Untitled Document
Untitled Document
Untitled Document
Site İçi Arama
 
Untitled Document
 
 
 
anal fissür
bebeklerde pişik
hemoroid
kabızlık
Kadınlarda Mantar Enfeksiyonu
Kadınlarda Vajinal Akıntı
kusma
site haritası

 


Sağlığımızı Korumanın Yolları


Untitled Document

 

yaklasansaat.com
 
 

 

 

Sağlıklı Yaşam Tüyoları 

Daha az hasta olanlar, ağır hastalıklardan kurtulanlar ve 100 yılı deviren insanların hayatlarını inceleyen araştırmacılar, sağlıklı bir ömür için şu listeyi hazırladı:

1- Bütün kırmızı meyvelerden yiyin.
2- Her gün bir kilometre koşun ya da yürüyün.
3- Gazete ve dergileri yukarıdan aşağıya okuyun.
4- Toplu taşımada, umumi tuvaletlerde mikroplardan kaçının.
5- Günde bir muz yiyin.
6- 10 dakika çömelme egzersizi yapın.
7- Günde 1-5 bardak arası çay için (şekersiz).
8- Yatağa bir saat erken gidin.
9- Yoğurdu eksik etmeyin.
10- Dişlerinizi iple de temizleyin.
11- Bir dakika pipetle nefes alıp verin.
12- Evinizi temiz tutun.
13- Kahvaltıda et yemeyin.
14- Kötümser olmayın.
15- İnanç sahibi olun.
16- Porsiyonlarınızı küçültün.
17- Sağlıklı kişilerle arkadaşlık edin.
18- Bahçe ya da çiçeklerle uğraşın.
19- Selenyum takviyesi alın.
20- Evlenin.
21- Soğan yemekten çekinmeyin.
22- Mutlaka süt için.
23- Dolapta her zaman meyve bulundurun.
24- Haftada en az iki kez ilişkiye girin.
25- Her şeyi aklınızda tutmayın.
26- Tartı kullanmayın.
27- Kollarınızı güçlendirin.
28- Güneşlikleri açın.
29- Mutlu olmaya çalışmayın.
30- Gülümseyin.
31- Kuru erik yiyin.
32- Çalışabildiğiniz kadar çalışın.
33- Dürüst olun, yalan söylemeyin.
34- Tepede ya da yokuş üstünde yaşayın.
35- Dua edin.
36- Ailenize yakın oturun.
37- Gerektiğinde eşinizle tartışın.
38- Pikniğe gidin.
39- En az 20 kere çiğneyin.
40- Yerinizde durmayın.
41- Tuzu azaltın.
42- Çocuk yapın.
43- 2 saatten fazla TV izlemeyin.
44- Bitki çayı için.
45- Banka işlemlerini online yapın.
46- Kitap okuyun.

sabah, 24/2/2013


Sağlığımızı Nasıl Koruyabiliriz?

Çok çalışıyor ve yoruluyorsanız ya da hiçbir iş yapmasanız da çabuk yorulduğunuzu hissediyorsanız, yediğiniz yiyecekler aynı olmasına rağmen kilo alıyor veya sağlığınızın bozulduğunu düşünüyorsanız, uzmanların önerilerine kulak vermelisiniz.

Sağlık sorunları; hızlı yaşam temposu, yanlış beslenme alışkanlıkları ve hareketsizlik nedeni ile ortaya çıkıyor. Hayatınızda yapacağınız birtakım değişiklikler ile yeni ve doğru alışkanlıkların kazanılması, size sağlıklı bir yaşam sunuyor. Suadiye Memorial Tıp Merkezi İç Hastalıkları Bölümü'nden Uz. Dr. Soner Dileklen, "Hareketli yaşam temposu ve hastalıklara zemin hazırlayan çevresel faktörlere rağmen genç ve sağlıklı kalmanın yolları" ile ilgili püf noktalarına dikkat çekiyor.

