Untitled Document
Untitled Document
Untitled Document
Site İçi Arama
 
Untitled Document
 
 
 
anal fissür
bebeklerde pişik
hemoroid
kabızlık
Kadınlarda Mantar Enfeksiyonu
Kadınlarda Vajinal Akıntı
kusma
site haritası

 

 

Tereyağı Önemli Bir Besin Madesi

Untitled Document

 

yaklasansaat.com
 
 

 

 

Tereyağının saymakla bitmeyecek yararları vardır

-En iyi A vitaminini kaynağıdır.
-Lesitin'den zengindir. 
-Yüksek oranda antioksidan (dinçleştirici) maddeler ihtiva eder. 
-İyi bir iyot kaynağıdır.
-İltihap kurutucu, alerji ve kansere karşı koruyucudur. 
-Diş çürükleri ve osteoporoz riskini düşürür.
-Hafıza ve öğrenme kapasitesini artırır.
-Yeterli miktarda kalsiyum, fosfor, demir ve çeşitli vitaminler (A1, B1, -B2, C, nikotinik asit) içerir. 
-Tereyağı yemek, yiyeceklerdeki diğer besin öğelerinin emilimini artırır. 
- Yüksek oranda antioksidan (kolesterol, A vit, E vit, selenyum) içerir Yüksek kolesterolü azaltır
-Çinko, Magnezyum içeriği yüksektir. 
-Omega-3′ten zengindir. 
-Tereyağının sindirimi kolaydır, mideyi yormaz. 
-Kokusu güzel, tadı ise oldukça lezzetlidir.
-Çiğ olarak da yenebilir, yemek ve unlu mamullere katılabilir. 
-Tereyağıyla pişmiş yemeğin, böreğin veya baklavanın kokusu ve tadı ulaşılmaz haz verir. 
-Çabuk eridiği için margarinlerin yaptığı gibi kan pıhtılaşmasını kolaylaştırarak çeşitli hastalıklara da yol açmaz. 
-Tereyağının kalp krizi riskini ve kolesterolü yükseltmek bir yana aksine düşürdüğü, ayrıca şeker hastalığı ve obezitenin tedavisine yardımcı olduğu bilim adamlarınca kanıtlanmıştır. 
Her şeyin benzerlerinin, taklitlerinin üretildiği günümüzde; adı tereyağı olan her şey aslında ne kadar tereyağı ve tereyağı nasıl yapılır bilmek lazım. Teremsi yağları üreten büyük firmalar, malesef tereciye tere satmaktalar.

-Margarine, koku ve tat vermesi için tereyağı aroması eklenerek, normalden çok daha ucuz olup tereyağı olduğu iddia edilen ürünlerden kaçmak gerekir. Gerçek tereyağı oda sıcaklığında birkaç günde bozulur ya da küflenir.

Yağın kalitesini ölçmek için bir miktar yağı oda sıcaklığında küflenmeye bırakıp küflenip küflenmemesine göre yağın kalitesine, margarin katkısı olup olmadığına karar verebilirsiniz.  Tereyağını bildiğiniz güvendiğiniz bir üreticiden satın almanız. Bu ev yapımı tereyağları buzdolabında bile çok çabuk bozulabiliyorlar. O yüzden küçük küçük parçalara ayırıp buzluğa atarak kullanmanız daha verimli olacaktır.
Tereyağı alırken de yayık olanı tercih etmeniz hem hijyen hem de lezzet açısından daha uygun olacaktır

iyibilgi, 21/12/2012

 

Günde Bir Fındık Büyüklüğünde Tereyağı

Çocuğunuz kilolu mu? Çocuğunuzun zarar görmesini istemiyorsanız dikkat! Çocuk diyetleri yağsız olmamalı...

Günümüzün en büyük problemlerinde  bir tanesi teknoloji hastalığı olan obezite. Obezite günümüzde dünya sağlık örgütü tarafından da bir hastalık olarak kabul ediliyor. Çocukluk yıllarında oluşmuş yoğun yağ hücreleri ve yanlış beslenme davranışları ilerleyen yıllarda şişman bir çocuğunuz olma riskini arttırıyor. Bu sebeple anne ve babalar telaşlanarak hemen zayıflama programlarına alıyorlar minikleri. Tereyağ yememeli, yemekler çok yağsız pişmeli, sebze ağırlıklı olmalı, karbonhidrat düşük olmalı gibi bir takım yanlış bilgileri miniklerin üzerinde deniyorlar.
 
Ancak, çocuklarını sağlıklı beslemek istiyorum derken çocuklarınız için iyi olmayan hatalar yapmayın. Özellikle, yetişkinlerin uyguladıkların beslenme programlarını çok küçük çocukların diyetinde denemeyin. Özellikle bu iki diyet Arassında bebeklerinizin beyin gelişimini etkileyen önemli besin ögesi olan yağ farklı miktarlarda gerekir.

Çocuklarda yağ hem beyin gelişimi hem de kalori gereksinimi  için önemli bir kaynak . Özellikle ilk iki yıl,  alfa-linolenik ve linoleik asit çocuğunuzun büyüme ve beyin gelişimi için gereklidir. Vücudumuz bu yağ asitlerini kendi bünyesinde üretemez.Bu yüzden bu yağ asitlerini yiyeceklerle almak gerekir . Çocuklar aynı zamanda besinlerde ki A, D, E ve K vitaminlerini faydalı hale getirmek için de yağ tüketmelidirler. Küçük çocuklar da beslenme programı yapılırken yağı çok azaltmayın.

Çocuklarınıza 2 yaşına kadar yağsız süt ürünü kullanmayın. Çocuk ve gençlere 'diyet' uygulatırken beslenmede bulunan toplam yağ ve düşük doymuş yağ oranını tolere edilir miktarda tutun. Trans yağ almalarını engelleyin. İki yaşından sonra bunları da düşünerek yağı yinede çok azaltmadan kepekli tahıllar, meyveler, sebzeler, az yağlı süt ürünleri ve diğer protein yönünden zengin besinler çocuğunuzun kalori ve gelişimlerini de düşünerek tüketmelerine izin verin… Günde 1 fındık kadar tereyağı tüketmelerini sağlayın...

 milliyet, 21/02/2011

 


Untitled Document Untitled Document


anasayfa|bitkiler|vitaminler|mineraller|sağlıklı yaşam|haberler|ilk yardım|hastalıklar|site haritası|arama|e-mail

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.


Lokman Hekim'den Uyarı
Bu Site'nin amacı, "Giriş Yazısı" nda açıklanmıştır.Amaç ticari olmadığı gibi; tıbbi teşhis, tedavi ve reçete önermekte değildir.Aksine bu bilgilerin kullanımı, ilgili tıbbi uzmanın tavsiye ve onayını gerektirmektedir. Bu Site'yi ziyaret eden okuyucuların "Giriş Yazısı" nı dikkatle okumalarını ve bu bilgilerin kullanım sorumluluğunun kendilerine ait olduğunu unutmamalarını önemle hatırlatırız.

Untitled Document