Untitled Document
Untitled Document
Untitled Document
Site İçi Arama
 
Untitled Document
 
 
 
anal fissür
bebeklerde pişik
hemoroid
kabızlık
Kadınlarda Mantar Enfeksiyonu
Kadınlarda Vajinal Akıntı
kusma
site haritası

 


Şişmanlık ve Metabolizma

Untitled Document

 

yaklasansaat.com
 
 

 

 

Metabolizmayı Hızlandıran Besinler

Yağ yakıcı özelliği olan bir dizi yiyecek bulunur. Bu besinler zayıflamanızda sizin en büyük yardımcınız olacaktır.

Kırmızı fasulye

Kırmızı fasulye protein ve lif açısından çok zengindir ve hiç yağ içermez. Kırmızı fasulyede karın bölgesindeki yağları yakmaya yardımcı olan flavonoidler bulunmaktadır.

Göbek yağlarına karşı armut

Ne kadar tatlı ve sulu olursa olsun armut lif açısından zengin ve kalori yönünden fakir bir besindir. Bu sayede her öğünde rahatlıkla tüketebileceğiniz bir meyvedir. Ayrıca armutta özellikle karın bölgesinde depolanan “hayvansal” yağların yakımını hızlandıran antioksidanlar bulunmaktadır.

Patlamış mısır dahi kilo verdiriyor!

Tatlandırılmamış ve tuzsuz patlamış mısır garip görünmesine rağmen yağ yakıcı özelliğe sahiptir. Çünkü tam tahıllardan olan mısır genel sağlık için yararlı olmasının yanı sıra göbek bölgesindeki yağların yakımına da yardımcı olur.Yağ yakımını hızlandıran başka bir ürün de limon suyudur. Bu doğal yağ yakıcılarından faydalanabilirsiniz.

Patates en büyük dostunuz

Patates salatası mayonez veya kremasız yapıldığı takdirde hem sizi tok tutar hem de içerdiği sindirimi kolaylaştırıcı liflerle yağların yakılmasını hızlandırır. Patatesin daha etkili olabilmesi için ise haşladıktan sonra soğumasını bekleyin. Sirke gibi bir sos ile birlikte haşlanmış soğuk patatesler aynı zamanda iştahınızı da kapatacaktır.

Fındık ve fıstıklar

Fındık ve fıstık türündeki yemişlerin yapısının yarısı yağdan oluşsa da doymamış olduğu için obeziteye karşı vücudun yanındadır.

milliyet, 08/06/2011

Metabolizmayı Hızlandırmanın 20 Yolu

Eğer metabolizmanızı çalıştırırsanız ideal kilonuza kavuşursunuz

Aslında kilo vermenin sırrı düzenli ve dengeli beslenme. En önemlisi de iyi çalışan bir metabolizma. Eğer metabolizmayı çalıştırmayı başarırsanız ideal kilonuza kavuşursunuz. Diyetisyen Gonca Güzel metabolizmayı hızlandırmanın yollarını anlattı.

1) Vücut kompozisyonu: Sağlıklı metabolizma için yağ kaybetmeli, kas arttırmalısınız. Yağsız doku ne kadar artarsa hastalıklara yakalanma oranı da o kadar düşer.

2) İdeal kilo için: Açken yağ hücreleri isyan bayraklarını çeker. İştah açılır, metabolizma yavaşlar, kas kaybı başlar. Günlük en az 1000 kkal almalısınız.

3) Hormonal dengeye dikkat!: Hormonlar ve yağlar etkileşim halindedir. Şişmanlayınca hem hormonlar hem metabolizma değişir. Hormonların dengeli çalışması için iyi yağlarla beslenmek, glisemik indeksi düşük besinleri tercih etmek, kahvaltıyı atlamamak, sık yemek gerekir.

4) Bol sıvı tüketin: Günde 500 ml fazla su içmek metabolizmayı yüzde 20 hızlandırır. Bu küçük oran bile haftada 400 gram kaybetmenize sebep olur. Vücut günlük en az 2 litre suya ihtiyaç duyar. Su dışında bitki çayları, limonata, greyfurt suyu, ev yapımı buzlu çay metabolizmayı hızlandıran sağlıklı içeceklerdir. Alkol, kola, gazlı içecekler, çay, kahve acıktırır, stresi artırır, yağlandırır, karaciğeri yorar.