Hastalıklar, teknolojik gelişmelerdeki ilerlemelere rağmen her geçen gün artıyor. Bunun temel nedeni, yeni tedavi yöntemlerinin bulunmasına rağmen hastalıkların oluşması için gerekli birçok çevresel faktörün yaşamımıza girmesi. İnsanlar artık işlerini daha az enerji harcayarak yapıyor ve gıdaya ulaşım hızı ve kolaylığı da ciddi oranda arttı. Çalışma temposu ve trafiğin zaman kısıtlılığını getirmesi ile birlikte yemek yeme süreleri de kısaldı.

Bilimsel gelişmeler gıda maddelerimizdeki katkı maddelerinin ve hormonsal maddelerin kullanımını artırarak hücresel düzeyde gelişimlerin çok daha abartılı olmasına zemin hazırladı. Bu gelişmeler genetik yapımızdaki hastalıkların daha kolay ortaya çıkmasını tetiklemeye başladı.

Bütün bu gelişmelere rağmen sağlıklı ve uzun yaşamak için hala elimizde birtakım yollar olduğu unutulmamalıdır. Bizlere düşen görev bu yöntemleri kendimiz uygularken çocuklarımızla da çok daha özenli olarak ilgilenmeliyiz. Sağlıklı yaşam alışkanlığını onlara küçük yaşta aşılayıp gelecekte sağlıklı bireyler olmalarını sağlamalıyız. Sağlıklı ve genç kalma felsefesinde temel esasları şöyle sıralamak mümkün:

GENETİK ŞİFRENİN SAPTANMASI
Bu gelecekte karşılaşacağınız temel hastalıklara olan yatkınlığınızı saptamaya yarar. Bu inceleme ile yapılacak tedavilere ciddi olarak ışık tutulabilecektir Bu yöntemde amaç, ana hastalık guruplarında (kanser, kalp hastalığı, şeker hastalığı ,felç, Alzheimer vb.) yatkınlıklar tam olarak saptanmakta ve olası ek tedaviler daha doğru verilebilmektedir.

ZİHİNSEL VE DUYGUSAL TAVRIN DÜZENLENMESİ
Düşüncelerimizin ve duygularımızın sağlık düzeyimizi ve yaşam kalitemizi ileri derecede etkilediği bilinmektedir. Günlük olaylara verdiğimiz tepkiler yaşamda karşılaşılan olaylar karşısındaki hareketlerimiz sağlıklı olma yolunda önemli rol oynarlar. Peki bu konuda neler yapmalıyız?

- Karşınıza mantıklı hedefler koyun ve bunun için çaba sarf edin.
- Her gün kendinize okumak için zaman ayırın.
- İyimser olun
- Hayatın doğru giden pozitif yanları ile ilgili kendinize sorular sorun ve bunları yanıtlayın, bu bize yaşamımızdaki güzellikleri tekrar görmemizi sağlayacaktır.
- Dostluklar kurun. Arkadaş çevrenizi arttırın sık birlikte olmaya çalışın
- Her gün en az 7-8 saat uyuyun
- Siz ve aileniz ara ara oyunlar oynayın
- Sağlık durumunuz müsait ise hayvan besleyin
- Hafta sonları ormanlık alanlarda uzun yürüyüşler yapın

EGZERSİZ DÜZENİNİN SAĞLANMASI
Sağlıklı bir yaşamın anahtarı düzenli egzersizden geçer. Bu nedenle her ne şekilde olursa olsun her hafta en az 180-200 dk yürüyüş yapmakla başlamak en doğru yaklaşım olacaktır. Yapılan her egzersizin 48 saat olumlu etkilerinin devam ettiği düşünülürse; gün aşırı yapılacak egzersizlerin ciddi oranda metabolik düzenleme yapması muhtemeldir.

