Untitled Document
Untitled Document
Untitled Document
Site İçi Arama
 
Untitled Document
 
 
 
anal fissür
bebeklerde pişik
hemoroid
kabızlık
Kadınlarda Mantar Enfeksiyonu
Kadınlarda Vajinal Akıntı
kusma
site haritası

 


Sarı Kantaron Otunun Faydaları
Untitled Document

 

yaklasansaat.com
 
 

 

 

Strese Karşı Sarı Kantaron

Tıp bilimi gelişip yeni bilgilere ulaştıkça, halk sağlığı anlamında, yan etkilerin hastalıklar kadar tehdit edici ve tehlikeli olduğu görülüyor.

Gelişmiş ülkelerde eğitim-kültür düzeyi yükseldikçe bu yan etkilerden uzak durmak ve kalıcı tedavi metodları aramak için doğal ürünlere ve çözümlere yönelmek kaçınılmaz oluyor. Bu durumu özetleyen en çarpıcı örnek ise Sarı Kantaron bitkisinin stres ve depresyon üzerindeki pozitif etkilerinin Amerikalılarca kabul görmesidir.

Amerikalı doktorlar tarafından “doğal Prozac” olarak adlandırılan Sarı Kantaron bitkisinin, mutluluk hormonu da denilen Serotonin adlı hormonu arttırarak depresyonve stres tedavilerinde çok etkili olduğu yapılan her yeni klinik araştırmada tekrar tekrar kanıtlanıyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nde yılda 2,5 milyon adet reçetelenen Sarı Kantaron içeren ilaçlar, stresin, depresyonun ve ruhsal sıkıntıların tedavisinde en etkili ve güvenilir seçenek olarak biliniyor.

vatan, 20/05/2011 

Sarı Kantaron Otu, Gözdeki Sarı Noktaya İyi Geliyor

GATA Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalından Prof. Tabip Albay Güngör Sobacı tarafından dünyada ilk kez geliştirilen, sarı kantaron bitkisinin kullanıldığı tedavi yönteminde ise hastalığın ilerleyişinin durdurulmasında büyük başarı elde edildi.

2000 yılından beri yürütülen çalışmada hastalara bu bitkiden ağız ya da damar yoluyla verildi.  Bu tedavi klasik yönteme göre zaman ve maliyet avantajı vardır.

Geliştirilen yöntemle toplam 3 seans yeterli olmaktadır.  İlacın verilmesinden 6 saat sonra hastanın gözündeki sarı noktada oluşan damarlar lazerle kurutulur. 3 ayda bir kontrol edilen hasta bu süre içinde günde 3 kez ilacı almaya devam edecektir. Bu hem yeni damarların oluşmasını engelleyecek, hem de hastanın psikolojik açıdan rahatlamasını sağlayacaktır.

Klasik tedavi yönteminin seansının maliyeti en az 2 bin YTL, bu yöntemin seansının maliyeti ise 30 YTL . Yan etkileri diğer yönteme göre "yok denecek kadar az"dır.

Sobacı, ağızdan uygulanan tedaviyi alan hastaların 3 yıldır izlendiğini ve 4. yıla girildiğini belirterek, bu hastaların yüzde 18'inde görme artışı, yüzde 20'sinde görme kaybı olduğunu, yüzde 64'ünde ise görme düzeyinin korunduğunu söyledi.

Damar yoluyla tedavi uygulanan hastaların takibinde 3. yıla girilen  bu vakaların yüzde 6.5'inde görme artışı, yüzde 6.5'inde görme kaybı , yüzde 87'sinde ise görme düzeyi korunduğu gözlendi.

Sobacı, henüz bilimsel çalışma aşamasında olan yöntemin Sağlık Bakanlığından gerekli iznin alınmasından sonra yaygınlaştırılabileceğini belirtti.

Sarı Kantaron Nedir?

Çok eskilerden beri içinde pek çok iyileştirici  etkisi olduğuna inanılan sarı kantaron, halk arasında "kanom", "kılıç otu", "mayasıl otu", "yara otu" gibi adlarla biliniyor.

Dümdüz ayakta duran ve 90 santimetreye kadar yükselebilen bitkinin sarı çiçekleri, ezildiğinde kırmızı bir sıvı salgılıyor.

Sarı kantaron, 2 bin 200 metreye kadar yüksekliğe sahip çayırlıklarda, orman ve tarla kıyılarında yetişiyor.
Bitki çay olarak sinirsel rahatsızlıklara, histeriye ve düzensiz adet kanamalarına karşı da kullanılabiliyor.

Kantaron yağının ise dıştan kullanımda yaralara, çatlaklara, lumbago ağrılarına ve güneş yanığına karşı çok etkili olduğu bildiriliyor.

sabah, 22/01/2007

 


Untitled Document Untitled Document


anasayfa|bitkiler|vitaminler|mineraller|sağlıklı yaşam|haberler|ilk yardım|hastalıklar|site haritası|arama|e-mail

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.


Lokman Hekim'den Uyarı
Bu Site'nin amacı, "Giriş Yazısı" nda açıklanmıştır.Amaç ticari olmadığı gibi; tıbbi teşhis, tedavi ve reçete önermekte değildir.Aksine bu bilgilerin kullanımı, ilgili tıbbi uzmanın tavsiye ve onayını gerektirmektedir. Bu Site'yi ziyaret eden okuyucuların "Giriş Yazısı" nı dikkatle okumalarını ve bu bilgilerin kullanım sorumluluğunun kendilerine ait olduğunu unutmamalarını önemle hatırlatırız.

Untitled Document