5) Yeterince protein: Protein kasları oluşturur. Yetersiz protein alımı metabolizmayı yavaşlatır. Her öğünde protein almaya çalışın. Böylece kan şekeri dengelenir, tokluk hissi artar. Fazla protein ise yağ olarak depolanır, böbrek, karaciğer ve kalpte problem oluşturur.

6) Yeterli lifalın: Lifler vücudun süpürgesidir. Toksinleri atar, tok tutar, yağ emilimini azaltır. Kan şekerini dengeler. Sebze, meyve, rafine edilmemiş tahıllar lif içerir.

7) Düzenli egzersiz yapın: Egzersizin ilk 20 dakikasında önce karbonhidratlar, sonra proteinler ve en son yağlar enerji olarak harcanır. Bu yüzden 15 dakika koşmaktansa 35 dakika yürümek daha çok yağ yakar. Ortalama hareket için günde 10 bin adım gerek. Nabzınızın çalışması içinse dakikada 140 adım atmaya çalışın.

8) Glisemik indeksi düşük gıdaları tercih edin: İnsülin dengesizse sürekli açlık hisseder, karbonhidrat tüketmek isteriz. Omega 3 yağ asitleri insülin hassasiyetini arttırır, bu yüzden haftada 2-3 gün balık tüketin. Zeytinyağı, keten tohumu yağı, somon balığı yararlı yağ asitleri içerir. Krom minerali almak da insüline hassasiyeti arttırır.

9) C Vitaminişart: Portakal, greyfurt, limon gibi turunçgiller yüksek oranda C vitamini içerir. C vitamini detoks etkili, idrar söktürücü ve kolesterol düşürücüdür. Her öğünde C vitamini içeren yiyecekler olmalı.

10) Pektin lifi zayıflatır: Elma, böğürtlen, greyfurt gibi bazı meyvelerde pektin adlı lif bulunur. Bu, hücrelerin yağ emilimini azaltır. Ayrıca kan basıncını düşürür, kolesterolü yok eder, kabızlığı önler. Bir elma ve bir greyfurt yerseniz, kalp ve dolaşım sorunlarından korunmuş olursunuz.

11) Sarımsak ve soğan: Yağ depolarının azalmasına yardım eder. Sarımsak içeren her besinin antibiyotik ve bağışıklık yükseltici etkisi vardır. Yüksek tansiyon ve kalp hastalığı tehlikesini azaltır. Soğan mide kanserine, sarımsak da bağırsak kanserine yakalanma riskini düşürür.

12) Baharatlar: Zencefil, acı biber ve köri metabolizmayı hızlandırır. Tarçın, kan şekerini dengeler. Zencefil metabolizmayı hızlandırmanın dışında, şişkinliği de azaltır. Rezene fazla suyu atar. Kekik, kolesterol düşürücü, yağ yakıcıdır. Biberiye de dolaşım sistemini uyarır

13) Kahvaltı olmazsa olmaz: Kahvaltı etmediğinizde, vücuda açlık çektiğinize dair mesaj gönderilir. Böylece metabolizmanız, vücudunuzu korumak adına yavaşlar. Besinler, özellikle de karmaşık karbonhidratlar, metabolizmayı ateşler. Kahvaltıyı yapmayanlar, yapanlara oranla 4 kat fazla şişmanlar.

14) Yemeği erken yiyin: Araştırmalar, kuvvetli kahvaltı ve öğle yemeği ile hafif akşam yemeği yiyerek kilo verildiğini gösteriyor. Akşam yemeğini olabildiğince erken bir saatte, mümkünse yatmadan en az 4 saat önce yemeye bakın.

15) Düzenli beslenin: Meyve, sebze ve tahıl gibi karmaşık karbonhidrat grubunda yer alan besinler, metabolizmayı hızlandırır.

16) Aralı antrenman yapın: Düzenli olarak uyguladığınız aerobike ek olarak, öğle ya da akşamları 10-15 dakikalık hızlı bir yürüyüş de yapın. Bu, metabolizma hızını artırır.

17) Ağırlık kaldırın: Haftada 2-3 gün ağırlık çalışması yaparak kaslarınızı çalıştırın. Bu çalışma vücudun sıkılaşarak şekillenmesini sağlar, metabolizma hızını artırır.