- Fiziksel egzersize yavaş başlayıp artırmalısınız
- Her egzersiz öncesi 10 dakika ısınma süreci geçirilmelidir. Egzersizin devamında 20-30 dakika güç egzersizi ve sonrasında 10-20 dakika esneme ve soğuma şeklinde bitirin
- En az gün aşırı egzersizi yapmayı ihmal etmeyin
- Her seferinde değişik egzersizleri deneyin
- Sevmediğiniz egzersizi yapmayın
- Egzersiz sırasında bol su tüketin (minimum 2 lt)
- Egzersiz başlamasından 3 dakika sonra maksimum kalp hızının (220-yaş) yüzde 80'ine ulaşabiliyorsanız ve dinlenmenin 2'nci dakikasında kalp hızınız normale dönüyorsa fiziksel kondisyonunuz iyi demektir.

YEME ALIŞKANLIKLARININ DÜZENLENMESİ
- Asıl hedef yeme dürtüsünün azaltılmasıdır
- Günlük yenilen gıda ve harcanan enerjinin kaydını tutun
- Yemek sonrası alışverişe çıkmayın
- Liste ile alışveriş yapın
- İkramları reddetmeyi bilin
- Atıştırmalardan kaçının

SAĞLIKLI VE DENGELİ BESLENME KURALLARI
- Sık sık ve az az yemek yiyin. En az 5-6 öğün tüketin
- Yüksek kalorili besinlerden uzak durun
- Günde 4-5 porsiyon sebze 5-6 porsiyon meyve yiyin
- Günde en az 1.5-2 lt su tüketin
- Kompleks karbonhidratları (koyu renkli ) daha çok tüketin
- Tuzdan uzak durun ek tuz yemeğinize ekmeyin
- Yemeğinizi yavaş yiyin
- Yemeklerinizde kızartma yerine ızgara ve haşlama tercih edin
- Mutlaka kahvaltı yapın.
- Sebze ve meyveleri çok parçalamadan tüketin
- Yağ tüketiminizi zeytinyağı veya çiçek yağı olarak yapın
- Süt ve süt ürünlerini yağsız tercih edin
- Yemeklerde daha çok lif tercih edin

VİTAMİN VE MİNERALLERİN ETKİSİ
Yaşına ve genetik yapısına bağlı olarak değişmekle birlikte vücudumuzun birçok element ve vitamine ihtiyacı vardır. Bu ihtiyaçlar doğru ve dengeli beslenme kurallarına uyarak yerine konmasına rağmen ileriye dönük olarak vücudumuzun genç kalması için bu maddeleri daha yüksek dozda almamız gerekir.

1.Folik asit: Kandaki damar yapısını bozan homosistein maddesini düşürerek kalp krizi ve felç gibi damar problemlerinin oluşumu engeller. Kırmızı kan hücrelerinin oluşumunu ve fonksiyonlarına destek verir. Hamilelerde özellikle bebeğin sinir sistemi gelişiminde çok ciddi katkıları vardır. Sadece sebze ve meyvelerden almamız mümkün olmadığı için dışarıdan alınmalıdır. Özellikle pişirme folik asiti yok ettiği için çiğ yenmesi doğru olur. 800 mikrogram günde alınması gerekir. Özellikle genç bayanların düzenli olarak kullanması gereklidir. Folik asit; peynir, tavuk, kırmızı et, mercimek, baklagiller, turunçgiller, şeftali, balık yeşil yapraklı sebzeler, koyu renkli pirinçte bulunur. Alkol alımı emilimi bozar. Doğum kontrol hapı kullananlarda kan düzeyi düşebilir.

2.B6 Vitamini: Hücre oluşumunda ve yenilenmesinde görev yapar. Eksikliğinde kanser hücresinde artış olabilir. Günde 6 mg kullanmalıdır. Genetik şifrelerimizi sağlayan DNA sentezi için gereklidir. Bağışıklık sisteminde düzenleme rolü vardır. Damar serliğini de önleme rolü saptanmıştır. Eksikliğinde; iştahsızlık, yorgunluk, baş dönmesi, yara iyileşmesinde gecikme, hafıza zayıflaması, saç dökülmesi gibi şikayetler saptanır. Havuç, tavuk, balık, bezelye, ıspanak, ceviz, ayçiçeğinde bulunur.

