Untitled Document
Untitled Document
Untitled Document
Site İçi Arama
 
Untitled Document
 
 
 
anal fissür
bebeklerde pişik
hemoroid
kabızlık
Kadınlarda Mantar Enfeksiyonu
Kadınlarda Vajinal Akıntı
kusma
site haritası

 

 

Sarımsağın Faydaları ve Zararları

Untitled Document

 

yaklasansaat.com
 
 

 

 

Sarımsak Kokusunda Kurtulmanın Yolu

Birçok hastalığa deva olan sarımsak, özellikle çorbaların ve birçok besinin yanında vazgeçilmez en temel gıda olmasına rağmen pek tercih edilmiyor. Tek sebebi ise ağızda ve vücutta bıraktığı koku.

SARIMSAK NEDEN UZUN SÜRE KOKUYOR?

Yıllar önce yapılan araştırmalarda sarımsağın çok miktarda sülfür bileşikleri içerdiği ortaya çıktı. Bahsi geçen madde sindirildiğinde kana karışıyor. Kandan akciğerlere geçen madde nefes verirken ağızdan dışarı çıkıyor.

Kokunun bu yolla dışarı çıktığı belirtildi. Kana karışması da uzun süre vücutta kalmasına neden oluyor.

Dişlerinizi istediğiniz kadar fırçalayın koku gitmez; çünkü kokunun kaynağı ağızdaki sarımsak kalıntısı değil, vücudun içerisinde gerçekleşen kimyasal işlemlerdir.

KOKUYU CÜVUTTAN ATAN YİYECEKLER

Bir yiyeceğin kokusunu yine birkaç yiyeceğin attığı ortaya çıktı. Birkaç yıl önce Ohio Devlet Üniversitesi'nden Sheryl Barringer sarımsakla yenen bazı yiyeceklerin kokuyu ortadan kaldırması konusunu araştırdı.

NİRVANA NANE

Üniversitelerde yapılan araştırma sonucunda kereviz, patates, marul, hindiba, fesleğen, mantar, maydanoz, nane, reyhan, gibi bazı yiyeceklerin sarımsak kokusunu giderdiği belirtildi.

Kokuyu vücuttan atmanın nirvası Nane. Elma ve Marul ise takipte. Ancak bu besinler piştiği zaman aynı etkiyi göstermiyor. Bu yiyeceklerdeki bazı enzimler pişme esnasında parçalanıyor ve işe yaramıyordu.

KOKUYU FENOLİK BİLEŞEN ÇÖZÜYOR

Uzmanlar, bu sebzelerin koku giderme etkisini yaratan şeyin fenoliklerle birlikte enzimler olduğunu iddia ediyor.

Uzmanlara göre özellikle nane fenolik bileşikler bakımından oldukça zengin ve içerdiği rosmarinik asit sarımsaktaki sülfür bileşiklerine tutunarak kokusuz bir molekül oluşturuyor.

Elmada da benzer maddeler var; ancak düşük seviyede. Maruldaki fenolik bileşikler ise, yeşil çayda olduğundan çok daha az.

ensonhaber. 06.06.2018

Sarımsağın Sırrı Kokusunda

ABD'n in Alabama Üniversitesi'nde yapılan araştırma, sarımsağın sırrının ona kokusunu veren 'allisin'maddesinde yattığını ortaya çıkardı.

Buna göre Allisin maddesi, vücuda girdiğinde parçalanarak hidrojen sülfat yayıyor. Bu da nefesin ve derinin kokmasına neden oluyor.

Ancak kötü kokusuna rağmen bu madde damarların genişlemesini sağlayarak, yüksek tansiyonu da düşürüyor ve kan akışını hızlandırıyor. Organlara daha fazla oksijen taşıyarak kalp üzerindeki baskıyı azaltmaya yardımcı oluyor, tansiyonu düşürüyor.

Damarların tıkanmasını da engelliyor. Uzmanlar, bununla birlikte, aşırı tüketildiğinde kanı incelttiği için sarımsak ve sarımsaklı besin takviyelerinin ölçülü olarak tüketilmesini tavsiye ediyor.

vatan, 17.10.2007

Çiğ Tüketilen Sarımsağın Zararları

Gaziantep Üniversitesi (GAZÜ) Tıp Fakültesi Klinik Biyokimya Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nejat Yılmaz, sarımsağın, çiğ tüketimine dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

Özellikle bağırsak hastalıkları, parazitlere karşı, solunum hastalıklarında, deri hastalıkları, yaraların iyileştirilmesinde ve yaşlılığa karşı sarımsak kullanılmaktadır.
İkinci Dünya Savaşında açık yaraların üzerine direkt olarak sürülerek, enfeksiyonun yayılması engellenirdi.