18) Hareketli olun: Aktif olmanın yollarını arayın. Arabanızı daha uzağa park etmek, asansörü kullanmak, evi toplarken bir sürü eşyayı bir seferde değil de birkaç seferde taşımak gibi basit ama etkili yollar bulabilirsiniz.

19) Demir alın: Demir, kaslara, yağ yakımı için oksijen taşınmasını sağlar. Her ay adet dönemiyle kan kaybı yaşayan kadınların demir alması önemli. Demir en çok kırmızı et, yumurta, ıspanak ve yeşil yapraklı sebzelerde bulunur.

20) Süt ve yoğurt tüketin: Yeterli kalsiyum alımı metabolizmayı hızlandırır. Yağsız süt ve yoğurt, en iyi kalsiyum kaynaklarıdır.

vatan, 02/04/2011 

Metabolizmayı Hızlandırmanın Yolu

Hareketsiz yaşam, stres, tiroidlerin düzensiz çalışması metabolizmayı yavaşlatıyor. İşte uzmanlarından 10 etkili öneri.

Metabolizma hızı kişiden kişiye fark gösterir. Metabolizma hızını belirleyen en önemli etmen vücut kas dokusudur. Kas kitlesi arttıkça metabolizma hızı artar. O nedenle sporcuların, kas kitlesi kadınlara göre daha fazla olan erkeklerin metabolizma hızı daha fazladır.

Aynı zamanda vücut yüzeyi ile de metabolizma doğru orantılıdır. Yani vücut büyüdükçe o vücudu çalıştırmak için gerekli olan enerji artar aslında. O nedenle fazla kilolu bir insanın normal kilodaki bir insana göre metabolizması daha hızlıdır. Özellikle zayıflama tedavisinde kişinin yemek durumu metabolizma hızına göre belirlenir. Eğer bir kişiye zayıflasın diye metabolizma hızının çok altında bir beslenme programı yapılırsa, vücut yağ dokusu yerine kas dokusunu kaybeder bu da metabolizma hızını yavaşlatır ve bu kişilerin tekrar daha fazla kilo alması gibi bir sorun ortaya çıkar.

Metabolizma ve İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayça Kaya'nın metabolizmayı hızlandıran on bilimsel önerisi:

1) Düzenli uyuyun. Gece en geç 24.00’de uyuyun, sabah en geç 07.00’de uyanın. Çünkü vücut kendini uykuda onarır.
2) Düzenli olarak aerobik egzersiz yapmayı alışkanlık haline getirin. Haftada en az 3 gün 45 dakikalık bir tempolu yürüyüş yapın.
3) Ağırlık çalışmayı ihmal etmeyin. Metabolizma hızının en belirleyici faktörü kas dokusu olduğu için kaslarınızı da düzenli çalıştırın.
4) Kola, gazoz gibi asitli ürünler yerine su için.  Su insan vücudunun en önemli bileşenidir. İyi bir metabolizma, iyi bir dolaşımdan bu da iyi bir boşaltımdan geçer. O nedenle günde 2-2,5 litre su içmeye özen gösterin.
5) Acıktığınızda mutlaka vücudunuza cevap verin. Açlığı ertelemek metabolizma hızını yavaşlatır. Küçük bir meyve bile yeseniz yeterli olur.
6) Metabolizmayı en çok çalıştıran yiyecekler proteinlerdir. Beslenmenizde dengeli bir şekilde protein tüketin. Ancak hiç karbonhidrat almadan sırf protein yenilerek yapılan diyetler son derece yanlış. Bu tür diyetlerle hızlı kilo verilse bile, damar hastalığına yakalanma riskini artırdığı biliniyor.
7) Az az sık sık yemek metabolizmayı canlı tutuyor.
8) Yemeklerinizin yanına eklediğiniz iki-üç kaşık yoğurt yüksek kalsiyum içeriği nedeni ile metabolizma üzerine olumlu etkileri var.
9) Lif oranı yüksek olan yiyecekler, özellikle taze sebze ve meyveler, kurubaklagiller ve tam tahıllı ürünleri de düzenli tüketmek şart.
10) Yeşil çay için. Kahve ve çay içerdiği kafein içeriği nedeni ile metabolizmayı çalıştırır. Ancak çok fazla tüketilirse çarpıntı ve uykusuzluğa neden olabilir. Yeşil çayın antioksidan kapasitesi çay ve kahveye göre daha fazladır. Günde 1-2 fincan yeşil çay tüketmek hem metabolizmayı hızlandırır hem de yaşlanmaya gidiş sürecini yavaşlatır.

hürriyet, 16/01/2011

Yemekten Hemen Sonra Yenen Meyve Şişmanlatır mı?