3.B12 Vitamini: Mideden salınan bazı maddelere bağlanarak emilir. Eksikliğinde sinir sistemi hafıza zarar görür. Kan hücrelerinin yapımında ve demir yapılanmasında görev alır. Eksikliğinde yorgunluk, kabızlık, depresyon, hafıza kaybı, sinirlilik, çarpıntı, dilde yanma gözlenir. Hayvansal ürünlerde bulunur. Yumurta, deniz ürünleri, süt ve süt ürünleri de B12 bulundurur. Vejetaryen beslenenlerde günde 25 mikrogram alınmadığında vücutta azalır.

4.C Vitamini: Hücre yapılanması ve bağışıklık sisteminin düzenlenmesine görev alır. Doku gelişimi ve tamirinde böbrek üstü bezlerin yapısında görev alır. Kanseri önlemede rolü vardır. Demir emilimine yardımcı olur. Tansiyon ve kolesterolde düşürme ve yara iyileşmesinde hızlanmayı sağlar. Meyvelerden özellikle; çilek, kiraz, yeşil sebze, brokoli ve turunçgillerde bulunur. Günde 1 -1.5 mg alınmalıdır.

5.Kalsiyum: Kemik ve bağ dokusunda bulunan önemli bir elementtir. Kas, kemik yapı, kalp ve enerji metabolizmasında görev alır. Yaşla beraber ihtiyaç artar. Günde 1.2-1.6 mg alınması doğru olur. Süt ve süt ürünlerinde, bazı sebzelerde, deniz ürünlerinde bulunur.

6. D vitamini: Kalsiyum ile birlikte kemiğin yapı taşıdır. D vitamini olmadan kalsiyum etkili olamaz. Normalde günde 10 dk güneşlenerek ihtiyaç karşılanır.

7. Magnezyum: Kalsiyum metabolizmasını düzenlemeye yarar. Kalp ve damar duvarında etkileri vardır. Kepekli ürünlerde, tahıllarda, soya, kuruyemiş üzüm pancar da bulunur.

8.Çinko: Bağışıklık sisteminde, bağ dokusunda rolü vardır. Hayvansal ürünlerde balıkta baklagillerde bulunur. Günde 12-15 mg alınmalıdır.

9. Potasyum: Damar yaşlanmasını geciktirir. Kalp üstünde etkileri vardır. 3 gr üstünde alınmalıdır. Şeftali, patates, somon balığı, karpuz, kuru kayısı, muz, kestane ve enginarda bulunur

10.Flovinoidler: Güçlü antioksidan etkileri kanser ve kalp hastalığı riskini azaltmaya yarar. Bu guruptan Kaşetin; çikolata, kuru baklagillerde ve çayda bulunur. Kuvarsetin ise; soğan, pırasa, kuşkonmaz, lahana, brokoli, biber, greyfurt, elma, erik, turp, patates, ıspanak, kiraz ve çilekte bulunur. Tanen, çayda bulunan mikrop öldürücü, tansiyon düşüren, bağışıklığı arttıran önemli bir maddedir. Yeşil çayda da kanser önleyici maddeler vardır.

11. Likopen: Domateste karpuzda önemli miktarda bulunan damar düzenleyici, kanser, katarakt ve eklem romatizmasında etkili bir maddedir. Ayrıca kemik erimesi, astım gibi hastalıklarda da etkilidir. Günde 1 domatesin yeterli olduğu çalışmalarda saptanmıştır.

12 Lütein: Yeşil yapraklı sebzelerde özellikle ıspanakta ve bazı meyvelerde bulunur. Kanser önleyici özelliği mevcuttur. Göz retina ve lens tabakasının hücresel yapısının düzenlenmesinde görev yapar.

13.Koenzim Q10: Glikoz ve enerji metabolizmasında düzenleyici etki yapar. Kalp kasını güçlendirir. Parkinson hastalığında sinirleri güçlendirir. 0.3-1.2 mg dışarıdan alınmalıdır.

14.Alfa Lipoik asit: Hücre enerji üretiminde kullanılır. Hücrenin yenilenmesinde görev yapar.