Sarımsağın faydaları arasında, kalp damar hastalıkları, kanseri engelleme, immün bağışıklık sistemin uyarılması, detoksifikasyon yapması, radyasyona, strese karşı koruması, fiziksel gücün artırılması ve antiaging etkileri çalışmalarda gösterilmiştir.
     
SARIMSAĞI ÇİĞ YEMEYİN, ZARAR GÖRÜRSÜNÜZ

Çiğ sarımsağın tahriş edici, asidik ve okside edici bileşikleri ayrıştırma ile yok edilebilmektedir. Bazı kültürlerde bu ayrıştırma için sarımsak ıslatılmakta veya alkol, süt ile ayrıştırılmaktadır. Sarımsağın birçok istenmeyen yan etkisi, fazla miktardaki yağda erir organosülfur içeriğinden kaynaklanmaktadır.

YILLANMIŞ SARIMSAK
     
Çiğ tüketilen sarımsaktaki 'Allicin' denen madde, kolesterol düşürme etkisi yanında, karaciğer, mide, bağırsak sistemini tahriş edip, erkeklerde sperm hareketlerini yavaşlatmaktadır. Oysa dövülmüş sarımsak suda en az 10 ay kadar bekletildiğinde mucize bileşiği ''S-Alilsistein (SAC)''açığa çıkmaktadır. Bu mucize madde karaciğeri koruyucu, savunma sistemini güçlendirici, kanseri önleyici ve tüm kemoterapatik ilaçların istenmeyen yan etkilerini azaltıcı etkiye sahiptir.

Yağda eriyen sarımsak içeriği (Allicin) lipit düşürücü etkisinin yanı sıra aynı zamanda karaciğer hücrelerine karşı toksik etki yapabilmekte ve laktat dehidrogenaz enzimini artırabilmektedir. Halbuki suda erir sarımsak içeriği (S-Alilsistein) sitotoksik olmadan tüm faydalı etkileri sağlamaktadır.

milliyet, 03.05.2007

Doğal Sağlık Hazinesi: Sarımsak

Sarımsak, kanser hastalığına yakalanma riskini azaltıyor.

Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Emel Alphan, "sarımsak, çiğnenerek yenildiği takdirde kanser olma riskini azaltır" dedi. Vitamin, mineral ve aminoasitler bakımından son derece zengin sarımsak, kalp krizi, beyin kanaması ve kanser riskini azaltıyor. ABD'li uzmanlarca "bin yılın önemli bitkisi" olarak nitelendirilen sarımsak, "doğal antibiyotik deposu" olmasının yanı sıra kanser hastalığına yakalanma riskini de azaltıyor.

Kurşun, civa, kadmiyum ve arsenik zehirlenmelerinde etkili tedavi sağlayan, selenyum açısından zengin olan sarımsak, bazı hastalıklara yakalanmada önleyici etki yapıyor. Sarımsağın bileşiminde, sakaroz, glikoz gibi karbonhidratlar ile protein, kalsiyum, fosfor, demir ve A, B, C vitaminleri bulunuyor. "Günde bir sarımsak tutar doktoru uzak" diye özdeyişlere de konu olan sarımsak, birçok ülkede hem tatlandırıcı ve koku verici, hem de şifalı bitki olarak kullanılıyor.

BİRÇOK DERDE DEVA
Asırlar boyu insanlar tarafından birçok derde deva olarak tüketilen ve İbni Sina'nın eserlerinde de yer alan sarımsak, vitamin ve mineral deposu olmasının yanı sıra damarları genişletici özelliğiyle terlemeyi artırıyor. Türkiye'de Kastamonu Taşköprü'de üretilen genetik müdahaleye uğramamış sarımsak, antiseptik (mikrop kırıcı) özelliğinin dışında damar sertliği ve tıkanıklığını önlemede, tansiyon ve kolesterolü düzenlemede, kanı temizlemede şifa verici bitki olarak kullanılıyor.

Sarımsak, ayrıca meme, prostat, mide ve kalın bağırsak kanserlerine yakalanma riskini azalttığı gibi hastalıkların ilerlemesini önlüyor. Bütün bu özelliklerine karşın sarımsak, tarım alanlarına zarar veren böceklere karşı ilaç olarak da kullanılabiliyor. Kimyasal böcek ilaçlarının çevreyi zehirleyici etkileri olmasına rağmen, zararlı böcekleri üründen uzak tutmaya dayalı bir koruma sunan sarımsak yağı ile su karışımı daha güvenli ve çevreye herhangi bir zararı yok.