Son zamanlarda adı bile unutulan, bir zamanların ünlü (!) Fransız beslenme uzmanlarından biri meyvelerin yemekten sonra değil ara öğünlerde yenmesini öneriyordu.

Ona göre mide asit üretiminin arttığı yemek sonrasında meyve yendiğinde mide bol miktarda meyve alkolü oluşturuyor ve bu alkol hızla emilerek yağa dönüşüyordu (!)

Yakın bir zamanda Kolombiya Üniversite'sinde yapılan bir çalışma bu teoriyi çürüttü, yemeklerden hemen sonra yenilen meyvelerin ve tatlıların daha az kilo aldırdığını ortaya koydu.

Şekerli yiyecekleri proteinli yemeklerle birlikte tüketenler daha az ve geç acıkıyordu. Ara öğünlerde tatlı yemek ise kanda ciddi insülin-şeker dalgalanmalarına ve açlık ataklarına neden olabiliyordu.

Sonuç olarak yemeklerden sonra yenilen meyvenin kilo aldıracağı şimdilik kanıtsızdır.

haber7, 19/10/2007 

Neden Şişmanız

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Profesör Doktor Üstün Korugan, şişmanlığı şöyle  tarif etti: "Şişmanlık yağ dokusunun gerekenden fazla olduğu durumdur.  Bedendeki yağ dokusunun fazla olduğu durum, insanlarda ciddi bir sağlık sorunu oluşturur."

Kilogram olarak ağırlık ölçülür, ve bunu boya bölünür. Boyun metrekaresi alınır. Yani 80 kilo ağırlığında insan, 1.70 boyundaysa, 80 bölü 1.7'nin karesi. Kilogram bölü metrekare olarak hesaplanır. Bunun 18 ila ortalama 25 arasında, 19 ila ya da 26 arasında kalması lazımdır. 1.75, 78 kilo ağırlığında bir insan 1.70 boyundaysa ve bu adam bir atletse o zaman şişman olarak kabul edilmeyebilir.

BEL ÖLÇÜSÜ UYGULAMASI


Bel çevresini kalça çevresine bölmek de bir değerlendirmedir aslında. Bel çevresi kadınlar için 82 cm'yi geçmemesi, erkekler için de 88 cm'yi geçmemesi gerekir. Erkek için örneğin 90 cm'nin 95 cm'nin üzerindeki bir ölçü ya da 102 cm'nin üzeri ciddi risk taşır, kadın için de  88 cm'nin üzerinde bir genişlik risk taşıyor. Yağlar daha çok karın çevresinde, gövdede, bel çevresinde toplanır.

ŞİŞMANLIĞIN ARTIŞ NEDENLERİ

İnsanın şişmanlaması ya da ilerde şişman olacağı nerdeyse genleriyle genetik olarak belirlenmiş durumdadır.

İnsanın şişman olmasını belirleyen program aynı zamanda bizzat kendisi bir sağlık sorunudur. Çünkü bu insanlar aldıkları enerjiyi daha yavaş harcarlar, bedenlerinde aldıkları besinler daha zor ve yavaş kullanılır. Hormon sistemleri ciddi olarak zorlanır, bu nedenle şişmanlarlar. Aynı nedenle de sağlık sorunlarıyla karşılaşırlar. Yani bir insanı şişman yapan nedenler, damar sertliği yapan sağlık sorunlarıdır. Bu insanlar iki düşman karşısındadırlar.

ANİDEN KİLO ALMAK

Yeme alışkanlıkları değişmeden kilo almanın nedeni , bulunduğu yaşın etkisiyle olabilir. Mesela bir erkek için 45 yaşında beslenme alışkanlığı değişmeden birden bire hızla kilo almak,  tıbbi araştırmayı gerektiren bir durumdur. Gerçek genetikler ailelerinde şeker hastası  olanlardır.   O güne kadar çevresel etkenlerden korunmuş olunabilir.  Ama ilerleyen yaş, değişen çevre genetik etkenlerin ortaya çıkmasına ve insanı birden bire değiştirmesine yol açabilir, bu genetik etkenlerin gücüne bağlıdır. Çok güçlüyseler, bazen bu 8-10 yaşında olur, bazen de tam 45 yaşlarına geldiği zaman, vücudundaki yaşlanmayla birlikte bitmekte olan hormonal değişmelerin kritik bir noktasında bir değişim yaşanabilir.