15. L-Karnitin: Damar yaşlanmasını azaltır. Hafıza düzenlenmesinde ve DNA genetik yapısında yenileme yapar.

16. Ginko biloba: Bilinç ve unutkanlık fonksiyonlarını yeniler. Pıhtılaşmayı azaltır.

17. Ginseng: Bağışıklık sistemini güçlendirir. Şeker metabolizmasında görev alır.

18. Glukosamine Kondroitin SO4: Eklem ve kıkırdak dokuda yapılanmayı sağlar. Kemik ve eklem kireçlenmesinde düzenleyici etki eder.

19. Krom: İnsülin üretiminde rolü vardır. İnsülinin kullanımını artırarak insülin direncini azaltır ve kilo vermede yardımcı olur. Kolesterol düşürücü etki eder. Kemik erimesini azaltır ve kasların güçlenmesinde rolü vardır.
Kepekli tahıl ürünlerinde, et ürünlerinde vardır.

20.Selenyum: Kanser oluşumunda ve yaşlanmada geciktirici etkisi vardır. Sarımsak, deniz ürünleri ve kepekli ürünlerde bulunur.

ntvmsnbc, 05/12/2007

Bazı Sağlık Formülleri

Profesör Doktor İbrahim Saraçoğlu gençleştirici kremden, unutkanlığa, sperm arttırıcı formülden, zayıflama formülüne kadar bir çok derde deva olacak doğal bitkileri anlattı.

GENÇLEŞTİRİCİ FORMÜL

Bu karışım sizi genç ve zinde tutuyor.
Karışımı tüketmeye başladıktan 2 gün sonra etkisini görmeye başlıyorsunuz. Vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlayan karışım, karaciğer yağlanmasına karşı da koruma sağlıyor.


Malzemeler:
-15-16 sap maydanoz
-2 yemek kaşığı taze limon suyu
-Yarım bardak su


Hazırlanışı: Maydanoz, limon ve suyu karıştırıp blenderdan geçirin. Hazırladığınız bu karışımı sabah aç karnına kahvaltıdan 15-20 dakika önce için. 15 gün boyunca her sabah düzenli olarak tüketin. İkinci günden itibaren kendinizi daha dinç ve zinde hissedeceksiniz.

SPERM ARTICI FORMÜL

Bu formül sperm sayısında düşme olan erkekler için.

Hazırlanışı: 7-8 tane keçiboynuzunu kırıp yarım litre sıcak suya atarak 7-8 dakika kaynatın. Elde edilen suyu 3 ay boyunca düzenli olarak tüketin.


MS FORMÜLÜ

MS hastaları ve MS'e karşı önleyici olan bitki Anadolu buğdayıdır. Yarım litre suya bir avuç buğday atılır ve 6-7 dakika haşlanır. Daha sonra ılımaya bırakıp yarısını sabah kahvaltısından sonra diğer yarısını da öğlen aç karnına içeceksiniz.

ALZHEİMER FORMÜLÜ

Formülün temel maddesi havuç. Taze olarak sıkıp, gece yatmadan önce içmeniz öneriliyor. Alzheimer'in birinci evresinde ise o da ortadan kalkar. Alzheimer bir iki yılda değil en erken 15 yıl önce başlar ve ortaya çıktıktan sonra da geç kalmış olursunuz. Bunu önlemek istiyorsanız zaman zaman bu havuç suyunu içmelisiniz.


UNUTKANLIĞA FORMÜL

Bir ay taze sıkılmış havuç suyu uygulayacaksınız. Bunu gündüz de içebilirsiniz.


ENERJİ FORMÜLÜ

Kendinizi yorgun ve bitkin hissediyorsanız ve özellikle zihin yorgunluğunuz varsa

 Malzemeler:
-Bildiğimiz siyah çay (Ancak çok demli olmayacak, açık olacak, poşet çay olmayacak)
-10-12 sap kuru karanfil

Hazırlanışı:
Demlenmiş siyah çayın içine kuru karanfilleri atın. 2-3 dakika bekleyin ve karıştırıp için.Yorgunluğunuzun gittiğini farkedeceksiniz. Dinçleştiren ve üzerinizdeki ağırlığı alan bir formül.

