrılması sağlanmalıdır. Kışın çok fazla su istemeyen kaktüs bitkisi, yazın ise 4-5 günde bir bolca sulanması gereken bir çiçektir. Püskürtme sulamanın daha makbul bir sulama yöntemi olduğu kaktüste, sonbaharda sulamada azaltmaya gidilmelidir.''

star, 21/04/2011

Kendinizi Radyasyondan Koruyun

Günlük yaşantıda kullanılan cep telefonundan, bilgisayara, saç kurutma makinesinden mikro dalga fırınlara kadar elektrikli aletlerin tamamı, insan sağlığı için zararlı olan ''elektromanyetik radyasyon'' (EMR) yayıyor. Ancak uzmanlar basit önlemlerle korunmanın mümkün olduğunu belirtiyor.

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk sağlığı Anabilim Dalı'ndan Dr. Umur Gürsoy,  EMR'den korunmanın basit önlemlerle mümkün olduğuna dikkati çektiği araştırmasında, elektrikli hat ve aletlerden mümkün olduğunca uzakta yaşamak, çalışmak ve uyumanın gerekli olduğunu vurguladı.

Uzaklık'ın en iyi koruyucudur. 

Kullanılmayan aletler ya kapalı tutulmalı ya da fişten çekilmelidir. (Stand by) konumundaki aletler EMR yaymaya devam ederler.

Bilgisayarlara koruyucu ekran filtresi takılmalı. Bilgisayardan en az 70 cm uzakta durularak çalışılmalı.

Foresan lambalar EMR kaynağıdır. Gece ve okuma lambalarında kullanılmamalıdır.
Dinlendirici bir uykuya geçmek için ilk koşul, yatak odalarında TV ve radyo bulunmamasıdır.

Elektrikle çalışan radyo, saat veya alarm başucunda bulundurulmamalıdır. Pil ile çalışanlar tercih edilmelidir.

Cep telefonu gerekmedikçe kapalı tutulmalıdır. Olabildiğince az ve seyrek konuşulmalıdır. Konuşurken kulaktan (beyinden) en az iki santimetre uzak tutulmalıdır. Cep telefonu kesinlikle kalp, bel ve göğüs bölgesinde bulundurulmamalıdır. Cep telefonu gerekiyorsa, SAR değeri 1 W/kg'dan daha az olanlar tercih edilmelidir. Çocukların cep telefonu kullanması mutlaka önlenmelidir.

Elektrikli battaniye çalışırken uyumak bütün bir gece EMR'a maruz kalmak demektir.

Saç kurutma makinesinin yarattığı manyetik alan çok yüksektir ve pineal bezden melatonin salınmasını etkiler. Aralıklarla ve kısa süreli kullanılmalıdır.

Özellikle mikro dalga fırınlar, elektrikli traş makineleri, fotokopi makineleri de yüksek EMR kaynağıdırlar. Kullanmamak veya çalışırken uzak durmak yeterli önlem olabilir.

Cep telefonu baz istasyonlarının ev çatılarına, okullara veya yakın çevreye takılmasına izin verilmemeli, bu konudaki duyarlılık artırılmalıdır.

Çocuklara oyuncak alırken pille çalışanlar tercih edilmelidir. Pilin yarattığı çevre kirliliği önlem alınırsa, EMR kaynağının yaptığı olumsuzluktan daha azdır.

 


Untitled Document Untitled Document


anasayfa|bitkiler|vitaminler|mineraller|sağlıklı yaşam|haberler|ilk yardım|hastalıklar|site haritası|arama|e-mail

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.


Lokman Hekim'den Uyarı
Bu Site'nin amacı, "Giriş Yazısı" nda açıklanmıştır.Amaç ticari olmadığı gibi; tıbbi teşhis, tedavi ve reçete önermekte değildir.Aksine bu bilgilerin kullanımı, ilgili tıbbi uzmanın tavsiye ve onayını gerektirmektedir. Bu Site'yi ziyaret eden okuyucuların "Giriş Yazısı" nı dikkatle okumalarını ve bu bilgilerin kullanım sorumluluğunun kendilerine ait olduğunu unutmamalarını önemle hatırlatırız.

Untitled Document