AŞIRI TÜKETİMDEN KAÇININ
Sarımsağın aşırı tüketiminin ise bazı yan etkileri var. Yapısında yer alan yüksek orandaki kükürt bileşikleri, alerjik reaksiyonlara yol açabiliyor. Çok fazla çiğ sarımsak yenilmesi, bunların sindirilmesi sırasında oluşan gazların verdiği rahatsızlık dışında bağırsak mukozasındaki normal floranın zarar görmesine neden oluyor.

UZMAN GÖRÜŞÜ: MUTLAKA ÇİĞNENMESİ GEREK

Günde 2 diş sarımsağın çiğnenerek tüketilmesi, birçok hastalığı önlemede de etkili olan sarımsağın damarları genişletici özelliği nedeniyle kalp krizi geçirme riskini azaltıp, tansiyonu da düzenleyici etki yapmaktadır.

Sarımsak, çok sayıda hastalığın mikrobuna karşı vücudu dirençli tutar. Yalnız, sarımsağın koruyucu özelliğinden faydalanmak için mutlaka çiğnenmesi gerekir. Yutularak yenilen sarımsak insan vücuduna fayda sağlamaz, aksine zarar verir.

Doğal Vitamin Deposu: "Sarımsak"

Uzun ve sağlıklı bir yaşam için bol vitamin, bol hareketi şart koşan uzmanlar genç kalmak için en çok sarımsak yenilmesini öneriyor.

Hastalıklardan uzak sağlıklı bir yaşamın ve ilerleyen yaşa rağmen gençlik dolu enerjinin kaynağı, bol vitamin ve bol hareket. Stres, hava kirliliği, yağlı yiyecek ve sigaranın kanı zehirleyerek damarlarının tıkanmasına yol açtığını belirten bilim adamları, sağlıklı bir yaşam için B, E ve C vitaminleri içeren besinler alınmasını ve bol bol yürüyüş yapılmasını öneriyor.

Damarları su borusuna benzeten bilim adamları, kana karışan kolesterol moleküllerinin zamanla damarların daralmasına ve kalp krizi ile biten çeşitli hastalıklara yol açtığını vurguluyor. Son yıllarda giderek yaygınlaşan "fast food" türü yiyeceklerdeki aşırı yağ oranının sağlık açısından olumsuz etkiler ortaya çıkardığına dikkat çeken bilim adamları, "Yaptığımız araştırmalarda lahana, soya fasulyesi ve kuş konmaz gibi folasid içeren sebzelerin daha çok yenmesi halinde yılda en az 50 bin kişinin kalp krizinden ölmeyeceği ortaya çıktı" diyor.
Atardamarların kireçlenmesine karşı bol sarımsak öneren uzmanlar şöyle konuşuyor: "Kandaki kolesterolü temizleyerek hücreleri sürekli genç tutan sarımsağı çiğ yiyebilir veya her yemeğe koyabilirsiniz."

Sağlıklı ve gençlik dolu bir yaşam için diğer öneriler şöyle:

. Bol yürüyüş; hareketlilik kan dolaşımını düzenler, damarları açar. Gereksiz kaloriler yakılır ve böylece kolesterol düşer. Bunun için her gün en az 20 dakika yürüyün. Haftada 3 - 4 kez yarım saat hafif koşu yapın, mevsimine göre yüzün veya kürek çekin.
. Makarna, kolesterole bağırsaklarda set çeker ve kana karışan kolesterol oranının en aza indirir. Bu yüzden haftada 1 - 2 kez makarna yiyin.
. Balık: Omega 3 vitamini içermesi nedeniyle haftada en az 2 kez taze balık yiyin.
. Meyve - sebze: Tüm meyve ve sebzelerde kanı temizleyen Flavoinid adı verilen madde bulunur. Her gün taze meyve ve sebze yiyin.
. Zeytinyağı: Yemeklerde özellikle zeytinyağı kullanmaya özen gösterin.

 FLAVONOID

Sebze ve meyvelerde bulunan Flavonoid adı verilen madde, tüm vitaminlerden daha etkilidir. Flavonoid, kontrolden çıkan oksijeni kandan temizler ve kireçlenmeyi önler. Özellikle koyu renkli taze sebze ve meyveleri (ıspanak, kara lahana, pırasa gibi) tercih edin.

 KOŞU

Koşu ile harekete geçen hücreler kanı hareketlendirerek atardamarların kireçlenmesini önler. Kısa aralıklarla sık sık koşu yapılması yeni kan damarlarının açılmasını sağlayarak vücuda gençlik enerjisi pompalar.

SİGARA

Tek bir sigaranın bile zararlı olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Nikotinin vücuda verdiği zarar saymakla bitmez. Sigara tiryakilerinin kalp krizi geçirme riski, içmeyenlere oranla 10 kat daha fazladır.

KİLO VERİN

Sağlıklı yaşamın şartlarından biri düzenli olarak fazla kiloları vermektir. Atacağınız her kilo ile biraz daha sağlık kazanacağınızı unutmayın.

