Untitled Document
Untitled Document
Untitled Document
Site İçi Arama
 
Untitled Document
 
 
 
anal fissür
bebeklerde pişik
hemoroid
kabızlık
Kadınlarda Mantar Enfeksiyonu
Kadınlarda Vajinal Akıntı
kusma
site haritası

 


Daha İyi Sperm İçin!

Untitled Document

 

yaklasansaat.com
 
 

 

 

Jill Fullerton-Smith,  ‘Gıdalar Hakkındaki Gerçekler’ adlı kitabında, Batı’da bir sperm sorunu  olduğunu ve bundan da kısmen kötü beslenmenin sorumlu olduğunu söylüyor:

“Bazı araştırmalara göre, sperm sayıları son 50 yılda yarıya düştü ve çocuk yapmakta problem yaşayan çiftlerin sayısı da her 10 yılda iki kat artıyor. Pek çok kişi libido kaybından, arzularının azaldığından söz ediyor.

Faydaları saymakla bitmez

Milliyet'te de yer alan habere göre, ilginç bir şekilde sarmısak, bedeni daha fazla nitrik oksit üretmeye teşvik eder. Kolesterolü azaltıp, kan akışını artırarak beden sağlığını genel olarak iyileştirir ki Viagra bile bunu yapamaz. Düzenli sarmısak alımının bazı tip diyabetleri iyileştirmede yardımcı  olabileceğine dair de artan sayıda bulgu var.

iYi SPERM iÇiN

Sperm kalitesini, beslenmeniz ve genel sağlığınız etkileyebilir. Genel olarak korumak için şunları yapmalısınız:

- Sağlıklı beslenin. Yağ oranı düşük (özellikle doymuş yağlar), rafine edilmemiş karbonhidrat, meyve ve sebze oranı yüksek olsun, bir miktar az yağlı süt ürünüyle yağsız et içersin. Böylece sağlık ve sağlıklı sperm için ihtiyaç duyduğunuz doğru besin maddelerini alırsınız.

-Sağlıklı bir kiloda kalın.

-Alkollü içki içmeyin

-Selenyum, folat ve C, E ve A vitamini alımlarını artırın.

6  ÖNERİ

-En iyisi çiğ sarmısaktır.
-Her gün en az üç diş sarmısak yiyin.
-Enzim reaksiyonunu tetiklemek için doğrayın ya da ezin.
-Pişirecekseniz, kısa süre pişirin, 10 dakikayı geçmesin.
-Maydanoz doğal bir nefes ferahlatıcıdır ve sarmısağın güçlü aromasını bile nötralize edebilir. Belki de bu nedenle sarmısaklı pek çok tarif maydanoz da içerir.
-Ağız kokusundan kurtulmanın diğer yolları: Maydanoz, bir kahve çekirdeği ya da birkaç birkaç anason ya da rezene tohumu çignemek.

BÜYÜK SPERM YARIŞI

Jill Fullerton-Smith, ‘Gıdalar Hakkındaki Gerçekler’ adlı kitabında, beslenmenin sperm sayısını ve kalitesini etkileyebileceğine dair heyecan verici araştırmayı şöyle anlatıyor: “Bebek yapmakta zorlanan altı çift bulduk. Çocuksahibi olamamaları erkeklerin düşük sperm sayısı ve düşük sperm kalitesine bağlı gibi gözüküyordu. Erkeklerin her biri mililitrede 20 milyondan az sperm üretiyordu. Ve kadınlardan hiçbirinin doğurganlık problemi yoktu.

Sağlıklı bir diyet yaptırarak bu çiftlere yardım edip edemeyeceğimizi görmek istedik. Beslenme uzmanı Fiona Ford, her erkeğin bir haftada yediğini analiz etti ve kişiye özel tavsiyeler hazırladı. Erkeklerin her biri sabah ve akşam özel bir karışım içti. Karışımların tarifleri sperm üretiminde önemli olduğu düşünülen eksik mikrobesinleri yerine koymak üzere hazırlandı: çinko, folat, selenyum, omega-3 yağ asitleri ve E ve C vitamini ile beta karoten dahil bir dizi antioksidan.
Her meni örneği için Dr. Allen Pacey bir dizi standart testin yanı sıra,spermlerin bir jel içinde ne kadar gidebildiğini de ölçtü, bu ne kadar sağlıklı olduklarını gösteriyordu. Son olarak spermin taşıdığı DNA’ya baktı. Çünkü hasarlı DNA oranı ne kadar yüksekse, sağlıklı bebek yapma olasılığı o kadar azdır.

Sonuçlar

- Dördüncü ayda erkeklerin ikisi artık deneye dahil değildi. Peki kalan dört erkek ne yaptı?
- Sperm sayısında gerçek bir değişiklik yoktu: ikisinde sperm sayısı artmış, ikisinde düşmüştü.
- İlginç sonuç sperm morfolo-jisindeydi. Başta, normal görünümlü spermlerin oranı yüzde 0.5 ile 10 arasındaydı. Sonunda bu rakamlar yüzde 1 ile 12.5’e çıktı. Erkeklerin hepsinde gelişme olması önemli.
-  Deney başladığında spermlerin yüzde 13 ila 23’ü DNA hasarı taşıyordu. Deney bittiğinde bu rakam yüzde 4 ila 10’a düştü.  
- Spermlerin DNA’larındaki hasarın azalması muhtemelen erkeklerin aldıkları antioksidan miktarının artmasının sonucu.
- Deney hiçbir şeyi ispatlamıyor ama sadece sağlıklı beslenerek bebek yapma şansınızı artırabile-ceğinizi akla getiriyor. Sperm sayınızdan endişe ediyorsanız, şu rejimi izlemekte sakınca yok: Sağlıklı, dengeli beslenin, stres seviyenizi azaltın, içki içmeyin, sigara içiyorsanız bırakın, bol bol seks yapın.

bugün, 17/02/2011

Güçlü Spermler İçin Domates Çorbası!

İngiliz bilim adamları erkeklerde spermin gücünü artırmanın yolunu buldu.

Portsmouth Üniversitesi'nde yapılan araştırmalarda her gün bir kase domates çorbası içmenin, sperm kalitesini yüzde 12 artırdığı görüldü.

Uzmanlara göre yaş ortalaması 42 olan erkekler, 2 hafta boyunca her gün domates çorbası içtiğinde, spermdeki likopen oranı artıyor, bu da spermin "süper sperm" haline gelmesini sağlıyor. Yani sperm daha etkili ve dayanıklı hale geliyor.

Domatese kırmızı rengini veren likopen maddesinin, spermin gücünü nasıl artırdığı tam olarak bilinmiyor. Ancak kısır erkeklerde daha az bulunduğu için spermin gücünü etkilediği tahmin ediliyor.

gazetevatan, 29/07/2007

 


Untitled Document Untitled Document


anasayfa|bitkiler|vitaminler|mineraller|sağlıklı yaşam|haberler|ilk yardım|hastalıklar|site haritası|arama|e-mail

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.


Lokman Hekim'den Uyarı
Bu Site'nin amacı, "Giriş Yazısı" nda açıklanmıştır.Amaç ticari olmadığı gibi; tıbbi teşhis, tedavi ve reçete önermekte değildir.Aksine bu bilgilerin kullanımı, ilgili tıbbi uzmanın tavsiye ve onayını gerektirmektedir. Bu Site'yi ziyaret eden okuyucuların "Giriş Yazısı" nı dikkatle okumalarını ve bu bilgilerin kullanım sorumluluğunun kendilerine ait olduğunu unutmamalarını önemle hatırlatırız.

Untitled Document