Demleme çayın faydaları

Saraçoğlu, poşet çay yerine demleme çay kullanılmasını öneriyor.

*4-5 dakika demlenmiş çay sindirim sistemini uyarır.
*Eğer bunu 8-10 dakika demlerseniz keyif veren ve rahatlatan bir etki verir.

Ancak günde 4 bardaktan fazla çay kalp krizini tetikler. Çok fazla içilmesi de doğru değil.


SİGARA İÇENLERE FORMÜL

İnsanın kendi kendine vereceği en büyük ceza sigara içmesidir. Ancak, sigarayı bırakamıyor ve nikotin ihtiyacından kurtulamıyorsanız, en azından zararlarından kurtulabilirsiniz. İşte Profesör'ün bugüne kadar saklı tuttuğu özel formül bunun için. Bu formül ile sigaranın vücudunuza verdiği tüm zararları elbette ortadan kaldırmak mümkün değil. Ancak önemli bir bölümünü en asgari düzeye indirebiliyorsunuz.

-Formülün temeli TERE OTU.

Ayda 5 kez bunu yapacaksınız. 5 gün üst üste yaptıktan sonra diğer aya kadar bir daha tüketmeyeceksiniz. Yapmanız gereken şu; 5 gün boyunca her gün bir bağ tere otu yemek. Ancak salataya katmadan, saf olarak tüketeceksiniz. Öğlene kadar yarısını, öğleden sonra diğer yarısını yiyeceksiniz.

Bu kürü uygularken idrara çıkıldığında yanma hissedilebilir. Bu zararlı bir şey değil. Bu ot aynı zamanda idrar yollarını da temizliyor. Formülü uygulamaya başladıktan sonra 2 veya 3. günde balgam çıkartmaya başlıyorsunuz. (Ayda 5 kez uygulanıp bırakılacak, unutmayın)

TROİDE VE ZAYIFLAMAYA DEREOTU FORMÜLÜ

Tiroid
in hızlı ya da az çalışması durumunda dereotu çok etkilidir. 3 ay boyunca bir yemek kaşığı dereotu sabah, öğle ve akşam öğünlerinden 15 dakika önce tüketilecek. Bu konuda 5 ay sonra ilaçlarını bırakan hastaların oranı yüzde 90'dır.

Dereotula Zayıflama

Sofraya oturmadan 15 dakika önce bir yemek kaşığı dereotu yerseniz sofradan daha erken kalkarsınız. 10 dakika sonra tokluk hissi artacaktır. Daha az yemek yersiniz. Diyet yapanların özellikle yemesi gerekir. Açlık duygusuna fren yaptıran dereotudur. Hatta yemek arasında da yiyebilirsiniz. İştahınızın yavaş yavaş kalktığını görürsünüz. Göreceksiniz ki iştahınız daha erken kapanacak ve doygunluk duygunuz daha erken gelecektir.

televizyon gazetesi

Sağlık İçin Hareket Et

Kanserlerin üçte biri, yaşam boyunca sağlıklı diyet, fiziksel aktivitenin sürdürülmesi ve normal kilonun korunması suretiyle önlenebiliyor. Kardiyovasküler hastalıkların, diyabetin ve obezitenin temel nedeni, fiziksel aktivite eksikliği olarak açıklanıyor.

Uygunsuz diyet, fiziksel aktivite eksikliği ve tütün kullanımı gibi etkenlerin birleşmesi, kroner kalp hastalığının yaklaşık yüzde 80'ine neden oluyor.

WHO'ya göre, yürüdüğünüzde, oynadığınızda, ev temizlediğinizde, dans ettiğinizde veya merdiven çıktığınızda sağlık için hareket ediyorsunuz. Hareketsizlik, yüksek kan basıncı riskini, lipit kan düzensizliğini, depresyonu ve korkuyu artırıyor.

