Untitled Document
Untitled Document
Untitled Document
Site İçi Arama
 
Untitled Document
 
 
 
anal fissür
bebeklerde pişik
hemoroid
kabızlık
Kadınlarda Mantar Enfeksiyonu
Kadınlarda Vajinal Akıntı
kusma
site haritası

 

 

Sodanın Fazla Tüketilmesi Zararlı

Untitled Document

 

yaklasansaat.com
 
 

 

 

Böbrek Taşı Sorunu Olanlar İçmemeli

Uzmanlar, böbrek taşı sorunu olanların fazla tüketmemesi konusunda uyarıyor...

Böbrek taşı genetik bir hastalıktır, çevresel faktörler, fazla karbonhidrat ve protein alımı, geçirilen enfeksiyonlar taş oluşumunu arttırıyor diyen uzmanlar, "Ailesinde böbrek taşı olanlar veya daha önce taş düşüren kişiler mutlaka altı ayda bir hekime muayene olmalı ve koruyucu önlemler almalı, böbrekte taş oluşmuşsa mutlaka tedavi edilmeli ihmal edilirse böbreğin kaybı söz konusu olabilir" dedi.

Böbrek taşlarına karşı koruyucu önlemler alınması gerektiğini anlatan uzmanlar, günde mutlaka 2,5 litre sıvı tüketilmesi gerektiğini söyledi. Maden suyunun böbrek taşı yaptığını söyleyen bilim adamları, taş sorunu olanların maden suyunu fazla tüketmemesi uyarısında da bulundu.

bugün,27/12/2010

Soda; Metabolik Sendrom Riskini Arttırıyor

Yapılan araştırmalarda, soft drink olarak nitelendirilen ve zararsız gibi görünen soda, diyet kola gibi gazlı içeceklerin, yetişkinlerde metabolik sendrom riskini artırdığı belirlendi.

Harvard Tıp Fakültesi'nde yapılan bir araştırma, günde bir adetten çok gazlı içecek tüketmenin metabolik sendrom oluşturma riski ile birebir ilişki içinde olduğunu ortaya koydu. Araştırmada ilginç olan, bu riskin gazlı içeceğin diyet ya da sıfır kalorili olmasıyla değişmediğiydi. Araştırmaya göre diyet içecekler, orta yaşlı yetişkinlerde metabolik riski artırıyor. Araştırmanın başındaki Boston Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden Dr. Ramachandran Vasan'a göre bu durum, araştırmanın göze çarpan en önemli konusunu oluşturuyor.

Risk yüzde 48 daha fazla
Dr. Vasan'a göre gazlı içecek tüketimi, 1977 ve 2001 yılları arasında iki kattan üç kata çıktı. Aynı zaman dilimi içinde gazlı içeceklerin ürün miktarları da azımsanmayacak şekilde büyüdü. Araştırmacılar, gazlı içeceklerin kilo alımı, obezite ve diyabet riskini artırdığını ve bunlarla birebir ilişkili olduğunu ispatlamıştı. Son yapılan ''Soft drink tüketimi ile metabolik risk artması arasındaki ilişki'' araştırmada ise zararsız gibi görünen günlük bir adet gazlı içecek tüketiminin, yetişkinlerde metabolik bir tehlikeye yol açıp açmadığını sorguladılar. Gazlı içeceklerin metabolik sendrom ve onun getirmiş olduğu diğer komplikasyonlar ile ilişkili olup olmadığını araştırmak üzere 6000'den çok katılımcının katıldığı çalışmayı Harvard Tıp Fakültesi'nden Dr. Ravi Dhingari yürüttü.

''0'' kaloriye kanmayın
Araştırmacılar, günde bir adetten çok gazlı içecek tüketen kişilerin günde bir adetten daha az tüketen kişilere kıyasla yüzde 48 daha çok metabolik sendrom riskiyle karşı karşıya olduğunu buldular. 6000'den çok katılımcının metabolik sendrom riski olmadığı varsayımı ile hareket eden araştırma, günde birden çok gazlı içecek tüketiminin metabolik sendrom riskini yüzde 44 artırdığını saptadı. Günlük gazlı içecek tüketimleri belli olan küçük bir araştırma grubunda yapılan araştırmada da günde bir adetten fazla tüketen kişilerde metabolik sendrom riskinin başlama olasılığının yüzde 50 - 60 oranında olduğu belirlendi.  Diyet içecekler sıfır kalorili olmalarına rağmen, araştırma bulguları bu içeceklerin çocuklarda da sağlığı zayıflatıcı yönde etkisi olan kilo alımı ve yüksek tansiyon sorunlarıyla ilişkisini gösterdi. Günde bir sodadan daha az tüketenlerle günde en az bir soda içenler karşılaştırıldığında obezite riski, bel çevresi ölçümü, glukoz değeri ve hipertrigliserit seviyelerinin anlamlı oranda arttığı görüldü. Bunlarla birlikte iyi huylu kolesterol (HDL) seviyelerinin ise düştüğü gözlendi.

Soda fazla yemeyi mi teşvik ediyor?
Araştırma sonrasında yapılan yorumlara göre soda içenler daha fazla kalori alma eğiliminde. Bu kişiler daha fazla doymuş ve trans yağlardan zengin besinleri tüketirken, daha az lifli besin tüketiyor ve aynı zamanda sedanter bir yaşam tarzına sahipler.
Ayrıca soda ve gazlı light içecekleri tüketmek, tatlı besinlerin tercih edilmesini de artırıyor. Hatta henüz tartışılsa da bir teoriye göre soda tüketimi bir sonraki öğünde daha fazla yemek yeme etkisine neden oluyor.

Metabolik sendrom nedir?
Kalp damar hastalıklarına yol açan ve her biri birbiriyle bağlantılı dört hastalık, artık 'metabolik sendrom' adı altında anılıyor. Diyabet, obezite, hipertansiyon ve yüksek kan yağları başta olmak üzere bu dört önemli hastalık, tek tek değil, 'metabolik sendrom' olarak nitelendirilerek bütüncül bir hastalık olarak değerlendiriliyor. Ancak son yıllarda bel çevresindeki yağlanma da metabolik sendromun beşinci risk faktörü olarak yerini alıyor

milliyet, 04/01/2008

 


Untitled Document Untitled Document


anasayfa|bitkiler|vitaminler|mineraller|sağlıklı yaşam|haberler|ilk yardım|hastalıklar|site haritası|arama|e-mail

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.


Lokman Hekim'den Uyarı
Bu Site'nin amacı, "Giriş Yazısı" nda açıklanmıştır.Amaç ticari olmadığı gibi; tıbbi teşhis, tedavi ve reçete önermekte değildir.Aksine bu bilgilerin kullanımı, ilgili tıbbi uzmanın tavsiye ve onayını gerektirmektedir. Bu Site'yi ziyaret eden okuyucuların "Giriş Yazısı" nı dikkatle okumalarını ve bu bilgilerin kullanım sorumluluğunun kendilerine ait olduğunu unutmamalarını önemle hatırlatırız.

Untitled Document