VİTAMIN

 Günde 400 mikrogram Folasid, 100 mg C vitamini ve E vitamini alın.

Doğal Sağlık Hazinesi: Sarımsak

Sarımsak, kanser hastalığına yakalanma riskini azaltıyor.

Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Emel Alphan, "sarımsak, çiğnenerek yenildiği takdirde kanser olma riskini azaltır" dedi. Vitamin, mineral ve aminoasitler bakımından son derece zengin sarımsak, kalp krizi, beyin kanaması ve kanser riskini azaltıyor. ABD'li uzmanlarca "bin yılın önemli bitkisi" olarak nitelendirilen sarımsak, "doğal antibiyotik deposu" olmasının yanı sıra kanser hastalığına yakalanma riskini de azaltıyor.

Kurşun, civa, kadmiyum ve arsenik zehirlenmelerinde etkili tedavi sağlayan, selenyum açısından zengin olan sarımsak, bazı hastalıklara yakalanmada önleyici etki yapıyor. Sarımsağın bileşiminde, sakaroz, glikoz gibi karbonhidratlar ile protein, kalsiyum, fosfor, demir ve A, B, C vitaminleri bulunuyor. "Günde bir sarımsak tutar doktoru uzak" diye özdeyişlere de konu olan sarımsak, birçok ülkede hem tatlandırıcı ve koku verici, hem de şifalı bitki olarak kullanılıyor.

BİRÇOK DERDE DEVA
Asırlar boyu insanlar tarafından birçok derde deva olarak tüketilen ve İbni Sina'nın eserlerinde de yer alan sarımsak, vitamin ve mineral deposu olmasının yanı sıra damarları genişletici özelliğiyle terlemeyi artırıyor. Türkiye'de Kastamonu Taşköprü'de üretilen genetik müdahaleye uğramamış sarımsak, antiseptik (mikrop kırıcı) özelliğinin dışında damar sertliği ve tıkanıklığını önlemede, tansiyon ve kolesterolü düzenlemede, kanı temizlemede şifa verici bitki olarak kullanılıyor.

Sarımsak, ayrıca meme, prostat, mide ve kalın bağırsak kanserlerine yakalanma riskini azalttığı gibi hastalıkların ilerlemesini önlüyor. Bütün bu özelliklerine karşın sarımsak, tarım alanlarına zarar veren böceklere karşı ilaç olarak da kullanılabiliyor. Kimyasal böcek ilaçlarının çevreyi zehirleyici etkileri olmasına rağmen, zararlı böcekleri üründen uzak tutmaya dayalı bir koruma sunan sarımsak yağı ile su karışımı daha güvenli ve çevreye herhangi bir zararı yok.

AŞIRI TÜKETİMDEN KAÇININ
Sarımsağın aşırı tüketiminin ise bazı yan etkileri var. Yapısında yer alan yüksek orandaki kükürt bileşikleri, alerjik reaksiyonlara yol açabiliyor. Çok fazla çiğ sarımsak yenilmesi, bunların sindirilmesi sırasında oluşan gazların verdiği rahatsızlık dışında bağırsak mukozasındaki normal floranın zarar görmesine neden oluyor.

UZMAN GÖRÜŞÜ: MUTLAKA ÇİĞNENMESİ GEREK

Günde 2 diş sarımsağın çiğnenerek tüketilmesi, birçok hastalığı önlemede de etkili olan sarımsağın damarları genişletici özelliği nedeniyle kalp krizi geçirme riskini azaltıp, tansiyonu da düzenleyici etki yapmaktadır.

Sarımsak, çok sayıda hastalığın mikrobuna karşı vücudu dirençli tutar. Yalnız, sarımsağın koruyucu özelliğinden faydalanmak için mutlaka çiğnenmesi gerekir. Yutularak yenilen sarımsak insan vücuduna fayda sağlamaz, aksine zarar verir.


Untitled Document Untitled Document


anasayfa|bitkiler|vitaminler|mineraller|sağlıklı yaşam|haberler|ilk yardım|hastalıklar|site haritası|arama|e-mail

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.


Lokman Hekim'den Uyarı
Bu Site'nin amacı, "Giriş Yazısı" nda açıklanmıştır.Amaç ticari olmadığı gibi; tıbbi teşhis, tedavi ve reçete önermekte değildir.Aksine bu bilgilerin kullanımı, ilgili tıbbi uzmanın tavsiye ve onayını gerektirmektedir. Bu Site'yi ziyaret eden okuyucuların "Giriş Yazısı" nı dikkatle okumalarını ve bu bilgilerin kullanım sorumluluğunun kendilerine ait olduğunu unutmamalarını önemle hatırlatırız.

Untitled Document