Untitled Document
Untitled Document
Untitled Document
Site İçi Arama
 
Untitled Document
 
 
 
anal fissür
bebeklerde pişik
hemoroid
kabızlık
Kadınlarda Mantar Enfeksiyonu
Kadınlarda Vajinal Akıntı
kusma
site haritası

 


Tarçının Faydaları
Untitled Document

 

yaklasansaat.com
 
 

 

 

Tarçın çay olarak içilebileceği gibi çeşitli yiyeceklerin üzerine serpilip ya da direk yenilerek de tüketilebilir. 
  
1-Kolestrolü düşürür 
  
Çalışmalar günde sadece yarım çay kaşığı tarçın tüketilmesinin kolestrolü düşürdüğünü göstermiştir.Tarçın kandaki kötü kolestrol ve trigliserid seviyesini düşürür. 
  
2-Kan şekerini düşürür Tip 2 Diyabeti tedavi eder 
  
Çalışmalar günde sadece yarım çay kaşığı tarçının kan şekerini dengelediğini göstermiştir.Tarçın insülünün daha etkin olmasını sağlar ve bu sayede kilo kontrolü ve kalp krizi riskinin azaltılmasında yardımcı olur.
  
3. Kalp Hastalıklarına Faydalıdır 
  
Tarçın kalp damar sistemini güçlendirir.Tarçında bulunana kalsiyum ve lif kalp hastalıklarına karşı bir koruma sağlar. Biraz tarçın koroner damar hastalığında ve yüksek tansiyonda yardımcı olur. 
  
4-Kanserle Savaşır 
  
Amerika Maryland'de yapılan bir araştırma tarçının kan kanseri ve lenf kanserinde kanserli hücrelerin bölünmesini azalttığını göstermiştir. Tarçındaki kalsiyum ve lif kombinasyonu safra salgısını artırarak kolon hücrelerinin zarar görmesini dolayısıyla kolon kanserini önler. 
  
5-Diş Ağrısı ve Ağız Kokusu Giderici 
  
Tarçın geleneksel olarak diş ağrısı tedavisinde ve ağız kokusu giderici olarak kullanılır.Bir kaç çimdik tarçın ağızda çiğnenebilir ya da çayı yapılıp gargara olarak kullanılabilir. 
  
6- Solunum sorunlarını tedavi eder 
  
Tarçın grip için çok faydalı bir ev ilacıdır.Bir çay kaşığı bal ve çeyrek çay kaşığı tarçın karıştırılır ve yenir.3 gün boyunca devam edilir.Bu reçete öksürüğe,soğuk algınlığına ve sinüzite iyi gelir. 
  
7- Beyin Toniği 
  
Tarçın beyin aktivitesini artırdığından beyin için iyi bir toniktir.Sinirsel tansiyonu tedavi eder,hafıza kayıplarını önler. Çalışmalar tarçını koklamanın bilişsel fonksiyona,hafızaya,zihinsel performansa iyi geldiğini,uyanıklığı ve konsantrasyonu artırdığını göstermiştir. 
  
8- Enfeksiyonlara iyi gelir 
  
Anti mantarianti bakteriyel,anti viral anti parazitik ve antiseptik özellikleri nedeniyle dahili ve harici enfeksiyonlarda etkilidir. 
  
9- Adet dönemini kolaylaştırır 
 
 
Tarçın kadın sağlığında da faydalıdır.Adet kramplarında ve diğer adet sorunlarında rahatlama sağlar. 
  
10-Doğum Kontrolü 
  
Tarçın aynı zamanda bir doğal doğum kontrol aracıdır.Doğumdan sonra düzenli olarak kullanılması adeti geciktirir ve gebeliği önler. 
  
11- Anne Sütünü Artırır 
  
Tarçın anne sütünde artış sağlar. 
  
12. Eklem iltihabından kaynaklanan ağrılarda rahatlama sağlar 
  
Tarçın anti iltihap maddeler içerdiğinden,eklem iltihabı gibi hastalıklarda rahatlama sağlar. Copenhagen Üniversitesinde yapılan bir çalışma sonucunda bir hafta boyunca her sabah 1 çay kaşığı balla çeyrek çay kaşığı tarçını karıştırıp yiyen hastlarda belirgin bir rahatlama görülmüş,bir ay boyunca kullanan hastalar ağrısız yürüyebilmişler. 
  
13- Sindirim Toniği 
  
Tarçın pek çok yiyeceğe baharat olarak eklenmeli,güzel bir tat vermesini dışında ayrıca hazmı kolaylaştırarak sindirime katkı sağlar.Tarçın hazımsızlık,mide bulantısı,kusma,mide sorunları,ishal ve gazda çok etkilidir.Bağırsak ve mideden gazı atmak konusunda çok yardımcıdır. Asitliliği,ishali ve sabah halsizliğini bitirir.Çok etkili bir sindirim toniğidir. 
  
14-İdrar Yolları Enfeksiyonlarına İyi Gelir 
 
 
Düzenli bir şekilde tarçın tüketen insanlarda idrar yoları enfeksiyonları daha az görülmektedir.Tarçın idrar söktürücüdür,İdrarı artırır ve söktürür. 
  
15- Pıhtılaşma Önleyici Etki 
  
Tarçında bulunan Cinnamaldehid adlı maddenin kanın pıhtılaşmasını önleyici etkisi vardır.Acil durumlarda kanamanın durması ve yaraların kapanması için gerekli olan kanın pıhtılaşması normal şartlarda da olursa damar tıkanıklığına neden olur.Cinnamaldehid kandaki gereksiz pıhtılaşmaları önleyici bir maddedir. 
  