Ensilün rezistansı nedir:

Kasların içine şekerin, enerjinin girmesi gerekir. Bu kişiler doğuştan bu sistemleri iyi çalışmayan kişilerdir. Yani şeker o kişilerin kaslarının içine iyi giremez ve iyi kullanılamazlar. O zaman vücut gereğinden daha fazla ensilün salgılar. Vücut gereğinden daha fazla ensilün sağladığı için vücudunda yağları çok kolay biriktirir. Bu biriken yağlar tersine dönüp ensilün rezistansını kamçılarlar ve gittikçe bu olay ve fazla ensilün, ve yüksek ensilün, yüksek tansiyona ve damar sertliğine kolayca yol açar.

Yağ dokusunda yağın depolanmasını ayarlayan gen, yağın kana verilmesini, çözülmesini ayarlayan, beyne gidip bu yemeği ye ya da yeme, doydun ya da doymadın sistemini ayarlayan gen vardır.  Belli forma gelmek için savaşmak değil, var olan kilonun yüzde 5, yüzde 10 azaltmak gerekir.  Yüksek tansiyon varsa onun da azaldığı görülecektir. Yüzde 10 azaltmak belki sağlığına yüzde 70-80 bir fayda katmak anlamındadır.

 Kilonuzu azaltın, ve kendinizi mutlu ve güçlü hissedin.

Şişmanlık Metabolizmayı Bozuyor

İnsanda metabolik rahatsızlıkların nedeninin, vücuttaki fazla yağlar ve şişmanlık olduğu belirlendi. Fazla yemekten, hareketsizlikten ve bazı genlerin kombinasyonundan doğan metabolik rahatsızlıkların, belin kalınlaşmasına, yüksek tansiyona, kanda şekerin yükselmesine ve yüksek kolesterole neden olduğu belirtildi.

Metabolik rahatsızlıkların  yaşam şeklinden ve fazla kilolardan kaynaklandığı düşünülüyor. Metabolik rahatsızlıkların, şeker hastalığı, kalp ve inme nedeni olduğu biliniyor.

Metabolik düzensizlik, insanda aşağıdaki belirtilerden üç veya daha fazlasıyla anlaşılabiliyor:

-Bel kalınlığının erkekte 100 cm, kadında ise 87.5 cm`yi bulması,

-Kandaki yağların her desilitrede 150 miligramı bulması,

-İyi kolesterol oranının erkekte 40 mgs`den, kadında ise 50 mgs`den az olması,

-Tansiyonun 13.5/8.0`i bulması,

-Kan şekerinin 110 mgs`yi bulması.

Metabolik rahatsızlık oranı, erkeklerde yüzde 24, kadınlarda ise 23.4 olarak saptandı.

Uzmanlar, metabolik rahatsızlıkları olanların kolayca tanımlanabildiğini, bunun önlenmesi için insanların yaşam şekillerini değiştirmeleri gere kritiğini vurguluyor.

Araştırmacılar, egzersiz yaparak daha az yemenin, doktor ve ilaç parasından daha ucuza mal olduğuna dikkat çekiyor. Araştırmayla ilgili rapor, Journal of American Medical Assocation (JAMA) dergisinde yayımlandı.


 


Untitled Document Untitled Document


anasayfa|bitkiler|vitaminler|mineraller|sağlıklı yaşam|haberler|ilk yardım|hastalıklar|site haritası|arama|e-mail

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.


Lokman Hekim'den Uyarı
Bu Site'nin amacı, "Giriş Yazısı" nda açıklanmıştır.Amaç ticari olmadığı gibi; tıbbi teşhis, tedavi ve reçete önermekte değildir.Aksine bu bilgilerin kullanımı, ilgili tıbbi uzmanın tavsiye ve onayını gerektirmektedir. Bu Site'yi ziyaret eden okuyucuların "Giriş Yazısı" nı dikkatle okumalarını ve bu bilgilerin kullanım sorumluluğunun kendilerine ait olduğunu unutmamalarını önemle hatırlatırız.

Untitled Document