Yetişkin insanlar arasındaki yalnızlık ve izole olmuşluk duygularını da azaltabiliyor, onları fiziksel ve ruhsal açıdan geliştirebiliyor. Fiziksel aktiviteler, yapılan spor türüne bağlı olarak ruhsal açıdan şu yararları sağlıyor:

 • Özgüveni artırıyor
 • Heyecan ve stresi azaltıyor
 • Fiziksel ve ruhsal bütünlüğe ulaşmada yardımcı oluyor ve seksüel yaşamı düzenliyor.
 • Beynin daha iyi oksijenlenmesini sağlayarak zihinsel etkinlikleri yükseltiyor
 • Grup düşüncesi, bireyler arasındaki ilişkiler ve saygı kavramını geliştiriyor
 • Zevk alma duygusunu geliştiriyor, beyinden salgılanan hormonlar kaygı düzeyini düşürüyor
 • Strese karşı direnci artırıyor
 • Depresyon ve ankisiyete sorunları ile başa çıkmada yardımcı oluyor.

 

İşe giderken otobüsten iki durak önce inip yürümenin, telefonla konuşurken basit esneme hareketleri yapmanın, asansör yerine merdiven kullanmanın sağlıklı yaşam için yararlı olduğunu bildirdi.

Fazla kiloların atılması, kasların güçlendirilmesi ve kemik kaybının önlenmesinde haftada 3 ya da 5 kez tekrarlanacak 30-45 dakikalık yürüyüşler son derece etkili oluyor. Güncel yaşamda hareket etmenin herkes için büyük önem taşıdığını belirten uzmanlar, bu konuda sporun önemini vurguluyor ve "spor yapamıyorsan yürüyüş yap" tavsiyesinde bulunuyorlar.

Menopoz sırasında yapılan egzersizler de kemik kaybını azaltıyor. Çeşitli veriler, diyabet, yüksek yağ, kolesterol, kanser ve daha birçok hastalığın hareketsiz kişilerde daha fazla görüldüğünü ortaya koyuyor.

Gelişmişliğin sağladığı olanaklar, modern yaşam, hareketsizliği her geçen gün artırıyor.

 • Kısa mesafeli yerlerde arabanızı kullanacağınıza yürümeyi tercih edin.
 • Günde 30 gramdan fazla yağ almayın.
 • Egzersizle haftada 0.5 kilogram yağ kaybedebilirsiniz.
 •  Günde 6-8 bardak su içmeyi alışkanlık edinin.
 • Her gün sebze ve meyve yiyin.
 • Makarna pirinç, patates gibi kompleks karbonhidratları tüketin.
 •  Hoşlandığınız ve bütün adalelerinizi harekete geçirecek egzersizler yapın.
 •  Yemek sonrası 2 saat süreyle zorlayıcı egzersizler yapmayın.
 • Ayakkabılarınızın topuk kısmını yükseltin, rutubetli havalarda sabah erken ya da akşam geç saatlerde spor yapın.
 • Bisiklet, yüzme, koşu, tenis, kayak ve ağırlık kaldırma gibi sporları tercih edin.
Hareketsiz biriyseniz, günde 10-15 dakika ile başlayın, 45-60 dakikaya çıkın.

 


Untitled Document Untitled Document


anasayfa|bitkiler|vitaminler|mineraller|sağlıklı yaşam|haberler|ilk yardım|hastalıklar|site haritası|arama|e-mail

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.


Lokman Hekim'den Uyarı
Bu Site'nin amacı, "Giriş Yazısı" nda açıklanmıştır.Amaç ticari olmadığı gibi; tıbbi teşhis, tedavi ve reçete önermekte değildir.Aksine bu bilgilerin kullanımı, ilgili tıbbi uzmanın tavsiye ve onayını gerektirmektedir. Bu Site'yi ziyaret eden okuyucuların "Giriş Yazısı" nı dikkatle okumalarını ve bu bilgilerin kullanım sorumluluğunun kendilerine ait olduğunu unutmamalarını önemle hatırlatırız.

Untitled Document