16- Doğal Gıda Koruyucu 

Yiyeceklere eklendiği zaman bakteri oluşumunu engeller ve doğal bir koruyucu görevi üstlenir. 
  
17- Baş Ağrısı Ve Migrende Faydalıdır
 
  
Soğuk çarpması nedeniyle oluşan başağrısında tarçın az bir suya eklenir ve macunumsu hale gelince ince bir tabaka halinde şakaklara ve alna sürülür. 
  
18- Sivilce ve Siyah Noktalarda Etkilidir 
 
 
Tarçın kanı temizler bu yüzden sivilcelerde faydalıdır.Bir kaç damla limon suyuna bir iki çimdik tarçın karıştırılarak elde edilen macun sivilce ve siyah noktalrın üzerine uygulanırsa faydalı olur. 
  
19- Kanı inceltir ve kan akışını hızlandırır 
 
 
Tarçın kan incelticidir ve bu sayede kan dolaşımını hızlandırır.Bu etkisi sayesinde ağrıların azalmasında yardımcı olur.İyi kan dolaşımı hücrelere daha fazla ve daha çabuk oksijen gitmesine yardımcı olur ve böylece metabolizmayı hızlandırır.Düzenli olarak tarçın kullanarak kalp krizi riskini azaltabilirsiniz. 
  
20- Kasları Gevşetir 
 
 
21-Kas ve Eklem Ağrılarını Rahatlatır 
 
 
Düzenli olarak tarçın tüketenler, tarçın tükettikten sonra kas ve eklem ağrılarında belirgin rahatlama olduğunu söylerler. 
  
22-Bağışıklık Sistemini Güçlendirir 
 
 
Bal ve tarçın karışımı bağışıklık sistemini güçlendirir,halsizliği yok eder,ömrü uzatır.Yaşlanmayı geciktirici etkiye sahiptir. 
  
23- Kaşınmada Etkilidir 
  
Bal-Tarçın macunu böcek ısırmalarına ve kaşınmaya karşı da kullanılır. 
  
24-Çok zengin bir manganez, fiber(lif), demir ve kalsiyum kaynağıdır 
  
25-Tarçın kanamayı durdurucu etkiye sahiptir 

Bu yüzden yaraların daha çabuk iyileşmesini sağlar. Tarçını sağlığınızı düzeltmek veya bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için kullanabilirsiniz.Tarçını çayınıza, kahvenize ekleyebilir yediğiniz meyvelerin,tatlıların üzerine serpebilirsiniz. Tarçını aşırı dozda tüketmek tehlikeli olabilir. Ayrıca tarçın hamileler tarafından kullanılmamalıdır. Şeker hastaları doktorlarına danışmadan ilaç yerine veya ilaçlarıyla beraber kullanmamalıdırlar.

iyibilgi, 12/03/2012

Tarçın Kan Şekerini Düşürüyor

Malmö Üniversitesi'nden uzmanlar, tatlıların üzerine konulan 1 çay kaşığı tarçının yemek sırasında yükselen kan şekerini düşürdüğünü kaydetti. Yemek sonrasındaki 2 saat içerisinde yapılan kan şekeri ölçümlerine göre, tarçınsız tatlı yiyenlerdeki kan şekeri seviyesi tarçınlı olandan çok daha düşüktü.

Amerikan Klinik beslenme dergisinde yayınlanan çalışma, önceki araştırmalarla birlikte dikkate alındığında tarçının kan şekerini düşürdüğünü ve dolayısıyla diyabeti önleyen etki gösterdiğini kanıtlıyor.

Ancak uzmanlar her diyabet hastasının tarçına yönelmemesi gerektiğini de vurguluyor.

Nitekim diyabet vücuttaki şekeri düzenleyen hormonun çalışmasındaki bozukluklardan kaynaklanıyor. Ve konu üzerine daha fazla araştırma yapılması gerekiyor.

milliyet, 12/07/2011

Alzheimer’ın İlacı Tarçın

İsrail’in Tel Aviv Üniversitesi’nden bilim insanlarına göre tarçın, Alzheimer hastalığının ilerlemesini durduruyor.

Tarçın kabuğu özü, hastanın bellek, davranış ve düşünme süreçlerinde kopukluğa yol açan beyin fonksiyon bozukluklarının ilerlemesini engelliyor.

Laboratuvar deneylerinde dört aylık bir sürede bile tarçın özünün etkisi tespit edildi.

hürriyet, 01/07/2011


Untitled Document Untitled Document


anasayfa|bitkiler|vitaminler|mineraller|sağlıklı yaşam|haberler|ilk yardım|hastalıklar|site haritası|arama|e-mail

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.


Lokman Hekim'den Uyarı
Bu Site'nin amacı, "Giriş Yazısı" nda açıklanmıştır.Amaç ticari olmadığı gibi; tıbbi teşhis, tedavi ve reçete önermekte değildir.Aksine bu bilgilerin kullanımı, ilgili tıbbi uzmanın tavsiye ve onayını gerektirmektedir. Bu Site'yi ziyaret eden okuyucuların "Giriş Yazısı" nı dikkatle okumalarını ve bu bilgilerin kullanım sorumluluğunun kendilerine ait olduğunu unutmamalarını önemle hatırlatırız.

Untitled Document